Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zatezanie H2SO4 (problem)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Czw Mar 06, 2008 6:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GUN pytanie do Ciebie - na ile twoja metoda zasmrodzila Ci mieszkanie. Pytam bo mam pare litrow siarkowca do zatezenia i planowalem zrobic to wiosna "na polu" . Twoja metoda, ze skraplaniem par, mozna by w pomieszczeniu zamknietym. I nie czepiam sie Ciebie -- kocham wszystkich experymentatorow. Tylko na Twoich zdjeciach widzialem ze grzejesz kolbe bezposredio na gazie. Moja przyjacielska rada - kawalek blachy na gaz ,a druciak do szorowania garow pod kolbe. Sam jakos nie lubie lazni piaskowej {duza bezwladnosc cieplna]. W twoim przypadku, wazniejszy od ksztaltu kolby jest szklo z ktorego zostala zrobiona. W literaturze znalazlem ze azeotrop 98.3% H2SO4 wrze w temp 336.5*C. Pomiar tej temp kwasu w warunkach amatorskich to troche abstrakcja {moj najlepszy termometr ma max 260*C}. Natomiast nie jest abstrakcja czy rodzina Cie wykopie z kuchni razem z twoimi experymenami, czy nie. Jak uzyjesz gowniane szklo i Ci peknie to masz ban przynajmniej na rok Crying or Very sad
Pozdro mahalas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Czw Mar 06, 2008 11:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem tak - Zero smrodu zero jakiego kolwiek zapachu - w pózniejszych próbach używałem garnka z dużą ilością piasku - fakt może i grzeje sie to długo jednak wole mieć potem ten kwas w piasku niż w na patelce ...Zresztą jak mówiłem tu nie chodzi o to żeby destylować kwas tylko żeby destylować wode wiec temperatura nie wzrasta teoretycznie do 370C - wszakże jeżeli robi sie to ostrożnie i delikatnie to metoda bardzo fajna ...

PS. Rodzina już się chyba przyzwyczaiła Razz
Powrót do góry
stront



Dołączył: 27 Lut 2004
Posty: 5
Skąd: warszawa

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 10:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj ludki ludki kilka lat tu nie zaglądałem i widzę, że macie problemy z takimi banałami, że aż się zastanawiam, czy zadaliście sobie trud zajrzenia do jakiejś książki o chemi czy swą wiedzę czerpiecie tylko z forum

- jakieś garnki porcelana a od czego ołowiana parownica i łaźnia olejowa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 8:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj Stront, Stront. Widac ze Cie dlugo nie bylo. My tu z kolegami empiryke amatorska rozwijamy, a Ty wyskakujesz z jakimis starociami. Jak Sekowski pisal o olowianych parownicach to mu sie nawet nie snilo ze beda dostepne PYREXOWSKIE salaterki do zapiekanek, ktore wytrzymaja 3 X tyle co olowiane. Poza tym, zeby uzyskac przyzwoite stezenie to trzeba grzac do ponad 330*C. A temp. topnienia olowiu to 327.46*C. Wiec piaskowa odpada, a na olejowej to mozna placki smazyc Laughing
Pozdro mahalas - lubie placki na oleju.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Maj 15, 2010 4:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Wiadomo, że stężenia azeotropowego nie da się przekroczyć drogą destylacji czy rektyfikacji.
Jednak w temp. ponad 200c kwas siarkowy dość silnie dymi, co świadczy o jego częściowym rozkładzie:
H2SO4 ---temp.----> SO3 + H2O
Czy zatem z tej wady H2SO4 nie można by na przekór zrobić akurat zalety Very Happy ??
Do np. 3l kolby, w której zatężamy kwas można by zamocować szeroką rurkę pionowo w górę np. taką z jarzeniówki i uszczelnić ją cieplnie. Jeżeli zatem zatężany H2SO4 zacznie wyraźnie dymić w temp. ponad 200c wówczas w tej pionowej rurze dzięki sile grawitacji cząsteczki SO3 powinny osiadać na dole bezpośrednio nad gorącego kwasu, natomiast cząsteczki H2O powinny wznosić się ku górze rury i uciekać w atmosferę.
A dlaczego? Bo masa mola SO3 to 80g, zaś masa H2O to tylko 18g i w temp ponad 200c nie należy się spodziewać aby cząstki H2O były zaasocjowane w większe skupiska. W tych temperaturach to oba związki są już gazami.
A więc tylko dzięki grawitacji w odpowiednio wysokiej i izolowanej cieplnie rurze SO3 powinien wyprzeć H2O ku górze i sam SO3 na dole powinien reagować z gorącym H2SO4 w myśl równania:
H2SO4 + SO3 ----> H2S2O7 czyli dawać oleum!
Jak myślicie ma to szansę powodzenia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sob Maj 15, 2010 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieżko powiedzieć ostatnim razem jak zatężałem to wyszła mi dziwna rzecz - zatężyłem teoretycznie do 88% i zostawiłem żeby wystygło (nie wiedziałem jeszcze żę dopiero 88 ) no i jak wystygło to drugi raz za cholere nie chciało już wycisnąć ponad 90 podgrzałem na maksa i tylko gdzieś do 92-93% doszedłem (nie pamiętam dokładnie w każdym razie słabo się na tym NC robiło) . Było faktycznie tak jak mówisz tylko za cholere nie mogłem już więcej wody zdestylować - nawet pod zmiejszonym ciśnieniem ...
Powrót do góry
Johnny Łódzki



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWysłany: Czw Cze 03, 2010 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To SO3 bardzo szybko się ochłodzi i momentalnie połączy z wodą dając mgłę H2SO4, która jest jeszcze gorsza... Niestety tak się tego nie zrobi.
Jakby się to chciało podgrzewać, to zawsze byłaby minimalna cyrkulacja powietrza, która doprowadziłaby do reakcji z wodą.
A jakby tak wyprodukować SO3 z nadsiarczanu i po prostu dodać trochę ciekłego do tego kwasu?

_________________
To co tu piszę, to tylko nieprawdziwe historyjki wyssane z palca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP