Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Perhydrol + srebro

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lechu



Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 470

PostWysłany: Sob Maj 23, 2009 10:13 am    Temat postu: Perhydrol + srebro Odpowiedz z cytatem

Witam,

Przepraszam jeżeli powielam temat, ale szukałem na forum czy był już podobny o tej tematyce i nie znalazłem.


Chodzi mi o lepsze poznanie i zrozumienie działania silników rakietowych korzystających z nadtlenku wodoru w wysokim stężeniu i redukcji tej mieszaniny związkiem chemicznym z metalem z tzw. grupy przejściowych.

1. Słyszałem że perhydrol jest stabilny w roztworze z wodą aż do 70% powyżej którego następuje samoczynna reakcja przekształcenia w wodę i tlen czemu towarzyszy oczywiście eksplozja. Natomiast w opisie tzw. plecaka rakietowego firmy Bell przeczytałem że używano H202 o stężeniu 90%. Jak to możliwe? Czy używali flegmatyzatorów jakiegoś typu? Jeśli tak to jakich?

2. Czy reakcję redukcji można rozpocząć innym metalem niż srebro? Jeśli tak to jakim? Oczywiście nie trzeba ukrywać że chodzi tutaj głównie o cenę i dostępność innej metody pobudzenia.

3. Czy ta reakcja zajdzie również dla perhydrolu o niższym stężeniu? Maksymalne dostępne w szerokim handlu to 30%. Czy można samemu zwiększyć jego stężenie? Słyszałem o tzw. wymrażaniu, ale nie spotkałem się z wyczerpującym opisem tego procederu.

_________________
"Tutaj spoczywa Butch, niech Pan go dogląda. Spust naciskał szybko, wolno broń wyciągał".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Cze 28, 2009 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niewazne napisał:
Istnieje możliwość wymrozenia wody prostym sposobem.
Do tlenku baru dodaj jak najbardziej stęzonego kwasu siarkowego (VI). Powstanie perhydrol i siarczan(VI) baru, ktory jest nierozpuszczalny więc zostaje tylko sączenie i gotowe.

Równanie
H2SO4+BaO2 ->H2O2+BaSO4
mozna tez
BaO2+2H2O->H2O+Ba(OH)2
ale bedzie zanieczyszczone wodorotlenkiem baru


post napisany z prośby usera - niewazne -

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Johnny Łódzki



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWysłany: Nie Cze 28, 2009 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niewazne napisał:
Powstanie perhydrol i siarczan(VI) baru, ktory jest nierozpuszczalny więc zostaje tylko sączenie i gotowe.



Eee... sączenie stężonego H2O2?

Cienko to widzę...

_________________
To co tu piszę, to tylko nieprawdziwe historyjki wyssane z palca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DeTonix



Dołączył: 13 Maj 2003
Posty: 170
Skąd: Kresy...

PostWysłany: Nie Cze 28, 2009 10:29 pm    Temat postu: Re: Perhydrol + srebro Odpowiedz z cytatem

Lechu napisał:
Witam,



2. Czy reakcję redukcji można rozpocząć innym metalem niż srebro? Jeśli tak to jakim? Oczywiście nie trzeba ukrywać że chodzi tutaj głównie o cenę i dostępność innej metody pobudzenia.




Witam
Niemcy do napędu turbopompy swojej A4 (V2) używali około 90% roztworu, a katalityczny rozkład powodował jeśli dobrze pamietam podawany roztwór Ca(MnO4)2 - pewny nie jestem, rozkład ponad 90% daje mieszaninę pary i tlenu chyba o temp prawie 900 stopni ( jeśli mnie pamięć nie myli)

Pozdro

_________________
Memento Mori................
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sadafag



Dołączył: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWysłany: Czw Lip 02, 2009 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy 900*C to pewnie ciąg był relatywnie niewielki, nawet karmelek pewnie daje temp. gazów spalinowych powyżej 1000*C, oczywiście zależy też to od dyszy a dokładnie od ciśnienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DeTonix



Dołączył: 13 Maj 2003
Posty: 170
Skąd: Kresy...

PostWysłany: Pią Lip 03, 2009 3:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sadafag napisał:
Przy 900*C to pewnie ciąg był relatywnie niewielki..................to od dyszy a dokładnie od ciśnienia.

Cytat:
....do napędu turbopompy swojej A4 (V2)...
a nie rakiety,.... zapewne był to wynik optymalny dla turbiny.
_________________
Memento Mori................
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pią Lip 03, 2009 5:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jetpacki napędzane są perhydrolem. Potrafią unosić człowieka przez około 30 sekund z dwóch 5l butli.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lechu



Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 470

PostWysłany: Sob Lip 04, 2009 10:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natrafiłem na informację że reakcję redukcji perhydrolu może rozpocząć nadmanganian VII potasu (KMnO4), wg. tej reakcji:

2KMnO4 + 3H2O2 → 2MnO2 + 2KOH + 2H2O + 3O2

Wynikałoby z tego, że para wodna może służyć jako czynnik roboczy nadający ciąg, a tlen np. jako utleniacz do drugiej fazy spalania (silnik typu 'bipropellant') z jakimś paliwem opartym o węglowodory lub wodór.
Jako że i nadmanganian potasu i perhydrol 30% są szeroko dostępne w handlu, w najbliższym czasie spróbuje przeprowadzić tą reakcje i zobaczyć co się stanie.

_________________
"Tutaj spoczywa Butch, niech Pan go dogląda. Spust naciskał szybko, wolno broń wyciągał".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Johnny Łódzki



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWysłany: Nie Lip 05, 2009 9:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lechu napisał:

Jako że i nadmanganian potasu i perhydrol 30% są szeroko dostępne w handlu, w najbliższym czasie spróbuje przeprowadzić tą reakcje i zobaczyć co się stanie.


Wpisz sobie w google "dżin z butelki" albo "lokomotywa".

_________________
To co tu piszę, to tylko nieprawdziwe historyjki wyssane z palca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP