Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Proch czarny
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 14, 15, 16  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Sro Wrz 23, 2009 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Chciałbym zaprezentować mój proch. Troche o procesie technologicznym. Wszystkie składniki wrzucam razem do kulowca i miele wstępnie przez ok 16 godzin. Następnie zalewam całość izopropanolem na taką rzadką papke i wystawiam na słoneczko aby odparował. Kilka razy dziennie mieszam. Po odparowaniu całego alkoholu wszystko ląduje znów w kulowcu na jakieś 10 godzin. Następnie wystawiam wszystko jeszcze na jakieś dwa dni na słoneczko. Cały proces zajmuje jakieś 2-3 tygodnie wszystko uzależnione jest od pogody. Węgiel to jest zwykła grillówka. Teraz zaprezentuje filmik ze spalania i kilka fotek. Pozdrawiam.
http://www.youtube.com/watch?v=SVlZtYXcCY0
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a1b87f66debefc38.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/35c1d79449a79d16.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/13d0f286d56d61f5.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8dc60073b7e8d946.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7b14c2ca87ab1606.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/facd0c925b9f6d04.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d096f6a1e1d267a5.html
nagrałem nowy filmik i teraz bardzo dobrze widać

_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S


Ostatnio zmieniony przez MeHow dnia Czw Wrz 24, 2009 11:52 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Wrz 23, 2009 8:20 pm    Temat postu: produkcja pcz MeHow Odpowiedz z cytatem

Ja się zastanawiam po co ten izopropanol. Jeśli to jest czysty alkohol (nie jakiś tam roztwór 20%) to nie wiem jaki on spełnia u ciebie cel.
Normalne przegryzanie robi się na wodzie i ma na celu rozpuszczanie saletry i wnikanie takiego roztworu do por węgla.
A u ciebie to moim zdaniem niepotrzebnie przedłuża proces produkcji, albo ja o czymś nie wiem. Zwykłe mielenie powinno starczyć + ewentualnie przegryzanie na wodzie.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Sro Wrz 23, 2009 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szczerze się przyznam że nie wiem do końca jaką pełni role natomiast w książce jakiejś czytałem że właśnie przegryza się izopropanolem poza tym jak rozmawiałem z profesorem u siebie na wydziale to on potwierdził to. co do filmiku to jutro za dnia nakręce nowy aby było lepiej widać.
_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Xts
Dostęp próbny


Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 15

PostWysłany: Sro Paź 07, 2009 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja ostatnio zrobiłem pierwszy proch prasowany. Kupiłem strzykawkę 50ml(nie mam prasy) i zaprasowałem w niej 100 gram prochu, wyszło mi coś koło 9 zaprasek, pokruszyłem i otrzymałem ładne granulki grubości 1-4 mm
wyszło mi też trochę pyłu. I prasowanie naprawdę bardzo polepsza jakość prochu, porównałem proch z tego samego miotu - prasowany i zmielony. Prasowany tylko pufnął a mielony syczał troszkę dłużej lecz różnica była odczuwalna. Niedługo zamieszcze zdjęcia i film mojego prochu.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
baton100
Banita


Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 10
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 8:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok czekam na filmik Very Happy

uzyłes dekstryny lub jakiegoś innego lepiszcza przy prasowaniu ?!

mi zawsze sie rozkruszał Pcz po zaprasowaniu Embarassed

_________________
Wracam kleić swoje trójki...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM MSN Messenger
Xts
Dostęp próbny


Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 15

PostWysłany: Sob Paź 17, 2009 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie dawałem zadnej dekstryny tylko troszeczke roztworu wody z alkoholem zeby się proch zrobił się ciemniejszy pod wplywem wilgoci a pozniej dopiero prasuje

Tak jak mowilem dodaje zdjecia i film mojego prochu.

film:
http://www.youtube.com/watch?v=I0HCgTXVaCk&feature=player_profilepage

zdjecia
składniki

mączka prochowa


Robie go tak.
Wegiel wierzbowy i saletre miele w młynie kulowym 12 godzin poczym odważam składniki na 100gram prochu. Mieszam wszystko razem i dodaje trochę roztworu alkoholu do prochu aby lepiej się prasował. Zaprasowany proch kruszę i przesiewam przez sita. Najlepsza granulacja to 1-4 mm . Film przedstawia proch przecierany przez sito poniewaz niemialem czasu go prasować. To tyle.

..:::DAX:::.. napisał:
No proszek wyszedł miodzio Wink Węgiel sam robiłeś czy kupiłeś?


wiegiel wypalałem sam

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pbn666



Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 15

PostWysłany: Pią Lis 20, 2009 8:23 pm    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

Witam!
Tutaj mój proszek...
Typowy skład 75/15/10, węgiel do grilla,ale mielony 6 godzin w kulowcu, KNO3 tech. mielone najpierw w młynku do kawy i potem w kulowcu 4 godziny, z siarką nie robiłem nic.
Mączka przegryzana wodą destylowaną, następnie wysuszona i mielona 2 godziny w kulowcu z nieiskrzącymi mielnikami.
Następnie zwilżona wodą destylowaną i przeciskana przez sitko.
Powychodziły małe granulki o średnicy 1-3mm.
Potem wysuszyłem go i tak skończyłem zabawę.
Następnym razem postaram się bardziej i dłużej będę mielił składniki i zrobię węgiel samemu Wink Robiłem szybciej, bo potrzebowałem do SM'a Razz
Tutaj zdjęcia i film. \/

FILM - http://www.youtube.com/watch?v=aBd94OyDLFM

Granulat



Papierek po spalaniu


_________________
"ehh Prasowałem te saletre zelazkiem bardzo mocno i sie zapaliła mieszanina.(...)"

hehe ^^
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SZYSZKA901202



Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 39
Skąd: Z wybuchu

PostWysłany: Pią Lis 20, 2009 11:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale to nie jest ten kawałek na którym odpaliłeś proch czarny na filmiku bo widać ze tamten się zwęglił bo to była zwykła kartka a to co jest tu to jest kawałek grubej tektury Cool
_________________
Zapraszam do oglądania moich filmów na YouTube
www.youtube.com/user/parkourlja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
konrad65



Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 17
Skąd: Nie wiem

PostWysłany: Sob Lis 21, 2009 12:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mnie to zastanowiło na filmie widać kawałek papieru się węgli a na zdjęciu co innego ???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pbn666



Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 15

PostWysłany: Sob Lis 21, 2009 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

juz wiem jak to sie stalo...
mam 2 filmy ze spalania i na jednym jest to a na drugim tamta kartka... jak chcecie moge wyslac potem drugi film,zeby nie bylo Razz

_________________
"ehh Prasowałem te saletre zelazkiem bardzo mocno i sie zapaliła mieszanina.(...)"

hehe ^^
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
A_O
Gość





PostWysłany: Sro Gru 02, 2009 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przydało się by uporządkować wiedzę dotycząca prochu czarnego bo sam mam w glowie bałagan a prochu home made prawie nigdy nie robiłem a jeśli to 15 lat temu i nieco zapomniałem wyniki.

Więc zadam pytania :

1. Czy z węgla grilowego ( ale nie tego gniota prasowanego ) da radę zrobić proch tak samo szybki jak fabryczny czyli taki aby wytrzymał próbę NKP ( Na Kartce Papieru ).

2. Czy wygotowanie węgla grilowego pozbawi jego "syfu" przez co proch będzie się szybciej palił.

3. Czy węgiel ze słomy jest taki dobry jak niektórzy piszą.

4. Czy z saletry potasowej nawozowej ( koniecznie firma Adipol ) da radę zrobić proch na oko jak z saletry technicznej.

5. Czy proch z siarką jest szybszy od węglowego.

Wg mnie

1. Tak , choć lepiej robić proch z jednego gatunku ale gdzie taki konkretny (wierzbowy ) kupić, tego nie wiem
2. Tak, pozbywamy się choćby potażu i 0,5 % śmiecia ( saletra ma czystość 99 % plus 0,5 wilgoci ). Wg mnie zanieczyszczeń jest więcej niż podaje producent.
3. Nie wiem. Na forum są sprzeczne opinie.
4. Tak ale w saletrze jest do 2-3 % zanieczyszczeń , które w postaci żaru zostają na kartcę przez co test NKP może nie wyjść. Producent pisze o 0,5 % ale nie wierzę w to ( zrobiłem próbę na oko ).
5. Tak.

Nie oczekuję i nie piszcie Waszych typów. Zależy mi na testach i filmikach. Aby porobić testy nie koniecznie trzeba robić szybki proch. Można porobić próbki z odrębnych składników ( zmielonych ) i zbadać tylko prędkośc palenia. Proch szybszy na węglu ze słomy od prochu na węglu grilowym, będzie zawsze szybszy.

Trzeba też ustalić test NKP. Kartka A6 (1/4 od A4 ) , gramatura 80 g/m2, najlepiej od ksero. Masa prochu 0,5 gram, odpalanie od żarzącego się patyka ( duży ) do szaszłyka. Kartka położona na zakrętce twist fi 66 mm. Nakrętka leży tak aby gwint był do góry i na tym kładziemy kartkę. Chodzi o to aby pod kartką była pustka. Obiecuję test prochu fabrycznego w postaci mączki prochowej bo ktoś mi 1 gram załatwi. Więc nie tylko pytam ale i coś wniosę :-0


A.
Powrót do góry
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Czw Gru 03, 2009 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisał:
Proch szybszy na węglu ze słomy od prochu na węglu grilowym, będzie zawsze szybszy.
Tu się nie zgodzę, co prawda nie próbowałem tego tylko podam takie moje teoretyczne wyobrażenie.

2 parametry węgla wpływają na szybkość prochu: jego czystość, oraz jego rozdrobnienie. Zauważyłem że mieląc coś w kulowcu materiał szybciej jest rozdrabniany gdy jest słabo rozdrobniony, a potem w miarę zwiększania czasu mielenia rozdrobnienie coraz wolniej rośnie, zatem jest pewnie pewna wartość rozdrobnienia poniżej której już jest bardzo trudno zejść (czy się będzie mieliło x czasu czy nx czasu praktycznie nie wpłynie to na rozdrobnienie). Mogą być 2 przypadki:
1. Krótki czas mielenia. Węgiel ze słomy jest znacznie mniej wytrzymały mechanicznie niż grillowy, tak więc stosunkowo krótkie mielenie nada mu już w miarę dobre rozdrobnienie, w przeciwieństwie do węgla grillowego. Węgiel ze słomy będzie nadrabiał rozdrobnieniem - PCz z jego udziałem będzie szybszy.
2. Nieskończenie długie mielenie. Oba gatunki węgla będą miały podobne rozdrobnienie (wg. teorii napisanej powyżej). Prędkość spalania będzie zależała tylko od czystości surowca. Pytanie tylko który jest czystszy?

Podsumowując, stwierdzenie Arkadiusza w większości wypadków pewnie okazałoby się słuszne, ale w skrajnych przypadkach może być inaczej.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
heksogen pl



Dołączył: 09 Cze 2004
Posty: 157
Skąd: małopolska

PostWysłany: Czw Gru 03, 2009 6:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Apropo testowania na kartce :
Samym mozdzierzem mozna bezproblemowo zrobic proch nie przepalający kartki - zarowno w postaci mączki jak i granulowanej, robilem ten proch z dobrego jakosciowo węgla (do rysowania). Niestety nakład pracy w stosunku do otrzymanej ilosci jest nieadekwatny.
Ciekawe ze czeski proch vesuvit pro repliky - przepala kartke w wielu miejscach mimo ze pali się bardzo szybko. Kwestia granulacji.
Choć test na kartce jest bardzo dobry, jezeli idzie o prędkość spalania i energię, to nie mówi nic o ilości zanieczyszczeń po spaleniu prochu - vesuvit daje ich 1/3 tego co produkt domowy, przynajmniej w lufie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
spiker1974



Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 46
Skąd: Podlasie

PostWysłany: Czw Gru 03, 2009 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, czasem zbyt szybki Pcz może być wadą przeważnie używam takiego o granulacji 0.8-1 mm (składniki mielone w młynku do kawy, siarka z węglem razem). Rozwalał mi 3” moździerz przy ciężkiej szelce hukowej po użyciu granulacji 3-5mm (PCz) i powyżej z węgla sosnowego (pył pozostały w workach po grillowaniu), nie uszkadzał moździerzy i mógłby robić za gwiazdki tyle sypał iskier.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
A_O
Gość





PostWysłany: Pią Gru 04, 2009 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spiker1974 napisał:
Tak, czasem zbyt szybki Pcz może być wadą ........Rozwalał mi 3” moździerz przy ciężkiej szelce hukowej.


Jest takie powiedzenie, że "łatwiej kijek pocieńkosić niż go potem pogrubasić" więc łatwiej spowolnić proch niż jego przyśpieszyć. Ponieważ spowalniamy dodatkami iskrotwórczymi więc im szybszy proch tym więcej można dodać tych dodatków. W Twoim wypadku trzeba było na 50 gram mączki dodać od 10 - 30 gram grubszego ( 1 - 3 mm ) węgla drzewnego ( ilość ustalić doświadczalnie ) i oprócz mniejszej ilości pracy, masz dodatkowy efekt przy wystrzale czyli snop iskier.

Coś się za bardzo rozkręciłem na forum i czas przystopować Wink

A.
Powrót do góry
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Sob Sty 02, 2010 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszystko pięknie ładnie tylko to narazie nie proch a mączka prochowa, musisz ją jeszcze sprasować na mokro albo na sucho, granulować polerować posortować i wtedy będzie super proch czarny Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ripper87



Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 205
Skąd: z czwartej gęstości

PostWysłany: Sob Sty 02, 2010 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miel. Jak na węglu grilowym to możesz nawet do 15h pomielić, zależy również od mielników i ogólnej wydajności mielenia, taka drobna rada ode mnie: przed wrzuceniem do kulowca saletry najlepiej zmielić ją na mączke w moździerzu, bo w kulowcu kiepsko ona idzie i tylko marnujemy dodatkowe godziny mielenia kulkowcem, na coś co można zrobić w 30min ręcznie.

Macex111 napisał:
tylko niestety nie mam pomysłu jak zrobić prase pod imadło ;/


Rura pcv śr=5cm, ucinasz 2 równe częsci po np 8cm, jedną część zalewasz gipsem, po wyschnieciu wyjmujesz klocka gipsowego, rozcinasz na pół, woskujesz po jedenej z podstaw obu klocków i masz. Wsadzasz klocka w kawalek rury woskowaną stroną do góry, sypiesz ok 50g pcz z 15% wody, wsadzasz drugiego klocka stroną woskowaną i wio. W razie nie mieściła by się w imadło to zawsze można na tym stanąć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KYK



Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 12:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drewno sie nie nadaje. Nie dość że lekkie to jescze miekkie. Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Sro Sie 18, 2010 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Korzystając z wolnej chwili jaką ostatnio dysponowałem zrobiłem sobie pewną partie prochu czarnego. Może na wstępie opisze jak przygotowywałem. Mianowicie wszystkie składniki osobno zmieliłem w kulowcu a następnie zmieszałem i kilka razy przesiałem przez sito 230 mesh. Następnie część zalałem samą wodą i drugą cześć izopropanolem. Po odparowaniu ponownie jeden i drugi przesiałem aby rozbić grudy i na wszelki wypadek zostawiłem jeszcze na pare dni na słoneczku. Po tym czasie zrobiłem dwie naważki każda po 10 gramów i usypałem na gazecie dwie ścieżki. Wynik obserwacji mnie zadziwił mianowicie proch przegryzany izopropanolem spala się ok 2 razy szybciej niż przegryzany tylko wodą. W tym momęcie pojawia się u mnie pytanie. Co się dokładnie dzieje z prochem kiedy przegryza się go alkoholem że tak znacznie przyspiesza?? Może cząsteczki alkoholu wnikają w pory węgla i zostają tam uwięzione??
Poniżej filmik z ów testu.
http://www.youtube.com/watch?v=m4y01fco4J4
Pozdrawiam

_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Glebojad



Dołączył: 01 Sty 2010
Posty: 12

PostWysłany: Sro Sie 18, 2010 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poprzez zwrot izopropanolem rozumiem roztwór izopropanolu w wodzie 25/75. Tak zrobiłeś czy przegryzałeś czystym?
Izopropanol tak jak np dodatek kropli płynu do naczyń do wody którą chcemy przegryzać proch zmniejsza napięcie powierzchniowe wody. Przez co Azotan lepiej wnika w rozwiniętą powierzchnię węgla(pory i tak dalej)
Przegryzanie samym izopropanolem nie ma sensu, ponieważ nie dość że swoje kosztuje to nie rozpuszcza saletry i nie wychodzi tak dobrze jak ekonomiczniejsza wersja 75/25:)
Osobiście dodaję kroplę lub 2 krople płynu do naczyn na 150ml wody do przegryzania i wychodzi bardzo ładnie a do tego gotowy PCZ ma śliczny cytrynowy zapach:D

A tak trochę zmieniając temat to z jakiego węgla był robiony ten PCZ że pomimo kulowca tak słabo się pali?(bez urazy)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 14, 15, 16  Następny
Strona 10 z 16

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP