Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rodzaje aluminium

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bada Bum



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWysłany: Wto Maj 16, 2006 12:05 am    Temat postu: Rodzaje aluminium Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich serdecznie.
Mam nadzieję, że nie dostane po uszach za nowy temat ale wydaje mi się, że poruszona kwestia w przypadku uzyskania jasnych i wyczerpujących informacji okaże się niezwykle pomocna i wyjaśni wiele, nie tylko moich niepowodzeń.
Pytania jak zwykle kieruję do tych mądrzejszych!.
Żecz jak w temacie tyczy aluminium.
Chodzi mi o to, że w wielu przepisach pojawia się aluminium jako jeden ze składników np. gwiazdki, tyle tylko, że za skrótem alu. możemy doczytać inne nazwy, takie jak:
Atomized - rozpylane
Bright - jasne
Flitter
Dark pyro - ciemne pirotechniczne
Spherical - kuliste
Flake - płatki
Moje pytanie brzmi o co w tym chodzi, dlaczego stosując spherical zamiast atomized nie uzyskam właściwego dla danej mieszaniny efektu. To samo dotyczy dark pyro i bright.
Jakie są własności fizyczne i chemiczne każdego z podanych rodzaji al.
Jeśli chodzi o płatki to jakie stosuje się wielkości.
I wreszcie jeśli używam opiłków aluminium powstałych podczas piłowania pilnikiem to właściwie jakiego alu. używam.
I jeszcze jedno , co to jest Rosin i Cryolite .
Będę zobowiązany za jakąkolwiek rzeczową odpowiedz lub link.
Pozdrawiam Bada Bum

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Maj 16, 2006 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.
Pozwolę sobie tutaj odpowiedzieć i nie ukrywam że czuje się specem od Al. Dlatego, że bardzo wiele czasu, a ujmujać wpizdu, zajęło mi by się o tym dowiedzieć. Podziele się ciężko zdobytymi informacjiami ( i szkoda że ja nie moge ostatnio nauczyć się tutaj nic, nie pozostaje nic innego jak czytać ang. forum itp)


Al bright to aluminium typu srebrzanka, RODZAJ płatki o wielkim rozdrobnieniu, z lekko 60mikronów i mniej. Jasne i tłuste ponieważ pokrywane stearyna itp środkami. Szary pył, rozciera się w rękach. Bardzo reaktywne, najlepsze do mieszanin FB. Najbardziej pospolite. Robi się w młynach kulowych. Pyli jak cholera.


Al flitter to aluminium typu płatkowego, jak w/w lecz rozmiar płatków jest duży, np. 0,2mm używane może być do tzw. brylantowych ogni, do fonntan, do gwiazd też dobre. Płatki są niereguralne, mają więc dużą powierzchnię i nadal te Al jest reaktywne, lecz już nie tak jak bright.
Ma wygląd pięknych srebrzystych płateczków.
Nie ma gorszego świnstwa, pyli na maksa, latające sreberka wszędzie się unoszą i osiadają, Fee... Smile


Al dark pyto, dark german - słynne Aluminium dark, najbardziej reaktywne ze wszystkich, o bardzo piroforycznych właściwościach, niezbepieczne. Typ płatkowy, lecz rozdrobnienia poniżej 0,005mm (5mikronów i niżej) powierzchnia niesamowicie rozwienięta, jak gąbka, przez to bardzo reaktywne. To na tym robią najsilniejsze Fb na świecie, słynną mieszankę KClO4 z Al dark.
INFO: zareklamuje, że niebawem dostępne u KeteNa, ale na mniej niż 100zł/kg nie ma co liczyć. (jest to właśnie najdroższe al, te rozdrobnienie)
Nazywany dark z racji ciemnego połysku, dodaje się też do niego miminalną ilość grafitu.
Używany w pimerach czasem, daje niesamowitą temperature.

Al spherical zwane atomized! = typ aluminium proszek, kształt cząsteczek to idealne kule, nie pyli się i nie jest już tak aktywny, powierzchnia kuli jest bardzo mała. Warto używać co najmniej 63mikrony.
Informacja też moja praktyczna-> zmieszany z KMnO4 nie odpali od zapałki czy lontu (dopiero dodatek siarki daje kopa)
Stosowany do glitterów, fontann gwiazd itp,


Al spheroidal = aluminium typu proszek, podobne do w/w aczkolwiek to są takie nieregularne kule, jakby porozwalane, ma już znacznie większą powierzchnię niż Al atomized i one najcześciej jest w przepisach do gwiazd itp, Świetny środek iskrotwórczy, srebrne piękne iskry.
Najczęsciej używane w rozdrobnieniach 325mesh i grubsze, to okolice 45mikronów.


Al granural - to Al typu ziarnka piasku, bardzo często używane do wodospadów fontann i innych tego typów fajerwerków To aluminium coś pomiędzy typami płatkowymi a proszkowymi. Średnio reaktywne.


Każde Aluminium inne efekty daje po spaleniu, jedne jest bardziej reaktywne drugie mniej, przykładowo inaczej wygląda miesanina złożona z Pcz80g i 20g Al ale np. atomized czy bright.. itp. Czasem po prostu aluminium nie daje rady i prawie wogóle się nie spala (tyczy się tych proszkowych, czy granular).
Ja już kiedyś dawno mówiłem o aluminium, że rodzaje są waże, ale co tam, poziom na forum mamy zajebisty i niektórzy podają składy i cisną Al i tyle. Bo dla niektórych, na srebrzance się kończy (nie mam nic przeciwko jeśli ten ktoś robi FB, bo wtedy wybrał idealnie:) )

Dodatkowo stosuje się stopy z tytanem czy żelazem np:
#stop tytanowo-aluminowy sferyczne struktury - maloreaktywne, ale dodatek tytanu zapewnia jeszcze piekniejszy efekt srebrnych iskier (wodospady, fontanny itp...)



#stop zelazowo-aluminiowy nieregularny mikrogranulat (dodatek zelaza przesunie spektrum wydzielanego promieniowania w strone swiatla zoltego i zmniejszy jaskrawosc spalania - bardziej reaktywny od form sferycznych jak pisal P2)


Cryolite - to kryolit, Na3F6, heksafluorektrisodu. Wiadomo że do żółtych ogni i gwiazd. Musi dawać mocny jasny żółty..
Rosin - to żywica, jeśli nie napisano nic dajel, to kalafonia.

Opiłki to opiłki, jeszcze nikt tego nie nazwałSmile a efekt też da inny niż wszystko powyżej.

konkretne pytanie, konkretna odpowiedź. Jak widać nie wszystko usuwamy i czasem ktoś odpisze i pomoże.
pzdr.
P2

HF->Dodałem parę zdjęć, które P2 dobrze zna, a innym na pewno coś nie coś wyjaśnią. Zielony tekst jest dopisany przeze mnie - mam nadzieję, że P2 nie ma nic przeciwko Wink

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bada Bum



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWysłany: Wto Maj 16, 2006 11:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam serdecznie i serdecznie dziękuję.
Panowie, odpowiedź jak na Profi przystało.
Teraz nieco mi się rozjaśniło, jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
$nop



Dołączył: 13 Kwi 2002
Posty: 211

PostWysłany: Wto Lip 29, 2008 4:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie

Mam w zasiegu nowy glin o ponizszych parametrach
Jestem zainteresowany jaka nazwe mozemy przypisac temu glinowi i do czego wy byscie go uzyli

Prosze o komentarza, ja niestety nie mam za duzo czasu zeby zaglebiac w temat.

Po wyciagnieciu konkluzji niepotrzebne posty usune

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Spanner



Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWysłany: Pią Sie 13, 2010 7:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałbym się coś zapytać.
Tutaj jest przelicznik mesh-mikrony http://www.skylighter.com/fireworks/help/Mesh_to_Micron_Conversion_Chart.asp

Tam pisze że 400 mesh to 37 mikronów.
Ale dlaczego oni podają dla al atom 400 mesh rozmiar 5 mikronów http://www.skylighter.com/mall/product-details.asp?id=640 ?

Nurtuje mnie to trochę, czy dla al atom te przeliczniki nie obowiązują ?
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam

_________________
Niebo to płótno ja trzymam pędzel ale nie umiem malować wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP