Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Barwienie dymu
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
bomberman22



Do³±czy³: 12 Mar 2004
Posty: 66
Sk±d: pd. - wsch. Polska

PostWys³any: Sro Kwi 27, 2005 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piro_techman napisa³:
bomberman22 napisa³:
Ostatnio robi³e kilka prób z kolorowymi dymami, ale narazie wyszed³ tylko ¿ó³ty i fioletowy. Mam problem z mieszank± pcz + ultramaryna. Sêkowski pisa³, ¿e stosuje siê j± do rakiet sygnalizacyjnych i daje niebieski dym. .....


1. Nic Ci nie wysz³o.

2. Sêkowski siê widocznie pomyli³ Wink . Ultramarynê mo¿ecie tylko dyspergowaæ wybuchem ale marny to sposób na dym.

Pozdr. A


Tak. W³a¶nie to stwierdzi³em. Zakupi³em laktozê i wypróbowa³em mieszanki oparte na KNO3 + laktoza. Kompletna lipa. Nie do¶æ, ¿e pali siê to strasznie powoli i w stanie ubitym nie sposób zapaliæ, to dymu i tak maleñko i nawet z dodatkami nie jest kolorowy. A dlaczego uwa¿asz, ¿e nic nie wysz³o? Wg mnie ¿ó³ty dym z KMnO4 + dermatol nie jest najgorszy. A przecie¿ na zakup As2O3 nie mogê sobie pozwoliæ.

_________________
<<KNO3 + sacharoza
£adne, nie?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sro Kwi 27, 2005 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bomberman22 napisa³:
.... A dlaczego uwa¿asz, ¿e nic nie wysz³o? Wg mnie ¿ó³ty dym z KMnO4 + dermatol nie jest najgorszy..


Dermatol Laughing . Kup sobie ¶wiece chiñskie i masz profi dym. I taniej Ciebie wyjdzie. Za piro masz 4 * . A jak zrobi³e¶ fioletowy Question Wink

Pozdr. A
Powrót do góry
bomberman22



Do³±czy³: 12 Mar 2004
Posty: 66
Sk±d: pd. - wsch. Polska

PostWys³any: Czw Kwi 28, 2005 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piro_techman napisa³:

A jak zrobi³e¶ fioletowy Question Wink
Pozdr. A


Próbowa³em dwóch sk³adów: KNO3 + cukier + fiolet metylenowy i KNO3 + laktoza (8,50 z³ za 50g!) + fiolet metylenowy.
Pierwsza mieszanka spala siê znacznie szybciej i dym jest wyra¼niejszy. Druga natomiast pali siê b. d³ugo. Prawdê mówi±c ten dym jest fioletowo - bury.
Wogóle kolorowe dymy to ciê¿ka sprawa. Dla mnie lepiej ju¿ zrobiæ dobry bia³y zamiast kiepskiego kolorowego.
A zó³t± ¶wiecê - fakt, mogê kupiæ, ale dla mnie liczy siê te¿ satysfakcja, ¿e to mój wyrób.

_________________
<<KNO3 + sacharoza
£adne, nie?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Cze 05, 2005 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PRZENIESIONE Z INNEGO TEMATU

Banan napisa³:
Ja chodzê od kilkunastu lat i mogê powiedzieæ ¿e wiele pirotechniki na meczach prze¿y³em Very Happy Very Happy nawet kilka razy gaz ³zawi±cy Crying or Very sad i jeszcze ¿yjê. Du¿o by³o w tym wszyskim niepowodzeñ. Kiedy¶ zrobi³em ¶wiecê z KClO3 + antracen proporcji nie pamiêtam ale ok. 60/40, mieszanka nigdy wcze¶niej nie sprawdzana (ze wzglêdu na braki w odczynnikach) i okaza³o siê na meczu ¿e kicha Exclamation , bo zamiast dymu powsta³y k³êby klej±cej sadzy Rolling Eyes i ca³y sektor musia³ siê ewakuowaæ. A jeden z kibiców krzykn±³: Co za k...a to podpali³a. Teraz my¶lê ¿e to by³a i jest g³upota, lecz kiedy¶ bez kilku petard nie by³o sensu i¶æ na mecz
W ka¿dym razie teraz na stadionach jest du¿o bezpieczniej co kiedy¶ i niedowiarków serdecznie zapraszam, a kilka wdechów dymu pomarañczowego z flar ratowniczych na pewno nie zaszkodzi Laughing Laughing

Co do mieszanek na ró¿nokolorowe dymy stosuje siê KClO3 + laktoza + barwnik organiczny + lepiszcza, W ksi±¿kach i w necie jest wiele dok³adnych przepisów odno¶nie kolorowych dymów sygnalizacyjnych

I jeszcze jedno (tak na marginesie Wink ). Ostatnio na meczu w Szczecinie jaki¶ kibic odpala³ kilka ¶wiec dymnych o do¶æ niespotykanych ¿ywych kolorach (ró¿owa, fioletowa, zielona) Chcia³em powiedzieæ ¿e to by³a naprawdê ¶wietna robota i je¿eli czyta to forum to niech siê w jakis sposób ujawni. Jestem w³a¶nie za tak± opraw± meczu Idea



helmut napisa³:
banan. to s± zwykle ruskie ¶wiece ratownicze Smile i one bardzo czesto sie pojawiaja w Szczecinie...



a mi chodzi o taki efekt Very Happy




Banan napisa³:
Mówisz ruskie ¶wiece ratownicze Sam nie wiem, bo w ratownictwie (miêdzynarodowa konwencja SOLAS) na ca³ym ¶wiecie obowiazuje kolor pomarañczowy i Rosja powinna sie dostosowac. Raczej s± to ¶wiece ruskie sygnalizacyjne, a ja ca³y czas my¶la³em ¿e kto¶ to samemu zrobi³ Rolling Eyes W ka¿dym razie je¿eli na pierwszym zdjêciu s± w³a¶nie te ruskie to na 90% s± zrobione na bazie KClO3 + laktoza. Te drugie zdj±cie robi wra¿enie i szczerze mówi±c nie wiem co tam mo¿e byæ, lecz na pewno jest dodane od cholery barwnika i mieszanka spalaj±c siê wydziela ma³o ciep³a. St±d taki efekt

Pozdrawiam. banan

P.S. Powiedz helmut ile kosztuje ruska ¶wieca dymna


helmut napisa³:
banan napisa³:
Mówisz ruskie ¶wiece ratownicze Question Sam nie wiem, bo w ratownictwie (miêdzynarodowa konwencja SOLAS) na ca³ym ¶wiecie obowiazuje kolor pomarañczowy i Rosja powinna sie dostosowac

Ma³y b³±d Wink sygnalizacyjne oczywi¶cie. w ka¿dym razie napewno ruskie Smile

Cytat:
P.S. Powiedz helmut ile kosztuje ruska ¶wieca dymna Question

Nie mam zielonego pojêcia. Widzia³em je pare razy, ale nie kupuje gówna Razz - je¶li ¶wiece dymne na szczeciñskim stadionie to tylko granatowo-bordowe Wink Ale je¿eli bardzo Ci to potrzebne to zapytam.

To jak? Kto¶ ma pomys³ [b]jak wykonaæ ¶wiece z grugiego zdjêcia???


Banan napisa³:
Cytat:
Nie mam zielonego pojêcia. Widzia³em je pare razy, ale nie kupuje gówna Razz - je¶li ¶wiece dymne na szczeciñskim stadionie to tylko granatowo-bordowe Wink


My¶le dok³adnie tak samo Laughing i w³a¶nie próbujê takie zrobiæ, tylko ¿e barwniki strasznie drogie. Dlatego podejrzewam ¿e moje próby na stadionie bêdzie mo¿na zobaczyæ dopiero na rundê wiosenn± Crying or Very sad , choæ jakby siê uda³o zrobiæ takie jak na 2 zdjêciu, to te¿ by by³o wspaniale Very Happy

Ja te¿ nie kupujê gówna tylko mnie zastanowi³o ile kosztuj±. Lepiej samemu zrobiæ bo o wiele wiêksza frajda.

Pozdrawian. banan

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lip 23, 2005 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na ilo¶æ dymu ( kolor pomijam ) z masy dymnej w³ywa :

1. Ciê¿ar masy dymnej
2. Ilo¶æ barwnika w % w masie dymnej

Ilo¶æ barwnika wacha siê od 40 do 60 % z grubsza w zale¿no¶ci od budowy chemicznej barwnika.

3. Rodzaj utleniacza i paliwa

Praktycznie jedynym utleniaczem jest KCLO3. Sa te¿ recepturki na KNO3 i trocinach czy NC. Ale mi nie uda³o siê zrobic dobrego dymu na KNO3. Po wielu próbach zaniecha³em tego sk³adu. Paliwem s± : laktoza, cukier puder, m±czka drzewna, dobrym paliwem jest tiomocznik i inne

4. Konstrukcja wyrobu dymnego

Barnik w czasie palenia siê mieszanki sublimuje ale te¿ ulega pirolizie i powstaje ciemna , ¿ywiczna masa. To wada barwnika. Im ³atwiej ulega pirolizie tym konstrukcj± wyrobu musimy u³atwiæ jemu odparowanie. Czyli do najbli¿szego otworku przez który dym ucieka musi byæ jak najbli¿ej. Nawet do 10 mm.

Po co to piszê.

Aby¶cie Wy byli m±drzejsi i jeszcze co¶ Wink . Mam barwnik ruski, niestety zbyt ³atwo ulegaj±cy pirolizie. Jak jest chêtny to mogê jemu opchn±æ. W zamian za kontak ze mn± w czasie prób odsprzedam do¶æ tanio. Za 100 gram - 8 z³ociszy Wink . Barwnik ma spor± te¿ zaletê. Nie brudzi Wink . Nie mnie barwnik jest obiecuj±cy tyle ,¿e nie mam czasu na próby Rolling Eyes . Wolê SR Wink


Pozdr. A

PS. Zdjêcia dymów tych barwników gdzie¶ tu s±. Laughing
Powrót do góry
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lut 02, 2006 11:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra. Aby zrobiæ ¶wiecê dymn± nale¿y kupiæ ¶wiece chiñskie najlepiej hurtem 100 sztuk, wyd³ubaæ mase dymn± i robiæ samemu ¶wiece Rolling Eyes . Wcze¶niej mo¿na odzyskaæ barwnik ( wyjdzie nam wtedy najtaniej ), potem zrobiæ samemu masê, setki prób i mamy nasz± w³asn± ¶wiecê Wink . Jest tu gdzie logika Question Rolling Eyes

10 g barwika to z tego co wiem od 20 zeta w górê. Chyba ¿e kupicie worek tylko nie w Polsce a Rodaminê skasujcie bo qrwsko brudzi.


Pozdr. A
Powrót do góry
.cystof.



Do³±czy³: 25 Wrz 2005
Posty: 63
Sk±d: in±d

PostWys³any: Sob Cze 24, 2006 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Oto moja ¶wieca na Rodaminie B. Nie wiem czy wcze¶niej wkleja³em t± fotkê na forum wiêc jak tak to przepraszam. Jedyn± wad± ¶wiecy by³o to ¿e pod sam koniec pojawi³y siê p³omienie pozatym jestem zadowolony.

sk³ad:

KClO3 50
NH4Cl 20
Rodamina B 30
Fruktoza 10

_________________
Milczenie, jest dla g³upców najwy¿szym kunsztem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
niewazne



Do³±czy³: 02 Sty 2009
Posty: 9
Sk±d: Piernikowe miasto

PostWys³any: Sro Sty 07, 2009 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisa³:
A czy barwnikiem spo¿ywczym zabarwi dym w ¶wiecy dymnej B&T czy mo¿e trzeba kupywaæ drogie barwniki i czy jest jaki¶ barwnik inny barwnik ³atwego dostêpu i tani dermatol ostatnio próbowa³em to by³ ¿ó³ty dym a jaki¶ np niebieski czerwony itp. niech mi kto¶ doradzi

Ja probowa³em barwników spo¿ywczych zaden nie dzia³a³ bylem nawet tak zdesperowany zebarwnik od jajek wzie³em i du..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maniek3001
& ( 1-wsze ostrze¿enie )


Do³±czy³: 29 Gru 2009
Posty: 1

PostWys³any: Sro Gru 30, 2009 12:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy barwnikiem do barwienia wody uda mi siê zabarwic dym?
na Allegro 10 ml kosztuje ok. 3 z³

przyk³adowe zdjêcie takiego barwnika
http://img14.imageshack.us/i/dsc00011sw.jpg/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
sadafag



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWys³any: Sro Gru 30, 2009 5:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie
Ich kolor w wodzie wynika z rozpuszczenia odpowiednich jonów w roztworze. Podczas spalania mieszanki, nastêpuje utlenienie zwi±zku wchodz±cego w sk³ad tej mieszanki, co nie ma absolutnie nic wspólnego z jej zabarwieniem. Aby otrzymaæ kolorowy dym, musisz mieæ barwnik który podczas silnego ogrzewania sublimuje. Nie mam w tym do¶wiadczenia, ale czy nie mo¿na by u¿yæ np. jodu?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Johnny £ódzki



Do³±czy³: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWys³any: Pi± Sty 01, 2010 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sadafag napisa³:
Nie
Ich kolor w wodzie wynika z rozpuszczenia odpowiednich jonów w roztworze.

Wydaje mi siê, czy takie barwniki s± niejonowe? Laughing

sadafag napisa³:
Podczas spalania mieszanki, nastêpuje utlenienie zwi±zku wchodz±cego w sk³ad tej mieszanki, co nie ma absolutnie nic wspólnego z jej zabarwieniem.

B³±d. Barwienie dymu polega na tym, ¿eby barwnika w³a¶nie NIE utleniæ.

sadafag napisa³:
Nie mam w tym do¶wiadczenia, ale czy nie mo¿na by u¿yæ np. jodu?

Mo¿na, ale ucieknie po kilku godzinach w przestrzeñ. S± jednak ryzykowne mieszanki na jodzie i aluminium, ale s± bardzo wra¿liwe na wilgoæ i czas.

Poza tym zabawa z jodem nie jest przyjemna - spotykam siê z nim dosyæ czêsto na analizach i nie pachnie to przyjemnie ;p

_________________
To co tu piszê, to tylko nieprawdziwe historyjki wyssane z palca.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Muody



Do³±czy³: 11 Wrz 2009
Posty: 14
Sk±d: Podhale

PostWys³any: Pi± Sty 01, 2010 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
sadafag napisa³:
Podczas spalania mieszanki, nastêpuje utlenienie zwi±zku wchodz±cego w sk³ad tej mieszanki, co nie ma absolutnie nic wspólnego z jej zabarwieniem.

B³±d. Barwienie dymu polega na tym, ¿eby barwnika w³a¶nie NIE utleniæ.

Johnny czytaj uwa¿nie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
sadafag



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWys³any: Nie Sty 03, 2010 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Barwnik jaki poda³ maniek, jest jak najbardziej barwnikiem "jonowym". Gdyby nie by³, by³by to jedynie uk³ad dyspersyjny nie maj±cy nic wspólnego z rzeczywistym barwieniem roztworu. To tak jak np. z³oto albo srebro koloidalne, albo ka¿da inna substancja odpowiednio rozdrobniona np. sadza, nie rozpuszczaj± siê w wodzie, lecz unosz±:
Z³oto koloidalne.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
zabikpl



Do³±czy³: 28 Sty 2010
Posty: 2

PostWys³any: Sro Mar 17, 2010 4:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam trochê lammersie pytanie . Jako donor chloru stosuje sie proszek PCV. czy jest to taki sam materia³ jak np drobno zmielony element pcv? mowa tu o elementach takich jak rura pcv itp ;]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
oktogenek



Do³±czy³: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWys³any: Sro Mar 17, 2010 10:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prawie taki sam, jak zmielisz kawa³ek rury to bedziesz tam miec jeszcze wype³niacze barwniki i inne zanieczyszczenia, a po co mêczyæ siê z rura skoro mo¿na kupiæ proszek czystego PCV Question
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
zabikpl



Do³±czy³: 28 Sty 2010
Posty: 2

PostWys³any: Sro Mar 17, 2010 5:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a je¶li mo¿na wiedzieæ w jakich sklepach szukac.... Bo raczej w ogrodnicznym nie xD


Sklep malarski ? Ogólno budownale?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
andrew221



Do³±czy³: 10 Sty 2009
Posty: 4

PostWys³any: Pi± Mar 19, 2010 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Ma³a krypto reklama. Proszek PCv dostêpny tutaj:

http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=16692

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Spanner



Do³±czy³: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWys³any: Sro Mar 31, 2010 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio na strza³ach pojawi³ siê jaki¶ barwnik
http://strzaly.pl/index.php?k95,pirotechnika-odczynniki-barwniki-do-dymow
Ale czy bêdzie barwic to nie wiem.
Pisz± ¿e Stosowaæ jako dodatek (30-50%) do ¶wiec dymnych B&T lub saletry z cukrem. Barwi dym na intensywny i gêsty pomarañczowy kolor.
Ale to tylko s³owa...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Loki



Do³±czy³: 17 Cze 2010
Posty: 3
Sk±d: Z buszu

PostWys³any: Czw Cze 17, 2010 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
To mój pierwszy post na forum dlatego chcia³bym wszystkich serdecznie powitaæ Smile Sam kombinujê z barwnikami wszelkiego rodzaju, które obecnie mam pod rêk±. Z b³êkitu metylowego zrezygnowa³em (147z³ za 100g w POCh'u...).
Znalaz³em natomiast stronê, na której oferowane s± barwniki sypkie, organiczne. Pojêcia nie mam czy sprawdzi³yby siê w granatach dymnych.
W sklepie dla plastyków w moim rodzimym miasteczku maj± barwniki w proszku, które to zamierzam przetestowaæ i dam Wam znaæ Smile (jakie¶ 11 z³ za s³oiczek ~60gram).

Tutaj link do strony z barwnikami (na kilogramy).
Niektóre s± ¶miesznie tanie Smile

http://www.apapolska.pl/index.php/shop/products/view/161.html

Pozdrawiam,
Loki
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
gekon



Do³±czy³: 09 Lis 2009
Posty: 17

PostWys³any: Czw Cze 17, 2010 6:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niektóre, czyli jakie? Biel tytanowa, biel cynkowa? Indygo 240z³/kg, normalnie tanio jak za barszcz Very Happy Te barwniki które s± tam tanie to barwniki mineralne i do barwienia dymu siê nie nadaj± Very Happy Wed³ug mnie najtañszy kolorowy dym jaki mo¿esz otrzymaæ to ró¿owy/fioletowy przy u¿yciu rodaminy B od B&G (1kg- 90z³).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP