Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Komety
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
dominik.megadeth



Do³±czy³: 17 Sie 2007
Posty: 20
Sk±d: Ostrowiec ¦w.

PostWys³any: Sro Sie 20, 2008 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam taki ma³y problem:
Trwaj± pracê nad bateri± komet. Niestety... mieszanka Silver Wave w rurce elektrycznej 22mm, pcv zachowa³a siê bynajmniej dziwnie. Mieszanka zarabiana Caponem, po kilku godzinach suszenia strasznie zmiêkczy³a rurkê, a rurka nie wiem dlaczego spuch³a, wiêc do przygotowanych ju¿ rurek, z których bêd± strzelane kometki ledwo wchodz± (hmmm... jak to powiedzieæ, wchodz± na lekki wcisk, ale tylko dlatego, ¿e spuchniêta rurka jest miêkka i da siê lekko "skompresowaæ" Wink )
Czemu rurka spuch³a i zmiêk³a Question podejrzewam, ¿e to sprawka rozpuszczalników w lakierze (to je¶li chodzi o zmiêkczenie) a co do spuchniêcia to nie wiem.
Wiecie... trochê mieszanki posz³o - 20 kometek po ok. 16 gram ka¿da wiêc nie chcê tego wyrzucaæ. Jakie¶ rady Question
Mieszankê robi³em wczoraj (wczoraj nie wszystkie rurki spuch³y) dzisiaj zdeformowane s± ju¿ wszystkie.
My¶la³em, ¿e spuchniêcie jest spowodowane odparowuj±cymi rozpuszczalnikami, ale przedziurawienie rurki nic nie pomog³o, bo do wcze¶niejszego stanu i tak nie wróci³a. Rurki s± nadal miêkkie i jak d³ugo bêd± nie wiem Crying or Very sad Póki s± miêkkie i w miarê jeszcze ma³e to problemu nie ma, gorzej je¶li urosn±, a rurka stwardnieje Evil or Very Mad
Je¶li co¶ siê zmieni to napiszê.

EDIT
Jednak sprawa idzie w mam nadziejê dobrym kierunku.
Przez 2 dni nie zagl±da³em do kometek. Dzisiaj jednak nale¿a³o to sprawdziæ... Na szczê¶cie opuchlizna powoli schodzi ufff Rolling Eyes Kometki ju¿ w miarê lekko wchodz± do mo¼dzierza, ale nie oby³o siê bez minusów:
Nieco mieszanki SW "wydê³o" na zewn±trz Evil or Very Mad na szczê¶cie nie du¿o.
Nie wiem jak wygl±da sytuacja w ¶rodku kometki bo mog³o zostaæ sporo wolnego miejsca, tak wiêc jutro lub w poniedzia³ek zdam relacjê z sekcji zw³ok Cool
to taka ma³a przestroga dla innych, ¿eby nie pchaæ do PCV czego¶ czego nie przetestowa³o siê na ma³± skalê, ale w koñcu musia³ byæ kto¶ kto to 1 raz zrobi³.
Nied³ugo zrobiê jeszcze po kilka sztuk kometek z mieszanek granite i pcz+Fe.

Tu mam takie ma³e pytanie do Irkacka:
Jakie proporcje (p.cz + Fe) mia³y kometki z dzia³u kometki (te z ostatniej strony, z sierpnia '07)
A DE to dekstryna tak Question
Chêtnie bym pozna³ sk³ad tej kometki*

* o ile to nie tajemnica Wink

_________________
Fakt niezaprzeczalny...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Kwiecia



Do³±czy³: 10 Gru 2009
Posty: 72

PostWys³any: Sob Lip 24, 2010 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto bateria sze¶ciu kometek 1", skonstruowanych przez sprasowanie mieszanki Winokur 26 w papierowych korpusikach, i wklejenie na wierzch tekturki ochronnej z przechodz±cym przez ni± lontem.

FILM:
http://www.youtube.com/watch?v=-O10ULATG2k

ZDJÊCIE:


(Przepraszam za "latanie" kamer±, ale gdy jedna kometa by³a jeszcze w górze druga ju¿ lecia³a z do³u, wiêc nie wiedzia³am co "³apaæ" Rolling Eyes na koñcu s³ychaæ jeszcze dwie 1" szeleczki hukowe, ale zupe³nie zgubi³am je na kamerze.)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba za ma³e opó¼nienie Smile
Powrót do góry
Kwiecia



Do³±czy³: 10 Gru 2009
Posty: 72

PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...no chyba trochê tak Smile w nastêpnej próbie bêdê eksperymentowaæ z d³ugo¶ci± lontu. Tymczasem poka¿ê wam jeszcze kometê z zesz³ej zimy. Te¿ 1" w papierowej obudowie, mieszanka Silver wave.

FILM:
http://www.youtube.com/watch?v=F-5Fk4H4C94

ZDJÊCIA:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kwiecia napisa³:
mieszanki Winokur 26 ...


Wqurzaj± mnie te nazwy :-0. Mieszanka ta znana jest od setek lat. Osnow± jej s± sk³adniki PCZ (albo PCZ) plus dodatki iskrz±ce (Al, Mg, Ti, Cdrz itp).

Fakt, trzeba te mieszanki jako¶ nazywaæ, nie znam etymologii tego s³owa ( jaki¶ Mr Winokur ? ) ale brakuje polskiego nazewnictwa.

Piro to ryzykowne hobby. O ile szrama, blizna dodaje czasami mê¿czy¼nie "mêsko¶ci" to niekoniecznie dodaje jej kobiecie.

A.
Powrót do góry
Kwiecia



Do³±czy³: 10 Gru 2009
Posty: 72

PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 12:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, dr Robert Winokur. Opisa³ 40 mrugaj±cych mieszanek i ta nazwa to po prostu jego nazwisko + numer mieszanki. Rzeczywi¶cie, jêzyk nasz przesi±ka angielskim nazewnictwem technicznym. Binder mo¿e byæ przecie¿ lepiszczem, lift - prochem miotaj±cym, primer - mieszank± podpa³ow±. Ale je¶li chodzi o mieszanki, to nazwy w³asne pomagaj± je jako¶ uporz±dkowaæ.

Jestem ostro¿na. Do tej pory nie spotka³ mnie ¿aden wypadek. Wiem, ¿e wszystkiego nie da siê przewidzieæ, ale równie dobrze mogê straciæ ¿ycie pod ko³ami samochodu. Jednak przez ulicê trzeba przechodziæ Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 5:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wqurzaj±


To te¿ za bardzo po polsku nie jest Wink

Nie wiem czy jakby ka¿dy zacz±³ wymy¶laæ/spolszczaæ nazwy tych mieszanek wynik³o by to co¶ dobrego. Moim zdaniem musi to byæ jako¶ urozmaicone. Jak Irkacek opisa³ swoj± masê, to ka¿dy kto j± robi to opisuje jako masa niebieska Irkacka (Irkacek blue) i jest w porz±dku. Nie wszystko da siê spolszczyæ, aczkolwiek te¿ wo³a³bym jednak wróciæ do nazw na forum proch miotaj±cy, ³adunek rozrywj±cy itp. Ja sam tego u¿ywam, aczkolwiek ostatnio staram siê pisaæ inaczej (mo¿na to zobaczyæ po paru ostatnich postach). Pó¼niej mamy slang, u¿y³em bursta, lifta, bindera Wink

A no i wynika to z tego ¿e wiêkszo¶æ konkretnej wiedzy z piro to ang i inna obcojêzyczna literatura. To pó¼niej cz³owiek tym nasi±ka i tak to jest, co zrobiæ skoro nie mo¿emy niestety pochwaliæ siê zbytnio nasz± rodzim± literatura (je¶li chodzi o piro widowiskow±)

Posty pó¼niej do usuniêcia.

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lip 25, 2010 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisa³:
Cytat:
Wqurzaj±


To te¿ za bardzo po polsku nie jest Wink

Nie wiem czy jakby ka¿dy zacz±³ wymy¶laæ/spolszczaæ nazwy tych mieszanek wynik³o by to co¶ dobrego. Moim zdaniem musi to byæ jako¶ urozmaicone. Jak Irkacek opisa³ swoj± masê, to ka¿dy kto j± robi to opisuje jako masa niebieska Irkacka (Irkacek blue) i jest w porz±dku. Nie wszystko da siê spolszczyæ, aczkolwiek te¿ wo³a³bym jednak wróciæ do nazw na forum proch miotaj±cy, ³adunek rozrywj±cy itp. Ja sam tego u¿ywam, aczkolwiek ostatnio staram siê pisaæ inaczej (mo¿na to zobaczyæ po paru ostatnich postach). Pó¼niej mamy slang, u¿y³em bursta, lifta, bindera Wink .


Racja, sam czasami ulegam dziwnej modzie na pisanie dziwol±gów typu "3majcie siê" itp. Dla mnie to co¶ w rodzaju internetowego i dopuszczalnego slangu :-0. Nie ma co wprowadzaæ na si³ê nowych wyrazów, daleko odbiegaj±cych szczególnie od wymowy obcojêzycznej. Chêtnie wiêc stosujê zapo¿yczenia jêzykowe typu :slowvisco, fastvisco, burst, lift, szelka, dragonki, strobo, flesz itp. Bardzo niechêtnie nazwy wywodz±ce siê od nazwisk poniewa¿ nie wierzê autorom, ¿e jakie¶ tam mieszanki sami wymy¶lili choæ mo¿e sporadycznie siê to zdarza. Po prostu Pan dr pracuje w znanej firmie i tylko dlatego "jego" mieszanka jest znana choæ byæ mo¿e zer¿n±³ j± od 13 letniego Mahmuda z Egiptu, który na ich forum poda³ swój sk³ad. Mieszanki na bazie PCZ plus dodatki iskrz±ce znane s± od setek lat. Mamy wiêc (wg mnie) mieszanki m.in. strobo (S), dragonkowe (D) przy czym ka¿da D jest jednocze¶nie S ale nie odwrotnie.

Z nazwami nie wygram, przyjmie siê to co bêdzie wygodne w wymowie, krótkie w pisowni. Sporo o zapo¿yczeniach poczyta³em i wiem, ¿e musz± one wej¶æ do naszego s³ownika tak jak wesz³y do s³ownictwa germañskiego i angielskiego (sporo wyra¿eñ francuskich). Ba, nawet to forum co¶ zaproponowa³o co siê przyjê³o np. "szelka". Nie wierzê w to, ¿e przyjmie siê "D1 Gliter" (chyba dobrze napisa³em) :-0

A.
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP