Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świeca dymna - dymy białe, szare, czarne
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Sob Gru 27, 2003 2:12 pm    Temat postu: Swieca dymna (dym szary/czarny/biały) Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisał:
Witam.
Miałęm przetestować wcześniej tę mieszanke ale jestem torszkę chory i niezbyt miałm ochote ją wcześniej robić, oto jej skład:
Zn pył 6,25g
ZnO(biel cynkowa) 5g
MgO 1,25g
C2Cl4 8,25ml
To skład mieszanki Sękowskiego, tyle że pomniejszone składniki 4 razy, no i próbowałem tetrę zastąpić tertrachloroetylenem. Odpalałem mieszanką PC+ wiórki Mg, a to się nawet niezapaliło Sad Sad Wynika z tego że CCl4 zastapić C2Cl4 sie nie da. Reakcja wogóle nie zachodzi, a więc wcześniej pisana moja teoria jest gówno warta. Muszę znaleźć jescze coś innego co zastąpi CCl4, oprócz chloroformu, który ktoś z Was już tutaj opisywał(bodajże BeMBen). A z tą kalafonią muszę spróbować Twisted Evil


ta mieszalnak pujdzie ale daj ok. 5-10% prochu czarnego do niej zeby utrzymac temp. rozpady C2Cl4. ew. sproboj zanienic C2Cl4 na NH3Cl tylko przelicz ile tego bedzie potrzeba - powinno dac dosc niskotemperaturowa dymarke. nie wiem czy zadziala, nie testowalem, bo nie mam juz prawie nic ze skladnikow - sylwester :]

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Nie Gru 28, 2003 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to co sie w granatach dymnych wojskowych wykorzystuje
Cytat:
The three types of smoke projectiles areas follows:

(1) Hexachloroethane. Hexachloroethane (HC) smoke (smk) projectiles are available for 105-mm and 155-mm howitzers. They are used for screening, obscuration, spotting, and signaling purposes. The projectile has no casualty-producing effects. This base-ejection projectile is ballistically simailar to the HE projectile. It is fitted with a mechanical time fuze M565 or M577. The round expels smoke canisters that emit smoke for a period of 40 to 90 seconds.

(2) Burster-type white phosphorus. White phosphorus projectiles are available for 105-mm and 155-mm howitzers. They are bursting-tube type projectiles that can be fired with point-detonating (PD) or MTSQ fuzes. The projectile has an incendiary-producing effect and is ballistically similar to the HE projectile. Normally, shell WP is employed for its incendiary effect. The projectile also can be used for screening, spotting, and signaling purposes.

(3) M825 white phosphorus. The M825 WP projectile is an FA-delivered 155-mm base-ejection projectile designed to produce a smoke screen on the ground for a duration of 5 to 15 minutes. It consists of two major components--the projectile carrier and the payload. The projectile carrier delivers the payload to the target. The payload consists of 116 WP-saturated felt wedges. The smoke screen is produced when a predetermined fuze action causes ejection of the payload from the projectile. After ejection, the WP-saturated felt wedges in the payload fall to the ground in an elliptical pattern. Each wedge then becomes a point or source of smoke. The M825 is ballistically similar to the M483A1 (DPICM) family of projectiles.

http://globalsecurity.org/military/systems/munitions/smoke.htm

czyli w podpunkcie 1 mamy szesciochloroetan - czyli cos a'la swieca z tetra, ale zamiast niej szesciochloroetan CCl3-CCl3
natomiast w drugim podpunkcie fosfor bialy ktury po spaleniu daje higroskopijny tlenek, ktory to z para wodna z powietrza tworzy zol kwasu fosorowego czyli nasz dym :]

that all folks

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Kwi 26, 2004 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisał:
..Bo z KNO3 z cukrem ma dość dużą temp. która raczej spali nam barwnik, a ze świecami dymnymi juz troszke robiłem(kolorowymi) i większosc składów to było cos jak napisałeś tyle że zamiast KNO3 był KClO3 i tak raczej ma być.

Właśnie do obniżenia temperatury spalania dodawałem kiedyś krzemionkę (piasek morski) coby "barwnik się nie spalał" tylko sublimował.
Z tym KClO3 to racja.
Pozdr.
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Pon Kwi 26, 2004 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lakrymator napisał:

Właśnie do obniżenia temperatury spalania dodawałem kiedyś krzemionkę (piasek morski) coby "barwnik się nie spalał" tylko sublimował.
Z tym KClO3 to racja.
Pozdr.


raczej do obnizania temp spalania poszedłbym w kierunku dodawania sub odbierajacych ciepło na drodze parowania sublimacji czy nawet topnienia...krzemionka ma dosc wys tem topninie i jedynie energie jaka odbirze zmiesci sie jej " pojemnosci cieplnej" w masach jereszowa dodawany jest np salmiak

inna sprawa jest sam sposób przygotowania mioeszanki sam przepis to jedno sposób przyzadzenia to chyba droga do sukcesu ot choczby przykład szanownego prochu czarnego.....

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto Kwi 27, 2004 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

v-21 napisał:
.....

Miszczu!
A kto Ci naopowiadał, że nie o pojemność cieplną mi chodziło Laughing .
Widzisz podałem tylko jeden sposób z wielu.
Z reguły nie używam wszystkich sposobów w jednym.
Pozdr.
Ps. Nigdy nie mieszam trunków.
Warunki w których krzemionka staje się lotna nie są mi obce i oby .....
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Wto Kwi 27, 2004 10:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

smiem tylko twierdzic ze pojhemnosc cieplna jest zbyt słabym czynnikiem studzacym i wskazałem droge na inne metody ....
co do lotnej krzemionki (przeorowadzania jej w stan gazowy) to raczej w swicy dymnej ciezko o takie warunki i chyba nie ota to tu chodzi Rolling Eyes

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sro Kwi 28, 2004 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj nie o to, nie o to.
A cóż to jest temperatura. Reakcja chemiczna może dostarczać energii reagentom. A z kolei temperatura tych reagentów zalezy od ilości energii na jednostkę masy i właśnie pojemności cieplnej - nie inaczej.
Ale tobie chyba chodzi bardziej o ciepło przemian fazowych (parowanie, sublimacja itd.).
No i tu się zgodzę, że jest to wydajniejszy sposób na zbicie temperatury.
Np. woda w produktach reakcji, lotne chlorki (salmiak np.) czy fosforany i co tam jeszcze.
Pozdr.
Powrót do góry
Łodygin



Dołączył: 22 Maj 2004
Posty: 277

PostWysłany: Czw Sie 19, 2004 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieszanka Łodygina:
miesznaka nie nadaje sie do barwnych dymów (była zrobiona z z myślą o rakietkach-traser)
dokładny skład % jeszcze nie ustalony(jak ustale doświadczalnie optymalny to podam)

skład:
-sacharoza
-kno3
-pcv (pocięte drobno giętkie węże pcv)
-ZnO
-Zn

POZDRAWIAM

_________________
Nieskonczony jest wszechswiat i ludzka glupota choc co do tego pierwszego nie mam pewnosci A.E.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kaco1



Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 130
Skąd: Miasta

PostWysłany: Pon Sie 30, 2004 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Dziś odpaliłem nareszcie świece dymną, na taką jaką oczekiwałem i wyszło to co chciałem Very Happy Świeca ta miała 11 łyżek mieszanki.
Tutaj macie Filmik:
Arrow http://www.piroportal.one.pl/pliki/swieca_dymna3_by_KaCo.mpg



Pozdrawiam i czekam na opinie. Wink

_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Sie 31, 2004 4:14 pm    Temat postu: swieca Kaco Odpowiedz z cytatem

Osobiscie gratuluje, świeca świetna. Mówiłem, że jak pokombinujesz to wszystko się uda.
pozdrawiam

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Łodygin



Dołączył: 22 Maj 2004
Posty: 277

PostWysłany: Wto Sie 31, 2004 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

świeca-świetna Smile jedyna żecz jaka mnie jeszcze martwi to siatka....

daj metalowa i o dużo gęstszych oczkacz(może być kilka warstw) powinno być już całkiem spuper Wink
-prasowałeś mieszanke?
POZDRAWIAM

_________________
Nieskonczony jest wszechswiat i ludzka glupota choc co do tego pierwszego nie mam pewnosci A.E.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Pon Paź 18, 2004 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiele czas spędziłem w wakacje nad świecą dymną i nic wszystkie te pomysły z solą czy wirami drzewnymi, karmelki, dawały marne efekty naprawdę dymek jest słabiutki itd., Więc po prawie dwóch miesiącach dałem sobie spokój ostatnio jednak jak robiłem zakupy powiedziałem sobie a czemu nie jeszcze raz spróbuję i po pierwszych testach stwierdziłem, że to jest to... pytanko, o czym mówię Wink to salmiak i rodamina b po pierwszych testach mieszanina KClO3 + cukier puder + salmiak w stosunku objętościowym 1:1:1 spala się bardzo szybko i daje bardzo intensywny dymek Wink jest naprawdę OK. saletra potasowa z cukrem (standard, jak kto woli) ciężko się zapala już przy zawartości 25% salmiaku i według mnie daje mniejsza intensywność dymku i pali się wolniej no i trzecia mieszanina to chloran i mąka pszenna najpierw zmieszałem objętościowo 1:1 i dałem jakieś 25% rodaminy spalona na powietrzu nie dała kolorowego dymku paliła się z płomieniem, gdy dodałem mąki do stosunku ~1:3 mieszanka zrobiła się ciężko zapalna a po spaleniu zostawało dużo popiołu, ale za to nie było ognia i dymek zrobił się kolorowy
Wstępna konkluzja przy kolorowych dymkach ważna jest konstrukcja, która umożliwi stłumienie płomienia, a mieszanka chloranu + utleniacz + salmiak daje bardzo ładny biały dym szperając na stronach anglojęzycznych znalazłem dość skąpe opisy granatów dymnych nie umiem teraz przytoczyć bardzo dokładnie, ale konkluzja jest taka, że granat dymny o masie mieszanki pirotechnicznej 720g (coś koło tego nie pamiętam) spala się około 50~60s a jej składnikiem jest właśnie chloran na stronach, które znalazłem była to najbardziej dokładna informacja dotycząca „smoke mixture”
Powrót do góry
wamp30



Dołączył: 08 Lip 2004
Posty: 47
Skąd: Z domu

PostWysłany: Czw Cze 16, 2005 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dziśodpalałęm świecę o na podobnych odczynnikach.
Nie znam dokładnego składu, ale takiego użyłem.:

Chloran Potasu - 40%
Chlorek Amonu - 40%
Mąka Pszenna - 20%

Mieszanki miałem 25g
Całość dobrze ubita w tekturowej rurce o wys. 10cm

Efekt: Kompletny brak ognia, zaje*****e gęsty dym, czas palenia ok. 3min. Dym się utrzymywał widoczny przez ok 10 min Very Happy. Dym nie leciał do góry, najpierw na 2m do góry a potem powolutku w dół i tak jakby ten dym się "rozlał" po polu. Biegałęm sobie z nią po dróżce i zadymiła mi konkretny kawał terenu.
Normalnie full wypas.
To była moja 3 świeca na salmiaku Twisted Evil

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pią Paź 07, 2005 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pietruszkin napisał:
Na czarny dym dobra jest mieszanka:
Proporcje na 10g tej mieszaniny:
KCLO3 - 6g
Węgiel drzewny - 2g
Cukier - 2g
Naftalen - 2 g


wamp30 napisał:
Witam
Dziś otrzymałem dostawę, odczynnikówi zrobiłem sobie świece dymną o której wspominał kolega Maxlam, tzn. Chloran potasu, mąka pszenna, i salmiak. Sypnąłem troche tego, trochę tamtego i cośtam wyszło. Dość fajnei dymiło, ale chciałbym aby mi ktoś podał (oczywiście jak zna) dokładny skład procentowy tej mieszanki. KClO3+NH4Cl+mąka pszenna.


Materusz l33t napisał:
Pan Tomasz Pluciński na świece tego typu używa proporcji
7g mąka pszenna
14g KClO3
15g NH4Cl

bindowane polistyrenem, mam taka jedna swiece przygotowana (taka ilosc idealnie pasuje na kubeczek po filmie) ale nie mam czasu odpalic. Z tego co widzialem bardzo ladnie zadymia, tylko trzeba ogien usunac (mozna zdmuchnac )
Mateusz


Maxlam napisał:
Świeca dymna SD1

Projekt budowy świecy dymnej SD1:
Założenia techniczne mieszanki dymotwórczej:

- wysoko energetyczne paliwo
- środek dymotwórczy

Jako wysoko energetyczne paliwo zastosowano mieszankę o składzie objętościowym:

1,5obj. Chloranu potasu
1obj. Azotanu potasu
1obj. Sacharozy
1obj. Benzoesanu sodu
0,5obj siarki

jako środek dymotwórczy zastosowano:
2,5obj chlorku amonu

Budowa świecy dymnej:
Tuba papierowa o wymiarach f=50mm l=150mm na środku tej że rury wywiercone pięć otworów f=6mm w okuł osi do środka włożony papier tak aby zakrywał owe otwory. Od dołu przebitka papierowa (zmięta) tak przygotowaną tubę zasypujemy mieszanką w ilości 100ml zagęszczamy przez ubijanie. W środku robimy kanał który zasypujemy prochem z naddatkiem na czole (w sumie trzy łyżeczki) z boku robimy otwór f=3mm przez który przepychamy lont (7cm 2mm grubości 1cm/s szybki) od góry wkładamy papier tak przygotowane panikujemy pianą poliuretanową.


Tutaj także przypominam o zachowaniu porządku i pisaniu o odpowiedniej tematyce oraz konkretach

Piroman2 napisał:

Świeca dymna B&T
KNO3 46g
cukier puder 25g
wosk 29g
Fe2O3 +2%
topimy wosk, zestawiamy z gazu i do tak płynnego wosku dodajemy, wcześniej dobrze sproszkowaną mieszaninę KNO3/cukier puder, całość dobrze mieszamy, aż do ostygnięcia, aż masa przybierze konsystencje ciepłej plasteliny (musimy sami dobrać ten moment). Po uformowaniu itp i całkowitym zastygnięciu nadaje się do odpalenia.
Przypomnę że bardzo ważne jest jeszcze opakowanie...

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.


Ostatnio zmieniony przez Piroman2 dnia Wto Lut 05, 2008 11:55 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Wto Lis 15, 2005 9:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam sprawe jak do swiecz dzmnej dorobic yapalnik cos w tzm stzlu cyz ktos kiedzs tego probowal

Powrót do góry
MSC
& ( 1-wsze ostrzeżenie )


Dołączył: 02 Lis 2005
Posty: 5

PostWysłany: Wto Lis 15, 2005 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeszcze jeden prosty sposób na zrobienie świecy (dla tych co nie mają odpowiednich substancji albo nie chce im się robić lepszych Wink ):
sposób polega na tym aby mocno spalić karmelkę (ale uważać żeby się nie zapaliła!) najlepiej ilość 1 łyżeczki KNO3 i 2 cukru. Jak już spalimy karmelkę (np. do koloru gówna) to po odpaleniu wyjdzie z niej piękny gęsty czarny dym Very Happy a i można dodać wody (trudniejszy zapłon ale więcej dymu Cool )




A co do zapalnika to ten załączony na obrazku jest troszkę skomplikowany (głównie chodzi o zrobienie takiego korpusu no i sam zapalnik). Zawiera podsypkę więc pewnie jest łatwa do zapalenia więc zapalnik albo ciśnieniowy albo na tarcie Razz

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Blastmaster



Dołączył: 12 Wrz 2003
Posty: 71
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Sob Sie 09, 2008 9:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisał:
...próbowałem tetrę zastąpić tertrachloroetylenem. Odpalałem mieszanką PC+ wiórki Mg, a to się nawet niezapaliło Sad Sad Wynika z tego że CCl4 zastapić C2Cl4 sie nie da. Reakcja w ogóle nie zachodzi, a więc wcześniej pisana moja teoria jest gówno warta


Sprawdzony skład mieszaniny dymotwórczej typu HC na C2Cl4 to:

C2Cl4 - 46%
ZnO - 46%
Al - 8%

Daje ona gęsty szary dym. Obnizenie zawartości Al wybiela dym. Czasem dodaje się KClO3 żeby utlenić powstający węgięl do CO2 i wtedy otrzymuje się wyłacznie biały dym.

Mieszanka jest trudno zapalna... do jej zainicjowania używa się KNO3 z 30-40% Al + kilka procent PC.

Wszystkie mieszanki dymotwórcze w których wydzielają się substancje higroskopijne (tutaj ZnCl2) najlepiej sprawdzają się przy dużej wilgotności powietrza Wink


Ostatnio zmieniony przez Blastmaster dnia Pią Kwi 26, 2013 3:47 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Sie 09, 2008 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WOW Shocked
posta pisałem Sob Gru 27, 2003
odpowiedź po tylu latach, ale konkretna i mnie zaciekawiła.
Dawno to było, C2Cl4 już nie mam (hehe kiedy to było).
Przeczytałem ten temat jeszcze raz, ale wtedy byłem słabo doinformowany Rolling Eyes
Ogólnie sam temat świec dymnych typu HC jest ciekawy... widzialem między czasie wiele skladników takich dymów i CCl6 był używany w masach wojskowych (albo i jest nadal, tego to ja nie wiem). Ogólnie jak widać można dawać chlorowcopochodne stałe, a sam się kidyś pytalem o PCV..
Ale wiadomo, trzeba dawać coś co ma jak najwiecej chloru, jest dość dostępne i tanie.
Sprawdził bym jeszcze masy co zawierają żelazo czy tlenek i HCx i tworzą FeCl3 brunatny..
Więcej się nie rozpisze w tym temacie bo jest mi obecnie znany tylko z teorii.
ps dzięki Blastmaster za odpowiedź, bo do dziś jakoś nie testowałem tego z tetrachlorkiem etylenu...więc nie była mi znana taka świeca w praktyce.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Sty 04, 2009 12:28 am    Temat postu: feel the smoke! Odpowiedz z cytatem

Ogłaszam że udalo mi się w końcu zrobić tutorial świecy dymnej B&T..
Więcej było problemów z obróbką, bo Ulead odmawial mi posłuszenstwa i wykazywał błędy które udało mi się opanować dopiero po 2 dniach mordowni Wink i sprawdzania różnych wersji na różnych systemach.. (probelm sie zacząl jak mialem caly projekt i nie chcialo mi zapisać..
Później doszło zmienianie muzyki, bo ostatnio mi wywalili film za brak praw do ścieżki dzwiękowej, więc i tutaj musialem sporo pozmieniać.
Poradnik jednak powstal i mam nadzieje ze pytan juz prawie nie będzie (jakieś sie mimo to zapewne znajdą).

Zapraszam do obejrzenia przede wszystkim tych co mają watpliwości, można także obejrzeć kilka kawalków filmików przedstawiających działanie świecy B&T.
Jutro dodam jeszcze pare ciekawostek i filmiki będa dotyczyć oczywiście piro.

TUTORIAL B&T

ps nie wrócilem do praktycznego piro! Miałem taką okazje faktycznie zrobic ten tutorial z prawdziwych składników i pobawić się jeszcze barwnikami.
Piroman2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
B&G



Dołączył: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Skąd: Uć

PostWysłany: Nie Sty 04, 2009 1:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taka mała ciekawostka dotycząca dymów:
Cytat:

PATENT Exclamation

A1 (21) 373936 (22) 2005 03 25 8(51) C06F 5/00
Czechowickie Zakłady Przemysłu Zapałczanego,

Zapałki dymiące i sposób ich wykonania
... Przedmiotem wynalazku są zapałki wytwarzające podczas spalania dym i sposób wykonania zapałek dymiących. Istotnym elementem zapałek dymiących jest warstwa masy dymiącej naniesionej
na patyczek.
Skład masy z uwzględnieniem udziału wagowego składników jest następujący:
chloran potasu - 34%,
puder diatomitowy- 37%,
kalafonia mielona -12%
klej skórny-17%.
Wydzielający się podczas spalania dym może być wykorzystany do oceny ciągu kominowych, wentylacyjnych lub dymowych czujek przeciwpożarowych


G.M.


Ostatnio zmieniony przez B&G dnia Sro Maj 20, 2009 9:22 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP