Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Donory chloru, test który najlepszy?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
spiker1974



Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 46
Skąd: Podlasie

PostWysłany: Sro Lip 07, 2010 6:26 pm    Temat postu: Donory chloru, test który najlepszy? Odpowiedz z cytatem

Zawsze zastanawiałem się który z nich jest najlepszy, lub uniwersalny, więc kiedyś kiedy mi się jeszcze chciało, zrobiono testy kilku dość popularnych i znanych (przynajmniej dla mnie) mieszanek w których oprócz oryginalnych donorów zastąpiono je innymi. Użyto parlonu, PCV i C2Cl6 (heksachloroetan) . Może to i trochę marnowanie odczynników ale czasem człowiek woli się przekonać doświadczalnie niż zastanawiać się latami w teorii. Bo nie raz na wielu forach pisano to lepsze czy że tanto kasuje resztę lecz bez faktycznego porównania można tak sobie gdybać.
Wykonano więc pręty o tej samej średnicy, każdy z 50g mieszanki metodą ubicia w rulonie z sztywnej folii i rozwinięcia po zaschnięciu. Tak by pozostały bez opakowania zawieszone przy spalaniu równoczesnym trzech prętów z tymi samymi mieszankami lecz różnymi donorami . Oczywiście ze względu na różną gęstość pręty z perlonu, który ma bardzo małą gęstość wychodziły najdłuższe potem oczywiście PCV nieco mniejsze i na końcu C2Cl6 zdecydowanie gęstsze a co za tym idzie mniejsza objętość mieszanki.
Przetestowano takie składy:
Niebieski organiczny Shimizu. nadchloran potasu 60.8%, węglan miedzi 12.3%, parlon 13.1, red gum 9%, dextryna 4.8%.
W tej mieszance parlon, jeśli chodzi o kolor zdecydowanie pobił pozostałe mieszanki. Jako fakt warty odnotowania dodam że mieszanka ta z PCV spalała się dużo wolniej, wiec może być dobra na flary.

Niebieski organiczny Conkling. nadchloran potasu 65%, czarny tlenek miedzi 14%, parlon 9%, red gum 7%, dextryna 5%.
W tej mieszance niebyło różnicy w kolorze, parlon spalał się troszkę wolniej.

Zielony organiczny Shimizu. azotan baru 28%, nadchloran potasu 48%, red gum 14%, parlon 5%, dextryna 5%.
Tu PCV okazało się do niczego, parlon i C2Cl6 sprawiły się tak samo dobże.

Zielony metaliczny Veline. azotan baru 23%, węglan baru 14%, nadchloran potasu 29%, red gum 5%, PAM 200Mesh 11%, parlon 14%, dextryna 4%.
Tu najlepszy był parlon, potem PCV a C2Cl6 kompletnie do niczego. Mieszanka ta z parlonem spalała się też najwolniej.

Czerwony metaliczny Veline. nadchloran potasu 55%, węglan strontu 15%, PAM 200Mesh 6%, red gum 9%, parlon 15%, dextryna +5%.
Tu PCV kompletnie nie nadaje się, wychodzi z tego świeca dymna która zabijała kolor. Reszta parlon i C2Cl6 kolor ten sam.

Czerwony metaliczny Ruby. azotan strontu 50%, nadchloran potasu 8%, parlon 18%, PAM 200Mesh 12%, węgiel pył 5%, siarka 5%, red gum 2%, dextryna 5%.
Tu wszystkie donory dawały ten sam kolor, jedynie mieszanka z parlonem spalała się wolniej.

Wniosek z tego że każda mieszanka może wymagać innych donorów, w niektórych da się je zastąpić w innych nie, wręcz niweczą całą prace a więc nie ma jednego uniwersalnego tym bardziej najlepszego. Jedyne o czym się dobitnie przekonałem to że są niezastąpione bo mieszanki te bez donorów dawały wprost żałosne efekty.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Spanner



Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWysłany: Sro Lip 07, 2010 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajne testy, przydały by się filmiki dla podkreślenia całości.
Pozdrawiam Spanner

Bardzo mi sie podpoba, dowiedziałem się coś nowego i praktycznego. Tak trzymać ! nie chciałem pisać sztucznego posta/Piroman2

_________________
Niebo to płótno ja trzymam pędzel ale nie umiem malować wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP