Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Krêc±ce siê ko³a "Spining Circles"
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Pon Mar 22, 2010 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chiñskie Ko³o wg szkicu jaki wy¿ej poda³em.

=>Film

wersja wiêc najprostsza. Rurka ma dwa ramiona: 1 i 2, nabite mieszank± iskrz±c± (mieszanka I).

Mo¿e paliæ siê tylko 1, po wypaleniu pali siê 2. Albo razem 1 + 2 wtedy ko³o krêci siê szybciej ale krócej.

Wersja 1+2 ma dwa podwarianty A oraz B. W A, wypala siê 1, CHK hamuje i pali siê 2 ale w drug± stronê ( jak na tym filmie). Podwariant B to krêcenie w t± sama stronê.

Film sprzed 2 lat, na odnalezionej p³ytce dvd. Rurka fi.wewn. 26, l = 255 mm.

Na filmie, mieszanka I dwuwstêgowa. Sk³ad : 120 cz. PCZ, 16 wêgiel ¶redni ("mak + gorczyca") , 20 cz. opi³ko Fe ("gorczyca")
A.


Ostatnio zmieniony przez A_O dnia Wto Mar 23, 2010 8:19 am, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Wto Mar 23, 2010 7:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Profi ko³o, dla mnie to tam niczego nie brakowa³o. Widaæ ¿e proste mieszanki z odpowiednim ¿elazem daj± radê. Nie trzeba egzotycznych odczynników by zdzia³aæ cuda. Cool
_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Wto Mar 23, 2010 8:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisa³:
Profi ko³o, dla mnie to tam niczego nie brakowa³o. Widaæ ¿e proste mieszanki z odpowiednim ¿elazem daj± radê. Nie trzeba egzotycznych odczynników by zdzia³aæ cuda. Cool


Za du¿a zw³oka pomiêdzy paleniem siê ramiona 1 a ramionem nr 2. Ko³o powinno wyhamowywaæ i w tym czasie powinno zaczynaæ krêciæ siê w drug± stronê. A tak mamy przez chwilê czarny obraz w ¶rodku filmu.

Mieszanki na bazie PCZ to temat rzeka.


A.
Powrót do góry
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sro Mar 24, 2010 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra, poka¿ê Wam profi CHIÑSKIE KO£O ( CHK ) w moim wykonaniu sprzed oko³o 2 lat Wink

Mam wiêcej tych filmików, temat PCZ i to co mo¿na z niego zrobiæ, mam rozpracowany na czynniki pierwsze ale filmy poka¿ê powoli sukcesywnie abym sam z sob± nie pisa³ bo co¶ tu zastój Wink

PROFI_CHK

Mieszanka I, trzywstêgowa. 1 - Cdrz, 2 - Opi³ki Fe, 3 - opi³ki Ti
Wymiary te same co wy¿ej. Zamiast 5 gram Fe, jest 5 gram Ti

Dzi¶ mam lepsze hobby, ni¿ej

To co teraz ³ojê Wink



A.


Ostatnio zmieniony przez A_O dnia Sro Mar 31, 2010 8:04 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
SZYSZKA901202



Do³±czy³: 10 Sty 2009
Posty: 39
Sk±d: Z wybuchu

PostWys³any: Sro Mar 24, 2010 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te¿ swego czasu robi³em Spining Circles" pierwszy film pokazuje mój pierwszy sta³em trochê za dlatego bo nie wiedzia³em co siê spodziewaæ po tym urz±dzeniu a drugi film to kolejna druga próba w której prawie wszystko by³o ok do puki siê nie za trzyma³ bo za bardzo umocowa³em ze by nie za chaczy³o o kija i co¶ siê wkrêci³o i za trzyma³o prace, pierwsza mieszanka to co¶ w stylu glitterów a drugi Golden rain i ta sama mieszanka z aluminium i magnezem. Paliwo ubijane w grubym korpusie dysza i zatyczka cement + vikol dysza oko³o 5mm


http://www.youtube.com/watch?v=LCoxlbGAIVY

http://szyszka901202.wrzuta.pl/film/7SomaFVZlnC/sloneczko

_________________
Zapraszam do ogl±dania moich filmów na YouTube
www.youtube.com/user/parkourlja
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sro Mar 24, 2010 9:50 pm    Temat postu: chiñskie ko³o Odpowiedz z cytatem

Dobra masz racje Arkadiuszu, w pierwszym mo¿na bylo co¶ jeszcze zarzuciæ, ale i tak uwa¿am ¿e to nic wielkiego. Nie napisa³em wtedy ¿e mog³o by byæ jeszcze srebrne iskry. Ale drugie ko³o jest rewelacyjne. Teraz jeszcze dodaæ drugie ma³e, aby po ¶rodku tego kó³ka by³a czerwona obwódka czy inny kolor. G³upio mi tu mimo wszystko odpisywaæ i pisaæ tylko w stylu "super super", bo nic to nie wnosi do tematu. Za¶ sam nie wiele moge powiedzieæ gdy¿ jedno kitajskie kolieso testowa³em to nie wysz³o, ale to by³o do¶æ dawno. A pó¼niej udane by³o s³oneczko które wystêpuje na pocz±tku filmu "the best of P2".

Przyznam, ¿e obudzi³e¶ we mnie "¶pi±cego lwa" je¶li chodzi o piro, ale jest on nadal w klatce, gdy¿ jak wiemy tworzenie nawet tak wspania³ych efektów widowiskowych jest nielegalne. Ale mo¿e uda mi siê znale¼æ co¶ ciekawego i zamie¶ciæ tutaj.

Po szelkach jest to chyba mój drugi ulubiony wyrób pirotechniczny. Jest bardzo widowiskowy, a jednocze¶nie ³atwiejszy do zrobienia. Wystarczy zmieniaæ masê i odpowiednio konstrukcje, do tego ³±czyæ kilka efektów i efekt jest piorunuj±cy. Nie robi to te¿ takiego huku jak szelki i nie potrzeba mo¼dzierzy i bardzo dobrej jako¶ci PCz home made.

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sro Mar 24, 2010 9:57 pm    Temat postu: Re: chiñskie ko³o Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisa³:
....Przyznam, ¿e obudzi³e¶ we mnie "¶pi±cego lwa" je¶li chodzi o piro, ale jest on nadal w klatce, gdy¿ jak wiemy tworzenie nawet tak wspania³ych efektów widowiskowych jest nielegalne.

Po szelkach jest to chyba mój drugi ulubiony wyrób pirotechniczny



Wierzê w zdrowy rozs±dek panów w kapeluszach Wink . Jak robisz test dla siebie (czyli nie odpalasz swoich zabawek w t³umie) , nie t³uczesz PCZ w piwnicy czyli nie nara¿asz innych na ryzyko to masz spokój.

CHK to ma³y piku¶. ¯abki, turbiniki to dopiero s± cuda Shocked . Na forum ma³o tu o tym, bo trzeba mieæ szybki PCZ. Im szybszy tym lepszy bo wtedy mo¿na wiêcej dodaæ dodatków iskrz±cych.

Z samego PCZ plus kontakt z tokarzem (opi³ki) mo¿na zrobiæ 30 - 40 róznych przepiêknych wyrobów. I to jest temat rzeka Rolling Eyes .


A.
Powrót do góry
MacieX



Do³±czy³: 17 Sty 2010
Posty: 12

PostWys³any: Sro Mar 24, 2010 11:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.megavideo.com/?d=GGOM2BJ8

Moje drugie s³oneczko. Pierwsze zahaczy³o o drzewo i siê nie krêci³o, ale siê nie zrazi³em i efekt jak widaæ. Wiem ¿e mog³em dodaæ wiêcej Al i Fe, w nastêpnym bêdzie wiêcej iskier.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Czw Mar 25, 2010 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem dok³adnie jak± masê u¿y³e¶, ale moim zdaniem jest to kompozycja co¶ jak mrugaj±ca. Widzê - choæ oczywi¶cie mogê siê myliæ - ¿e st³umi³o ci ilo¶æ wyrzucanych iskier, ze wzglêdu na typ tej masy. Ona tworzy do¶æ zbit± formê w ¶rodku i t³umi skutecznie wyrzucanie iskier na zewn±trz. Wnioskuje to po tym, i¿ na samym pocz±tku by³a chwila gdzie by³o sporo tych z³otych iskier, a pó¼niej to zdech³o, nastêpnie za¶ by³a mo¿e sekunda w ¶rodku filmu gdzie za¶ wyrzuci³o iskry bardziej efektywnie.
U mnie w s³oneczku u¿y³em dwie masy, pó¼niejsza by³a chyba white glitter i takie rzeczy mia³y miejsce.
Po prostu masy mrugaj±ce nie pala siê zbyt dobrze w w±skim kanale. Charakterystyka palenia sprawia ¿e wyrzut iskier jest t³umionych, jest to zreszt± zwi±zane z samym powstawaniem mrugania, w wielkim uproszczeniu przygasania i rozpalania siê masy.
Je¶li tak nie jest to b³±d jest gdzie indziej, ¶rednica dyszy albo kompozycja jest ¼le dobrana. Ale milo ¿e kto¶ podzieli³ siê swoim filmikiem Very Happy
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
firawerkoman



Do³±czy³: 13 Cze 2009
Posty: 13

PostWys³any: Sob Mar 27, 2010 12:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Mam ogromn± pro¶bê i pytanie. Mianowicie proszê o u³o¿enie sk³adu i proporcji do mieszanki na s³oneczko. Mam Fe drobny proszek, Mg opi³ki i Al atom. Nie chcia³bym tego bindowaæ lakierem NC (czyli mieszanka P2 odpada) nie chcê kolorów tylko ³adne iskry Wink

Jako¶ mieszanki wêglowe za mn± nie przemawiaj±...

Mieszank± g³ówn± najlepiej by by³o jak by by³ Pcz.

Rozumiem ¿e wszystko trzeba sprasowaæ jak bêdzie wilgotne z odrobin± dex?

Zale¿y mi na czasie.


Pozdrawiam

_________________
Bardzo dziêkujê za docenienie mojej pracy 3 *
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sob Mar 27, 2010 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

firawerkoman napisa³:
....proszê o u³o¿enie sk³adu i proporcji do mieszanki na s³oneczko. Mam Fe drobny proszek, Mg opi³ki i Al atom.


1. Wstêga z³ota.

m±czka prochowa - 100
wêgiel drobny - 13
wêgiel gruby - n/3



2. Wstêga srebrna.

m±czka prochowa - 100
wêgiel drobny - 13
opi³ki Fe - 2*n/3

3. Dwie wstêgi: z³ota i srebrna.

m±czka prochowa - 100
wêgiel drobny - 13
wêgiel gruby - n/6
opi³ki Fe - n/3


gdzie n- kaliber tulejki czyli jej ¶rednica wewnêtrzna w mm.

CHK wykonuje siê z rurek grubych o kalibrze od 5 do 30 mm, d³ugo¶ci 15-16 kalibrów i grubo¶ci ¶cianki nie mniej jak 0,25 kalibra.

W celu ubicia masy iskz±cej (ta powy¿ej) dobrze jest dodaæ do niej ( w warunkach homemade) 10 % nitro (ponad 100 %). Nitro potem szybko ulatuje, wtedy ³atwo siê mieszankê ubija.

Otworek centralny ma fi 1/3 kalibra, otworki wiruj±ce (OWir) maj± ¶rednicê od 1/6 do 1/8 kalibra ( mi wychodzi³o , ¿e lepiej daæ fi 1/4 kalibra). W ¶rodku CHK jest zaprasowana za¶lepka i na jej obu koñcach.

Operacja wiercenia OWir w tulejce powinna byæ wykonywana wiert³em mosiê¿nym, na pewno nie w domu i nie gara¿u, do tego do¶æ szybko po nabiciu masy, poniewa¿ zawiera "znieczulacz" w postaci nitro. OWir wiercimy tylko w ¶ciance tulejki - do odkrycia masy piro. OCentr wiercimy na pocz±tku, przed nabiciem masy. Ubicie masy powino trwaæ 2-3 minuty aby nitro by³o tyle samo w ca³em mieszance iskrz±cej i dlatego w bardziej ciep³e dni, nitro lepiej zamieniæ na denaturat. Acha. W pobli¿u ¶rodkowej za¶lepki wiercimy otworek przeka¼nikowy je¶li pali siê raz jedno ramiê, potem drugie. Pracê zaczyna otworek wiruj±cy po³o¿ony na tej po³owie tulejki, na której jest otworek przeka¼nikowy.

Kto nie ma szybkiego prochu to lepiej sobie tym g³owy nie zawracaæ Wink

Macie tu wa¿ny przyk³ad pewnej regu³y. Sk³ad masy jest skorelowany z budow± wyrobu (tu kalibrem u¿ytej tulejki).

Plus parê innych szczegó³ów jak umcowanie za¶lepki o czym na pewno czê¶æ z Was wie a nie jest to tak banalna sprawa :-0


A.
Powrót do góry
MacieX



Do³±czy³: 17 Sty 2010
Posty: 12

PostWys³any: Sob Mar 27, 2010 5:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisa³:
Nie wiem dok³adnie jak± masê u¿y³e¶, ale moim zdaniem jest to kompozycja co¶ jak mrugaj±ca. Widzê - choæ oczywi¶cie mogê siê myliæ - ¿e st³umi³o ci ilo¶æ wyrzucanych iskier, ze wzglêdu na typ tej masy. Ona tworzy do¶æ zbit± formê w ¶rodku i t³umi skutecznie wyrzucanie iskier na zewn±trz. Wnioskuje to po tym, i¿ na samym pocz±tku by³a chwila gdzie by³o sporo tych z³otych iskier, a pó¼niej to zdech³o, nastêpnie za¶ by³a mo¿e sekunda w ¶rodku filmu gdzie za¶ wyrzuci³o iskry bardziej efektywnie.
U mnie w s³oneczku u¿y³em dwie masy, pó¼niejsza by³a chyba white glitter i takie rzeczy mia³y miejsce.
Po prostu masy mrugaj±ce nie pala siê zbyt dobrze w w±skim kanale. Charakterystyka palenia sprawia ¿e wyrzut iskier jest t³umionych, jest to zreszt± zwi±zane z samym powstawaniem mrugania, w wielkim uproszczeniu przygasania i rozpalania siê masy.
Je¶li tak nie jest to b³±d jest gdzie indziej, ¶rednica dyszy albo kompozycja jest ¼le dobrana. Ale milo ¿e kto¶ podzieli³ siê swoim filmikiem Very Happy
pzdr.
P2


Masz racjê, masa mrugaj±ca podobna do tej z moich szelek tylko z dodatkiem Fe. Piêkny pióropusz iskier z pocz±tku to zas³uga kana³u który koñczy³ siê gdzie¶ w 1/3 silnika i jak by³o widaæ po wypaleniu mieszanki w obrêbie kana³u pióropusz zmala³. Ale niema siê co przejmowaæ w koñcu to by³o moje drugie s³oneczko, dziêki niemu i Twoim uwag± nastêpne mog± byæ du¿o lepsze.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
PiroStach



Do³±czy³: 16 Lut 2010
Posty: 23

PostWys³any: Sob Mar 27, 2010 5:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A_O wydaje mi siê ,¿e :

2. Wstêga srebrna.

m±czka prochowa - 100
wêgiel drobny - 13
opi³ki Fe - 2*n/3

bêdzie raczej z³ota Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Sob Mar 27, 2010 11:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PiroStach napisa³:
A_O wydaje mi siê ,¿e :

2. Wstêga srebrna.

m±czka prochowa - 100
wêgiel drobny - 13
opi³ki Fe - 2*n/3

bêdzie raczej z³ota Rolling Eyes


Nazewnictwo mieszanek, iskier i gwiazdek w literaturze anglosaskiej jest do¶æ z³o¿one i trzeba je wg mnie upro¶ciæ i dostosowaæ do naszych warunków. Spotykamy wiêc takie okre¶lenia jak :
- „Willow” (wierzba) albo „Tiger Tail” (ogon tygrysa) – iskry z³ote pochodz±ce od wêgla. Iskry te czyli roz¿arzone drobinki wêgla, maj± nisk± gêsto¶æ wiêc wolno opadaj± dziêki czemu uk³adaj± siê na niebie na kszta³t ga³±zek wierzby. Podobieñstwa do „ogona tygrysa” nie zauwa¿y³em .
- „Gold Glitter” (z³oty blask z efektem strobo). Czyli iskry o kolorze nieco ja¶niejszym ni¿ te pochodz±ce od wêgla plus drugi efekt specjalny - strobo. Efekt taki daje wprowadzenie do mieszanki kilku % Al z mniejsz± zawarto¶ci± wêgla – ok. 10 %. Mieszanki z efektem strobo nie s± mieszankami na bazie prochu czarnego.
- „Soft Silver” (iskry srebrne o ¶redniej jasno¶ci) – proszki Al
- „Bright Silver” (iskry jasno srebrne) – proszki Al oraz Mg lub ich stopów.
- „Perl” (per³a) - iskry charakterystyczne dla proszku tytanu. Iskry te maja kolor srebno-z³oty ale na skutek wysokiej gêsto¶ci iskier tytanowych, rozlatuj± siê z du¿± prêdko¶ci± na znaczne odleg³o¶ci lub szybko opadaj±. S± to iskry bardzo piêkne i bardzo charakterystyczne dla proszku tytanu. Trzeba je zobaczyæ aby wiedzieæ o czym piszê.

Do nazewnictwa nie przywi±zywa³em nigdy wiêkszej wagi choæ precyzja w komunikowaniu jest potrzebna aby zrozumieæ np. gdy kto¶ pisze, ¿e zrobi³ gwiazdki TT albo „D1Glitter”. Dlatego zdecydowa³em siê na okre¶lenie barwy iskier kolorem: z³otym, srebrnym (ja¶minowym), brylantowym i per³owym . Mamy wiêc takie samo okre¶lenie na mieszanki iskrz±ce oraz gwiazdki sypi±ce iskrami: z³otymi, srebrnymi (ja¶minowymi), brylantowymi, per³owymi.

Reasumuj±c (moje nazewnictwo bo w Polsce jego oficjalnie nie ma):

W zale¿no¶ci od rodzaju dodatku iskrz±cego uzyskujemy iskry o barwie od wi¶niowej do bardzo jasnej. Uzyskujemy wiêc iskry odpowiednio:

1. Z³ote- pochodz±ce z wêgla, trocin, suchych igie³ drzew iglastych.
2. Srebrne (ja¶minowe) - g³ównie opi³ki stalowe lub ¿eliwne.
3.Brylantowe (proszki aktywnych metali jak Mg, Al, stopy Al-Mg)
4. Per³owe (proszki Ti)

Mieszanki daj±ce takie iskry s± mieszankami iskrz±cymi odpowiednio: z³otymi, srebrnymi (ja¶minowymi), brylantowymi oraz per³owymi. Jedna mieszanka mo¿e dawaæ dwa a nawet trzy rodzaje iskier pochodz±ce od 3 ró¿nych dodatków. Mieszanka taka po zaprasowaniu w element ogniowy da nam efekt specjalny w postaci jednej, dwóch albo trzech wstêg iskier, które naj³atwiej zaobserwowaæ gdy element ogniowy siê porusza (np. silniczek lub spasaj±ca gwiazdka). Mieszanka I mo¿e byæ te¿ wiêc: jednowstêgowa, dwuwstêgowa lub trójwstêgowa.

Iskra nigdy nie ma koloru, ¶wieci widmem ci±g³ym jak cia³o doskonale czarne. S± jeszcze "pseudo iskry" kolorowe, w istocie to mikro gwiazdki.

Teraz chyba jasne a w ogóle to chyba siê za bardzo rozpisa³em Shocked Wink


A.
Powrót do góry
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Mar 28, 2010 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PiroStach ma raczej na my¶li to i¿ mieszanka o podanym przez ciebie sk³adzie bêdzie wyrzuca³a iskry bardziej z³ote (i ¿ó³te) ni¿ srebrne (jak glin p³atkowany czy Ti).
Tutaj wszystko zale¿y od temperatury palenia siê mieszaniny. ¯elazo (oraz stopy) ma to do siebie ¿e tworzy piêkne iskry o ró¿nych kszta³tach, zale¿y to od zawarto¶ci Fe i C w stopie. A wiaodmo im wy¿sza temperatura w mieszaninie tym iskry bardziej bia³e - > zimne ognie (azotan baru, glin na rozgrzewkê i ¿elazo jako ¼ród³o piêknych iskier).

Najwa¿niejsze s± te opi³ki, bo ¿elazo proszek, jako odczynnik Pochowski s± niezbyt "gites". Do tego dobrze by ¿elazo (stal) nie by³ w zbyt drobnym proszku bo nic z tego nie wyjdzie.
Dobry link (zdjêcie) da³ Irkacek, który przedstawia³ tabelkê, kszta³t iskier w zale¿no¶ci od rodzaju sk³adu stali.

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
A_O
Go¶æ





PostWys³any: Nie Mar 28, 2010 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisa³:
PiroStach ma raczej na my¶li to i¿ mieszanka o podanym przez ciebie sk³adzie bêdzie wyrzuca³a iskry bardziej z³ote (i ¿ó³te) ni¿ srebrne (jak glin p³atkowany czy Ti)..



Opi³ki Fe ja¶niej ¶wiec±
ni¿ "opi³ki" Cdrz. Rosjanie kolor iskier wêglowych okre¶laj± mianem ró¿owych. W podanym sk³adzie nie ma ziaren C, wiêc nie bêdzie wstêgi wêg³owej. Wg mnie wstêga wêglowa bardziej ¶wieci na z³oto (z odcieniem ¿ó³ci) ni¿ bia³o czy nawet ró¿owo. Iskry Fe z kolei ¶wiec± bardziej na bia³o (srebro) ni¿ wêgiel, st±d iskrom Fe nada³em nazwê srebrnych. Jest tu pewna umowno¶æ w opisaniu "srebrzysto¶ci". Bo np. jak opisaæ iskry gdy do mieszanki z Fe dodamy odrobinê PAM-u Question . Na pewno "srebrzysto¶æ" wzro¶nie.

Dodatek 13 % C drobnego, w podanej wy¿ej mieszance ma na celu tylko spowolnienie prêdko¶ci palenia PCZ choæ na pewno i ten wêgiel tworzy mikro iskry wêglowe. Tworz± one jakby aureolê w bezpo¶rednim s±siedztwie p³omienia.

Z PCZ da radê zrobiæ 100 % mieszanek piro iskrz±cych. Podmiana KNO3 na KCLO3 to niepotrzebna i ryzykowna egzotyka, o innych dro¿szych utleniaczach nie wspomnê.

Moje nazewnictwo to moja propozycja a mam inne np. lont wolnopalny to slowvisco, szybkopalny to fastvisco :-0. Pisze siê krócej, ka¿dy wie o co chodzi (zagranica) i dlatego s± te zapo¿yczone s³owa praktyczne. Na si³ê nie ma co nowych s³ów tworzyæ.

Do problematyki nazewnictwa szczegó³owo i znacznie bardziej obszernie wrócê.

A.
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP