Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Jak zrobiæ petardê ? Aspekty techniczno - chemiczne
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Czw Kwi 03, 2008 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

=FreaK= napisa³:
w miarê dobry jest KNO3/Al/S 5/2/3 ew proch czekoladowy(w sumie nie wiem jak wyjdzie petarda na nim bo nigdy nie robi³em)

Co¶ci sie pomyli³o bo za du¿o siary. Ja polecam KNO3/Al/S 6/3/1. A petardki przy dobrym korpusie potrafi± nie¼le hukn±æ. Od m³otka nie uda³o mi siê go ruszyæ Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Czw Kwi 10, 2008 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszyscy zastanawiaj± siê nad konstrukcj± zatyczek w petardach, których korpus oparty jest na tulei papierowej, jest mowa o gipsie zaprawach klejowych itd...
Nikt nie wzi±³ pod uwagê wg. mnie bardzo prostego rozwi±zania konstrukcji zatyczki z papieru toaletowego (pierwszy korek-który ma bezpo¶redni± styczno¶æ z mieszank± fotob³yskow±) i drugiej wykonanej z parafiny (drugi korek nak³adany na korek z papieru).
Stosowa³em takie rozwi±zanie z du¿ym powodzeniem i ma ono kilka zalet:
- 1. zagro¿enia brak (mieszanka odizolowana od parafiny korkiem z papieru)
- 2. brak od³amków lub je¿eli ju¿ to od³amki o ma³ej energii - niski ciê¿ar w³a¶ciwy parafiny
- 3. parafina dobrze klei siê do papieru daj±c trwa³e po³±czenie
Rozwi±zanie spe³nia wiêc podstawowe za³o¿enia konstrukcji petard bezpiecznie i du¿o huku.
Powrót do góry
sadafag



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWys³any: Nie Kwi 13, 2008 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cichy napisa³:
Osobi¶cie u¿ywam SSA 8:2


Polecam 7:3, pe³niej siê dopala, jest wiêksza szybko¶æ spalania.


A i ludzie nigdy nie u¿ywajcie siarki w mieszaninach z chloranami. Chyba ¿e chcecie mieæ krótkie palce. Rozumiem ¿e zaraz powiecie, ¿e petardki zu¿yjecie w ci±gu kilku dni, ale nie oszukujcie siê. Taka mieszanka mo¿e pierdykn±æ w ka¿dej chwili, tym bardziej u¿ywaj±c siarki technicznej, a ju¿ wogóle takiej z ogrodowego, która zanieczyszczona jest SO2.
W internecie czyta³em o pewnej osobiê co ma do¶c du¿± petardê na KCLO3/AL/S w piwnicy i nie wie co z ni± zrobiæ[boi siê nawet zutylizowaæ]

Jak macie jaki¶ dobry sposób na utylizacjê, niewybuchow± to zapodajcie. Moim pomys³em jest wrzucenie petardy do wanny z wod±, aby przez dziurkê na lont dosta³a siê woda i zala³a zawarto¶æ wewn±trz.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
=FreaK=



Do³±czy³: 20 Lip 2007
Posty: 14

PostWys³any: Nie Kwi 13, 2008 12:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, wpad³ mi do g³owy pewien pomys³ jak zrobiæ petardê i mam odno¶nie niej 2 pytania.
1 Czy to w ogóle bêdzie dobre i zadzia³a(czyt nie wyrwie zatyczek tylko rozerwie korpus)
2 Te wkrêty nie zachowaj± sie jak pociski przy wybuchu?


Schemat: http://img142.imageshack.us/my.php?image=schematpetardyfv9.png



Zatyczkê (zwiniêty ciasno papier) mia³by byæ posmarowany wikolem w³o¿ony w korpus a nastêpnie wkrêcone wkrêty, dziura na lont na ¶rodku petardy.

PS
Je¶li kto¶ ju¿ na taki pomys³ wpad³ wcze¶niej to proszê to usun±æ (ja nigdzie takiej konstrukcji nie widzia³em)
PS2
Gdyby na schemacie lub w tym co napisalem by³o co¶ niejasne proszê pytaæ.

Pozdrawiam FreaK
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Damian



Do³±czy³: 03 Sie 2004
Posty: 260
Sk±d: Poznañ

PostWys³any: Nie Kwi 13, 2008 1:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tê wkrêty siê wykrêc±, nastêpnie wkrêcaj±c siê w twój nie¼le pokrêcony mózg.
Powodzenia.

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Nie Kwi 13, 2008 4:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamiast wkrêtów najpierw poprzewiercaj korpus i poprzewlekaj przez nie mocny sznurek i zawi±¿. Potem wsadz zatyczke jako tam chcesz np. gips który ³adnie przymocuje siê do sznurka. Napewno nie wyleci.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Xeo



Do³±czy³: 09 Maj 2008
Posty: 4

PostWys³any: Nie Maj 11, 2008 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja ostatnio zrobi³em petardê kulista. Jako formy u¿y³em pi³eczki do tenisa nak³adaj±c na ni± folie aluminiow±(1 warstwê) a potem obkleja³em ja paseczkami o szeroko¶ci oko³o 5cm nas±czonymi wikolem(mo¿na tez wikolem i szk³em wodnym).Zostawi³em do suszenia na 24h.Po suszeniu no¿ykiem obci±³em j± wzd³u¿(tak ¿eby otworzyæ i wyj±æ pi³eczkê i wsypywa³em proch(w moim przypadku FB) i zakleja³em ta¶m± pakunkow± przeciêcie tak by proch sie nie wysypa³. Potem mo¿na zrobiæ na dwa sposoby
albo przyklejaj±c tymi paseczkami jak na pocz±tku lub zalaæ gipsem(to mój sposób ja zala³em tak na 5cm Smile ). Ja zala³em gipsem i efekt by³ zadowalaj±cy huk by³ ogromny i piêkny b³ysk. Film wrzucê za 2h do tematu "TUTAJ mo¿ecie pokazaæ co potraficie".
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Sob Cze 14, 2008 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam pytanko o petardê kulist±... ile prochu fb trzeba do takiej wsypaæ? pe³n±? czy pó³? czy trzy czwarte? ile wy wsypujecie? pzdr
Powrót do góry
Hubcio



Do³±czy³: 05 Sty 2005
Posty: 375
Sk±d: tiaaa

PostWys³any: Sob Cze 14, 2008 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystarczy ok 2-3 gramów . Na tak± wieko¶ci pi³ki co tenisa ziemnego . Wszystko zale¿y od wielko¶ci, ale nigdy nie ca³±, albo pó³ ! Bo z tej ca³o¶ci spali siê 10 procent -efektywnie ,a reszta dopali siê po rozerwaniu korpusu .
_________________


Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sob Cze 14, 2008 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ile masz tyle sypiesz... raczej nie powinno sie sypaæ do pe³na gdy¿ proch sie wolniej rozpêdza...tak 90 % powinno byæ wype³nione...
Powrót do góry
Hubcio



Do³±czy³: 05 Sty 2005
Posty: 375
Sk±d: tiaaa

PostWys³any: Sob Cze 14, 2008 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co¶ Ty Gun 90% korpusu o wieko¶ci pi³ki do tenisa ziemnego to kilkadziesi±t gram :/

Zbyt du¿o, marnowanie odczynników.

_________________


Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Nie Cze 15, 2008 5:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tysz prawda... przy takiej pi³eczce po³owa spokojnie wystarcza.... Byæ mo¿e nawet 1/4 da³a by rade - w sumie 1/4 to by³o by optymalnie i tak wiekszej ró¿nicy w huku nie bêdzie co najwy¿ej w sile niszcz±cej...
Powrót do góry
Nostra



Do³±czy³: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWys³any: Nie Cze 15, 2008 11:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale wtopa Panie Gunie, ale wtopa... teraz nic nie zostaje innego, jak le¿eæ krzy¿em ca³y dzieñ

Smile

_________________


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Nie Cze 15, 2008 11:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

korpus zrobi³em z bombki ca³o¶æ obklejona w papierze ksero z wikolem i wod± o ¶rednicy ¶cianki ok 1,5-2 cm a ¶rednica bombki to ok 3,5-4 cm... czyli na oko ile g powinno do niej wej¶æ ¿eby huk by³ najlepszy?? Smile
Powrót do góry
Hubcio



Do³±czy³: 05 Sty 2005
Posty: 375
Sk±d: tiaaa

PostWys³any: Nie Cze 15, 2008 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zale¿y jakiej mieszaniny pirotechnicznej(jaki proch)

Ale ¶rednio 2 gramy starcz±

_________________


Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
max



Do³±czy³: 31 Mar 2007
Posty: 11

PostWys³any: Sob Pa¼ 18, 2008 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daltar napisa³:
Pozwolê sobie napomkn±æ o petardach sznurkowych, czêsto nazywanych kasztanami. Kiedy¶ bardzo popularne, a opis ich produkcji znalaz³em nawet w 120 letniej ksi±¿ce o pirotechnice. Petarda ta charakteryzuje siê ca³kowit± bezod³amkowo¶ci±. To owinêta w papierze mieszanina pirotechniczna o w³asciwo¶ciach wybuchowych. Nastepnie taki zwitek z zainstalowanym lontem owijami du¿± ilo¶cia warstw sznurka konopnego lub bawe³nianego. Robimy poprostu rodzaj "k³ebka" podobnego jak babcie z we³ny przy robieniu na drutach Wink


Witam

Pozwolê sobie uzupe³niæ twój post zdjêciem i skromnym opisem. Z przeprowadzonej przeze mnie
autopsji (21.05.1992) podajê budowê takiej petardy oraz zdjêcie (niestety nie moje) :

Korpus to kwadratowa bry³a o wymiarach 35x35mm wykonana z tektury grubo¶ci 1,2mm z zewnêtrznym potrójnym oplotem wykonanym z 2,5mm sznurka konopnego. Wype³niona w 1/2 pcz o grubo¶ci ziaren 2-3mm,zapalnik to lont o grubo¶ci 4mm x 30mm zakoñczony z obu stron tzw."g³ówk± zapalaj±c±" ( brak na zdjêciu ). Ca³o¶æ zanurzona w rzadkiej masie ( ja zastosowa³em ¿ywicê poliestrow± która szybko twardnieje i sznurek dobrze j± ch³onie ), maj±ca na celu usztywnienie ca³ego korpusu jak równie¿ bêd±ca zapezpieczeniem przeciw wilgoci. Kto¶ pewnie sobie pomy¶li ... co pcz a nie fb to pewnie musia³o byæ kiepskie, mówiê od razu ¿e jest w b³êdzie, poniewa¿ te petardy naprawdê dobrze strzela³y i co najwa¿niejsze by³y bezpieczne. Niestety z nazw± "kasztany" siê nie spotka³em ale to b³achostka. Po zmianie pcz na fb mamy rzecz jasna silniejszy efekt akustyczny, jedyne czego mo¿na by siê czepiæ to czasoch³onne wykonanie tego typu petardy, jednak op³aci siê z nawi±zk±.

Pozdrawiam

_________________
Docendo discimus


Ostatnio zmieniony przez max dnia Czw Sty 26, 2012 6:08 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
malutki .45



Do³±czy³: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Sk±d: ze Wschodu

PostWys³any: Sob Sty 31, 2009 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak mi siê nie chce to robiê petardê b³yskawiczn±. Owijam powiedzmy ³y¿kê prochu w kawa³ek foli Al tak aby zrobi³a siê kulka, a nastêpnie owijam to ta¶m± papierow±, wiercê dziurê i wk³adam lont. Tak to wygl±da:
http://fotohub.pl/view/9a4ac44c8eed39efefa23ebcae8a2dde
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
.cystof.



Do³±czy³: 25 Wrz 2005
Posty: 63
Sk±d: in±d

PostWys³any: Sro Sie 19, 2009 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisa³:
Piro!!! to s± nie ¿adne proste rekacje chemiczne w roztworach, Simsigver ma ca³kowit± racjê... wiele chemików to mo¿e sobie o kant dupê rozbiæ swoj± wiedzê Exclamation
Nie wa¿ne co niektórzy mgr chemicy wiedz± (a niekótrzy naprawde przys³owiowe gówno)... to jest pirotechnika, a reakcje na kartce papieru z jakimi¶ KClO2.. to mo¿na dywagacje prowadziæ, które ¿adnego sensu w piro nie maj±...
pzdr.
P2


Szczê¶cie ¿e to Twoja wypowied¼ z dawien dawna Razz

PS: Z tych wszystkich reakcji rozpadów najlepsze jest to ¿e chyba ¿adna nie jest poprawna Razz albo któr±¶ przeoczy³em RazzRazz

_________________
Milczenie, jest dla g³upców najwy¿szym kunsztem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Czw Sie 20, 2009 1:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A dlaczego szczê¶cie ¿e dawna wypowied¼, co ja takiego tam napisa³em Rolling Eyes Wink ?
_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
.cystof.



Do³±czy³: 25 Wrz 2005
Posty: 63
Sk±d: in±d

PostWys³any: Czw Sie 20, 2009 4:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
to jest pirotechnika, a reakcje na kartce papieru z jakimi¶ KClO2.. to mo¿na dywagacje prowadziæ, które ¿adnego sensu w piro nie maj±...


to Smile oczywi¶cie ¿e dywagacje na papierze maj± znaczenie i to ogromne. Bez wiedzy chemicznej wiêkszo¶ci z mieszanin których u¿ywamy w ogóle by¶my nie poznali. A nawet je¿eli by¶my poznali, to wiedza chemiczna pomaga nam je udoskonaliæ.

Przyk³adowo, jak teraz patrzê na swoje w³asne posty sprzed kilku lat to r±bie g³ow± w stó³ jak mog³em byæ tak g³upi i pisaæ takie pierdo³y. Z reszt± widaæ po mojej randze na forum co mog³em pisaæ Razz

_________________
Milczenie, jest dla g³upców najwy¿szym kunsztem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
Strona 6 z 10

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP