Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wiązania wielokrotne + HNO3.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Cze 12, 2010 9:53 am    Temat postu: Wiązania wielokrotne + HNO3. Odpowiedz z cytatem

Nie wiecie jak w praktyce wygląda przyłączanie HNO3 do wiązań wielokrotnych po między atomami węgla?
Bo odkryłem ciekawą reakcję: Dodając spirytusowego stężonego roztworu KOH do chlorku etylenu C2H4Cl2 i nieco ogrzewając to w temp 50...60 c rozpoczyna się burzliwe wydzielanie gazowego chlorku winylu C2H3Cl (reakcja eliminacji).
Nie orientuje się ktoś czy wprowadzając ten chlorek winylu do 65 HNO3 lub mieszaniny jego z H2SO4 da się uzyskać azotan 1-chloro, 1-nitro etylowy?
Albo jeszcze lepiej czy wprowadzając acetylen do HNO3 65%+ H2SO4 da się uzyskać nitroform?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Przemek133



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 98

PostWysłany: Sob Cze 12, 2010 11:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JPalikot napisał:
Bo odkryłem ciekawą reakcję: Dodając spirytusowego stężonego roztworu KOH do chlorku etylenu C2H4Cl2 i nieco ogrzewając to w temp 50...60 c rozpoczyna się burzliwe wydzielanie gazowego chlorku winylu C2H3Cl (reakcja eliminacji).

Wiki napisał:
Metody historyczne

Chlorek winylu został po raz pierwszy uzyskany w 1835 roku przez Justusa von Liebiga oraz jego studenta – Henriego Regnaulta. Otrzymali go traktując 1,2-dichloroetan roztworem KOH w etanolu.

Taaa...
A co do nitroformu to trzeba przepuszczać acetylen przez 100% HNO3 z dodatkiem katalizatora
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Cze 12, 2010 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok dzięki.
Czyli mówisz, że potrzeba koniecznie dym. HNO3? Nie obejdzie się na zwykłym 65% + H2SO4?
Katalizatorem jest (podobno) azotan Hg. Nie wiem czemu, ale jakoś acetylen lubi sole rtęci.
Mnie by zaś interesował "tylko" nitroform, nie cztero-nitrometan. Dla tetranitrometanu jak na razie nie znajduję żadnych zastosowań, a dodatkowo jest on ponoć bardzo trujący.
Mogła by nawet być to sól np. sodowa nitroformu w roztworze.
Zainteresował mnie nitroform, gdyż jego sole z np. miedzią (nitroformki Cu) i związanym kompleksowo amoniakiem (lub lepiej hydrazyną) tworzą (podobno) nierozpuszczalne w H2O osady, które są bardzo ciekawymi MWI.
A w chlorku winylu CH2CHCl to nie wiecie jak atom Cl wpływa na reaktywność wiązania C=C? Gdyż wprowadzając CH2CHCl do miesz. nitr. można by uzyskać coś w rodzaju nitroglikolu w warunkach bezwodnych.
to na razie............
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP