Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

otrzymywanie węglanu miedzi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pietom



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWysłany: Pią Cze 13, 2008 10:53 pm    Temat postu: otrzymywanie węglanu miedzi Odpowiedz z cytatem

Witam, zakupiłem siarczan miedzi pięciowodny - taki mieli (nie wiem czy ma duze znaczenie) oraz węglan sodu
zrobiłem wszystko jak w instrukcji i wyszedł mi osad tylko, ze koloru czarnego :/ co zrobiłem nie tak, płukałem to w słoiku oraz sączyłem przez filtr od ekspersu do kawy, teraz się suszy, najwyżej wezmę małą próbkę i sprawdzę w mieszance czy spełnia swoją rolę.

Ja zrobiłem to tak:
do słoiczka wlałem 100ml ciepłej wody, wsypałem 10g siarczanu miedzi, rozpuściłem to aż roztwór stał się klarowny, tak samo zrobiłem z węglanem sodu, tyle że w tym przypadku dosypałem jego 12g.
Wlałem roztwór siarczanu do roztworu węglanu i zacząłem mieszać, zaczęła wytwarzać się piana po czym opadła, mieszankam iała kolor seledynowy.
Wstawiłem rondelek na gazówkę, nalałem wody i wstawiłem słoik z roztworem. Grzałem to na wolnym ogniu ciągle mieszając póki nie zmieniło koloru na czarny (widoczne były małe ziarenka węglanu) Temp. jaką utrzymywałem myśle, ze sięgała nawet 70 st. C
Odsączyłem później wszystko na filtrze do kawyi przelewałem tak kilka razy po tym czystą wodę w celu przepłukania otrzymanego węglanu, lecz niestety koloru nie zmienił ;p otrzymaną papke położyłem na grzejniku elektrycznym na noc.
otrzymanego węglanu wyszło ok 4,3g


Wydaję mi się, ze siarki osadzonej na węglanie nie ma sensu przepłukiwać, ponieważ w mieszance której ma być on wykorzystany zawiera się siarka, więc najwyżej węglanu da się troszeczkę więcej a siarki mniej






oto fotki węglanu miedzi - otrzymanego przeze mnie




a tu filmiki ze spalania mieszanki
chloran potasu - 60%
siarka - 20%
węglan miedzi - 20%

pierwszy filmik ze spalania suchej mieszanki (tak szybko się spaliło, że nie było widać koloru)


na drugim już kolor jest zauważalny


a tu na ostatnim zwilzyłem mieszankę wodą, żeby się dłużej paliła,

otrzymany kolor niebieski jest piękny Smile

mieszanka wydziela drażniący na drogi oddechowy dym, próby przeprowadzałem w piwnicy, żeby było ciemno, kaszlałem po tym jeszcze przez 5 minut, więc rada na przyszłość dla osób które lubią kombinować z różnymi mieszankami aby przeprowadzały testy w wentylowanych pomieszczeniach Razz


weglan_cu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pan_kracy



Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 78
Skąd: zachód

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to co otrzymałeś to na pewno nie jest węglan miedzi(II)
zapewne węglan się rozłożył na tlenek + co2
tylko dlaczego w tak małej temperaturze
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pietom



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 6:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale cel osiągnięty :p barwi płomień na niebiesko

A tak na poważnie jak byście Wy to zrobili z siarczanu miedzi i węglanu sodu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No jest niebieski ogień wiec o co chodzi Razz
Powrót do góry
Soviet



Dołączył: 21 Gru 2004
Posty: 29

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wstawiłem rondelek na gazówkę.

Wydaje mi się że pod wpływem temperatury rozłożyl się...

CuCO3 --> CuO + CO2

Spróbuj bez rondelka, tylko odsączyć i wysuszyć. Otrzymywałem CuCO3 tą metodą i było ok.

_________________
Rzuciłem piro... została only teoria Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pietom



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli po osiagnięciu koloru seledynowego powinienem odstawić mieszankę? Ale wtedy nic się nie krystalizuje :/ Bynajmniej w przypadku kiedy robiłem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pan_kracy



Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 78
Skąd: zachód

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 11:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odstaw mieszaninę, poczekaj aż osad opadnie następnie zlej roztwór znad osadu i dolej świeżej wody i tak parę razy aby oczyścić później na coś płaskiego i na słonko do wysuszenia ( ew. ciepłe miejsce )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Johnny Łódzki



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWysłany: Sob Sty 03, 2009 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W mieszankach można spokojnie stosować tlenek zamiast hydroksywęglanu, bo on i tak momentalnie się rozłoży.

Trzeba tylko pamiętać, że jeśli w przepisie jest podane 100g Cu2(OH)2CO3 (który tylko w teorii ma wzór CuCO3) to dajemy 72g CuO.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Sty 04, 2009 12:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zpodejsciem ze sie rozlozy to moglibysmy zamiast szczawianu sodu uzyc zas czegos innego do glitterow.
Zauważ że rozklada sie, wydziela sie CO2 i w niebieskich masach moze to miec znaczenie, jesli chocby czesciowo cosik tlumi i schladza? To tylko moje przypuszczenia.
Ale w glitterach zas ma już to wielkie znaczenie w mruganiu, stąd soda oczyszczona czy szczawian sodu (oba tworza co2 przy rozkladzie)...

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Johnny Łódzki



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWysłany: Pon Sty 05, 2009 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja słyszałem, że szczawiany są dobrymi nośnikami koloru, bo łatwo się rozkładają na jony, ale nie będę się kłócił ;p

Trzeba sprawdzić różnice w spalaniu takiej masy glitterowej używając CuO i CuC2O4
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pakuliusz



Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 5
Skąd: Kraków, Olkusz

PostWysłany: Pon Sty 31, 2011 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mam takie pytanie...
czy jest szansa, żeby tak zaszła reakcja:



BaCO3 + CuSO4 --> BaSO4| + CuCO3(w przesączu) ??

Bo próbowałem dzisiaj zrobić i coś mi tu chyba nie pasuje, bo wydzielił mi się gaz (zapewne CO2) i dałem proporcje ~2:2,5 (BaCO3/CuSO4).
Ale gdy chciałem sprawdzić czy reakcja zaszła całkowicie okazało się, że muszę dodać jeszcze jakieś drugie tylko BaCO3 ( w końcu przestałem dodawać, bo bałem się że zostanie w osadzie...).

A teraz teoretycznie osad powinien być biały (jest niebieski). A trochę przesączu wysuszyłem na szybko i wyszedł lekko niebieski osad, ale chciałem sprawdzić czy w wysokiej temp rozłoży się do CuO - nie rozłożył się ;/

POMOCY!


Pzdr


P.S. Sorry za odkop Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Lut 01, 2011 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak chciałeś to przeprowadzić, ale węglan baru jest niezbyt dobrze rozpuszczalny w wodzie i taka rekacja praktycznie nie zajdzie.
Do tego nie możesz mieć węglanu miedzi w przesączu bo on również jest nierozpuszczalny w wodzie. Poczytaj sobie o rozpuszczalności związków które otrzymujesz i z których korzystasz i zobacz tablice rozpuszczalności. Rolling Eyes

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pakuliusz



Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 5
Skąd: Kraków, Olkusz

PostWysłany: Wto Lut 01, 2011 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

F*ck, wiedziałem że te ruskie tablice nie są dobrym źródłem... Laughing

Ale tak do rzeczy, to i tak źle rozpisałem tą reakcje bo powinna zajść mniej więcej tak:


2CuSO4 + 2BaCO3 + H2O -> CuCO3 + Cu(OH)2 + 2BaSO4 + CO2

Nie zapisywałem co się wytrąci, bo reakcja i tak nie zachodzi całkowicie.

Bo okazało się, że częściowo zaszła, amianowicie gdy wlałem jeden r-r do drugiego począł się wydobywać CO2...

I w przesączu jest odrobina CuCO3 Laughing

Testowałem (przesącz odparowałem i zostało trochę osadu [lekko niebieskiego] i zrobiłem mieszankę na KClO3/S/CuCO3 i o dziwo dała niebieski płomień Cool


Ale na przyszłość zastosuję reakcję na sodzie oczyszczonej i siarczanie (VI) miedzi Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
elektrykjk



Dołączył: 27 Mar 2010
Posty: 36
Skąd: Grantchester Meadows

PostWysłany: Wto Lut 01, 2011 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z sodą oczyszczoną na pewno zajdzie. Testowane Smile
Robiłem coś takiego z roztworem po trawieniu
płytek drukowanych nadsiarczanem sodu (powstaje CuSO4 i Na2SO4)
Pozdrawiam,
elektrykjk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FireAzotan
SIANOPIS


Dołączył: 18 Mar 2011
Posty: 5

PostWysłany: Wto Mar 22, 2011 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem czyby przereagowało kwas węglowy z siarczanem VI miedzi II
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pakuliusz



Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 5
Skąd: Kraków, Olkusz

PostWysłany: Wto Mar 29, 2011 10:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdyby coś, to ja też testowałem już reakcję z NaHCO3 i zaszła (bardzo ładnie sie przy tym pieniąc Laughing ). Wydajność jest przyzwoita, a węglan doskonale sprawdza się w gwiazdach Wink



Pzdr, GP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP