Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Pirotechniczne zero - pytan kilka..
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
firawerkoman



Do³±czy³: 13 Cze 2009
Posty: 13

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 8:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Pierwszym krokiem jest kupienie odczynników. W dziale sklep nie brakuje ofert. Jednak ja od razu podam Ci linki do zaufanych sprzedawców i potrzebnych Ci rzeczy.

Gotowe korpusy http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=16814

Koniecznie lont! Visco 3mm http://www.pyrogarage.one.pl/

No i odczynniki http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=15306

Kup TYLKO Chloran potasu 1kg i Aluminium P³atkowe 500g i to wystarczy.

Je¿eli masz wagê z dok³adno¶ci± do 1g to super je¿eli nie to polecam kupiæ chocia¿by na allegro, koszt 30-40pln.



Uwa¿am ¿e bez sensu jest tu u¿ycie prochu fotob³yskowego na Aluminium Dark, bo po co? Zwyk³e Braight wystarczy w zupe³no¶ci.

Proch ma byæ w proporcjach 70/30 kclo3/al. Najlepszym sposobem na do¶wiadczenie mocy petardy bêdzie stopniowe zwiêkszanie ilo¶ci prochu. Je¿eli te rzeczy bêdziesz mia³ w domu to dalej wyt³umaczê Ci jak dalej postêpowaæ. W miêdzy czasie czytaj temat "petardy".


Pozdrawiam

_________________
Bardzo dziêkujê za docenienie mojej pracy 3 *
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
kapiszon



Do³±czy³: 29 Cze 2010
Posty: 36

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 9:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze nie ukrzyzujcie mnie tutaj zaraz..
Pare spraw, gdyz moze nie do konca jasno zostaly przekazane.

1. Nauka psa to jedno - male, 1-2-3gramowe hukoroby wystarcza w zupelnosci, nie mam zamiaru do ogona montowac mu tego ani przyczepiac/wkladac do innych czesci psiej anatomii. Psiura kocham o wiele bardziej niz tesciowa, a juz tesciowej nic zrobic nie zamierzam Very Happy Metody te sa sprawdzone na innych psach i zapewniam, zaden nie ogluchl. Malo tego, czlowiek, ktory mi polecil ta wlasnie metode, trenuje psy policyjne, jak i "cywilne" sukcesy w skali europy odnosi. Niedowiarkow moge zaprosic na plac szkoleniowy Wink

2. Chec zabaw pirotechnicznych, zarowno w kategorii wulkanow, malego bum klasycznego, jak i rakiet, tudziez niewielkich konstrukcji miotajacych, to druga, odrebna historia.

3. Strzelam sportowo z broni palnej, posiadam stosowne pozwolenie. Samo otrzymanie (dwa lata uzerania sie w KGP) takiegoz zezwolenia powinno swiadczyc o jako takiej rownowadze psychicznej.

4. Wage (max 1kg, dokladnosc 0,05g) posiada narzeczona - biotechnolog.

5. Od lat pasjonuje sie takze fotografia, mozna chyba juz mnie okreslic jako zaawansowanego amatora, jesli nie polprofesjonaliste. Wkraczam powoli w swiat fotografii stroboskopowej. Wybuchy moga byc ciekawym materialem do uwiecznienia.

6. Wasza troska o to, komu rady dajecie, jest w pelni zrozumiala i winna byc pochwalona. Zapewniam, swirem nie jestem.

7. Na razie za nic innego, poza saletra+cukier czy inne "stabilne" mieszanki, nie zamierzam sie brac, zeby glowy nie stracic, doslownie i w przenosni.

8. Harry2c, dziekuje za wyjasnienie. Myslalem po prostu o grubej (2-3-4mm scianka) rurze metalowej czy tez innej w zastosowaniu jako korpus rakietki wielokrotnego uzycia, tudziez mozdzieza/wyrzutni. Nie chce mi sie tego wrzucac w komputer wszystkiego, ale przed probami generalnymi pewnie zrobie sobie symulacje.

9. Rex123, do perfekcji mozna dochodzic po opanowaniu podstaw. Na razie interesuja mnie dwie sprawy - bezpieczenstwo i bezpieczenstwo. Potem dopiero przepisy, nastepnie zdobywanie organoleptyczne doswiadczen, potem pomysli sie o doskonaleniu produktow.

Chyba tyle na razie Smile

Pozwole sobie jeszcze dopytac - czy jako korpusy mozna wykorzystac pileczki pingpongowe czy tenisowe, oczywiscie, po wzmocnieniu odpowiednim? Gdzie moge zaopatrzyc w opakowania po kliszy?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ad. 8 - o ¿adnych metalowych korpusach w pirotechnice nie mo¿e byæ mowy.
Powrót do góry
kapiszon



Do³±czy³: 29 Cze 2010
Posty: 36

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z czego zatem zrobic korpus w takich konstrukcjach, tak, aby byl to korpus wielokrotnego uzycia?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
firawerkoman



Do³±czy³: 13 Cze 2009
Posty: 13

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 10:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie ma mo¿liwo¶ci zrobiæ korpusu petardy wielokrotnego u¿ytku poniewa¿ jego rozerwanie co siê wi±¿e z uwolnieniem gazów powoduje d¼wiêk czyli wybierz PAPIER
_________________
Bardzo dziêkujê za docenienie mojej pracy 3 *
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kwiecia



Do³±czy³: 10 Gru 2009
Posty: 72

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 10:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Porz±dnych mo¼dzierzy papierowych mo¿na u¿ywaæ wielokrotnie, mo¿na te¿ zastosowaæ rury HDPE, które s± u¿ywane w komercji. Je¶li chodzi o rakietki typu kijanki, to nie da rady, ¿eby korpus nadawa³ siê do powtórnego u¿ycia - paliwo za bardzo niszczy silnik, ale skleiæ niedu¿± papierow± rurkê to tak¿e niedu¿y problem. Rakiety wiêksze, modelarskie, to ju¿ inna historia - ich u¿ywa siê wielokrotnie, ale tak¿e wymienia siê w nich papierowe silniki.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
rex123



Do³±czy³: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 10:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej
w sprawie klejenia korpusów - osobi¶cie polecam szk³o wodne (korpusy po paru dniach schniêcia s± nie do zgniecenia, nawet te malutkie ze stosownie cienka scianka Idea ) lub wikol rozcienczony z wod± w proporcjach 1;1, ³atwiej siê rozsmarowywuje, klej lepiej penetruje papier no i oczywiscie aspekt ekonomiczny rowniez mozna wziac pod uwagê Wink

wg. mnie odpowiednio gruby metalowy korpus wykorzystywany jako mo¿dzierz zda³by egazmin, oczywiscie po upewnieniu siê ze to czym bêdziemy strzelac nie eksploduje wewn±trz lub nie zdeformuje siê do tego stopnia ze zatka przewód wyrzutni i doprowadzi do eksplozji.

Wiem ¿e jako mo¿dzierza mo¿na u¿ywac rurki PCW 1" bez ¿adnych wzmocnieñ. Potwierdza to chocby ten film : http://www.youtube.com/watch?v=ztoDbDothrw. Uprzedzaj±c pytania:
jako ³adunek jako ³adunek miotaj±cy u¿yty zosta³ wolnopalny , grubo granulowany (na porcjê 4 gram przypada³o nie wiecej jak 10 granulek) proch czarny. Ci¶nienie panuj±ce wewnatrz jest na tyle niskie, ¿e zwyk³a zatyczka 1" wsadzona na wcisk nie wystrzeliwywuje. Osobi¶cie odradzam stosowanie takich mo¿dzierzy - to ¿e jedna rurka wytrzymywa³a, nie oznacza ¿e ka¿da wytrzyma.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
kapiszon



Do³±czy³: 29 Cze 2010
Posty: 36

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 10:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pytalem wcale o korpus petardy wielokrotnego uzycia. O co mi chodzilo, wyjasnilem chyba dostatecznie jasno.

KWieciu, dziekuje, doczytam juz szczegolow we wlasnym zakresie, mam nadzieje Smile

Rex, wlasnie cos takiego chodzi mi po czerepie. Jednak sam ladunek miotajacy juz spelnia wymagania, przedmiot miotany nie musi byc rowniez wybuchowy.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
harry2c



Do³±czy³: 19 Kwi 2009
Posty: 14
Sk±d: Dêbica

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam PCV je¶li chodzi o silniki parokrotnego u¿ycia. Jest do¶æ wytrzyma³e. Je¶li chodzi o metal to odpu¶æ - szkoda r±k, nóg i innych czê¶ci cia³a, a korzy¶ci te¿ s± wymierne - z ka¿dym kolejnym u¿yciem erozja bêdzie siê pog³êbiaæ, a to skutkuje mniejsz± wytrzyma³o¶ci± - jako fizyk powiniene¶ to wiedzieæ. Zauwa¿, ¿e w profesjonalnej pirotechnice nikt nie u¿ywa metalu w ilo¶ciach i wielko¶ciach mog±cych powodowaæ od³amki. Chyba ¿e masz os³onê ze szk³a pancernego - wtedy proszê bardzo.
_________________
Posiadam zbiór ebooków o MR. Wiêcej na PW.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Kwiecia



Do³±czy³: 10 Gru 2009
Posty: 72

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

harry2c napisa³:
Polecam PCV je¶li chodzi o silniki parokrotnego u¿ycia.

Ja mam z korpusami PCV raczej odmienne do¶wiadczenia - od ognia topi siê to tak, ¿e nie ma mowy o powtórnym zastosowaniu...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
kapiszon



Do³±czy³: 29 Cze 2010
Posty: 36

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozerwac odpowiedniej jakosci stal.. wymagaloby to niemalej eksplozji. Erozja w czasie uzywania? Pierwsze slysze.. na pewno to miales na mysli, harry2c? Nie mam takowej oslony, ze szkla pancernego, jedynie kupilem z demobilu polcyjnego tarcze oddzialow prewencji, kiedys tak ladnie okreslanych jako ZOMO Wink.
Przy wiekszych ladunkach interesuje mnie wylacznie odpalanie zdalne lub elektryczne (odl 20m+), gdyz spust migawki w aparacie i tak radiowo moge uruchomic w promieniu do 300-400m w otwartym terenie.

Nadal, jak sprawdzam sobie tablice wytrzymalosci materialow, to stal (zaleznie od stopu Wink ) wytrzymuje najwiecej. W sumie, to i logika podpowiada to samo, w koncu mozdzierze czy lufy haubic nie sa jednorazowe, tyle, ze energie, ktora musza odebrac, kompensuja inaczej.

Chlorek amonu, pyl wegla drzewnego, saletra potasowa, lont, troche korpusow, Al w proszku, i pare innych drobnostek juz do mnie jedzie. A ja za po mlynek spadam, rekawice, cukier Wink


Czy tekturowe walce, uzywane w budownictwie do wznoszenia betonowych slupow zbrojonych nie beda zbyt wytrzymale (60-200 warstw mechanicznie klejonego papieru)? Pewnie, nie ma rzeczy, ktorej wysadzic sie nie da, ale....
Ktos z was ma doswiadczenia z detonowaniem radiowym?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
harry2c



Do³±czy³: 19 Kwi 2009
Posty: 14
Sk±d: Dêbica

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 5:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Erozja zachodzi z wielu wzglêdów:
a) podczas spalania wytwarza siê du¿e ci¶nienie - naprê¿enia powoduj± pêkanie wi±zañ metal-metal, tym samym powoduj±c rurkê kruchsz±
b) du¿a temperatura powoduje stapianie czê¶ci rurki - mimo du¿o wy¿szych temperatur topnienia metali ni¿ temperatur spalania mieszanek, to jednak ciep³o dostarczone jest wystarczaj±ce miejscami aby stopic metal
c) Wszystkie mieszaniny chemiczne dzia³aj± na zasadzie reduktor-utleniacz, czyli reakcji redoks. Metal ze ¶cianek równie¿ bierze w nich udzia³ - nie na tak± skalê, jak w mieszance, ale jednak.

To wszystko sk³ada siê na erozjê.
Do tego dochodzi jeszcze przyspieszona korozja metali - w wysokiej temperaturze metale du¿o szybciej siê utleniaj±, maj±c do dyspozycji dodatkowo mocne utleniacze, które znajduj± siê w komorze spalania.

Ale je¶li koniecznie chcesz metal - to jedynie stal i to gruba - zauwa¿, ¿e ¶cianki mo¼dzierzy maj± co najmniej 8mm, a ³adunek miotaj±cy granatu jest stosunkowo niewielki.

_________________
Posiadam zbiór ebooków o MR. Wiêcej na PW.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
kapiszon



Do³±czy³: 29 Cze 2010
Posty: 36

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 5:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Harry, wszystko ladnie pieknie, ale!
1. Erozja, z definicji, pozajaczkowala sie Tobie zdrowo. Zgodnie z posiadana i nowowzbogacona wiedza, erozja dotyczy spraw zwiazanych z terenem, szeroko pojetym, przy metalach jest zjawiskiem marginalnym, patrzac z daleka na zagadnienie.
Jak suponuje, chodzilo o KOrozje Wink. I z tym ciezko sie nie zgodzic. Grubosc scianek mozdzierza to 5-18mm, na ile moja memoria nie jest fragilis w tej materii. Oczywiscie, co kilka tysiecy strzalow mozdziez nadaje sie na smietnik, ale kilka tysiecy strzalow dla piromaniaka to pol zycia strzelania przy ostroznych szacunkach. Jak dla mnie, mozliwosc oddania kilkadziesieciu strzalow jest celem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
harry2c



Do³±czy³: 19 Kwi 2009
Posty: 14
Sk±d: Dêbica

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
EROZJA METALI
powierzchniowe niszczenie metali spowodowane przez oddzia³ywanie mechaniczne (tarcie, ¶cieranie, np. przez przep³ywaj±c± ciecz); zachodzi najczê¶ciej wraz z korozj±, st±d te¿ ochrona metalu przed korozj± chroni go tak¿e przed e.m.; posiada praktyczne zastosowanie w docieraniu czê¶ci maszyn oraz piaskowaniu.


Korozja swoj± drog±, a erozja swoj±, mimo wystêpowania ich praktycznie jednocze¶nie. W tym wypadku erozja to po prostu zu¿ywanie siê Razz

_________________
Posiadam zbiór ebooków o MR. Wiêcej na PW.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
oktogenek



Do³±czy³: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWys³any: Sro Cze 30, 2010 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kapiszon a Ja Ciê zapewniam ¿e takie pojêcie jak erozja wystêpuje w s³owniku artyleryjskim i nie chodzi tutaj tylko o korozjê stali ale równie¿ o wypalanie, ¶cieranie itp Laughing
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
kapiszon



Do³±czy³: 29 Cze 2010
Posty: 36

PostWys³any: Czw Lip 01, 2010 8:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oktagenku, wiem, ze wystepuje, ale to moje najmniejsze zmartwienie, tysieczne czesci mm w prawidlowo wykonanej lufie powinny zjezdzac.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Pi± Lip 02, 2010 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczyta³em temat i zauwa¿y³em, ¿e pan kapiszon wyra¿a siê bardzo precyzyjnie i ja nie mam najmniejszych problemów ze zrozumieniem go wiêc nie wiem sk±d jakie¶ zarzuty w jego kierunku i dyskusje typu kilo ANFO psu w d***. Je¶li chodzi o stalowe lufy to o tym by³o ju¿ milion razy na tym forum. Za³ó¿my, ¿e mamy mo¼dzierz kaliber 50mm i ¶cianki 3mm to nie ma takiej si³y ¿eby ta szalka siê zaklinowa³a nawet jakby¶ j± m³otkiem wbija³ bo jest z papieru. Gdyby wybuch³a w ¶rodku to te¿ by siê nic nie sta³o bo nie jest wypchana MW tylko MP. I proszê nie mówcie ¿e jak strzele milion razy i jak napcham kilo prochu to mi wybuchnie bo taka sytuacja nigdy nie bêdzie mia³a miejsca. Nigdy jeszcze nie zdarzy³o mi siê ¿eby rozerwa³o mi papierowy mo¼dzierz to jak ma rozerwaæ stalowy?! Rozmowa o artylerii powinna znale¼æ siê w dziale militaria a nie tutaj, po co robiæ ba³agan. Je¶li chodzi o korpusy to ja robiê je ze szmaty klejonej wikolem z wod± 1:1. Mniej roboty ni¿ z papierem i jak zaczniesz krzywo to mo¿esz skorygowaæ w ka¿dej chwili. Takie korpusy s± mocniejsze nawet od papierowych tylko szmata musi byæ odpowiednia: nierozci±gliwa, im bardziej podobna do p³ótna tym lepiej. Zatyczki robisz z drewna, walce d³ugo¶ci równej ¶rednicy. Potrzebna jest do tego wiertarka sto³owa i wiert³o koronkowe(ja mam zwyk³± ponacinan± flexem rurkê), przewiercasz z boku korpus z zatyczk± i przewlekasz drut miedziany w izolacji. Szybkie, tanie, ³atwe i bezpieczne bo choæ jest drewno i metal to taka zatyczka jest l¿ejsza od gipsowej.


No ciekawe jest to co mówisz tylko ciekawe jak to siê dzia³o powiedzmy w XVII- XVIII a nawet XIXw ¿e spi¿owe dzia³a gdzie ¶cianka dochodzi³± do kilku centymetrów siê rozrywa³y i to tylko od prochu czarnego ? A w mo¿dzierzach ¶cianki by³y jeszcze grubsze a ten czêsto dochodzi³o awarii ... a mowa tylko o prochu czarnym....Zreszt± nie jedno "prawie wspó³czesne" dzia³o nie wytrzyma³o ci¶nienia to co tu mówiæ o jakiej¶ badziewnej rurze .... No chyba ¿e Kapiszon ma na my¶li walec stalowy ¶rednicy 40cm z nawiercon± dziur± 2cm to wtedy faktycznie mo¿ne to byæ w miarê bezpieczne aczkolwiek nigdy nie wiadomo....
G_17
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kogucik



Do³±czy³: 11 Kwi 2010
Posty: 42

PostWys³any: Pi± Lip 02, 2010 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

malutki - pamiêtaj ¿e w chemii nie mo¿na byæ niczego pewnym na 100%, przyznajê ¿e przesadzi³em z anfo czy innymi MW, jednak¿e by³o to skierowane niezbyt precyzyjnymi s³owami o "zbyt s³abych petardach".
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Pi± Lip 02, 2010 11:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do tych dzia³ pakowa³o siê du¿o wiêcej prochu a pociski mia³y nieporównywalnie wiêksza masê do szalki. Teraz pomy¶l sobie ile trzeba energii aby wyrzuciæ szelkê na 20m a ile ¿eby wystrzeliæ o³owian± kulê z tak± prêdko¶ci± ¿eby da³a radê przebiæ normalny murowany dom na wylot. Swoje ju¿ wiem z do¶wiadczenia i nie przekonasz mnie ¿adn± si³± ¿e szelka mo¿e rozerwaæ taki mo¼dzierz.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MeHow



Do³±czy³: 14 Lis 2008
Posty: 131
Sk±d: ze wsz±d

PostWys³any: Sob Lip 03, 2010 12:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rêce opadaj± przy takich ludziach jak ty malutki. dosta³e¶ dwa ostrze¿enia ale widaæ ¿e tobie to ma³o koniecznie chcesz dostaæ bana. gorzej jak dziecko neostrady.
_________________
po ulicy szed³ pies i wydala³ H2S
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
Strona 2 z 7

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP