Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Techniki suszenia mieszanek i gwiazdek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
.cystof.



Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 63
Skąd: inąd

PostWysłany: Pon Lis 24, 2008 10:12 am    Temat postu: Techniki suszenia mieszanek i gwiazdek Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie jaka jest bezpieczna temperatura suszenia mieszanek pirotechnicznych. Chodzi mi o typowe [te mniej wrażliwe] mieszanki na gwiazdki no i proch czarny, ewentualnie proch chloranowy ale on już jest trochę bardziej wrażliwy.

Myślicie że 40*C jest dopuszczalne?

EDIT


Gdyby ktoś mógł napisać jakie ma techniki suszenia prochów gwiazdek itp...

Sylwek i Jetihehe, dzięki bardzo Very Happy

_________________
Milczenie, jest dla głupców najwyższym kunsztem.


Ostatnio zmieniony przez .cystof. dnia Pon Lis 24, 2008 11:18 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Pon Lis 24, 2008 10:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak naprawdę nie o temperaturę chodzi tylko o to by powietrze było suche i wcale nie musi być gorąco tylko sucho.
_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
.cystof.



Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 63
Skąd: inąd

PostWysłany: Pon Lis 24, 2008 4:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale przy wyższej temperaturze parowanie się wzmaga.
_________________
Milczenie, jest dla głupców najwyższym kunsztem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Pon Lis 24, 2008 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

.cystof. napisał:
Ale przy wyższej temperaturze parowanie się wzmaga.


To jest bardzo mylne rozumowanie spróbuj w dżungli amazońskiej przy 40C wysuszyć proch. Wilgotność powietrza jest podstawą dobrego suszenia sam bym nie suszył nawet 30C tylko suche powietrze przewiew to samo z owocami czy grzybami. Ciepłe nie goroące suche powietrze.

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pon Lis 24, 2008 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W supermarketach widziałem ostatnie takie plastikowe kule, na dole mają pojemnik w którym gromadzi się woda. Wkłada się do urządzonka wkład z jakąś solą i ono wyciąga wodę z powietrza. Jeśli zamknąć mieszaninę w szczelnym pojemniku razem z taką kulką, to pewnie dosyć szybko wysuszy.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
.cystof.



Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 63
Skąd: inąd

PostWysłany: Pon Lis 24, 2008 7:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sylwek, w lesie tropikalnym wilgotność powietrza jest bliska 100%, także nie wysuszysz tam praktycznie nic. Ewaporacja jest zarówno zależna od temperatury jak i od wilgotności [właściwie od ciśnienia cząstkowego - czyli abstrakcyjnej wartości ciśnienia jednego składnika z mieszaniny gazów o objętości tej mieszaniny].
Tylko problem polega na tym że w pomieszczeniu zamkniętym aby zredukować wilgotność powietrza można ją redukować odwilżaczami a redukcja wilgotności strumienia powietrza który padałby na mieszankę jest już o wiele trudniejsza, zwiększenie temperatury to znacznie prostsze rozwiązanie.
Ponad to nie mam osobnego pomieszczenia w które mógłbym wykorzystać na suszanie.

Jetihehe bardzo zajebisty pomysł Very Happy, muszę nad tym pomyśleć.

_________________
Milczenie, jest dla głupców najwyższym kunsztem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Pon Lis 24, 2008 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja kupiłem sobie osuszacz powietrza zibro d112 bardzo fajne urządzenie trafił mi się nowszy typ ze sterownikiem elektronicznym z higrostatem myślę że stara obudowa od komputera mała grzałka naprawdę mała np. jakiś większy rezystor i wentylatorek do tego kilka półek z gęstej siatki ewentualnie jeden tłoczący jeden wyciągający wentylator.
_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Xts
Dostęp próbny


Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 15

PostWysłany: Nie Paź 04, 2009 11:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam starą suszarke stacjonarną taką dużą i proch wysycha mi w 30 minut xD
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
.cystof.



Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 63
Skąd: inąd

PostWysłany: Nie Paź 04, 2009 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja teraz, po dłuższej przerwie zacząłem produkować proch. I zastanawiam się nad budową skutecznej suszarki. Nie mam kasy żeby kupować sobie osuszacze powietrza czy suszarkę, dlatego mam zamiar zbudować coś z prostej grzałki, wiatraczka i jakiejś higroskopijnej soli, pewnie skończy się na amonówce. Dzisiaj przemyślę konstrukcję i jak nabyję, zbuduję, lub znajdę grzałkę to wkleje zdjęcia bądź rysunki.

EDIT:

No i się udało. Zbudowałem banalną suszarnię w której 500g prochu w 24h wysuszyły się na wiór. Fotek jeszcze nie mam zamieszczę je jak tylko odzyskam mój aparat fotograficzny ale wygląda to wszystko mniejwięcej tak.



Grzałki podgrzewają proch do temp nie większej niż 35*C. Ale skuteczność tego jest zachwycająca. A wiatraczek pozostał po karcie graficznej GeForce seria 9 Very Happy

Popracuje jeszcze nad tym żeby nad wiatraczkiem był walec w którym powietrze przechodzi przez warstwy z saletrą aby było suchsze, ale na razie dałem sobie spokój bo nie mam takich ładnych sitek Smile







Konstrukcja karkołomna acz skuteczna.

_________________
Milczenie, jest dla głupców najwyższym kunsztem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP