Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Zasilacz - proste jak budowa cepa...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Triazine



Do³±czy³: 21 Lis 2007
Posty: 67
Sk±d: z nadajnika

PostWys³any: Sro Sty 06, 2010 1:48 am    Temat postu: Zasilacz - proste jak budowa cepa... Odpowiedz z cytatem

Witam,
Chcia³em zaproponowaæ zainteresowanym budowê prostego zasilacza laboratoryjnego - w zale¿no¶ci od modelu daj±cego od 4 do 20A na wyj¶ciu 12V; od 10 do 30A na wyj¶ciach 3,3 oraz 5V. Materia³y do budowy kosztuj± ok 30pln. Poziom zaawansowania - umiejêtno¶æ po³±czenia kilku kabli (mo¿na siê obej¶æ bez lutownicy !!) i zaizolowania ich koszulk± termokurczliw±.

Po pierwsze - potrzebujemy zasilacza typu ATX. Koszt na allegro lub w serwisie komputerowym - ok 20pln za u¿ywany. Prawdê mówi±c - ka¿dy kto modernizuje komputer ma lub mia³ taki zasilacz pod rêk±. Przy zakupie nale¿y zwróciæ uwagê aby mia³ jak najwiêkszy ampera¿ na wyj¶ciu +12V.



Fota zwyk³ego zasilacza za 20pln z allegro - wszystkie parametry widoczne: max 16A na wyj¶ciu 12V i max 20A na wyj¶ciach +3,3V oraz +5V (ale razem nie wiêcej jak 120W)

Oprócz tego - podstawowe narzedzia takie jak kombinerki, ¶rubokrêt, zapalniczka; opcjonalnie lutownica.

Z elementów - koszulki termokurczliwe (do izolowania zbêdnych przewodów i po³±czeñ); opornik 0,25W 560Ω (nie mniejszej mocy ni¿ 0,25W, mo¿e byæ wiêkszy) lub opornik 470Ω i dioda LED (wysokiej jasno¶ci) - chocia¿ ten bajer jest ca³kowicie zbêdny. Do tego kostka z piêcioma wej¶ciami na kabel 4mm² - mo¿na zamiast tego u¿yæ gniazdek typu "banan" - ale wiêcej z nimi roboty.
No i oczywi¶cie wtyczka do zasilacza (z braku takowej u¿y³em zwyk³ego przewodu z wy³±cznikiem - te¿ dzia³a, tylko ¿e wtedy trzeba przylutowaæ 2 kable, no i wtyczka powinna mieæ uziemienie - moja nie ma, ale to szczegó³)

A wiêc do dzie³a. Odcinamy wszystkie wtyczki od przewodów które wystaj± z zasilacza. Dzielimy je wg. kolorów:




Czarny masa (GND)
¯ó³ty +12V
Czerwony +5V
Pomarañczowy +3,3V
Pomarañczowy (cienki) lub Br±zowy +3,3V sense
Zielony Power ON

Fioletowy 5V Standby
Szary Power indicator
Niebieski -12V
Bia³y -5V
Ew mo¿e siê pojawiæ czarno-¿ó³ty - do obwodów +12V wysokiej mocy - stosujemy go zamiast zó³tego.

Interesuj± nas tylko kable czarne, czerwone i pomarañczowe (opcjonalnie), ¿ó³te, zielony, br±zowy lub pomarañczowy cienki.



Bia³y i niebieski daj± zbyt ma³y pr±d, szary i fioletowy nie s± potrzebne - mo¿emy bez otwierania zasilacza za³o¿yæ na koñce koszulki termokurczliwe i obtopiæ je.



Schemat pod³±czenia:

-³±czymy ze sob± kabel czarny i zielony ( zaizolowaæ koszulk± termokurczliw±)
-³±czymy ze sob± cienki pomarañczowy (lub br±zowy) oraz pomarañczowy (po³±czenie zaizolowaæ koszulk± termokurczliw±)
-podpinamy opornik 560Ω pod jeden przewód ¿ó³ty i jeden przewód czarny



te dwa to pomarañczowy cienki (odpowiednik br±zowego) oraz zwyk³y pomarañczowy. Jak widaæ ró¿ni± siê grubo¶ci±.

Przykrêcamy kostkê do obudowy zasilacza - pozostawiam inwencji sposób wyprowadzenia kabli.



Je¿eli chcemy mieæ osobn± wtyczkê (je¿eli nie mamy tej od zasilacza) nale¿y zdj±æ obudowê i przylutowaæ oba przewody wtyczki do p³ytki która jest przy gniazdku [tak jak na zdjêciu], przykrêciæ do obudowy kabel uziemiaj±cy (¿ó³to-zielony) i zamkn±æ obudowê



Usuwamy izolacjê z kilku (najlepiej wszystkich kabli czerwonych, zó³tych czarnych i pomarañczowych), montujemy ka¿d± grupê w kostce - najlepiej w kolejno¶ci od lewej do prawej: ¿ó³ty, czerwony, pomarañczowy, czarny, czarny (warto podzieliæ je na dwie grupy - opcjonalnie pod³±czyæ potencjometr wysokiej mocy do jednej grupy czarnych - wtedy mamy wyj¶cie z regulacj± napiêcia !!)



Ca³o¶æ jest gotowa.

Wyj¶cie +5V daje do¶æ ma³± stabilno¶æ pracy, lepsze s± +3,3V oraz +12V. Oczywi¶cie ³±czymy tylko czarny przewód (GND) - z jednym z trzech pozosta³ych +3,3V/+5V/+12V

Kable nale¿y ³±czyæ w ten sposób bez ¿adnych innych modyfikacji - ca³o¶æ dzia³a poprawnie, uruchomi³em i wytestowa³em ju¿ dwa zasilacze.

Warto przy elektrolizie i innych pracach pod³±czyæ miêdzy czarnym przewodem a odbiornikiem amperomierz (najlepiej 0-30A), je¿eli chodzi o pomiar napiêcia - mierzymy je na zaciskach elektrod w elektrolizerze, czy na wyj¶ciu silnika itp.

Pamiêtajmy o tym ¿e kondensatory mog± byæ na³adowane i zdrowo kopn±æ je¿eli siê ich dotknie, nie robimy niczego je¿eli urz±dzenie jest podpiête do sieci, ka¿dy kabel który jest bez izolacji na koñcu wewn±trz lub poza obudow± mo¿e spowodowaæ zwarcie (od spalenia zasilacza po pora¿enie pr±dem czy po¿ar).





¬ród³o

PS, nie wiedzia³em czy komnata jest dobra - je¿eli nie - proszê o przeniesienie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
DeTonix



Do³±czy³: 13 Maj 2003
Posty: 170
Sk±d: Kresy...

PostWys³any: Sro Sty 06, 2010 4:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
¦wietny i ³opatologiczny artyku³, sam siê zbieram ju¿ z 7 lat to zrobienia prawie dok³adnie takiego samego ustrojstwa, w zamy¶le w³a¶nie do elektrolizy Smile ( ale to by³y lata temu) nawet tu za "ma³± wod±" zgromadzi³em kilka zasilaczy w tym celu he he (moja Kobita jest niepocieszona Evil or Very Mad ),
z elektroniki znam podstawy wiec pytam:
Czy z tego typu zasilaczy ( tanie, chiñskie, na rzut oka podobne "bebechy") mo¿na pobieraæ pr±d asymetrycznie tzn obci±¿yæ linie +12 a resztê pozostawiæ? czy pracuj± stabilnie??
2. Czy mo¿esz kolego "pomy¶leæ" (ku chwale ojczyzny) nad jakim¶ uk³adem mog±cym zamieniaæ te nasze napiêcie 12V na regulowane 0 - 12V tak do 0.1V, oczywi¶cie daj±c pr±d od 0 do tych 30 - ile tam zasilacz da a uk³ad jest zaprojektowany Smile. Co prawda widzia³em aplikacje do tego ale przerastaj± one moje zarówno mo¿liwo¶ci jak i chêci, mi wystarczy na wyj¶ciu do cz³owieka - potencjometr, napiêcia/natê¿enia pomierz± tanie multimetry za 9z³ Chiñskiej produkcji.

Ps: £adny post, wyra¼ne zdjêcia, ³opatologicznie, powinni¶my tego typu posty oznaczaæ - wyró¿niaæ w jaki¶ sposób. Wink
Pozdrawiam

_________________
Memento Mori................
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Triazine



Do³±czy³: 21 Lis 2007
Posty: 67
Sk±d: z nadajnika

PostWys³any: Czw Sty 07, 2010 12:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
niestety nie jestem elektronikiem - ale z racji tego ¿e do¶æ dobrze znam angielski - nie stanowi dla mnie problemu przet³umaczenie czegokolwiek (zw³aszcza je¿eli mówimy o s³ownictwie chemicznym/technicznym) z angielskiego na polski ze zrozumieniem.
Na dole pierwszego posta jest link do strony z której korzysta³em.
Co do samego zasilacza - zasilacze ATX s± ciekawe ze wzglêdu na to, ¿e s± produkowane "masowo" w chinach (s± tanie jak barszcz), wiele osób wymienia je na mocniejsze wraz z modernizacj± komputera - trudno o tañsze ¼ród³o pr±du sta³ego.
Poza tym - posiadaj± wewn±trz zabezpieczenie "przeciwzwarciowe".
Z tego co widaæ w ¶rodku - ka¿da linia (czyli +3,3v/ +5v; +12v oraz pozosta³e czyli +5vsb czy te ujemne) ma osobny transformator i kondensatory - wiêc raczej da siê stosowaæ tylko liniê +12v i zasilacz powinien pracowaæ stabilnie (zreszt± komputer w czasie pracy nie korzysta ca³y czas ze wszystkich w ten sam sposób - to pewnie wymusza tak± a nie inn± budowê).

Co do samej elektrolizy - problem nie le¿y w tym jaki mamy zasilacz, ale jakie mamy elektrody. Zasada jest prosta - elektroda która ma opór max kilka omów siê nadaje - inne nie. Poprostu - im wiêkszy opór - tym wiêksze napiêcie musimy przy³o¿yæ aby w elektrolizerze faktycznie p³yn±³ pr±d jaki nas interesuje.
Przyk³ad - skoro I=U/R
podpinamy do elektrod o rezystancji 100 Ohm napiêcie 12v:
I=12/100
I=0,12A
A wiêc tak naprawdê mo¿emy sobie w³o¿yæ w <ty³ek> wszelkie badziewne namiastki elektrod grafit/PbO2, elektrod z magnetytu itp - je¿eli maj± one opór dwucyfrowy.
Jedynie platyna nadaje siê do elektrolizy nadchloranów, elektrody grafitowe - w sumie te¿ siê mog± nadaæ do etapów po¶rednich - ew tytan czy tantal pokryte platynk±.
W elektrolizie - napiêcie jakie przy³o¿ymy - powinno byæ wiêksze od minimalnego, ale z drugiej strony (to raczej do reakcji organicznych) za du¿e czasem powoduje ¿e powstanie inny produkt ni¿ siê spodziewamy.
A powstanie go dok³adnie tyle ile wynika z prawa Faraday'a
1C = 1A * 1s
F (sta³a Faraday'a) - 96485 C/mol
Q=F*m*z/M
m- masa subst wydzielonej
z- ³adunek jonu
M- masa molowa

Za³ó¿my ¿e chcemy 1kg sodu poprzez elektrolizê NaCl (ew jakiego¶ eutetyku z KCl itp)
Q=(96485 C/mol * 1000g * 1)/23g/mol
Q= 4'195'000 C
O ile nie pope³ni³em b³êdu, przy za³o¿eniu ¿e rezystancja elektrod (katody, anody i stopionego elektrolitu) wyniesie 5 Ohm
I=12/5
I=2,4A
Czyli mamy 2,4A/s
Wynika z tego ¿e elektroliza zajmie 1'747'917s co daje nam jakie¶ 485 i pó³ godziny. Czyli prawie 3 tygodnie. Teraz we¼my pod uwagê ¿e przez 3 tygodnie trzeba by by³o grzaæ ca³o¶æ do kilkuset *C.

I wg tego mo¿emy dobieraæ powierzchniê elektrod....

Wniosek - Rolling Eyes kto¶ kiedy¶ pyta³ na forum brainiac czy da siê otrzymaæ z bateryjki 9v nad kuchenk± gazow± sód Laughing
Mój wniosek - niektóre rzeczy jednak da siê zrobiæ (zamierzam to udowodniæ - nie przez otrzymanie 1kg sodu, kosztuje ok 60pln/kg - prêdzej zrobi³bym lit czy cez) ale innymi metodami.
Je¿eli kto¶ chce, mogê przet³umaczyæ artyku³y ze Science-Madness, tam jaki¶ czas temu udowodnili ¿e da siê. Tylko podej¶cie musi byæ oparte na "Science" + "Madness" - je¿eli mamy podstawy teoretyczne, mo¿emy zamiast takiego zasilacza u¿yæ spawarki b±d¼ uk³adu kilku spawarek (A mo¿e by tak podpi±æ siê do linii tramwajowej ????)

Tutaj chcia³em przedstawiæ tylko zasilacz, który mo¿e pos³u¿yæ do otrzymania paru litrów wodoru czy tlenu - do do¶wiadczeñ jak znalaz³. Ew mo¿na odzyskaæ jakie¶ metale z roztworów. W chlorany nie bêdê siê zag³êbia³ - opracowanie tematu przynios³o by co¶ na miarê doktoratu na tym forum Wink

A tak na marginesie:
Opornicê do regulacji napiêcia da siê zrobiæ zapewne z grafitu, lub drutu oporowego czyli kanthala, chromonikieliny itp.
Mo¿e Eltopsji umia³by zrobiæ uk³ad sterowania do takiego zasilacza, ja nie umiem. Przykro mi, bo wtedy ca³o¶æ by³aby niezast±piona - je¿eli co¶ napiszê dla dobra ogó³u (niech ludzie maj± swoje pasje, nie chodzi mi o ¿adne gwiazdki stopnie czy ordery - o tym czy jeste¶ PROFI decyduje nie to czy zrobisz pó³ kilo KCN z nawozów itp, ale czy w trakcie procesu nikomu nic siê nie stanie, i nie bêdzie mia³o prawa staæ -bo wszystko przewidzia³e¶ i nie pope³ni³e¶ b³êdu) - to bêdzie dla mnie satysfakconuj±ce.
Je¿eli kto¶ napisze co¶ takiego dla mnie - poczujê siê doceniony.

Pozdrawiam,
TvS

PS - co do chloranów - jest ciekawa alternatywa - Ebonex™ czyli przewodz±ca ceramika Ti4O7, albo np p³yta miedziana obustronnie pokryta tytanow± foli± (oczywi¶cie przy u¿yciu MW - co by ta folia nie odpad³a), poddana zaaktywowaniu i pokryta warstewk± platyny.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
DeTonix



Do³±czy³: 13 Maj 2003
Posty: 170
Sk±d: Kresy...

PostWys³any: Czw Sty 07, 2010 1:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Elektrolizê od strony teoretyczno - praktycznej i u¿ytkowej mam "rozkminione" i to z ju¿ z 13 lat temu Wink , za m³odziaka zawsze brak³o mi pr±du Smile mia³em trafo daj±ce max 10A przy wymuszonym ch³odzeniu, teraz ATXy rozwi±zuj± ten problem, wodór, chlor, i tlen mo¿na mieæ w ilo¶ciach "hurtowych".
Pzdr

_________________
Memento Mori................
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP