Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

"perhydrol + srebro"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
BRODA



Do³±czy³: 26 Lut 2011
Posty: 6

PostWys³any: Sob Lut 26, 2011 8:32 am    Temat postu: "perhydrol + srebro" Odpowiedz z cytatem

"Prawa dostêpu" wiec tu odpiszê je¶li wam nie przeszkadza Smile

Srebra u¿ywa siê z innej przyczyny ni¿ ta ¿e dobrze rozk³ada h2o2, bo j± rozk³ada prawie wszystko. Tu chodzi o kontrolê reakcji a nie o jej zapocz±tkowanie. Srebro jest w komorze "spalania" na sta³e. Do niej wpuszcza siê "perhydrol" i tam nastêpuje zwiêkszenie ci¶nienia, objêto¶ci dziêki czemu po odpaleniu plecaka nie trzeba go "zu¿yæ" w ci±gu tych 30 s. i mo¿liwe jest np. sterowanie wysoko¶ci± itp.

Wodê z 30% H2O2 mo¿na wymroziæ, nie wiem czy warto probowac z technicznym, na czda dzia³a Smile butelke wype³niamy do po³owy, k³adziemy poziomo w zamra¿arce z temp. ustawion± lekko poni¿ej zera. Gdy woda zamarznie wystarczy postawiæ butelke pionowo a zatê¿ony H2O2 sp³ynie na dno. To s± ju¿ NIEBESPIECZNE stê¿enia. Duzo efektywniej jest robiæ to "frakcjami" gdy troszke wody zamarznie reszte p³ynu zlaæ do innej butelki itd. wtedy mniej H2O2 zostaje "uwiêziona" przez zamarzniêt± wodê.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lut 26, 2011 11:26 am    Temat postu: Re: "perhydrol + srebro" Odpowiedz z cytatem

BRODA napisa³:
...Srebra u¿ywa siê z innej przyczyny ni¿ ta ¿e dobrze rozk³ada h2o2, bo j± rozk³ada prawie wszystko.


A co z inhibitorami rozk³adu H2O2 bo jest ich bardzo du¿o. Wiêc nie wszystko.

A.
Powrót do góry
BRODA



Do³±czy³: 26 Lut 2011
Posty: 6

PostWys³any: Sob Lut 26, 2011 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne, ale chodzi³o mi o istote sensu u¿ycia w³a¶nie srebra zamiast np. tañszego KMnO4 jako katalizotora rozk³adu H2O2 Smile Ale jesli ju¿ tak ³apaæ za s³ówka to procentowa ilo¶æ znanych katalizotorów rozk³adu jest DU¯O wiêksza ni¿ procentowa ilo¶æ inhibitorów dla nadtlenku, dlatego mo¿na spokojnie powiedzieæ "prwie wszystko". Ale nie ma sie co spierac bo to nie jest istotne Smile

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lut 26, 2011 10:10 pm    Temat postu: Re: "perhydrol + srebro" Odpowiedz z cytatem

BRODA napisa³:
Wodê z 30% H2O2 mo¿na wymroziæ, nie wiem czy warto probowac z technicznym, na czda dzia³a Smile butelke wype³niamy do po³owy, k³adziemy poziomo w zamra¿arce z temp. ustawion± lekko poni¿ej zera.


Literatura podaje, ¿e H2O2 o stê¿. 36,47% zaczyna zamarzaæ przy t. - 35,7 C .

Patrz±c na wykres szacujê dla stê¿enia 30 %, t. zamarzania na ok. -30 C. Do tego czyste r-ry ³atwo ulegaj± przech³odzeniu.

A Ty masz lekko poni¿ej zera. Sprawd¼ co masz w butelce i czy nie le¿akowa³a zbyt d³ugo :-0

Metod± wymra¿ania da radê jednak zatê¿yæ H2O2. Ale inne warunki w zale¿no¶ci od stê¿enia H2O2.

A.
Powrót do góry
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Nie Lut 27, 2011 12:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazlem w notatkach. Inhibitorami moga byc: mocznik, kwas szczawiowy oraz zwiazki z ktorymi tworzy kompleksy, zwiazki kwasu weglowego lub fosforany.

Kiedys fascynowalem sie berylem, reakcja z nim oraz H2O2 jest tez bardzo silna dajac goracy plomien w niczym nie przypomina katalitycznej rekacji ze zwiazkami manganu.

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
BRODA



Do³±czy³: 26 Lut 2011
Posty: 6

PostWys³any: Nie Lut 27, 2011 8:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lekko poni¿ej zera! w³a¶nie ze wzglêdu na nisk± temp. krzepniêcia. Woda w takim uk³adzie nie zaczyna zamarzaæ od razu a dopiero po pewnym czasie uk³ad ulega zaburzeniu i wydziela sie z niego woda w postaci lodu, miesznaina jak zauwazy³e¶ normalnie krzepnie przy ~ -28C, ale to tutaj znaczenia nie ma wazne ze nam nie zamarznie uklad H2O2/H2O 30% a wydzieli siê sama woda! a im temp. ni¿sza tym gwa³towniej nastêpuje "krzepniêcie" wody i "porywanie" H2O2 = mniejsza wydajno¶æ, taki "lód" po rozpuszczeniu wyra¼nie dzia³a z KMnO4, taki gdy temp. by³a bliska zeru ju¿ nie!

¯e tak zapytam bezczelnie, robi³e¶ to kiedy¶ A_O? (Arku?) Jak ju¿ siê zaczyna to mo¿na przynamniej skoñczyæ Wink
Cytat:
Metod± wymra¿ania da radê jednak zatê¿yæ H2O2. Ale inne warunki w zale¿no¶ci od stê¿enia H2O2


Hack, co beryl ma do katalitycznego rozk³adu? Zapytam inaczej, co to jest katalizator, czy beryl reaguje z np. wod± zimn±/gor±c±, czy H2O2 podczas rozk³±du rozgrzewa siê? Dzieki za podanie inhibitorów, musze porównaæ ze swoimi info na ten temat, dzieki mnie czy te inhibitory przeszkadzaj± katalitycznemu rozk³adowi np. srebrem - gdzie¶ obi³o mi siê o uszy ¿e s± takie które nie przeszkadzaj±, dzieki temu spokojnie mo¿na przechowywaæ BARDZO stê¿one r-ry H2O2 a jednocze¶nie nadaj± siê do wykorzystania w silnikach ciecz/ciesz (np. H2O2/nafta).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 27, 2011 9:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BRODA napisa³:
¯e tak zapytam bezczelnie, robi³e¶ to kiedy¶ A_O? (Arku?) Jak ju¿ siê zaczyna to mo¿na przynamniej skoñczyæ Wink


Kolego forum to nie ring. S±dzisz, ¿e wszystko sam muszê sprawdziæ aby o czym¶ pisaæ ?.

Ni¿ej jest napisane, ¿e pierwsze próbo zatê¿enia wody utlenionej prowadzono przy silnym och³odzeniu wody . Pocz±tkowo rozcieñczony r-r zatê¿a³ na ³a¼ni parowej do koncentracji 15 %, potem kilkukrotne wymra¿anie na przemian z zatê¿aniem na ³a¼ni. Opis uczonego ru, tego co robi³ pasuje mi z wykresem.


A.
Powrót do góry
BRODA



Do³±czy³: 26 Lut 2011
Posty: 6

PostWys³any: Nie Lut 27, 2011 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kolego forum to nie ring. S±dzisz, ¿e wszystko sam muszê sprawdziæ aby o czym¶ pisaæ ?


stêzone roztwory ogrzewaæ na ³a¼ni wodnej ... nc, a pozniej sie dziwic ze sa tragedie

Metoda któr± opisa³em jest sprawdzona. Zatê¿anie do ok 62-65%
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 27, 2011 1:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BRODA napisa³:
stêzone roztwory ogrzewaæ na ³a¼ni wodnej ... nc, a pozniej sie dziwic ze sa tragedie

Metoda któr± opisa³em jest sprawdzona. Zatê¿anie do ok 62-65%


Jest napisane, ¿e destyluj± rozcieñczone - jak siê domy¶lam - pod normalnym ci¶nieniem a te bardziej stê¿one pod podci¶nieniem.

Proponujê przenie¶æ temat do komnaty Chemia.

Temat sam w sobie jest ciekawy. Krystalizacja lodu to budowanie wi±zañ wodorowych, oba sk³adniki woda i ta utleniona s± do siebie prawie podobne ale to prawie przes±dza o ró¿nicach.

Jak sprawdzi³e¶ stê¿enie koñcowe ?.

Woda utl. o stê¿. ok. 9,96 % zaczyna zamarzaæ przy -6,1 C.

Na forum by³o wiele teorii i to b³êdnych. Mieli¶my (i nadal mamy :-0) kolegê, który bada³ wp³yw izopropanolu na szybko¶æ palenie PCZ i nie zauwa¿y³, ¿e test mia³ raz z wiatrem a raz pod wiatr wiêc wyci±gn±³ b³êdne wnioski.
Nie rozstrzygam masz czy nie masz racji ale bardziej wierzê "ruskim" ni¿ Twoim kilku zdaniom bez obszerniejszych wyja¶nieñ. Np. nie zauwa¿asz, ¿e srebro stosujê siê dlatego, ¿e w odró¿nieniu od KMnO4 nie rozpuszcza siê w wodzie i perhydrolu. Tu nie chodzi o cenê.

Twoja wiedza na temat katalizowania/inhibitowania rozk³adu H2O2 jak widzê (czytam co piszesz) jest bardzo skromna. I mam nadziejê, ¿e nie rzucisz siê mi do gard³a :-0.

Mi³ego dnia A
Powrót do góry
BRODA



Do³±czy³: 26 Lut 2011
Posty: 6

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 7:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote=A_O]nie zauwa¿asz, ¿e srebro stosujê siê dlatego, ¿e w odró¿nieniu od KMnO4 nie rozpuszcza siê w wodzie i perhydrolu.[/quote]

[quote=BRODA]Tu chodzi o kontrolê reakcji a nie o jej zapocz±tkowanie. Srebro jest w komorze "spalania" [b]na sta³ep/b].[/quote]

My¶la³em ¿e to oczywiste Wink wynika jedno z drugiego

KMnO4 w perhydrolu sie nie rozpuszcza, od razu nastêpuje rekacja i wytr±ca siê MnO2 który ma w³a¶ciwo¶ci katalityczne i jest katalizatorem w reakcji rozk³adu (teoretycznie mozna by go osadziæ na no¶niku ale w praktyce to nie takie ³atwe ¿eby otrzymany produkt spe³nia³ wymagania)

[quote=A_O]Tu nie chodzi o cenê[/quote]
Jasne ¿e nie. Ale z drugiej strony cena srebra bardzo spad³a, tak ¿e ka¿dy jest w stanie u¿ywaæ srebra lub srebrzeñ i próbowaæ swoich si³ z H2O2.

Mo¿e i moja wiedza jest skromna, ale Twoja jest chyba skromniejsza, nie znam ruskiego a swoja odpowied¼ bazowa³em na twojej wypowiedzi.

Stê¿enie H2O2 mo¿na w ³atwy sposób sprawdziæ instrumentalnie z pomoc± chromianów, du¿a dok³±dno¶c nawet w warunkach amatorskich

PS. mowisz ¿e 6% woda utl. zaczyna zamarzaæ ... albo 30% zaczyna zamarzaæ, ale w tych przypadkach zamarza ca³y uklad, nie sama woda i nie ma tu mowy o jej wymra¿aniu ...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BRODA napisa³:
ka¿dy jest w stanie u¿ywaæ srebra lub srebrzeñ i próbowaæ swoich si³ z H2O2.....Mo¿e i moja wiedza jest skromna, ale Twoja jest chyba skromniejsza,..


Z tego co wyczyta³em rozk³ad H2O2 nastêpuje niemal wybuchowo gdy srebro jest rozgrzane do czerwono¶ci. Wg mnie tylko tak rozk³ad realizuje siê w silniku na paliwie jednosk³adnikowym (albo sam reduktor albo utleniacz).

Wodê utl. zatê¿a siê wy³±cznie przez destylacjê a Ty proponujesz zamra¿arkê, rurê doprowadzaj±c± 30 % perhydrol, a wylatuje sobie 70 % plus lód. Dlaczego tak jej nie zatê¿aj± ?.

Ni¿ej diagram t.top. H2O2-H2O. Nie mam opisu ale mo¿e ka¿dy napisze co z niego wyczyta ?. A mo¿e kto¶ wygogluje dok³adniejszy ?

Mam pod rêk± ciekaw± ksi±¿kê o H2O2 i mam siê na czym oprzeæ. Ma 470 stron a o wymra¿aniu kilka zdañ. Dziwne nie ?. Skoro Ty masz sukcesy.

A.
Powrót do góry
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Je¿eli co¶ jeszcze pamietam z chemii fizycznej to dla 30% bêdzie to lecia³o mniej wiêcej tak:
Do temperatury -25*C mamy do czynienia z jednorodn± ciecz± (30%). Przy ok. -25*C rozpoczyna siê krystalizacja. Wytr±ca siê faza sta³a o stê¿eniu H2O2 oko³o 20%. Z dalszym spadkiem temperatury zmniejsza siê równowagowa ilo¶æ cieczy, a zwiêksza ilo¶æ fazy sta³ej przy czym zwiêksza siê zawarto¶æ H2O2 w obu fazach. Przy temperaturze bliskiej -50*C mamy do czynienia z MINIMALN¡ ilo¶cia cieczy o stê¿eniu bliskim 45%. Dla ni¿szych temperatur mamy do czynienia ju¿ z cia³em sta³ym (dla nas ju¿ nieprzydatnym) sk³adaj±cym siê z dwóch faz o ró¿nych stê¿eniach. Zaznaczam, ¿e to rozumowanie dotyczy uk³adu równowagowego! Mo¿liwe, ¿e przy wymra¿aniu opisanym przez kolegê BRODA mamy do czynienia z zaburzeniem równowagi i ca³y proces biegnie troszkê inaczej, ale wyt³umaczenia ani nawet poszlak, ¿e tak mo¿e byæ, nie ma na zamieszczonym diagramie fazowym. Roztwór 60% mo¿e znale¼æ siê w równowadze tylko z cia³em sta³ym o stê¿eniu H2O2 wiêkszym ni¿ stê¿enie w samym roztworze. Nie przeczê, ¿e jest mo¿liwe takie zatê¿enie H2O2 (zw³aszcza, ¿e kolega BRODA otrzyma³ pozytywne rezultaty), ale wyt³umaczenie dlaczego tak siê dzieje wykracza poza moje mo¿liwo¶ci.

Czemu nie stosuje siê takiego rozwi±zania w praktyce? Mo¿e chodzi o aspekt czysto ekonomiczny. Raz, ¿e sam proces jest dosyæ czasoch³onny, a dwa zimno jest dro¿sze ni¿ ciep³o.

Pozdrawiam,
Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
gato



Do³±czy³: 07 Lut 2004
Posty: 104

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="A_O
...Mam pod rêk± ciekaw± ksi±¿kê o H2O2 i mam siê na czym oprzeæ. Ma 470 stron a o wymra¿aniu kilka zdañ. Dziwne nie ?. Skoro Ty masz sukcesy. A.[/quote]

nie chce sie wpieprzac miedzy wodke, a zakaske, ale moze to tak jak z PETN- tez nigdzie nie znajdziemy preparatyki na 60% hno3, a jednak da sie?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
takado123



Do³±czy³: 28 Lis 2010
Posty: 68

PostWys³any: Wto Mar 01, 2011 1:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

osobiscie zakladam ze BRODA nie klamie, bo pocoz. sklaniam sie ku teori IrkaceKa czyli mysle ze chodzi o wydajnosc oraz koszty.

sam nieraz sie spotkalem na forach z zatezaniem H2O2 przez wymrazanie.

z vmc.org.pl
Cytat:
Wodoru nadtlenek H2O2 - roztwór 3% to woda utleniona z apteki, da siê j± zatê¿yæ przez wymra¿anie wody do 62%. Roztwór 30% to perhydrol, który mo¿na kupiæ w niektórych hipermarketach budowlanych, na forum lub w POCh. Kupuj czysto¶æ FP, jest ok. 2x tañsza od czysto¶ci cz. Mo¿na tak¿e niekiedy kupiæ w dobrym sklepie fryzjerskim, jednak czysto¶æ mo¿e byæ nienajlepsza (mo¿e zawieraæ ró¿ne dodatki chroni±ce w³osy).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Wto Mar 01, 2011 11:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IrkaceK napisa³:
....Czemu nie stosuje siê takiego rozwi±zania w praktyce? Mo¿e chodzi o aspekt czysto ekonomiczny. Raz, ¿e sam proces jest dosyæ czasoch³onny


Te¿ uwa¿am, ¿e kolega BRODA nie fantazjuje ale, ¿e co¶ przeoczy³ i na razie nie wiem co.

Odno¶nie ekonomii to przemiana fazowa cia³o sta³e - ciecz (s<=>c) wymaga kilka razy mniej ciep³a ni¿ c<=>g (na pewno dla wody i uk³adu H2O2-H2O).

Warunki zatê¿ania narzuca wykres fazowy i te¿ na dzi¶ nie umiem wyja¶niæ dlaczego tego na wykresie nie widaæ. To zaburzenie równowagi do mnie nie dociera.

Wykres jest stary (sprzed 1950 roku), mo¿e jest jaki¶ nowszy i byæ mo¿e w nim le¿y rozwi±zanie zagadki zatê¿ania przez wymra¿anie (przynajmniej w jakim¶ zakresie stê¿eñ).


A.
Powrót do góry
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Wto Mar 01, 2011 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A_O napisa³:
Odno¶nie ekonomii to przemiana fazowa cia³o sta³e - ciecz (s<=>c) wymaga kilka razy mniej ciep³a ni¿ c<=>g (na pewno dla wody i uk³adu H2O2-H2O).
....
Wykres jest stary (sprzed 1950 roku), mo¿e jest jaki¶ nowszy i byæ mo¿e w nim le¿y rozwi±zanie zagadki zatê¿ania przez wymra¿anie (przynajmniej w jakim¶ zakresie stê¿eñ).

Z tego co pamiêtam, to nie chodzi o samo ciep³o przemiany fazowej... ale ¿e moja pamiêæ jest bardzo kiepska to ju¿ nie pamiêtam jakie jest wyt³umaczenie stwierdzenia, ¿e zimno kosztuje wiêcej Razz Je¿eli to wa¿ne to mogê to sprawdziæ, ale chyba nie to jest tematem tego w±tku.

My¶lê, ¿e nowszy wykres niewiele tu pomo¿e. Mo¿na pokusiæ siê o stwierdzenie, ¿e maksymalne stê¿enie, jakie jeste¶my w stanie uzyskaæ przez wymro¿enie, bêdzie oscylowa³o w granicach 60%, ale ciê¿ko mi wyobraziæ sobie wydajno¶æ takiego procesu, a w dodatku musieliby¶my operowaæ temperatur± na poziomie -55*C.

Je¿eli faktycznie przy temperaturach rzêdu -10*C wypadaj± z roztworu jakie¶ kryszta³y to wykres tego zjawiska nie wyja¶nia ani nie uwzglêdnia.

Co¶ na temat wymra¿ania wody z r-ru H2O2 jest ponoæ w "Julian Ga³ecki: Preparatyka nieorganiczna: czyste odczynniki chemiczne. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1964, ss. 903–904" ale nie mam dostêpu do tej pozycji.

Pozdrawiam,
Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Wto Mar 01, 2011 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja ma mam Ga³eckiego i nawet zacytuje

"(...) Bardzo stê¿one r-ry H2O2 mo¿na uzyskaæ stosuj±c metodê opisan± przez W.Staedla i u¿ywaj±c aparatu ze szk³a jenajskiego ,zaopatrzonego w szlify i przystosowanego do destylacji pró¿niowej .Kolbê zawieraj±c± 180ml 30% H2O2 stawia siê na ³a¼ni wodnej o temp. 45-50stopni C . Destyluje siê w ci±gu 3,5godziny pod ci¶nieniem 18-22 mm Hg . Oddestylowuje siê ok. 130-140ml wody zawieraj±cej nieco H2O2. W kolbie pozostaje 85-90% H2O2 . W celu otrzymania 100% H2O2 stosuje siê frakcyjn± krystalizacjê. W tym celu krótk± , oparafinowan± wewn±trz próbówkê o du¿ej ¶rednicy , o pojemno¶ci 25-30ml ,nape³nia siê do po³owy wysoko procentowym H2O2 , zatyka oparafinowanym korkiem gumowym i wstawia do ³a¼ni wodnej o temp. -35'C Równocze¶nie przygotowuje siê kryszta³ zasczepiaj±cy , zamra¿aj±c w tym celu 1ml tego samego H2O2 za pomoc± ciek³ego powietrza. Po wprowadzeniu kryszta³ka zaszczepiaj±cego zaraz tworz± siê igie³kowate , bezbarwne kryszta³ki ,które szybko przenosi siê do oziêbionego do ok -30'C naczyñka do wirowania . Po krótkim odwirowaniu (...) przenosi siê kryszta³ do drugiej próbówki o du¿ej ¶rednicy i roztapia je ,umieszczajac próbówkê w zlewce z wod± ogrzan± do temp 30'C . Po ca³kowitym stopieniu siê kryszta³ów przenosi siê próbówkê do k±pieli oziêbiaj±cej o temp -35'C . Po 10min zwykle kryszta³ki wydzielaj± siê samorzutnie . Oddziela siê je przez wirowanie jak poprzednio . Otrzymane kryszta³y ³atwo rozk³adaj± siê w temp pokojowej i dlatego trzeba je przechowywaæ w ch³odnym miejscu w oparafinowanym i zakrytym naczyniu . "

Tyle na ten temat Ga³ecki

No i to by³o na tyle - co do wykresu je¿eli ksi±¿ka faktycznie jest z lat 40-50 to jednak warto by by³o zdobyæ nieco nowszy wykres - H2O2 by³ wtedy stosunkowo nowym wynalazkiem ...
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Wto Mar 01, 2011 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GUN_1917 napisa³:
...W kolbie pozostaje 85-90% H2O2 . W celu otrzymania 100% H2O2 stosuje siê frakcyjn± krystalizacjê. W tym celu krótk± , oparafinowan± wewn±trz próbówkê o du¿ej ¶rednicy , o pojemno¶ci 25-30ml ,nape³nia siê do po³owy wysoko procentowym H2O2 , zatyka oparafinowanym korkiem gumowym i wstawia do ³a¼ni wodnej o temp. -35'C ................tworz± siê igie³kowate , bezbarwne kryszta³ki ,które szybko przenosi siê do oziêbionego do ok -30'C naczyñka do wirowania . Po krótkim odwirowaniu (...) przenosi siê kryszta³ do drugiej próbówki o du¿ej ¶rednicy i roztapia je ,umieszczajac próbówkê w zlewce z wod± ogrzan± do temp 30'C . Po ca³kowitym stopieniu siê kryszta³ów przenosi siê próbówkê do k±pieli oziêbiaj±cej o temp -35'C . ...


BRODA napisa³:
Wodê z 30% H2O2 mo¿na wymroziæ, nie wiem czy warto probowac z technicznym, na czda dzia³a butelke wype³niamy do po³owy, k³adziemy poziomo w zamra¿arce z temp. ustawion± lekko poni¿ej zera. Gdy woda zamarznie wystarczy postawiæ butelke pionowo a zatê¿ony H2O2 sp³ynie na dno.


Metoda WYMRA¯ANIA podana przez GUN i BRODA ma siê tak do siebie jak KRZES£A elektryczne i to wy³±cznie do siedzenia.

Szczegó³y na wykresie, wiem, ¿e IrkaceK to widzi a mi siê nie chce wiêcej pisaæ. Jak znajdê natchnienie a nikt mnie nie uprzedzi to opiszê. Mi³o by nam by³o gdyby to kolega BRODA wyja¶ni³ (wymra¿anie podane przez GUN_1917).
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP