Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

¦wieca Dymna, Granat Dymny
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Nie Cze 01, 2008 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

slu_1982 napisa³:
Ostatnio próbowa³em na dermatolu, ¿ó³ty proszek w aptece 2g 2.40z³ . Próba odpalenia i nic... szary dymek by³ Mad
Kto¶ próbowa³ na dermatolu barwiæ dym ? Jak to wam wychodzi³o ?


Ja mieszam Nadmanganian Potasu(50%) i Dermatol (50%) oczywi¶cie wagowo; co daje mi ¿ó³ty kolor dymu. Tylko tu oszczegam, ¿e mieszaniny nie wolno d³ugo przechowywaæ najlepiej zu¿yæ w dniu mieszania.
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Wto Cze 03, 2008 8:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam ale nie mog³em znale¼æ podobnego postu.

Mam pytanie. Jak narazie chce wykonaæ zwyk³± ¶wiecê dymn±
KNO3 + cukier czyli przys³owiow± karmelkê. Po wykonaniu zamiast ¶wiecy dymnej robi sie wulkan. Ca³o¶æ zaschniêtej mieszanki sie rozprê¿a i wylewa sie z pojemnika. Przypuszczam ¿e KNO3 które kupi³em wcale nim nie jest b±d¼ poprostu jest zanieczyszczone ale nie wiem jak sprawdziæ.

Prosze o porade....

Z góry dziêkuje
Powrót do góry
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Wto Cze 03, 2008 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ca³o¶æ zaschniêtej mieszanki sie rozprê¿a i wylewa sie z pojemnika.
Trudno by mi by³o bardziej niezrozumiale to opisaæ, gratulujê Laughing . Domy¶lam siê, ¿e podczas spalania tak jakby wycieka z mieszanki bia³e co¶, co jest twarde ale jak trochê pole¿y to siê rozpuszcza. Je¿eli tak, to jest to KNO2 (azotyn potasu). Dzieje siê tak dlatego ¿e jest za du¿o KNO3 w stosunku do cukru i/lub (ale w mniejszym stopniu) dlatego ¿e sk³adniki s± s³abo rozdrobnione.

Jakby¶ czyta³ forum to by¶ wiedzia³...

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Cze 03, 2008 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo¿e opisze obrazowo. ca³o¶æ robi sie jak wulkan. Karmelka spala sie i (wygl±daj±c jak lawa) wylewa z pojemnika. Jest troche dymu na pocz±tku ale pod koniec ca³o¶æ sie zapala.

Co do przygotowania mieszanki to zak³adam ¿e je¶li cukier zamieni³ mi sie w p³ynny karmel i zmiesza³ z KNO3 to chyba nie mamy do czynienia ze ¼le rozdrobnionymi sk³adnikami
Powrót do góry
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Wto Cze 03, 2008 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ismael napisa³:
Co do przygotowania mieszanki to zak³adam ¿e je¶li cukier zamieni³ mi sie w p³ynny karmel i zmiesza³ z KNO3 to chyba nie mamy do czynienia ze ¼le rozdrobnionymi sk³adnikami

Z cukrem to moze i nie ale kno3 przeca ci sie nie stopi w tej temperaturze co cukier. dla cukru masz 170°C a dla kno3 334°C. Czyli prêdzej by ci sie to zapalilo niz siê razem stopilo.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Sro Cze 04, 2008 6:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam za niejasn± wypowied¼. Jedyne co mia³em na my¶li to to ¿e ca³o¶æ KNO3 + cukier po podgrzewaniu wygl±da jak jednolita masa.

Pytanie: czy kto¶ u¿ywa³ takiej mieszanki (bez ¿adnych dodatków) by uzyskaæ dym? Je¶li tak to jak d³ugo podgrzewal oba sk³adniki???

Go¶ciu to prze¿ zwyk³y karmelek jest .- tutaj na forum o karmelku masz ca³e mb tekstu o karmelce....

Nie znalaz³em by ktokolwiek robi±cy karmelke u¿ywa³ jej do ¶wiecy dymnej
Powrót do góry
Cycu



Do³±czy³: 09 Pa¼ 2005
Posty: 21

PostWys³any: Czw Cze 05, 2008 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ

Pytanie mo¿e lamerskie Laughing lecz jestem w posiadaniu ¿ó³cieni kadmowej s³ysza³ mo¿e kto¶ z Was o jakim¶ sk³adzie na ¶wiece dymn± z tym w³asne sk³adnikiem? trochê szuka³em ale nie znalaz³em nic Sad proszê o pomoc

Pozdrawiam
Cycu

_________________
Ja tego nie pisa³em Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ander



Do³±czy³: 14 Maj 2002
Posty: 178

PostWys³any: Czw Cze 05, 2008 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stary, masz 5 gwiazdek a zadajesz pytanie jak dziesieciolatek. dobre czasy widocznie sie skonczyly i byle kto dostaje gwiazdki. sprawa jest taka: zolcien kadmowa czyli zolty pigment, kadmowa- bo ma w sobie kadm. a ile znasz zwi±zków metali, które sublimuj± w temperaturze osi±ganej w swiecach? znalezienie info zajelo mi na googlu 10 sekund. troche pomyslunku, kadm jest toksyczny, i nawet gdyby hipotetycznie zalozyc ze udaloby ci sie odsublimowac siarczek kadmu bez jego utlenienia ani rozkladu to dym taki bylby jednym z najparszywiejszych jakie by zastosowano w pirotechnice. przyjmij do wiadomosci ze w pirotechnice nalezy uzywac jak najmniej rteci, olowiu, kadmu i innych tego typu badziewi takich jak arsen czy nawet antymon. do swiec dymnych uzywa sie barwnikow ogranicznych, nie zawierajacych metali ani siarki- ktora zwykle jest w postaci grupy sulfonowej. oczywiscie znalezienie dobrego barwnika jest znacznie trudniejsze niz stposowanie tylko tych kryteriow wiec najlepiej stosowac gotowce, po co sie bez sensu meczyc.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Czw Cze 05, 2008 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wcze¶niej te¿ chcia³em koledze odpowiedzieæ, ale widze ¿e Ander mnie uprzedzil...
Tak po za tym, jak kto¶ chce poczytaæ troche o pigmentach to znalaz³em tak± oto stronkê..
obecny link, przedstawia synteze indygo:) które akurat do ¶wiec dymnych siê nadaje...
http://www.webexhibits.org/pigments/indiv/recipe/indigo.html

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tchemik



Do³±czy³: 11 Sty 2004
Posty: 496
Sk±d: Bytom

PostWys³any: Sob Cze 07, 2008 9:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak przy okazji pigmentow Wink

http://video.google.pl/videoplay?docid=-8065147957445062587

Jako barwnik zastosowany blekit plastolowy Wink Niebieski barwnik do polimerow Very Happy

Pozdro
J.B.

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
B&G



Do³±czy³: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Sk±d: Uæ

PostWys³any: Sob Cze 07, 2008 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z pocz±tku kolorek nieczego sobie, ale pó¼niej wyra¼nie zrobi³o mu siê za gor±co Smile.
G.M.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sob Cze 07, 2008 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tchemiku - gdzie mo¿na dostaæ ten barwnik ? i czy bardzo jest drogi ??
Powrót do góry
Tchemik



Do³±czy³: 11 Sty 2004
Posty: 496
Sk±d: Bytom

PostWys³any: Pon Cze 09, 2008 7:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ano troche za goraco Wink Kwestia dopracowania mieszanki.

Poza tym ani dyszy ani nic tam nie bylo. Zwykla papierowa rurka :/ nie bylo czasu na konkretny korpus.

A co do dostepnosci i cen - nie mam pojecia, ja ten barwnik dostalem od znajomego bo mu lezal i przeszkadzal. Trza pytac w firmach od granulatow itp.

Pozdro
J.B.

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pon Cze 09, 2008 8:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tchemik napisa³:
Ano troche za goraco Wink Kwestia dopracowania mieszanki..


I tak zaskoczy³ mnie ten dymek o do¶æ czystej barwie ( o ile kamera albo mój komp kolorków nie przek³ama³ ) przy 10 % dodatku salmiaku Rolling Eyes . ¦wiec dymnych o ma³ej ¶rednicy np. do 2-3 cm nigdy nie robi siê przez prasowanie na p³asko ( a la cygaro ) - przy masie daj±cej sporo ¿u¿la. Widzia³em "chiñczyki" o ma³ej ¶rednicy ale masa by³a :

1 - na bazie NC ( jako substancja gazotwórcza ),
2 - nie wiem na jakiej "bazie" ale masa mia³a ciekaw± w³asciwo¶æ. Przy paleniu siê topi³a, znacznie zmniejsza³a objêto¶æ dziêki czemu pary barwnika ³atwo mogly opu¶ciæ gor±c± strefê rekacji.

Arkadiusz napisa³:
....Widzia³em "chiñczyki" o ma³ej ¶rednicy ale masa by³a :

1 - na bazie NC ( jako substancja gazotwórcza ),
2 - nie wiem na jakiej "bazie" ale masa mia³a ciekaw± w³asciwo¶æ. Przy paleniu siê topi³a, znacznie zmniejsza³a objêto¶æ dziêki czemu pary barwnika ³atwo mogly opu¶ciæ gor±c± strefê rekacji.



Odkry³em 3 drogê. Jak mnie co¶ zassie to nawet sny mam o tym Rolling Eyes. Serio, patent da³o by radê z tego zrobiæ. Masa ma dwie nowo¶ci. Literatury naukowej ani patentów nie ¶ledzê ale nie czyta³em o tym, w tym co mam ( a jest tego ca³kiem sporo ).

FILM


Test blada ¿ó³æ. Nawa¿ka 40 gram masy dymnej. Acha. Proszê o nic mnie nie pytaæ. Mamy tu ³ezbosmenuf ( to moje ¿artobliwe okre¶lenie na biznesmena pozbawionego "wêchu" w biznesie, którego to wêchu sam nie mia³em a jak jego w sobie wyrobi³em to czas by³o firmê likwidowaæ Razz ). Wiêcej testów nie bêdzie z braku barwnika, próbki zosta³y po dawnych badaniach ( praktycznych ). Nieco maliny jeszcze mam.


A.
Powrót do góry
assassin90



Do³±czy³: 10 Kwi 2008
Posty: 14

PostWys³any: Sro Sie 27, 2008 5:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie wszystkich Very Happy, Ostatni przegl±dam youtube.pl i znajduje ciekaw± ¶wiece dymn± zwan± PM-1052 http://pl.youtube.com/watch?v=Z5MJr-RW4lw&feature=related Czy wiecie mo¿e jaki sk³ad ma owa ¶wieca? Pozdrawiam Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sie 27, 2008 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest kupne ...jaki¶ tam sklep zajmuj±cy sie opraw± paintballa i asg sie tym zajmuje jeden chyba kosztuje co¶ w granicach 25 z³.
Powrót do góry
assassin90



Do³±czy³: 10 Kwi 2008
Posty: 14

PostWys³any: Nie Wrz 14, 2008 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wiem ¿e dostane to w sklepie, ale siê pytam jak j± zrobiæ, nie wie kto¶?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
nico



Do³±czy³: 13 Lip 2008
Posty: 6

PostWys³any: Nie Wrz 14, 2008 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KClO3 44
Antracen 14
NH4Cl 42
Ale nie licz ¿e uda Ci siê zrobiæ tak dobr± jak ze sklepu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
assassin90



Do³±czy³: 10 Kwi 2008
Posty: 14

PostWys³any: Nie Gru 07, 2008 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie Smile gdy robie ¶wiece B&T, korpus z rolki od paperu toaletowego, zatyczki z gipsu/m±czki drzewnej, kana³ ma ok. 7mm, ¶wieca zaczyna wariowaæ, zachowuje sie jak silnik ze ¼le ubitym paliwem, zaczyna krêciæ sie po ziemi czasami nawet dysze wypluwa, ma du¿e skoki mocy. Mo¿ecie mi powiedzieæ co robie nie tak Confused Question
_________________
"¦mieræ jednej osoby to tragedia. ¦mieræ miliona osób to statystyka." Józef Stalin
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
beaker



Do³±czy³: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWys³any: Nie Gru 07, 2008 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Z³y korpus.
2. Z³e prasowanie.
3. Z³e mieszanki na dysze i zatyczke.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Nastêpny
Strona 6 z 7

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP