Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

barwienie płomienia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
metroid90



Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 4

PostWysłany: Sob Lis 10, 2007 10:59 pm    Temat postu: barwienie płomienia Odpowiedz z cytatem

Witam. Czym mógłbym zabarwić płomień benzyny, ew. etanolu na kolor czerwony? Nie musi to być wyrazista czerwień, ale żeby się trochę mieniło czerwonym. Myślałem nad węglanem wapnia, ale on chyba osiądzie na dnie i nie będzie się palił :/ Nie pytajcie do czego mi to potrzebne powiem tylko, że chciałem pewniej osobie powiedzieć w oryginalny sposób że ją kocham Very Happy
Z góry dzięki za odpowiedz...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rafael31



Dołączył: 09 Gru 2006
Posty: 85
Skąd: jesteś?

PostWysłany: Sob Lis 10, 2007 11:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprobuj z Azotanem strontu, miałem robić kiedyś kolorowe fugasy ale niestety... zaraz zobacze czy rozpuści sie w denaturacie, bezyny niemam pod ręką ale jesli sie rozpusci i zabarwi płomień to z bezyną moze byc podobnie. Po sprawdzeniu edytuje post.

ED
Niestety, Sr(NO3)2 nie zabarwił płomienia denaturatu, chyba nawet się w nim nie rozpuscił, testowalem, sam Azotan Sr i z KCLO3 a z ciekawosci to samo z Ba(NO3)2,
w obu przpadkach nie zabarwilo choc przy azotanie Sr byly male przeblyski czerwonego. Był to test statyczny i myśleze gdyby związek znalazł się w płomieniu a nie pod to wynik byłby lepszy. tak wiec:

1. Trzeba sprawdzić czy związki barwiące rozpuszczają się w bęzynie.

2. jeśli paliwo ma być rozproszone (np fugas) razem ze związkiem to są durze szanse na powodzenie (nawet jesli zw nie jest rozp. w rozpuszczalniku).

3. Możnaby przetestować inne związki pierwiasktów barwiącyh (szczegulnie chlorki) np Litu, Wapnia i Strontu.

Ciekawostką jest to ze płomień w obu testach był ogromny jak na denaturat i żułto-biały.

PS: jeśli możesz napisz w jakiej formie ma być to zrobione, ułatwi to bardzo prace Wink jedno jest pewne... cos sie wymysli Wink
Pzdr.

_________________
przepraszam za błędy;/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pasterz



Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 54
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Lis 11, 2007 1:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a myślałeś nad ułożeniem paru flar w odpowiedni napis czy symbol??Tylko trochę więcej roboty niż namoczyć sznurek czy coś i odpowiednio ułożyć. Zdaje mi się, ze w rozpuszczalnikach organicznych tym bardziej się Sr(NO3)2 nie rozpuści
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rafael31



Dołączył: 09 Gru 2006
Posty: 85
Skąd: jesteś?

PostWysłany: Nie Lis 11, 2007 1:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako że cierpie na bezsenność i mysle nocami to cos mi wpadlo do głowy.
Wydaje mi się (z podkreśleniem na "wydaje") że wosk (parafina) rozpuszcza się w benzynie a więc możnaby rozpuścić świeczki z kolorowym płomieniem, mozna takie kupic w sklepach "wszystko po 4 zł" i na allegro. Bęzyna byłaby gęstsza i moze mialaby kolorowy płomień Smile
PS; napisałem nowy post bo tamten juz raz edytowalem i moznaby się pogubic.
Dobranoc

_________________
przepraszam za błędy;/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bodek



Dołączył: 19 Sty 2005
Posty: 11

PostWysłany: Nie Lis 11, 2007 2:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Cytat:
miałem robić kiedyś kolorowe fugasy ale niestety... zaraz zobacze czy rozpuści sie w denaturacie,[/code]

Proponował bym uzyć raczej metanolu choć i etanol powionien sie zdać> I teraz jak już masz ropuszczalnik który pali sie raczej bez koloru , należy rozpuścić "barwnik". Powiny nadac sie sole boru.

Życze udanych testów Wink

_________________
"Więcej ruchów a mniej pierdo..enia"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piro



Dołączył: 24 Gru 2006
Posty: 83
Skąd: test

PostWysłany: Nie Lis 11, 2007 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym wam Rubid polecił ale nie polecę Very Happy a to tylko dlatego iż nie wiem czy rozpuszcza się w benzynie i że jest bardzo drogi... Ale co jak co daje piękny czerwono-różowy kolor. Widziałem kiedyś doświadczenie z wrzuceniem go do wody i nawet sole strontu nie mają takiego koloru, ale jak już napisałem jest za drogi nawet do testów. Chyba że ktoś ma to można spróbować. Tylko zachowajcie zasady BHP bo jak zapali się w benzynie to wole nie wiedzieć co się stanie.
_________________
"Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej głupoty" - Murphi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rafael31



Dołączył: 09 Gru 2006
Posty: 85
Skąd: jesteś?

PostWysłany: Pon Lis 12, 2007 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

metroid90 chyba mam alternatywe;] i nie trzeba benzynki, zdjęcieznalazłem przeglądając galerie komercyjnej firmy piro,
http://www.fajerwerkias.pl/gallery/1/
Chodzi o to pierwsze zdjęcie z sercami, serca można ułorzyć jak powiedział pasterz z flar np na Sr(NO3)2) a wiadomo do okoła kilka fontann (mi się widzi glitter+iskry węglowe Very Happy ) stelarz drewniany 1,5-2m nad ziemią.
pozdrawiam

_________________
przepraszam za błędy;/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
niewazne



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 9
Skąd: Piernikowe miasto

PostWysłany: Sob Cze 27, 2009 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sposobem który możesz wypróbować jest dodanie wapna palonego
nie zabarwi ci całkowićie na czerwono lecz na ceglasto pomarańczowy , tylko trzeba by potestować benzyne rozumiem że posiadasz a wapno palone w sklepie ogrodniczym kosztuje 4 zł/kg.

_________________
To forum uzależnia Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
shy1984



Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 2

PostWysłany: Wto Lis 17, 2009 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Nie jestem chemikiem, stąd moja prośba o pomoc.
Zaznaczam, że wszędzie szukam na ten temat, ale przeważnie są to porady dla chemików i głównie do przeprowadzenia testów za pomocą specjalnych narzędzi...
Chciałbym uzyskać proszek lub płyn który pali się na jakiś ładny kolor. Najbardziej odpowiadałby mi kolor zielony(ale niekoniecznie). Wszędzie czytam, że potrzebny jest jakiś związek chemiczny określonych pierwiastków.
Zależy mi na tym aby surowiec ten był tani i łatwy w zakupie w większych ilościach oraz nieszkodliwy dla zdrowia ludzkiego.
Zwracam się do was, bo macie w tym temacie doświadczenie, czy to jest możliwe do uzyskania na takich warunkach ?

Chciałbym rozpalić ognisko (a więc będzie bezpośrednia styczność z ludźmi) które pali się na jakiś oryginalny kolor.

Może pomysł śmieszny, ale dla mnie bardzo ważny z osobistych powodów.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
zbyhk



Dołączył: 05 Mar 2003
Posty: 339
Skąd: skontowni

PostWysłany: Wto Lis 17, 2009 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a kwas borny z dentauratem - dostepny w aptece
i jeszcze zwykła sól kuchenna z denaturatem z najprostszych i najłatwiej dostepnych srodków
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
shy1984



Dołączył: 17 Lis 2009
Posty: 2

PostWysłany: Czw Lis 19, 2009 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Zbyhk


Może zamiast denaturatu jest jakiś inny składnik w stanie stałym?

Zależy mi na tym, żeby to były składniki które są tanie przy zakupie w większej ilości. (niekoniecznie bardzo łatwo dostępne).

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
dubielak



Dołączył: 23 Kwi 2008
Posty: 18

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 6:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zalewamy 1/5 słoika (ten taki 1l, czy jak on ma) płynem przeciw zamarzaniu , sypiemy 2 łyżeczki kwasu borowego. Mieszamy, mieszamy, mieszamy.... I mamy zielony ogień Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
flavia69



Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 2

PostWysłany: Sro Maj 11, 2011 5:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam pytanie, co w połączeniu z parafiną [parafinową rozpałką do grilla] dałoby niebieski płomień albo ewentualnie zielony bądź fioletowy?
należę do grupy tancerzy ognia i bardzo zależy nam na urozmaiceniu występów.
z góry dzięki za odpowiedź. :)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sro Maj 11, 2011 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To raczej nie nada się- znam takich co to plują tym ogniem - i tu się jakby nie da - może ewentualnie chlorek miedzi nie jest jakoś wybitnie toksyczny trochę zabarwi - ale raczej co do plucia to bym odpuścił barwienie ...

Na te poiki czy jak to się tam zwie też będzie lipa w sumie bo w parafinie mało co się chce rozpuszczać...
Powrót do góry
flavia69



Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 2

PostWysłany: Sro Maj 11, 2011 8:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do plucia oczywiste że nie :)
słyszałam od chemicy swojej że może jakieś związki miedzi, możliwe?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sro Maj 11, 2011 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Związki miedzi zabarwią płomień ale taki z podpałki do grila to może być problem i raczej bedzię bo jak mówię tam się nic nie rozpuszcza no i nie ma jak się utlenić ta sól , choć może jakoś to będzie ...Jak coś to na początku możesz spróbować dać CuSO4*5H2O , Albo jak już mówiłem CuCl*2H20 może chociaż jakaś otoczka będzie ...
Powrót do góry
czort12



Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 18

PostWysłany: Czw Maj 12, 2011 12:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Próbowałem z benzyną i mi kicha zupełna wychodziła - potrzeba było dużo dobrej woli aby cokolwiek zobaczyć... Flavia - na twoim miejscu dałbym sobie spokój z parafiną i w tym przypadku przerzucił się na metanol/etanol - pali się to gorzej w porównaniu do parafiny ale za to rozpuszcza idealnie CuCl2 - i daje bardzo "zjadliwą" zieleń. Drugi patent (choć nie testowany) to nasączenie nośnika (szmaty) w roztworze CuCl2 (lub siarczanu miedzi), wysuszenia po czym zamoczenie w parafinie - powinno dać radę ale głowy nie dam...
_________________
Zapraszam na: www.gothicmods.info
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
B&G



Dołączył: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Skąd: Uć

PostWysłany: Czw Maj 12, 2011 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czort12 napisał:
Drugi patent (choć nie testowany) to nasączenie nośnika (szmaty) w roztworze CuCl2 (lub siarczanu miedzi), wysuszenia po czym zamoczenie w parafinie - powinno dać radę ale głowy nie dam...


Płomień parafinowy zabije kolor.
Ten sposób częściowo działa z alkoholami i to najlepiej na kevlarze.
Sód jest wszechobecny.

_________________
www.fabrykaognia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP