Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Jak zrobiæ petardê ? Aspekty techniczno - chemiczne
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Czw Sie 20, 2009 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak oczywi¶cie masz ca³kowit± racjê. Jasne jest, ¿e cz³owiek z wiekiem siê uczy i wie wiêcej. Ja bym powiedzia³ ¿e cz³owiek rodzi siê g³upi i g³upi umiera.
Ja pisa³em to raczej jako w³asne przemy¶lenie, nie nale¿y go traktowaæ powa¿nie. Jako wczesniej pracuj±cy nad szelkami i ogólnie fajerwerkami, wa¿niejsze dla mnie s±/by³y aspekty techniczne obudowy i z tym zwi±zane elementy.
Mogê powiedzieæ, ¿e ¶rednio mnie interesuje zag³êbianie siê naukowe do tematu rozk³adu czy bóg wie czego, dylematy i przypuszczenia, ¿e jest to jeden z 50 produktów spalania prochu czarnego.
Nie mówie, ¿e to jest z³e.
To znaczy chcê powiedziêæ i¿ sam chemizm do pewnego momentu jest potrzebny i jak najbardziej przydatny. Sam jestem pasjonatem chemii i nie chcê ¿eby to odebraæ w sposób, ¿e uwa¿am i¿ chemia nie jest potrzebna pirotechnice.
Bo na przyk³ad tematy stablino¶ci mieszanin pirotechnicznych, zabezpieczanie magnezu przed reakcjami z nadchloranem amonu i inne tego typu reakcje mnie osobo¶cie interesuj±. I s± dla mnie t± wla¶ciw± drog±.
Ale ten mój post - odpowied¼ tyczy³ siê jak sam zauwa¿y³e¶ dziwnego rozkladu chloranu. Nie bylo tam nic praktycznego i chyba interesuj±cego. Ten KClO2 mnie tam przerazi³ Wink
Wydaje mi siê Cystof, ¿e albo skoñczy³e¶ mgr chemii albo co¶ innego spaczylo ciê Wink
Ja mam osobi¶cie teorii dosyæ, bo jej ilo¶æ na studiach w zupe³no¶ci mnie przyt³acza... I jestem zwolennikiem u¿ywania teorii tylko w minimalnym stopniu, a nie jak to jest czasami - utrudnianie spraw za pomoc± prawdopodobnych teorii i modeli.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Micusek



Do³±czy³: 13 Cze 2009
Posty: 1
Sk±d: gdynia

PostWys³any: Czw Sie 20, 2009 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak ju¿ by³o na pierwszej stronie - polecam szczerze zatyczki z kleju z pistoletu . Bardzo szybko zasychaja i dobrze trzymaja sie korpusu . Jedynie trzeba uwa¿aæ ¿eby podczas klejenia nie kapnê³o na palec Wink
A je¶li chodzi o material do korpusu to jest taki papier w ofercie Kooh-i-noor do akwareli (z tej "serii" Wink link). Jedna kartka A4 takiego akwarelowego starcza po przeciecieciu wzdluz na dwa "SuperEkstraMegaMocny korpus",rêk± raczej nie wiem czy sie da to zgi±æ,nawet na nim stawalem i dopiero pod naciskiem 50kg+ uleg³ Wink Nie tak jak w przypadku zwyk³ej A4 ,z któej do dobrego korpusu trzeba z minimum 3 paski papieru Wink A i tak nie trzyma jak wspomniany korpus "akwarelowy" .
To tyle.
Pozdrawiam Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
LoLowaty



Do³±czy³: 07 Lis 2009
Posty: 14
Sk±d: D.G / SL¡SK

PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam , wyczyta³em o petardzie kulistej ¿e daje niez³y efekt - ale wiekszo¶æ robiona jest na pi³eczce ping-pongowej, ja bym chcia³ zrobiæ to na formie od bombki choinkowej (nawine folie aluminiowa na bombke potem obkleje to papierem , przetne tylko papier folia a bombke wyjme i potem na ta forme nawine jeszcze papier..) wyjdzie to dosyæ du¿e wiêc chce zastosowac albo FB (KClO3/Al 70/30) albo Pcz ale s³abej jako¶ci wiec tutaj moje pytania :
W ¶rodku bedzie folia aluminiowa i bedzie miala bezpo¶redni dotyk z mieszank±.Czy nie zareaguj± ze sob±?
Ile dac gram mieszanki na takow± petarde (mierzy³em linijk± ma gdziês okolo 8cm szeroko¶ci) w zale¿no¶ci czy to bedzie FB czy pcz?
I dosyæ dziwne pytanie ale odchodz±c do tematu , juz robilem kilka petard na loncie Visco ale ostatnio zrobi³em KNO3/Al i lont musia³ przebyc "d³u¿sz±" droge w ¶rodku i poprostu zgas³.Zacze³o mnie to nurtowaæ i czy to wilgoci, mo¿e w visco jest jaka¶ dziwna mieszanka - niewiem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ani eFBeki nie reaguj± z aluminium (niby jak skoro same maj± go wsk³adzie ?) Pcz te¿ nie - Podstaw± jednak jest przechowywanie w suchym i ch³odnym miejscu inaczej mog± dziaæ siê ró¿ne patologie...
Powrót do góry
Ripper87



Do³±czy³: 05 Cze 2007
Posty: 205
Sk±d: z czwartej gêsto¶ci

PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten fb na KNO3 sie ledwo zapala, to nie wina lontu, dodaj do niego kapeczke siarki i wegla to odpali na 100%. A co do wyboru mieszaniny do petardy to:
-fotoblysk jest szybki w przyrzadzeniu i bardzo dobry do petard, jednakze strasznie drogi
-proch czarny niby tani i dobry, ale wymaga duzo pracy i wiec w sumie tez troche szkoda. Ja bym na twoim miejscu zainwestowal w SSA bo lepszej mieszaniny do petard nie ma, a w drugiej kolejnosci niech bedzie ten fb
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
LoLowaty



Do³±czy³: 07 Lis 2009
Posty: 14
Sk±d: D.G / SL¡SK

PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ripper87 - wiem , ze niezrozumiale pisze ale nie chodzi³o mi o to ¿e lont VISCO sie nie odpala tylko ¿e ga¶nie wewn±trz petardy (s³ysza³em gdzie¶ ¿e proch w visco to proch czarny?) nie by³o mieszanki która sama podtrzymuje spalanie bez udzia³u tlenu z atmosfery.

GUN_1917 - to pytanie o foliê by³o nie z byle innego powodu poniewa¿ widzia³em w TV jak sie wyrabia folie i tam dodaj± ró¿ne badziewia ¿eby by³a twardsza i dlatego o tym pisze.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Ripper87



Do³±czy³: 05 Cze 2007
Posty: 205
Sk±d: z czwartej gêsto¶ci

PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli po prostu lont nie przechodzi przez szczelinê? je¶li tak to byæ mo¿e dlatego ¿e jest po³amany, albo w³a¶nie zamók³...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najprêdzej zamokniêcie tlen atmosferyczny nie ma tu nic do rzeczy - zreszt± Pcz dopóki nie zamoknie przecie¿ nie potrzebuje tlenu atmosferycznego
...
Powrót do góry
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten PCz to jednak trochê mo¿e reagowaæ z foli± Al. Chodzi mi o redoks azotanu i glinu w ¶rodowisku zasadowym (KNO3 jest obojêtna, S lekko kwa¶na, C mo¿e byæ lekko zasadowy). Aby tego unikn±æ mo¿na dodaæ s³abego kwasu. 1% dodatek kwasu borowego przewa¿nie zupe³nie rozwi±zuje problem.
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
LoLowaty



Do³±czy³: 07 Lis 2009
Posty: 14
Sk±d: D.G / SL¡SK

PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No w³a¶nie niewiem co z tym lontem ,zatyczka by³a z gipsu budowlanego + chusteczka ¿eby mieszanka nie zamok³a i zgas³ zaraz jak wszed³ w gips ,dziurke na lont robi³em w jeszcze plastyczny gipsie wyka³aczk± i by³a dosyæ spora i lont sie lu¼no mie¶ci³.
Ale zaraz Embarassed przypomnia³o mi siê - robi³em to na szybko i lont wsadzi³em obok mokrego jeszcze gipsu Rolling Eyes ..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
MeHow



Do³±czy³: 14 Lis 2008
Posty: 131
Sk±d: ze wsz±d

PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

je¶li mowa o fb i u¿yciu go w petardzie to powiem tak. ca³kiem nie dawno kupi³em u czorta ten glin black 5mikro no i wczoraj znalaz³em troche czasu aby przetestowaæ. zrobi³em ok 3 gram i nie chcia³o mi siê kompletnie bawiæ w jakie kolwiek korpusy wiêc wysypa³em to na folie Al zawine³em cukierasa jeszcze pare razy i wsadzi³em lont. gdy odpali³em to nagle zrobi³o siê srogo. wszystkie alarmy w okolicy siê po w³±cza³y a mi dobre 10 minut piszcza³o w uszach. sta³em od tego ok 15 metrów. tak¿e pro¶ba do tych którzy je posiadaj±. b±d¼cie ostro¿ni. pozdrawiam
_________________
po ulicy szed³ pies i wydala³ H2S
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Pon Gru 14, 2009 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zanim pcz zacznie reagowaæ z foli± Al , to zajmnie spooro czasu - jak bêdzie w suchym i zimnym to mo¿e tak staæ i staæ - niemce w wojne na skuteczno¶æ swoich naboji sygnalizacyjnych nie narzeka³y...
Powrót do góry
SZYSZKA901202



Do³±czy³: 10 Sty 2009
Posty: 39
Sk±d: Z wybuchu

PostWys³any: Wto Gru 15, 2009 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jest aluminium od czorta jest wy¶mienite zrobi³em na nim gwiazdki silver wawe 50/50 z chloranem i odpali³em malutka ilo¶æ to w dzia³aniu przypomina³ MPF-42 by³em bardzo zdziwiony i musia³em zwiêkszyæ ilo¶æ chloranu bo mieszanka by³a za mocna i gwiazdki wychodz± bardzo dobrze a FB na tym aluminium to prawdziwy potwór
_________________
Zapraszam do ogl±dania moich filmów na YouTube
www.youtube.com/user/parkourlja
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
LoLowaty



Do³±czy³: 07 Lis 2009
Posty: 14
Sk±d: D.G / SL¡SK

PostWys³any: Wto Gru 15, 2009 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Po ma³ych testach dzisiaj znowu co¶ z lontem sie dzia³o Surprised mianowicie jak dochodzi³ do petardy (mia³ oko³o 5cm do przej¶cia w petardzie do FBka) to zamiast przej¶æ dalej i podpaliæ za chwile mieszanke to wypali³ dziursko w zatyczce i zgas³ Crying or Very sad i tu moj problem..
jak to zrobiæ ¿eby nie gasn±³ ? by³ dosyæ ciasno wsuniety i to moze dlatego.
bardziej sie op³aca robiæ dziure na lont w zatyczce czy gdzie¶ bli¿ej mieszanki ? I ostatnie pytanie czy wspania³y VISCO pali sie w pojeminku zamkniêtym bo drêczy mnie to pytanie ale na ch³opski rozum skoro tam jest pcz to powinien sie paliæ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
gobi0



Do³±czy³: 02 Gru 2009
Posty: 18

PostWys³any: Wto Gru 15, 2009 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy zdarzy³o siê komu¶ tak ¿e zrobi³ za mocny korpus i mieszanka siê "zdusi³a'? Pytam dlatego bo zamierzam zrobiæ solidn± petardê (na kiju od szczotki) lecz nie wiem jakie grube mog± byæ ¶cianki. Czy 1cm to nie za du¿o?
Chcê u¿yæ tektury (takiej trochê grubszej od tej która znajduje siê z ty³u bloku a4), klej z m±ki i wody, ewentualnie wikol, zatyczki z gipsu i papieru. D³ugo¶æ tak oko³o 20cm.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
SZYSZKA901202



Do³±czy³: 10 Sty 2009
Posty: 39
Sk±d: Z wybuchu

PostWys³any: Wto Gru 15, 2009 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My¶lê ¿e jak zastosujesz dobr± mieszankê FB czy SSA to na pewno okleina nie stanowi problemu ja zrobi³em petardê forma to by³a pude³eczko po kinder niespodziance mie¶ci³o siê tam oko³o 10g SSA czyli nie wiele jak na efekt który zrobi³a a okleina by³a bardzo du¿o 3,5-4cm a okleina to bo by³a warstwa ta¶my warstwa nitek spora ilo¶æ na jedna warstwê potem folia aluminiowa znowu kolejna warstwa nitek nitki by³u bardzo mocno ¶ciskane w oku³ korpusu przez co sta³ on siê bardzo twardy i tak kilka na¶cie razy powtórzy³em to s± petardy zrobione ta metoda http://www.youtube.com/watch?v=UWCZyYmncyA
http://www.youtube.com/user/parkourlja#p/u/14/vD28Ydqutlg
a co do problemu LoLowaty to twój problem z latem to albo wadliwy l±d bo kiedy¶ te¿ tak mia³em l±d dochodzi³ do pewnego miejsca i gas³ mia³ defekt i nie by³o w pewnym odcinku prochu i l±d gas³ mo¿e jest tak i u ciebie albo jak robisz opó¼niacz i na przyk³ad uzywasz do tego vikolu to mo¿e dobrze nie wysycha a gdy ja u¿y³em do wklejenia l±du budapremu to l±d siê "rozmamla³" wiêdz musisz po testowaæ

_________________
Zapraszam do ogl±dania moich filmów na YouTube
www.youtube.com/user/parkourlja
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
.Wilku



Do³±czy³: 14 Maj 2009
Posty: 9

PostWys³any: Wto Gru 15, 2009 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LoLowaty napisa³:
Witam.
Po ma³ych testach dzisiaj znowu co¶ z lontem sie dzia³o Surprised mianowicie jak dochodzi³ do petardy (mia³ oko³o 5cm do przej¶cia w petardzie do FBka) to zamiast przej¶æ dalej i podpaliæ za chwile mieszanke to wypali³ dziursko w zatyczce i zgas³ Crying or Very sad i tu moj problem..
jak to zrobiæ ¿eby nie gasn±³ ? by³ dosyæ ciasno wsuniety i to moze dlatego.
bardziej sie op³aca robiæ dziure na lont w zatyczce czy gdzie¶ bli¿ej mieszanki ? I ostatnie pytanie czy wspania³y VISCO pali sie w pojeminku zamkniêtym bo drêczy mnie to pytanie ale na ch³opski rozum skoro tam jest pcz to powinien sie paliæ?


Radze Ci lont umie¶ciæ z boku petardy. Owin±æ go papierem pakowym, szeroko¶ci tak z 3-4cm, wsadziæ do petardy i umocniæ go mas± papierow±.
Moim zdaniem, jest to najlepsze rozwi±zanie. Ja zawsze tak robie i nie mam ¿adnych problemów z lontem Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
RAID



Do³±czy³: 27 Sie 2009
Posty: 15

PostWys³any: Wto Gru 15, 2009 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LoLowaty a czasem jak wciska³e¶ lont na si³e przez otwór nie sta³o siê tak czasem ¿e uleg³ on gdzie¶ za³amaniu co spowodowa³o przerwê....

nie wiem czy owijasz lont czym¶ wcze¶niej czy nie ale to by sporo pomog³o np ta¶m± jaka¶ izolacyjn± czy pakow± aby oddzieliæ od gipsu (bo rozumiem ¿e zatyczki z gipsu robisz) wtedy wsuwasz go w otwór...

jest jeszcze inny powód mo¿e jak na³o¿ysz do korpusu ju¿ mieszanki nie dajesz czego¶ aby odseparowaæ mieszankê od wilgoci i mimo ¿e lont dochodzi do niej to ga¶nie bo mieszanka jest wilgotna...

gips ma t± wadê ¿e d³ugo schnie i jest kruchy osobi¶cie jak robiê petardy na FB to robiê kilka korpusów na zapas jedn± stronê zapycham mas± papier + wikol na d³ugo¶ci 1/3 potem po wyschniêciu wsypuje mieszankê umieszczam lont i wciskam w ca³o¶æ papier toaletowy mocno zwiniêty NIE UBIJAM!!! i gotowe...

czasami stosuje te¿ klej na gor±co tutaj jest o wiele szybciej z jednej strony wciskam papier i zalewam klejem oko³o 1cm po zastygniêciu trzyma nie¼le ³aduje mieszankê umieszczam lont owiniêty jakim¶ separatorem (który wystaje ponad korpus oko³o 2cm) najczê¶ciej jest to kilka warstw ta¶my malarskiej po czym na mieszankê idzie spora warstwa papieru tak aby dok³adnie wyizolowaæ mieszankê od ciep³a z kleju po czym zalewam ca³o¶æ i gotowe...

nie wiem czy przesadzam z tym izolowaniem od ciep³a z kleju ale jak to mówi± na zimne dmuchaæ...

gobi0, mnie siê zdarzy³o ale nie by³o mowy o zduszeniu mieszaniny po prostu walnê³o mocno, korpus zosta³ ca³y ale wyrwa³o jeden z korków, korpus by³ wykonany z dwóch rurek papierowych jedna to rolka po reklamówkach z biedronki a druga to os³ona pewnej rurki ³±cznie mia³o to grubo¶æ oko³o 8mm podejrzewam ¿e gdyby ca³o¶æ by³a sznurowana to by by³ porz±dny efekt

pozdrawiam

_________________
¯ycie - ¶miertelna choroba przenoszona drog± p³ciow±
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
LoLowaty



Do³±czy³: 07 Lis 2009
Posty: 14
Sk±d: D.G / SL¡SK

PostWys³any: Sro Gru 16, 2009 4:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RAID nie wciskam lontu na si³ê, jak robiê zatyczkê to biorê wyka³aczkê i w gipsie lub papier + silikon robiê otwór tak na 3-4mm i wtedy wsadzam lont.Mieszanka nie powinna byæ mokra ani wilgotna bo po pierwsze mieszanka by³a gdzie¶ 30 minut wcze¶niej zrobiona , po 2 robiê flashabg z 1 warstwy chusteczki higienicznej a po trzecie potem odpala³em oko³o 3g FB od zapa³ki i wyszed³ b.dobrze
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
RAID



Do³±czy³: 27 Sie 2009
Posty: 15

PostWys³any: Sro Gru 16, 2009 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to wychodzi na to ¿e lont nie doszed³ do mieszanki bo skoro mieszanka jest OK to powinno j± odpaliæ...
_________________
¯ycie - ¶miertelna choroba przenoszona drog± p³ciow±
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
Strona 7 z 10

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP