Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

kilka prostych pytañ

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 10:07 am    Temat postu: kilka prostych pytañ Odpowiedz z cytatem

1. Rozumiem, ¿e Sorbitol to to samo co Sorbit czyli E-420 ? rodzaju cukru u¿ywanego w produktach spo¿ywczych. Gdzie najlepiej najtaniej kupiæ jak najczystsz± jego postaæ ?

2. My¶lê nad wykonaniem w³asnego m³yna kulowego ale z tego co czyta³em na forum jest du¿e prawdopodobieñstwo samozap³onu podczas mielenia i to troszkê nie ukrywam, ¿e mnie martwi, bo czyta³em, ¿e najlepiej mieliæ wszystkie sk³adniki razem. Jednak wpad³em na pomys³ by robiæ to osobno dopiero po dok³adnym zmieleniu i przesianiu przez sita wymieszaæ je w szczelnym pojemniku w którym bêdzie zamkniêty mikro wentylator, który to nastêpnie wywo³a co¶ w stylu „burzy piaskowej” i po odpowiednim czasie wszystko dok³adnie wymiesza. Co Wy na to? Jedyne paliwo jakim chcê siê zaj±æ to karmelek bo na pocz±tek ponoæ nie ma nic prostszego (sk³ad jaki chcê stosowaæ to w³a¶nie Sorbitol 15%, Cukier 20% i KNO3 65% wg. przepisu PINOTA).

3. Co to jest Telefit a raczej co powoduje zastosowanie zamiast Sorbitolu Siarki bo stwierdzenie PINOTA „Jest to do¶æ popularne topliwe paliwo o niskim impulsie...” nie wiele mi to mówi.

4. Znacie jakie¶ ciekawsze mieszanki je¶li chodzi o ich moc wy³±cznie w oparciu o w/w sk³adniki ?

5. Co do sit to na forum znalaz³em namiar na takie co¶: http://www.sosnowiec.surtex.pl/prod_op.php?id=172 i czy kto¶ mo¿e mi doradziæ, które z nich zakupiæ ? co by siê nie okaza³o, ¿e kupie albo o zbyt du¿ej ziarnisto¶ci albo zbyt ma³ej.


Ostatnio zmieniony przez Go¶æ dnia Wto Mar 31, 2009 4:23 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
pan_kracy



Do³±czy³: 09 Lut 2007
Posty: 78
Sk±d: zachód

PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drodzy moderatorzy apeluje o zonka dla tego pana poniewa¿ przez swoje lenistwo za¶mieca i niszczy te wspania³e forum Cool wszystko mo¿na znale¼æ samemu za pomoc± wyszukiwarki, a je¶li nie potrafisz samemu tego zrobiæ to jest dobra oznaka aby¶ nie zaczyna³ z piro ( no có¿ widz±c kolejny idiotyczny temat musia³em to napisaæ )
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzê, ¿e na tym forum to wolno siê tylko chwaliæ swoimi osi±gniêciami a w przeciwnym wypadku to odsy³acie do ju¿ istniej±cych tematów. Szkoda tylko, ¿e wiêkszo¶æ z nich jest z przed kilku lat ,albo nie ma w nich jasnej i jednoznacznej odpowiedzi np. co do tkanin na sita jako¶ temat umar³ i nie zosta³o tam podane o jakiej ziarnisto¶ci u¿yæ tych materia³ów!! Po drugie pytania zadaje siê po to by unikn±æ ewentualnych "wypadków przy pracy" tak wiêc widzê, ¿e nie pamiêtamy jak sami siê uczyli¶my prawda ?:> je¶li jednak jest tu na forum jaka¶ ¿yczliwa osoba i maj±ca co¶ sensownego do napisania w mojej sprawie to bardzo o to proszê bo zanim co¶ zrobiê czy kupiê lubiê to omówiæ z tymi co siê na tym znaj±. A tak nawiasem mówi±c nie ur±gaj±c u¿ytkownikowi K-19 to jego pytania te¿ by³y do¶æ banalne zw³aszcza to dotycz±ce u¿ywania metalu do konstrukcji przez totalnych amatorów.
Powrót do góry
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 5:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
kolejny idiotyczny temat

Nazwa tematu jest na pewno ¼le sformu³owana, tzn ma³o mówi o jego tre¶ci. I na prawdê forum by³oby bardziej przejrzyste gdyby pytania tego typu by³y zadawane w ju¿ istniej±cych, nawet staruch tematach.

W m³ynie mo¿e nast±piæ zap³on (wybuch) tylko je¿eli bêdziesz mieli³ saletrê razem z cukrem. Milenie razem nie jest potrzebne, przesiewanie przez sita te¿ nie, nawet wstêpne mieszanie nie jest konieczne Very Happy Zawsze wa¿ne jest ¿eby sk³adniki przed sporz±dzeniem paliwa by³y mo¿liwie jak najlepiej wysuszone. Je¿eli chcesz wymieszaæ je w postaci sproszkowanej, to wa¿ne aby grudki by³y dobrze rozbite (na przyk³ad przez krótkie mielenie w kulowcu, lub przez przesianie przez drobne sito). Inne szczegó³y dotycz±ce sporz±dzania karmelka na prawdê s± ju¿ opisane na forum.

Co do siarki w karmelku to na pewno os³abia ona paliwo, my¶lê ¿e mo¿e mieæ wiêksz± tendencjê do przy¶pieszania w ci¶nieniu, no i sporz±dzanie takiego karmelka jest niezdrowe (opary siarki)

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 5:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W koñcu jaka¶ konstruktywna odpowied¼ Smile co do tytu³u postu no có¿, pytania do¶æ ró¿ne tak wiêc ciê¿ko precyzyjnie okre¶liæ co i jak. Co do sugestii aby pisaæ ju¿ w istniej±cych w±tkach to tak 50/50 bo skoro tam nic siê nie dzia³o od kilku lat.....! a piszê tutaj bo skoro to "przedszkole" to ono wg. mnie w³a¶nie s³u¿y takim celom. Dla was pewne sprawy s± oczywiste a dla innych nie - ja te¿ móg³ bym na pewnych forach, na których mam sporo do powiedzenia tak kwitowaæ wszystkich ale to nie na tym chyba polega.

1. ?
2. Widaæ s± ró¿ne szko³y przygotowywania masy karmelkowej ja jednak lubiê byæ dok³adny w tym co robiê i zamierzam zmieliæ je osobno zmieszaæ i przesiaæ. Dziêki temu mam nadziejê uzyskaæ du¿± powtarzalno¶æ silników i ich dobre osi±gi.
3. Czyli jednym s³owem nic dobrego ;]
4. Jak znacie to siê nie chwalicie Sad
5. Mam nadziejê, ¿e znajoma chemiczka mi pomo¿e w doborze optymalnego rozmiaru bo google jako¶ nie chcia³y wskazaæ konkretnej odpowiedzi
Powrót do góry
Johnny £ódzki



Do³±czy³: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno - jak masz odpowiednie mielniki w m³ynku kulowym to nie wybuchnie, ¿eby¶ nie wiem co z nim robi³.

Odpadaj± metale iskrz±ce (wszelkie metale "szare"), za to metale kolorowe takie jak mied¼, mosi±dz, br±z czy aluminium, nie iskrz± i mo¿na je spokojnie stosowaæ.

Poza tym konia z rzêdem temu, kto odpali saletrê z cukrem od iskry Wink

_________________
To co tu piszê, to tylko nieprawdziwe historyjki wyssane z palca.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na allegro znalaz³em co¶ takiego: http://allegro.pl/item594297432_kule_16_szt_616g_kula_mlyn_kulowy_sb_pb_cd.html

ale tak czy inaczej zamierzam komponenty przygotowaæ osobno. Poniewa¿ tylko wtedy wg mnie bêdê móg³ otrzymaæ idealne proporcje, które jak najbardziej bêd± powtarzalne. Przy mieszaniu wszystkiego razem i przesiewaniu przez sito, nigdy nie bêdê mia³ pewno¶ci ile czego przelecia³o przez nie Smile. Liczê na to, ¿e te dwa zabiegi zapewni± mi wysok± powtarzalno¶æ otrzymywanych silników i ich dobr± jako¶æ.


Ostatnio zmieniony przez Go¶æ dnia Wto Mar 31, 2009 7:27 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

4.
Cytat:
Znacie jakie¶ ciekawsze mieszanki je¶li chodzi o ich moc wy³±cznie w oparciu o w/w sk³adniki ?
No a co ciekawszego/lepszego mo¿na zrobiæ z saletry, cukru i sorbitolu? Mo¿na ewentualnie zmniejszyæ ilo¶æ saletry, wtedy bêdzie siê wolniej, spokojniej pali³o ale te¿ nieco s³absze bêdzie.
5. Sit mo¿na u¿ywaæ w 2 celach. 1 je¶li chcemy uzyskaæ odpowiednie rozdrobnienie, wtedy przesiewami sk³adniki przed ich zmieszaniem. W tym przypadku teoretycznie im drobniejsze sito tym lepiej. 2 je¶li chcemy odpowiednio wymieszaæ sk³adniki. Tutaj te¿ jest potrzebne drobne sito, ale takie ¿eby po przesianiu nic na nim nie zostawa³o. My¶lê ¿e w tym przypadku lepiej zamiast przesiewaæ przez sito, do jakiego¶ plastikowego pojemnika wrzuciæ kilka kawa³ków twardego drewna i mieszankê, zamkn±æ pojemnik i intensywnie potrz±saæ, powiedzmy przez 1 minutê.

Cytat:
bo skoro tam nic siê nie dzia³o od kilku lat.....!

No to co? To lepiej ¿eby co drugi temat brzmia³ "kilka pytañ"? Forum to nie chat.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do innych mieszkanek to w³a¶nie chodzi³o mi o to o czym wspomnia³e¶ tz. je¶li czego¶ jest wiêcej lub mniej to.... ? Moim zamiarem jest stworzenie silnika, który bêdzie wstanie wynie¶æ moja zabawkê na odpowiedni± wysoko¶æ, przy jak najmniejszym przeci±¿eniu. Puki co nie wiem ile jeszcze bêdzie ca³o¶æ wa¿yæ, tak wiêc ciê¿ko cokolwiek wiêcej powiedzieæ ale my¶lê, ¿e na to jest jeszcze czas. Najpierw trzeba nauczyæ siê w³a¶ciwie przygotowywaæ "karmelek" by potem móc go u¿yæ w konkretnej konstrukcji Wink. Ogólnie chcê stworzyæ rakietê wielokrotnego u¿ytku, która wraz z kamerk± bêdzie wstanie wznie¶æ siê na ok. 1.000m. Co do samego silnika nie wiem czy to w³a¶ciwe podej¶cie bo jeszcze o tym za ma³o czyta³em, ale pomy¶la³em, ¿e fajnie by by³o móc zwiêkszaæ jego moc (docelow± wysoko¶æ lotu rakiety) po przez dodawanie kolejnych segmentów do silnika, tak wiêc powiedzmy 1 segment 500m 2 segmenty np 750m.
Powrót do góry
Johnny £ódzki



Do³±czy³: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiêcej utleniacza - wiêksza energia, ale do pewnych granic. Poza tym paliwa o wiêkszej ilo¶ci utleniacza potrzebuj± wy¿szych ci¶neñ i odpowiedniego sprzêtu.

Mniej utleniacza - mniej kopa, stabilniejsza praca, wolniejsze spalanie ziarna, czasami "¿u¿el"

Co do "wyrywno¶ci" silnika, geometriê pracy reguluje siê parametrami ziarna takimi jak d³ugo¶æ, ¶rednica ziarna, ¶rednica/rodzaj kana³u.

O lotach na 1000m z kamerk± to mo¿esz liczyæ po kilku latach pracy - nie porywaj siê z motyk± na s³oñce. Takie przedsiêwziêcie to ju¿ tylko dla "profi".

_________________
To co tu piszê, to tylko nieprawdziwe historyjki wyssane z palca.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Poza tym paliwa o wiêkszej ilo¶ci utleniacza potrzebuj± wy¿szych ci¶neñ i odpowiedniego sprzêtu.
Sk±d masz takie informacje? Przypominam ¿e mówimy tu o karmelku.
Je¿eli przez wyrywno¶æ rozumiesz czas pracy silnika, to j± siê reguluje g³ównie przez sk³ad paliwa.
Cytat:
O lotach na 1000m z kamerk± to mo¿esz liczyæ po kilku latach pracy
E tam. Co takiego trudnego jest w tego typu projekcie?

O wiele trudniej jest zrobiæ rakietê powoli wznosz±c± siê na 1km ni¿ po prostu wznosz±ca siê na 1km. Pewne, do¶æ du¿e przyspieszenie na starcie znacznie u³atwia sprawê. Je¿eli potrzebujesz silnika o du¿ym czasie pracy to karmelek raczej odpada, chyba ¿e ze spalaniem czo³owym. Mo¿e lepiej spróbuj z paliwami KN/cukier/ ¿ywica, np 65/15/20.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Mar 31, 2009 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólnie my¶la³em o ma³ym G ze wzglêdu na elektronikê, ¿eby mi jej nie "rozwali³o" ale ogólnie czas wznoszenia mnie nie interesuje... ta rakieta docelowo ma wylecieæ na zadan± wysoko¶æ i powoli opadaæ. Co do porywania siê z motyk± na s³oñce to spokojnie nie powiedzia³em, ¿e chcê aby moja pierwsza rakieta tak polecia³a tz. chcieæ bym chcia³ - bo kto nie Very Happy ale bêdê siê cieszy³ i ze 100m powoli ma³ymi kroczkami do celu zamierzam doj¶æ a jak siê gdzie¶ po drodze przytrafi jaki¶ "skok" to nie zaszkodzi Razz. Co do karmelka kurcze no chcia³ bym w³a¶nie na nim to osi±gn±æ skoro go¶cie na tym paliwie uzyskali pu³ap setek kilometrów to czemu 1km mia³o by siê nie daæ ? Po drugie karmelek jest z tego co czytam tani i prosty wiêc jak dla mnie idealny. Jak przygotujê sobie ju¿ materia³y na silnik to poproszê o pomoc w jego projekcie a puki co je¶li kto¶ dysponuje opisami tych silników z wyra¼nymi zdjêciami i ³adnymi opisami to prosi³ bym o linki do nich - literaturki nigdy za wiele (ale tej sensownej i na temat:) )
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP