Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Kalichlorek i resurekcje
Id do strony 1, 2  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> TOWARZYSKIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
mahalas

Do陰czy: 04 Lis 2007

PostWys豉ny: Czw Kwi 08, 2010 5:14 am    Temat postu: Kalichlorek i resurekcje Odpowiedz z cytatem

Witam

W zwiazku ze Swietami, przypomnial mi sie zwyczaj "szczelania" na nabozenstwo zmartwychwstania w czasie Wielkanocy.

Ciekawy jwstem , czy to sie dalej w Waszej okolicy praktykuje Question

I jak ta tradycja ma sie do tego co nas otacza wspolczesnie

Pozdro mahalas
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Kwiecia

Do陰czy: 10 Gru 2009

PostWys豉ny: Czw Kwi 08, 2010 6:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co prawda nie uczestnicz w 瘸dnych obrz康kach religijnych, ale mieszkam do嗆 blisko ko軼io豉 i 瘸dnych "szcza堯w" nie s造sza豉m, i o takim zwyczaju r闚nie nie. Mo瞠 to bardziej lokalna tradycja? Na pewno ciekawa.. Smile
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
oktogenek

Do陰czy: 15 Kwi 2002

PostWys豉ny: Czw Kwi 08, 2010 12:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie lokalna tradycja, kiedy si strzela這 z kalichlorku Very Happy u mnie ten zwyczaj niestety zamiera ostatnio Sad
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
B&G

Do陰czy: 12 Wrz 2003
Sk康: U

PostWys豉ny: Czw Kwi 08, 2010 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, ale wsz璠zie zamiera. U nas na prowincji (U), kiedy szczelali i to galancie. Pami皻am z czas闚 dzieci雟twa powyrywany bruk z ulicy. Walili takie skromne 100 gramowe Shocked p璚zuszki. Teraz nic.
Wiem, 瞠 np. na 郵御ku (przynajmniej opolskim) raczej tego nie praktykowali.
GM
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
gekon

Do陰czy: 09 Lis 2009

PostWys豉ny: Czw Kwi 08, 2010 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm czy Wielkanoc to nie jest tym drugim dniem w roku kiedy mo積a u篡wa petard, ze wzgl璠u w豉郾ie na t tradycj?
U mnie te by這 cicho a mieszkam 50 km od υdzi.

Acha i jeszcze jedno. Jak si strzela這 z kalichlorku? M這dy jestem i nie widzia貫m nigdy czego takiego. By這 to co w tym stylu:

http://www.wykop.pl/link/106986/mega-bomba/

Chocia kole troch przesadzi Very Happy
Powr鏒 do g鏎y
oktogenek

Do陰czy: 15 Kwi 2002

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 1:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A z czego starsi koledzy strzelali kiedy, przed er internetu i chi雟kich petard Question ja osobi軼ie strzela貫m musowo z karbitu, z klucza, robi這 si petardy z 逝sek od strzelby itp. Very Happy
Powr鏒 do g鏎y
mahalas

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 3:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poniewaz w tym czasie bylem jeszcze " szczyl" (lata 60-te) , to starsi koledzy na parafi dali mi raz wystrzelic z " mozdzierza".

Co to bylo Question Ano wyobrazcie sobie stalowy walec FI 50 mm , dlugosci 100mm , z nieprzelotowa dziura w srodku FI 20 - 25 mm ( dokladnie nie pamietam).
Do postawy walca przyspawany jest 1.5 m pret zbrojeniowy sluzacy jako raczka.
W dziure sypie sie kilka g kalichlorku (KClO3 + S) i zatyka czyms co sie nazywalo " lunek" ---- kawalek preta stalowego FI 10 - 15 mm.

Calym zestawem wali sie o kamien lub sciane.
Lunek dziala jak iglica i powoduje wybuch kalichlorku.
Nie bylo to zbyt bezpieczne ( lunek lecial niewiadomo gdzie), ale widzialem tez mozdzierze z lunkiem uwiazanym na lancuszku.

Pozdro mahalas
Powr鏒 do g鏎y
Hack

Do陰czy: 15 Cze 2006

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 10:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas na podworku gdzie sie wychowalem w miescie Szczecin, dzielnica Drzetowo:) strzelalismy miedzy innymi ze srub jak na rysunku. Pomiedzy nie wsypywalismy mase zeskrobana z zapalek. Sruby polaczone nakretka, najlepiej bez karba, polaczone sznurkiem, dokrecona na maxa i rzucane o ziemie wybuchaly glosno. Sruby od malej do wielkiej, jakie kto mogl zalatwic:)

Udoskonalilem sposob skubania zapalek sciskajac je w pudelku od zapalek kombinerkami na poziomie lebkow i wysypywalismy potem. Byla jeszcze jedna metoda, rozpuszczania tej masy i odparowywania potem:)

Nikomu nic sie niegdy nie stalo, wiec mysle ze to dosyc bezpieczna zabawa.

policmajster

Do陰czy: 07 Maj 2002

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mahalas napisa:
Poniewaz w tym czasie bylem jeszcze " szczyl" (lata 60-te) , to starsi koledzy na parafi dali mi raz wystrzelic z " mozdzierza".

.......................................

Co podobnego opisywa mi moj ojciec.
Dzia這 si to przed wojn.
Urz康zenie takie zamawia這 si u kowala a strzela這
prochem bezdymnym najlepiej artyleryjskim.

W miejscowo軼i sk康 ojciec pochodzi w czasie I wojny 鈍iatowej do嗆 dlugo sta front austryjacko-rosyjski i od groma pozosta這 po nim wszelkiego rodzaju "dobra"
Wystarczy這 na ca貫 mi璠zywojenne 20-lecie...
A wypadk闚 z niewypa豉mi te nie brakowa這...

P
Powr鏒 do g鏎y
A_O
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 4:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za komuny nie mo積a by這 kupi kclo3 za to mo積a by這 podw璠zic jego kto mia okazj ( szko豉,laboratorium itp), ale ilu by這 takich z "okazj" Question

Kupowa這 si korki strzelaj帷e i one na 95 % by造 u篡wane do robienia huku plus opisany zestaw ze 鈔ub. Do tego jeszcze nadmanganian z apteki (drogie to by這) plus srebrzanka. Doda豚ym jeszcze karbid od spawaczy :-0

Korki si obiera這 jak jajka a potem rzucone o chodnik strzela造. Czasami przy obieraniu zalicza這 si niespodziank Cool

A.
Powr鏒 do g鏎y
policmajster

Do陰czy: 07 Maj 2002

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 72 w sklepie z odczynnikami w Bydgoszczy uda這
mi si kupi kilogram KClO3 cz.d.a kg za 60 z.
Jeszcze odrobin go mam (jak relikwia!)...
Co ciekawe widzia貫m w tym sklepie na p馧ce kwas pikrynowy.
By drogi i nie by mi wtedy potrzebny bo mia貫m drobne zapasy...
Nigdy nie widzia貫m tak dobrze zaopatrzonego sklepu...
A teraz?...

P
Powr鏒 do g鏎y
yetihehe

Do陰czy: 26 Pa 2002
Sk康: Znienacka

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A teraz to terroryzm. W 2007 w Bostonie postawili na nogi ca貫 miasto bo kto w ramach reklamy porozwiesza na mie軼ie czarne tablice z diodami. Tutaj artyku po angielsku: http://en.wikipedia.org/wiki/2007_Boston_bomb_scare
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
A_O
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

policmajster napisa:
W 72 w sklepie z odczynnikami w Bydgoszczy uda這
mi si kupi kilogram KClO3 cz.d.a kg za 60 z.........By drogi i nie by mi wtedy potrzebny bo mia貫m drobne zapasy...
Nigdy nie widzia貫m tak dobrze zaopatrzonego sklepu...
A teraz?...

1 korek kosztowa 60 groszy, mas這 co ok. 1.8 zeta/kostka. Butelka w skupie 1 zet a wiem bo bywa貫m kandydatem na bezbesmena, hehe. 妃iejcie si ale mi kieszonkowego rodzice nie dawali wi璚 si kombinowa這. Gdy mia貫m 18 lat to za jeden dzie na wagonach (w soboty) mog貫m zarobi 400 zeta (鈔ednia wtedy ok. 3k ). Rekord mia貫m 800 zeta za 1 dzie (co oko這 80 ton wy豉dowa貫m nawozu z poci庵u i za豉dowa貫m na samoch鏚 a potem do magazynu - we dwie osoby). A dzi 18 latki wysokie niby postawne ale cherlawe i s豉bowite to, g這wa pochylona, kr璕os逝p zgarbiony od siedzenia nad laptopem.

Cytat:
A teraz?...

A teraz kupujesz wszystko, tylko monitoruj to Wink . Dzi 1 kg kclo3 kosztuje tyle co dzisiejsze 3 mas豉 wi璚 za 60 zeta mia貫 kiedy 30 mase. Wiem, nie mo積a tak do ko鎍a liczy bo ceny by造 pod kontrol, nie mniej 6 dych to by這 kiedy sporo.

A.
Powr鏒 do g鏎y
B&G

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sie nam tu siaki klub geriatryczno-wspominkowy zrobi Laughing Laughing
Dla niekt鏎ych u篡tkownik闚 lata siedemdziesi徠e, to tylko historia.
GM
Powr鏒 do g鏎y
A_O
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

B&G napisa:
.....Dla niekt鏎ych u篡tkownik闚 lata siedemdziesi徠e, to tylko historia.

9/10 mi這 je wspomina. Nie by這 kompa, kom鏎ek, szpanu, wy軼igu szczur闚 ............. dla mnie mi貫 czasy i nie tylko ja tak my郵. A czego mam dzi zazdro軼i dzieciom Question . Ukrytego niewolnictwa, kredytu na mieszkanie na 30 lat (nie ma cud闚, banki 50 % z nich w ch..a zrobi). No dobra, jest co na plus. Zakupy to czysta przyjemno嗆 Wink

A.
Powr鏒 do g鏎y
B&G

PostWys豉ny: Pi Kwi 09, 2010 11:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To by造 zupe軟ie inne czasy. Raz, 瞠 byli鄉y m這dzi, a dwa to zupe軟ie inne oczekiwania od 篡cia (troch siermi篹ne, ale na miar czas闚).
Teraz m這dzie jedzie na wypoczynek do pensjonatu, golfem cabrio w rytm muzyki ums, ums ums...
Ciekawe, czy spodoba造 by si im wyprawy zapakowanym po brzegi poci庵iem, z tobo豉mi, namiotem i cudem zdobyt konserw. Mnie tam si podoba這 zbieranie butelek celem transferu na napoje wyskokowe, a czasem nawet na chlebek.

W sumie teraz te jest fajnie, bo mo積a zwiedza 鈍iat w Google Map, bez ruszania d... z fotela... i mieszka w chacie za kt鏎 zap豉c wnuki Laughing Laughing
GM
Powr鏒 do g鏎y
A_O
Go嗆

PostWys豉ny: Sob Kwi 10, 2010 8:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

B&G napisa:
...Teraz m這dzie jedzie na wypoczynek do pensjonatu, golfem cabrio w rytm muzyki ums, ums ums.

Czyta m這dzie ale macie dzi git czasy :-0

Wr鏂 do w徠ku. Za komuny nie mo積a by這 kupi (nie licz drogich wyj徠k闚) kalichlorku w pierwotnym rozumieniu tego s這wa; kalichlorek - chloran potasu. Dlatego ja bym obstawi wersj inn. Kalichlorek jest synonimem korka strzelaj帷ego wi璚 "strzela z kalichlorka" oznacza strzela z tych kork闚.

Swoj drog podziwiam go軼ia, kt鏎y produkowa korki. Mieszanka Amstronga jest bardzo wra磧iwa na bod嬈e. Po wyschni璚iu jak bym do tego (w sporej io軼i) si nawet nie zbli篡 .

W dawnych czasach by這 jeszcze strzelanie z klucza i gwo寮zia. W klucz nabija這 si "siark" z zapa貫k a reszt sie pewno domy郵acie.

Mi貫go dnia A
Powr鏒 do g鏎y
mahalas

PostWys豉ny: Nie Kwi 11, 2010 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A_O napisa:
Za komuny nie mo積a by這 kupi (nie licz drogich wyj徠k闚) kalichlorku w pierwotnym rozumieniu tego s這wa; kalichlorek - chloran potasu. Dlatego ja bym obstawi wersj inn. Kalichlorek jest synonimem korka strzelaj帷ego wi璚 "strzela z kalichlorka" oznacza strzela z tych kork闚.

W ksiazce " Boso ale w ostrogach" Grzesiuk opisuje jak wygladalo strzelanie z kalichlorka w przedwojennej Warszawie.
Wezelek z KClO3 + S kladli na kamieniu i traktowali to drugim kamieniem.
Dodatkowo wspomina o okrecaniu nogawek spodni szmatami, zeby chronic nogi przed odpryskami kamieni.
Strzelajace korki i korkowce przyszly chyba pozniej

Pozdro mahalas
Powr鏒 do g鏎y
A_O
Go嗆

PostWys豉ny: Nie Kwi 11, 2010 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mahalas napisa:
....W ksiazce " Boso ale w ostrogach" Grzesiuk opisuje jak wygladalo strzelanie z kalichlorka w przedwojennej Warszawie.................Strzelajace korki i korkowce przyszly chyba pozniej

Przedwojenna W-wa by豉 kapitalistyczna wi璚 pewno 豉twiej by這 kupi kalichlorek. No chyba, 瞠 Grzesiuk te wiedzia sk康 jego podw璠zi :-0

Nie mam pewno軼i czy mam racj z tym synonimem ale gdyby dos這wnie podej嗆 do s這wa "kalichlorek" to z niego nie da si "strzeli" bo wymaga reduktora wi璚 tak czy siak "strzeli z kalichlorka" i tak oznacza inne rozumienie s這wa "kalichlorek" (jako utleniacz w mieszance a la petardowej).

Nie wiem jak w innych miastach, w moim mie軼ie (80 - 100 k mieszkanc闚) gdzie si wychowa貫m by tylko jeden sklep z zabawkami gdzie mo積a by這 kupi korki (chyba nie musze pisa, 瞠 strzelaj帷e). Jak by這 w pomniejszych miejscowo軼iach nie wiem. Na pewno by造 one dost瘼ne w sprzeda篡 odpustowej.

Ciekawy jest aspekt czy czysty kalichlorek mo瞠 ulec wybuchowi. Teoretycznie mo瞠 (przy rozk豉dzie wydziela si ciep這), praktycznie nigdy bo jest tego ciep豉 za ma這.

Cytat:
....W ksiazce " Boso ale w ostrogach" Grzesiuk opisuje

Polecam innym.

Mi貫go wieczoru A
Powr鏒 do g鏎y
Hack

Do陰czy: 15 Cze 2006

PostWys豉ny: Nie Kwi 11, 2010 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko ze slyszenia znam to strzelania z klucza, ale zawsze chcialem to zobaczyc w rzeczywistosci.
"Kalichlorek" mozna bylo kupic w "CEZASIE" w Szczecinie za wlasnie te 60 zl:) Ale trzeba bylo pokazac dowod, w tym czasie go nie mialem;/

Choran potrafi odpalic podczas odkrecania z nim sloja, tak slyszalem juz w podstawowce na kolku chemicznym gdzie krolowal Pan S瘯owski oczywiscie.
Nie wierzylem, wiec zebralem chloran kiedys, ktory stal otwarty jakis miesiac, zawinalem w kawalek saczka, obwiazalem plastrem i walnalem w to mlotem. Odeszlo z wielkanocnym hukiem jak by bylo zmieszane z reduktorem:) Pewnie i kurz zrobil swoje.
Fajne zabawy byly z mieszanka chloranu, fosforu proszku Fe czasami Al , dextryna i male kuleczki rzucane na przerwach:)

Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> TOWARZYSKIE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nast瘼ny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum