Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

trafopowielacz D331/37
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pi± Maj 09, 2008 11:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie przeskoczy³ by to tak wygl±da... co by by³o jak by przeskoczy³? w miejscu po³±czenia skóra by siê zwêgli³a i ca³a powierzchnia przez któr± przeszed³ ³uk. Tak prawda, z mikrofali...

Ed. £adne zdjêcie Cool


mi to jako¶ trochê kobietê przypomina a przynajmniej jej nogi

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Maj 10, 2008 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem





Mówi± samo za siebie... mój drugi nowy generator na 555 jak pewnie wiêkszo¶æ zauwa¿y³o. Brakuje w³a¶nie tego klocuszka i 2x4700 uF
Tranzystor to IRF840

Jak bêdê w sklepie po te kondensatory to kupie tranzystor i te 2rezystory na driver:

Jak widaæ nie jest to zbytnio skomplikowane... tranzystor max 3z³ w elektronicznym sprawdza³em
Wink

Potem odbêd± siê testy... ciekawi mnie tylko czy naprawdê ten driver na 555 daje naprawdê tak s³abe efekty.



Pozdrawiam !

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!


Ostatnio zmieniony przez slu_1982 dnia Sro Lip 09, 2008 4:49 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pi± Maj 23, 2008 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co¶ na podobieñstwo TT :

Same uzwojenie wtórne:


Iskiernik



2 kondensatory jeden po 2 warstwy a drugi po 3 warstwy izolatora


Ogólnie zasada tego jet bardzo prosta jest to zasilane z jednego trafopowielacza.



Wygl±da to mniej wiêcej tak.

Efekty trudno uj±æ aparatem na kamerze nic prawie nie widaæ wiêc nie bêdê dawaæ. Nie jest jeszcze uzwojenie wtórne wprowadzone w rezonans i nie ma jeszcze troidu ale mam na dzieje ¿e to siê zmieni. Nied³ugo rozpocznie
siê okres zwany wakacjami Smile wiêc wtedy co¶ lepszego siê zrobi mo¿e SSTC lub co¶ podobnego ale zwi±zanego z TT

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!


Ostatnio zmieniony przez slu_1982 dnia Sro Lip 09, 2008 4:49 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Cze 07, 2008 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zasilanie zvs+ trafopowielacz, uzowjenie wtórne 12,5cm wysoko¶æ zwoji a rurka ¶rednica co¶ ok. 3cm przerwa na iskierniku jest minimalna i wtedy otrzymuje bardzo cich± pracê (tylko pod ¿arówk± Wink ) a gdy wystaje sam drut z uzwojenia to jest ju¿ g³o¶niej... ³uki elektryczne co¶ ok. po 1-2 cm do powietrza z na³o¿onym troidem.... szkoda ¿e tego nie widaæ na zdjêciu. Ta tesla bardzo przypad³a mi do gustu. Na tak wysokiej czêstotliwo¶ci ju¿ bolesne s± wy³adowania do palca. Filmik ju¿ bêdzie dodawany. Aha drut za darmo ze starego trafa ma³ej mocy sieciowego ( uzw. pierwotne) 2 nowe tranzystory zakupi³em a jutro koñczê robiæ obudowê ze sklejek i desek Smile

Co powiecie o efekcie z takiego ma³ego uzwoj±tka ? Do palca po przestawieniu na iskrowniku przerwy do 1-2cm ³uk do palca ma z jakie¶ mo¿e 5-6 cm ale chyba pisa³em o tym.

Tranzystory siê mocno grzej± nagrzane siê potrafi± wieszaæ po zamontowaniu dwóch oddzielnych radiatorów problem znika ale nie radze katowaæ tego zvs-a po 20 min czy co¶ ok. bo to siê skoñczy wymian± tranzystorków...




Pierwotne uzwojenie:




Drucik i macro uzwojenia Laughing


Jest to taka ma³a teselka która ma s³u¿yæ za lampê plazmow± z takim uzwojeniem wtórnym- ma przyci±gaæ wzrok po wej¶ciu do pokoju. Taka ma³a ozdoba osoby która siê interesuje elektronik± Very Happy Na zdjêciach widaæ ¿e klej do drewna nie wysech³ jeszcze jak wyschnie ma byæ prze¼roczysty. Liczbê uzwojeñ na pierwotnym krokodylkiem bêdê zmieniaæ. Naprawdê to pomaga lepiej wysterowaæ j± i zestroiæ. Kondy które u¿y³em to te dwa ze zdjêcia które zosta³y potem po³±czone równolegle. Chcê zamkn±æ iskiernik w jakim¶ pojemniku nieprze¼roczystym i wyg³uszonym gazetami w troszkê wiêkszym pojemniku tak aby nic nie by³o s³ychaæ co by da³o spokój domownikom jak ju¿ pisa³em, ograniczyæ skutecznie promieniowanie UV, i ¶wiat³o emitowane przez to co przeszkadza zawsze ujrzeæ efekty takiej ma³ej cewki.




http://pl.youtube.com/watch?v=peolbc1bzM8

Film... nie jest dobrze wmm nie odczyta³ mi avi (kom po formacie i mam wsp2... i dlatego film jest taki d³ugi Sad

Wink Cool Smile


Pozdrawiam

Ps. to na 555 wcale nie dzia³a... co¶ chyba ¿le zrobi³em ale nie wiem jeszcze.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!


Ostatnio zmieniony przez slu_1982 dnia Sro Lip 09, 2008 4:50 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pon Cze 09, 2008 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dam 2 wyra¼ne zdjêcia z ³uku do powietrza. Dobrze by by³o zastosowaæ jaki¶ tranzystor jako iskiernik z p³ynn± regulacj± czêstotliwo¶ci. Daje zdjêcia w domu w jasnym pomieszczeniu. Gdy iskiernik przestawiê na ni¿sz± czêstotliwo¶æ ³uki do powietrza s± zwiêkszê ale cieñsze i nie widaæ tego na zdjêciu.



_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sro Cze 11, 2008 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podkrêci³em ceweczkê, zasili³em z tego trafa troidalnego... efekty leprze. Parê zdjêæ... Chyba za³o¿ê www. Rolling Eyes



Koniec uzwojenia z pocz±tkiem na przerwie 1cm na iskierniku... iskra tu tak ma 10 cm a jak pisa³em 1cm to 10KV wiêc mam 100KV Smile




Muszê kupiæ autotransformator do zasilania tej ceweczki.... i do laba by siê przyda³... Rolling Eyes Tylko takie co¶ drogie jest Confused

Potem za³o¿y³em toroid i pod³±czy³em jak trzeba jeszcze raz.... mój toroid nie jest jednym z moich najlepszych



Rurka do nawijania korpusów serii "magnum" nied³ugo zobaczycie...




Na razie tyle zdjêæ jest jeszcze parê takich dobrych ale akumulatorki do aparatu muszê na³adowaæ... Wink


Nie gniewacie Siê ?

Pozdrawiam SLU_1982


Jak macie pytania proszê pisaæ

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!


Ostatnio zmieniony przez slu_1982 dnia Sro Lip 09, 2008 4:54 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Alien_



Do³±czy³: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWys³any: Sro Cze 11, 2008 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gniewamy sie na rozjedzajace ramki forum.. nie da sie mniejszych zdjec wrzucic ? Kiedys byla mowa o tym jaki max rozmiar moga miec zdjecia na forum ;]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sro Lip 02, 2008 9:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj tam...

Daje ju¿ lepszy film z dzia³ania mojej tesli...

http://pl.youtube.com/watch?v=ipb9Xe8E1oc

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Waldu¶



Do³±czy³: 10 Cze 2008
Posty: 52
Sk±d: z HONC

PostWys³any: Czw Lip 03, 2008 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje. Efekty godne uwiecznienia.Sam kiedy¶ uzyska³em podobne jednak zamiast trafa WN u¿y³em cewki zap³onowej 0.8 oma od Fiata 125 (do zap³.elektronicznego). Sterowa³em j± poprzez dwa tranzystory BU 208 w uk³adzie darlinktona generatorkiem sinusoidalnym. Z 12V przy ok.6A da³o siê uzyskaæ 10cm ³uk.
_________________
Waldu¶
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Czw Lip 03, 2008 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziêki dziêki... teraz pracujê nad nagrzewnic± indukcyjn±... efekty przy zasilaniu generatora z 12V 20VA to na razie gwo¼d¼ rozg¿any do czerwono¶ci równie¿ zasilanko z zvs i dodatkowo do zvs trafo 10/1, cewka robocza i kondensator mikrofalówkowy. Nied³ugo uruchomiê na 250VA i jestem ciekawy efektów lecz wyje¿d¿am na 3 dni....
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Waldu¶



Do³±czy³: 10 Cze 2008
Posty: 52
Sk±d: z HONC

PostWys³any: Sob Lip 05, 2008 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak mo¿na sobie zrobiæ ma³y piecyk do topienia metali.Powodzenia.
_________________
Waldu¶
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sro Lip 09, 2008 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krótko o nagrzewnicy:

Zasilana jest z ZVS-a zasilanego transformatorem sieciowym 12V, 20W...
Z ZVS s± trzy wyprowadzenia i s± pod³aczone 5*2 uzwojeñ jak w przypadku trafopowielacza, trafa HV, to s± pierwotne, po drogiej stronie rdzenia ferrytowego jest jedno uzwojenie wtórne a wiêc trochê dziwnie to wygl±da bo ju¿ z jednym uzwojeniem wtórnym mo¿na zasiliæ ma³± ¿arówkê z latarki... Co do transformatorków na rdzeniach ferrytowych nie polecam ma³ych toroidalnych bo w.cz je kruszy....


potem jedno wyprowadzenie pod³±czamy równolegle do kondensatora i cewki roboczej


Pierwsza próba z grubsz± ¶rub±


W ciemno¶ci jest pomarañczowa a tak to nie widaæ nic za bardzo. I nastêpna próba z gwo¼dziem


Jak widaæ nawet nawet a to tylko przy 20W Kondensator jaki u¿y³em by³ z mikrofalówki ale mo¿na ³±czyæ ze sob± kondy MKP czyli impulsowe, przy 0,47uF 275V te¿ dzia³a³o ³adnie tylko wtedy kond siê troszkê grzeje. Po za tym grzeje siê mostek prostowniczy, tranzystory s± zimne, przy 250V te s± zimne, niestety jeszcze nie mam zdjêæ z pracy przy tak du¿ym transformatorze ale na nim ³adnie ¶miga ca³o¶æ. przy u¿yciu mocy powy¿ej 300W lepiej zastosowaæ tranzystory IPRF260N które wytrzymaj± 46A ale kosztuj± 12z³ szt. moc któr± mo¿na podaæ to nawet 1000W Ja na razie zrobi³em miniaturkê ¿eby zobaczyæ czy to dzia³a i mnie wci±gnê³o trochê Wink

Co do innych eksperymentów/badañ to :

Fotografia Kirlianowska




I ³uk elektryczny- roztwór NaCl



Do¶æ ciekawe zdjêcie

Pozdrawiam Slu_1982

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sro Lip 09, 2008 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Da³em mniejsze zdjêcia bo nawet mi przeszkadza³y.... Z ZVS-em mo¿na du¿o ciekawych rzeczy zrobiæ, ja dzi¶ zasili³em nim transformatorek na ferrycie o przek³adni 10/23 zwoje i uda³o mi siê zasiliæ tym zwyk³± ¿arówkê, równie dobrze mo¿na zrobiæ transformator o innej przek³adni i zasilaæ nim przepalone ¶wietlówki, sam nawet nawin±³em transformator pod ZVS i mia³em na nim z 10KV~ Wink


_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Waldu¶



Do³±czy³: 10 Cze 2008
Posty: 52
Sk±d: z HONC

PostWys³any: Nie Lip 13, 2008 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj slu_1982
Ciekawi mnie jaka jest czêstotliwo¶æ pracy Twojego uk³adu i czy próbowa³e¶ j± zmieniaæ ?

_________________
Waldu¶
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pon Lip 21, 2008 6:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie odpisywa³em bo nie widzia³em... Czêstotliwo¶æ to co¶ ko³o kilkuset KHz i jej nie da siê chyba zmieniaæ wiem te¿ ¿e jest tu pe³na sinusoida odbi³o mi siê kiedy¶ od oczu ¿e mo¿na j± zmieniaæ pojemno¶ci± kondensatora co jest nieprawd±...



Na uk³adzie 555 s± generowane impulsy jak to 555 przebieg prostok±tny... te migaj±ce diody Laughing

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Waldu¶



Do³±czy³: 10 Cze 2008
Posty: 52
Sk±d: z HONC

PostWys³any: Pon Lip 21, 2008 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Czêstotliwo¶æ mo¿esz zmierzyæ np. oscyloskopem.Kilkaset KHz to bardzo du¿o. Mo¿na zmieniaæ czêstotliwo¶æ obwodu rezonansowego L C przez zmianê ich warto¶ci (im mniejsza pojemno¶æ i indukcyjno¶æ tym wiêksza f). Pytanie tylko czy rdzeñ przeniesie inn± czêstotliwo¶æ bez strat i tranzystor to wytrzyma? Rolling Eyes

_________________
Waldu¶
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pon Lip 21, 2008 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co konkretnie chodzi Ci po g³owie ? rdzeñ ferrytowy wiêc nie ma siê co dziwiæ ¿e wystêpuj± tu tak du¿e czêstotliwo¶ci...
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Waldu¶



Do³±czy³: 10 Cze 2008
Posty: 52
Sk±d: z HONC

PostWys³any: Wto Lip 22, 2008 11:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawiam siê ile mo¿na by by³o maksymalnie j± zwiêkszyæ ?
Jak bêdê mia³ trochê czasu to sprawdzê praktycznie na uk³adzie wg. Twojego projektu.
Pozdrawiam

_________________
Waldu¶
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Sob Pa¼ 11, 2008 11:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


Chcia³em siê tylko pochwaliæ najnowsz± SSTC- solid state tesla coil Wink Je¿eli chce kto¶ wiêcej szczegó³ów to napiszcie tutaj czy na pw to podam i pomogê Razz


Dobranoc. Slu_1982

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP