Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Granulowanie
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Ghonox



Do³±czy³: 02 Wrz 2007
Posty: 18

PostWys³any: Pon Gru 03, 2007 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam takie "za¿alenia" odno¶nie granulacji

Granulowa³em przy przegryzaniu wod± p.cz. i wykrystalizowa³a siê saletra (jak ju¿ kto¶ pisa³) wiêc taka granulacja trochê g³upia jest ;o

Teraz acetonem (jak tylko go kupiê gdzie¶... ma³a miejscowo¶æ...) bêdê przegryzaæ. Takie co¶ siê nie powtórzy?

Jak wy prasujecie ten P.Cz.? Bo nie wierzê ¿e ka¿dy z was ma prawdziw± prasê w domu : |

_________________
Legalize it!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
mrNitron



Do³±czy³: 29 Gru 2006
Posty: 37
Sk±d: ten dym???

PostWys³any: Pon Gru 03, 2007 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej! Ja zrobi³em sobie prase ¶rubow± i jestem zadowolony prasuje na placki które siekam no¿yczkami Laughing . 4x ¶ruba "10" i jest gites. Apropo prasowania wymy¶li³em metodê by wsadzaæ ciêkie placki w 2 warstwy papieru lub do worka strunowego i takie co¶ nawijaæ na rurkê o ma³ej ¶rednicy. jest ca³kiem ok ale nie obydzie siê bez frakcjonwania
Pozdro Nn

_________________
Nie ma s³abych MW- s± tylko silne i silniejsze.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
doznanie



Do³±czy³: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWys³any: Wto Sty 01, 2008 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeby pogodzic interesy granulatu i prasowania trzeba zrobic tak jak mowi Achtung i zainwestowac w walek i nim jezdzic po Pcz ( ktory jest w nadmiarze ) na siatce i bedzie super
ja uzywam tych siatek do szlifowania gladzi szpachlowej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
morb



Do³±czy³: 07 Lip 2005
Posty: 92

PostWys³any: Sro Sty 02, 2008 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

patent ciekawy, sam go czasem stosuje , ale niestety nie zawsze sie sprawdza , niektore MP wymagaja znacznego prasowania w jesli chcemy osiagnac parametry zblizone do fabrycznych - np PCz
(zreszta koledzy, juz chyba o tym wspominali)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pietom



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWys³any: Pon Lut 11, 2008 11:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, zrobi³em sobie granulacik pcz. doda³em do proszku dynksu z wod± ok 25% wymiesza³em, porobi³em grudeczki wileko¶ci kilku mm (ale du¿o mi siê kruszy³o).
chcê go urzyæ jako lift, ale niestety wyrzuca on pseudoszelki na wys max 2m :/ Mo¿e za du¿o albo za ma³o da³em. Stara³em siê dawaæ 10% pcz w stosunku do masy szelki.
Co robiê nie tak, ¿e nie chce mi wyrzucaæ na wys 40-50m jak powinno.
Zamiast szelek robi³em korpusy wype³nionymi jakimi¶ ¶mieciami (piasek,kuleczki szklane itp), ¿eby nie marnowaæ gwiazdek i burstu.
Sk³ad pcz to 74% KNO3 14% C i 12% S.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
krzysiek



Do³±czy³: 22 Sty 2008
Posty: 23
Sk±d: Bia³ystok

PostWys³any: Sob Lut 16, 2008 8:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio trochê przegl±da³em o sprzêcie chemicznym i tak sobie wpad³o mi do g³owy takie cu¶...
niestety nie posiadam tokarki a przerabianie ¶rub wydaje siê trochê idiotyczne za wzglêdu na ma³e rozmiary...

je¿eli mia³by kto¶ ochotê to zapraszam do prób i oceny ja napewno bede siê stara³ zbudowaæ...
a je¿eli chodzi o tego typu proch granulowany wyczyta³em, ¿e spalanie odbywa siê bardzo ³adnie poniewa¿ ziarno przez ca³y czas spala siê podobn± powierzchni±
daje to brak spadku ci¶nienia gazów w mo¼dzierzu gdy¿ ziarno spala siê tak± sam± powierzchni± jak pisa³em wy¿ej... (info zaczerpniete z ksi±¿ki o piro i MW dostêpnej na forum w PDF)

_________________
... nic wielkiego nie przychodzi mi do g³owy...


Ostatnio zmieniony przez krzysiek dnia Nie Lut 17, 2008 9:44 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
krzysiek



Do³±czy³: 22 Sty 2008
Posty: 23
Sk±d: Bia³ystok

PostWys³any: Nie Lut 17, 2008 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a wiêc uda³o siê stworzyæ granulator Smile maszynka jest pierwszym wypustem, wymaga jeszcze kilku modyfikacji np. dobrego nasypu, przede wszystkim ostrza odcinaj±cego ziarno i stabilizatora rotora... no i napêdu... mo¿e ¶ruba dociskowa rotor by sie przyda³a... w ka¿dym b±d¼ razie u¿ywa³em wiertarki jako napêdu... super uniwersalna ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ ustawienia obrotów
w ka¿dym b±d¼ razie trzeba zapodawaæ do¶æ suchy proch poniewa¿ b.mocno wyciska z niego wodê czy inne ciecze
kilka fotek:
tak wygl±da ziarno prochowe przepuszczone przez maszynkê... u mnie pyrodex (bo brak wêgla dobrego) ze zwalniaczem, ¿eby przeprowadziæ pó¼niejsze próby spalania ziarna w zale¿no¶ci od jego kszta³tu... wyniki potem...

maszynka:




pozdrawiam

_________________
... nic wielkiego nie przychodzi mi do g³owy...


Ostatnio zmieniony przez krzysiek dnia Nie Lut 17, 2008 9:46 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
krzysiek



Do³±czy³: 22 Sty 2008
Posty: 23
Sk±d: Bia³ystok

PostWys³any: Nie Lut 17, 2008 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie s±dzi³em, ¿e zrobiê to tak szybko, a wiêc kolejny post...
niniejsza praca (do¶wiadczenie) opisuje tylko, a raczej potwierdza trochê teorii, zwi±zanych z granulacj± prochu, postanowi³em sam sprawdziæ poniewa¿ nêka³y mnie pytania dotycz±ce najlepszego granulatu, a wiêc

spalanie ziaren w zale¿no¶ci od kszta³tu: (je¿eli kto¶ ma wyczucie czasu to sam zauwa¿y ró¿nicê) wszystkie próbki s± z tej samej mieszanki, pyrodex jak ju¿ wcze¶niej pisa³em z opó¼niaczami tj. al bright+SrNO3 (taka ma³a domiecha która pozosta³a mi po experymentach ze spalaniem bez utleniacza i próba nadania koloru... nieudana)
ciê¿ko mi tylko powiedzieæ w jakich proporcjach co¶ ko³o 75:25, zapomnia³em... próbki po 0,2 g

wygl±d ziaren:


Na filmie:

http://pl.youtube.com/watch?v=sjtjB6MvLtg

spalanie co prawda nie odbywa³o siê tak jak w warunkach naturalnych kiedy to z ka¿dej strony po "rozruchu" paliwa nastêpuje zap³on ziarna)

#1-ziarno w kszta³cie rurki (szybkie spalanie, w warunkach naturalnych odpalenie ca³± powierzchni± da³o by efekt równomiernego spalania a z racji spalania ma³o zmieniaj±c± siê powierzchni± nie nastêpuje znaczny spadek ci¶nienia w lufie M)

#2-w kszta³cie kulki (spalanie wolniejsze, zmniejszanie siê powierzchni spalania daje spadek ci¶nienia w lufie M, najwiêksze ci¶nienie jest tylko wtedy gdy ca³e paliwo siê rozpali)

#3- w kszta³cie placka kwadratowego (z racji ¿e le¿a³ on wiêksz± powierzchni± na podk³adce spowodowa³o to sfa³szowanie wyniku, ale odpalenie go trzymaj±c za ro¿ek na kijeczku da³o podobne efekty jak spalanie kulki, spadek do¶æ szybkie zmniejszanie siê powierzchni podczas spalania da szybki spadek ci¶nienia w lufie)

podsycone teori± z Szyd³owskiego bodaj¿e, ale jak sam nie spróbowa³em to nie by³em do koñca pewien, mo¿e komu¶ to pomo¿e zw³aszcza tym, którzy siê jeszcze do dobrych ksi±¿ek z piro na forum nie dokopali... Wink
pozdrawiam

_________________
... nic wielkiego nie przychodzi mi do g³owy...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Lucas07
Go¶æ





PostWys³any: Sob Kwi 26, 2008 8:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! Najbardziej je¶li chodzi o granulowanie spodoba³ mi siê patent z obracaj±cym siê pojemnikiem w którym jest zwil¿ony proch i który to w³a¶nie zlepia siê w granulki... Jak my¶licie czy co¶ takiego na bazie kulowca zda³o by egzamin czy prêdko¶æ nale¿a³o by zwiêkszyæ? Eksperymentowa³ kto¶ mo¿e w ten sposób? Je¶li tak to proszê o podzielenie siê spostrze¿eniami. Dziêki z góry! Pozdrawiam wszystkich!!!

Bracie . To wszystko jest na forum wystarczy poszukaæ !! Zmniejszasz obroty dajesz jakie¶ ³uski (dajmy na to ry¿ czy co tam masz ) i kulasz te gwiazdki co jakis czas kapaj±c wod± ...wszystko.
G_17
Powrót do góry
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Czw Cze 05, 2008 8:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proch w nabojach od AK47 jest w postaci malutkich kwadracików czy raczej rombów o wymiarach oko³o 1,5x1,5x0,5mm. Mo¿na by sprasowaæ proch na placek o grubo¶ci 1-2mm i po wyschniêciu zdrapaæ go szpachelk± i gotowe Cool

Ostatnio zmieniony przez malutki .45 dnia Nie Sty 02, 2011 10:20 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Nie Sty 02, 2011 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chcia³bym opisaæ moj± metodê produkcji czarnego prochu. Sk³adniki mielê osobno: wêgiel(niestety grill) 10h, saletrê 3h, a siarkê mam py³. Potem odmierzam porcjê(standardowe proporcje 75/15/10) i wrzucam na godzinê do kulowca z drewnianymi ko³eczkami ¿eby porozbija³y grudki. Potem dodaje roztworu alk. 40% i mieszam w s³oiku a¿ uformuje siê jedna bry³a. Wyrzucam j± na blat i kroje na kilka porcji aby ³atwiej mi by³o j± przetrzeæ przez tarkê(oczka 2mm). Zostawiam to na du¿ej plastikowej p³ycie na jakie¶ 1-2h aby trochê podesch³o i siê nie skleja³o. Wrzucam to na sito 0,6mm i energicznie potrz±sam przez ok. 3 min. W czasie tego procesu d³ugie granulki ³ami± siê na krótsze i zaokr±glaj± krawêdzie. Potem odstawiam na grzejnik/s³oñce do schniêcia i przesiewam przez sito 4mm. Taki proch ma twarde ziarna i nie wykrusza siê tworz±c niechciany py³ z racji czego dobrze nadaje siê do czarno prochowców i armatek. Produkcja wymaga minimalnego nak³adu pracy i odsiany py³ to ok. 10%. Spala siê ca³kiem szybko, fotka z próby nkp(nawa¿ka powinna byæ chyba 0,5g ale ja da³em 1g albo lepiej)
http://zapodaj.net/3b7986470a83.jpg.html
i stosunek py³u do granulatu
http://zapodaj.net/70b34a05f9bf.jpg.html
Proszê o przeniesienie posta do tematu 'Proch czarny' w komnacie 'Pirotechnika (ogólna)' poniewa¿ nie mogê tam pisaæ.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Wto Sty 04, 2011 11:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

malutki .45 napisa³:
Chcia³bym opisaæ moj± metodê produkcji czarnego prochu. .........Potem dodaje roztworu alk. 40% i mieszam w s³oiku a¿ uformuje siê jedna bry³a. Wyrzucam j± na blat i kroje na kilka porcji aby ³atwiej mi by³o j± przetrzeæ przez tarkê(oczka 2mm). Zostawiam to na du¿ej plastikowej p³ycie na jakie¶ 1-2h aby trochê pod.


Jak mo¿na przetrzeæ na tarce co¶ co jest niespoiste bo nie zawiera w sobie lepiszcza ?. No, chyba, ¿e bardzo delikatnie, ¶ciskaj±c te porcjê PCZ o konsystencji gêstego ciasta. Alkohol w s³abym stopniu spaja sk³adniki PCZ i pewno trzeba rêk± te porcje ¶ciskaæ aby siê nie rozlecia³y przed przetarciem. Tê sam± rolê spe³nia przetarcie "wilgotnej" masy prochowej przez sito. Jest to jednak wg mnie wygodniejsze.

Przy okazji mi³o mi siê Ciebie czyta a widzê dwa zonki- chyba kiepskie mia³e¶ wej¶cie :-0. Proponujê jaki¶ awansik :-0

A.

PS. Potrafi kto¶ zrobiæ tak aby kot z avatora otwiera³ oko ?. Pewno trzeba zdj±æ klatki z gifa i rêcznie je obrobiæ a podejrzewam, ¿e nie jest to ³atwe.
Powrót do góry
takado123



Do³±czy³: 28 Lis 2010
Posty: 68

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 7:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja granuluje tak :

Pcz zwil¿am acetonem tak aby ³adnie siê zlepia³. Nastêpnie daje to na folie Alu na góre zak³adam druga warstwê folii i ugniatam bli¿ej nie zidentyfikowanym czyms - wyglada jak szpachla tylko jest mocniejsze ;p recznie oczywiscie. taka si³a wystarczy aby sie zrobil dobrze zbity placek. to nastepnie na kaloryfer. 10 min i jest dosc twardy placek. lamie to nastepnie i gotowe. jak mam czas to delikatnie odsiewam nie zbrylony proch robie na nim wszystko jeszcze raz.


Pcz tez sie dobrze przegryza acetonem. nie zauwazylem szczegolnej roznicy miedzy przegryzanym woda a acetonem oprocz tego ze po wodzie schnie 1 dziec a po acetonie 20 minut ;p

nie krystalizuje sie tez saletra. po suszeniu pCZ przegryzanego z woda polozonego na szczelnej (czyt. nie dziurawej) folii alu na kaloryferze skrystalizowa³a mi sie saletra i za cholere nie moglem jej usun±æ stamt±d.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piro¦wie¿ak



Do³±czy³: 19 Lis 2010
Posty: 56
Sk±d: ¦wiêtokrzyskie

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 3:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dot±d nie zawiod³o mnie granulowanie sitem. Tylko jako¶æ wêgla jeszcze nie ta. Otó¿ proch pylisty mieszam z wod±, otrzymujê ciasto na szarlotkê. Wk³adam w s³oik i czekam 2-3 dni. Potem wyci±gam, ³adujê do obszernej miski i podsuszam suszark±, tak by podczas przecieranie przez sito nie wydziela³a siê woda. Ca³y proch po przetarciu przez sito 2,8mm ma kszta³t "balasków" 2,8x3-3,5mm. Nastêpnie chwycê miskê w rêca i "szuram" jak nale¶niki na patelni kolistymi ruchami. Tworz± siê idealne kulki 1,5-2mm. Zero m±czki. Dajê do suszenia 25*C na dwa dni.
Je¶li proch jest zbyt mokry, to zbija siê w grudy, je¶li za suchy rozpada siê. £opatologicznie nale¿y doj¶æ do w³a¶ciwej konsystencji.

PS: Dajcie saletrze wej¶æ w pory wêgla. Przegryzanie lotnym acetonem przez 1h raczej nie ma sensu. Jak wspomina³ kto¶ na forum, dajemy kroplê, dwie p³ynu do naczyñ do wody. Znakomicie zmniejsza napiêcie powierzchniowe wody i u³atwia przegryzanie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedy¶ przegryza³em ale doszed³em do wniosku, ¿e to zbêdna praca bo jak mam wêgiel drobny to to prawie nic nie daje, a jak daæ za du¿o wody to tylko popsuje proch.
Cytat:
Jak mo¿na przetrzeæ na tarce co¶ co jest niespoiste bo nie zawiera w sobie lepiszcza ?. No, chyba, ¿e bardzo delikatnie, ¶ciskaj±c te porcjê PCZ o konsystencji gêstego ciasta. Alkohol w s³abym stopniu spaja sk³adniki PCZ i pewno trzeba rêk± te porcje ¶ciskaæ aby siê nie rozlecia³y przed przetarciem. Tê sam± rolê spe³nia przetarcie "wilgotnej" masy prochowej przez sito.

Dok³adnie gêste ciasto, tak ¿eby siê wszystko zbi³o w jedn± kulkê. Nic nie trzeba zbijaæ bo to siê nie rozpada i wychodz± ró¿nej d³ugo¶ci kluski(do 3cm). Próbowa³em te¿ przez sito ale jednak wolê tarkê, jako¶ lepiej mi to idzie, pewnie dlatego, ¿e otwory w tarce s± pod k±tem. Szybko i bezproblemowo idzie to przecieranie, jakie¶ 100g w 1,5 min. Im wiêksza powierzchnia na której rozsypiemy ten proch tym lepiej bo siê granulki nie sklejaj±. Po 2h jest suchy z wierzchu ale wci±¿ kruchy. W czasie potrz±sania ³amie siê na krótkie odcinki i wychodzi z niego wilgoæ dziêki czemu zaokr±gla siê nie wykruszaj±c zbytnio, nie jest tez na tyle mokry ¿eby siê zlepia³. To dla porcji 200g trwa do 5 min razem z rozkruszeniem za grubej frakcji. Granulek powy¿ej 4mm jest dos³ownie 20 wiêc rozkruszam je w rekach. najwiêcej czasu zajmuje mi odwa¿anie sk³adników i wyci±ganie wêgla i saletry z m³yna ale to robiê rzadko bo jest do¶æ pojemny. Stê¿enie 40% dobra³em do¶wiadczalnie, proch jest na tyle twardy, ¿e nie trzeba siê baæ, ¿e mi siê pokruszy lub zetrze na py³ i jest wystarczaj±co szybki. Próbowa³em z milion metod na proch ale ta dla mnie jest najlepsza bo robiê CP w ekspresowym tempie bez potrzeby ponownego przetwarzania powsta³ego py³u(resztki id± na primer).
Cytat:
Przy okazji mi³o mi siê Ciebie czyta a widzê dwa zonki- chyba kiepskie mia³e¶ wej¶cie :-0. Proponujê jaki¶ awansik :-0

Na na wej¶ciu mia³em dwie * no ale ja mia³em z³y dzieñ i kto¶ te¿ i tak wysz³o Rolling Eyes Mi na gwiazdkach zbytnio nie zale¿y tylko te zonki mnie trochê w oczy kuj±, kto¶ je widzi i od razu mysli, ¿e lamus i rurobomber Laughing Niestety to czym siê najwiêcej zajmuje nie nadaje siê do publikacji na forum z wiadomych wzglêdów Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
takado123



Do³±czy³: 28 Lis 2010
Posty: 68

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

malutki .45 napisa³:
Kiedy¶ przegryza³em ale doszed³em do wniosku, ¿e to zbêdna praca bo jak mam wêgiel drobny to to prawie nic nie daje, a jak daæ za du¿o wody to tylko popsuje proch.



a bzdury. jakby prawie nic nie dawa³o to czy kto¶ by siê w to bawi³?
Mój proch jest ¶licznym py³em i jakkolwiek nie przegryzany pali siê szybko to przegryzany duzo duzo lepiej. nie mówiac juz o prasowaniu Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedy¶ na forum by³a du¿a debata na ten temat i wnioski by³y podobne do tych, które sam wyci±gn±³em. Ciekawa lektura, warto przeczytaæ. Saletra siê krystalizuje w du¿e ziarna w czasie schniêcia niwecz±c efekt wnikania saletry wêgiel. Ale jest na to sposób, obmy¶li³em go pewnej bezsennej nocy.
Bierzemy czê¶æ saletry na proch(powiedzmy 20% ale to trzeba by ustaliæ do¶wiadczalnie) i rozpuszczamy ja w wodzie ale to musi byæ silny roztwór (np. 100g na szklankê ale nie mo¿na przesadziæ bo siê zrobi gêsty syrop) i grzejemy to do 80*C dok³adnie mieszaj±c i dodajemy kroplê p³ynu. Grzejemy wêgiel w piekarniku do 90*C i wlewamy do niego t± miksturê i mieszamy do jednolitej konsystencji(trzeba tak dobraæ proporcje ¿eby wysz³o rzadkie ciasto). Odstawiamy to w bardzo gor±ce miejsce(70-80*C) na 3 dni w szczelnym pojemniku(nie powinien byæ wiêkszy ni¿ potrzeba ¿eby zbyt wiele wody nie wyparowa³o do powietrza). Potem suszymy i wrzucamy do kulowca na 2h (nie wybuchnie, za ma³o saletry), dodajemy resztê saletry i siarkê i potem postêpujemy ju¿ normalnie. Granulujemy najlepiej bez u¿ycia wody.
Teraz t³umaczê dlaczego tak a nie inaczej:
W 80*C mo¿emy rozpu¶ciæ w szklance wody wiadro saletry wiêc roztwór bêdzie wystarczaj±co rzadki, wêgiel do piekarnika poniewa¿ wlanie gor±cego roztworu do zimnego wêgla spowodowa³o by szybkie wykrystalizowanie siê saletry. P³yn zmniejsza napiêcie powierzchniowe, a wysoka temperatura "kiszenia" zapobiegnie przedwczesnemu wykrystalizowaniu saletry. Mielenie rozbije grudki(lepiej siê potem wymiesza) i zmieli saletrê, która mimo wszystko wykrystalizowa³a siê poza wêglem. Granulacja bez wody ¿eby... zgadnijcie Smile

Wszystko trzeba by dopracowaæ i przeprowadziæ wiele testów z ró¿nymi kombinacjami(temperatury, proporcje itp.). Mo¿na to zrobiæ bez grzania, efekty i tak powinny byæ lepsze ni¿ przy tradycyjnym przegryzaniu. Te zabiegi spowoduj±, ¿e mo¿liwie najwiêksza ilo¶æ saletry zostanie uwiêziona w porach wêgla i ¿e saletra siê nie skrystalizuje. Mia³em kiedy¶ plany opatentowania tej metody ale doszed³em do wniosku, ¿e a¿ taki proch mi nie jest potrzebny.

Je¶li napisa³em co¶ g³upiego proszê o obiektywn± krytykê.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Macex111



Do³±czy³: 25 Gru 2007
Posty: 76
Sk±d: siê tu wzi±³em ??

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ha tylko jak zgranulowac bez wody ? podejrzewam ze dextryna z acetonem albo spirytem odpowiednio nie zadziala ;d
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 8:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No w³a¶nie i tu pomys³y mi siê koñcz±. Mo¿e jak daæ 40% wody to tez bêdzie.
No roboty z tym jest od groma ale to tylko teoria bo ja sam nie mam czasu na takie zabawy. Czy to samo to bym nie powiedzia³.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
tutek



Do³±czy³: 03 Sty 2011
Posty: 15
Sk±d: z k±towni

PostWys³any: Sro Sty 05, 2011 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa dyskusja widzê siê rozwinê³a. Jednak maj±c ¶wiadomo¶æ ¿e nie bêdê oryginalny stwierdzam ¿e nic tak nie "ulepsza" prochu jak prasowanie. Wszystkie to kombinacje Panowie z przegryzaniem wydaj± misiê niepotrzebnym komplikowaniem sprawy. Ostatnio pokusi³em siê o próbe prasowania i wyniki przesz³y naj¶mielsze oczekiwania. Proch porz±dnie zmielony w kulasku przy próbie palenia okaza³ siê s³abiutki, pali³ siê stosunkowo wolno, ¿adna rewelacja.Po sprasowaniu i po³amaniu dos³ownie "fukn±³". Mogê tylko powiedzieæ ¿e 15 gramów wymiota³o szelkê kulist± o masie 100 gramów na jakie¶ 100 metrów. Szelka mia³a jaki¶ 2 milimetrowy luz w mo¿dzie¿u. Natychmiast zainwestowa³em w prost± praskê hydrauliczn± ( klasyczna rama zespawana z rur i innych kszta³tek oraz 2 tonowy podno¶nik samochodowy z hipermarketu za 3 dychy).Prasowanie odbywa³o siê pomiêdzy dwiema p³ytkami tekstolitu zwil¿ony delikatnie, tylko aby nie pyli³. Placuszki wychodzi³y grube na jakie¶ 2 mm i wadze ok 4 gramy.Próbowa³em zbadaæ gêsto¶c i wychodzi³o cos powy¿ej 1.6m/cm2 czyli juz nie¿le. Acha zapomnia³em ¿e proch wsypywa³em w gumowy o-ring ¶rednicy ok 40mm ¿eby ograniczyæ roz³a¿enie siê placka czyli niepotrzeba jest ¿adna forma.Tak¿e radzê Panowie zamiast traciæ energiê i zapa³ na czarach typu przegryzanie, gotowanie, pieczenie i inne cuda (te¿ to æwiczy³em Wink ) zainwestujcie w prasê ,chocia¿by najprostszy prymityw.Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastêpny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP