Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mlyn kulowy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
prytul



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 1

PostWysłany: Czw Lip 24, 2008 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobić samemu taki zasilacz nie jest przecież trudno. Potrzebny transformator 230V/12V moc 60 W w zupełności wystarczy. Będziemy mieli prąd ok 5A. Do tego mostek prostowniczy lub cztery diody prostownicze 5 A. Ja osobiście używam prostownika 12V 4A do napędzania młyna kulowego z silnikiem od wycieraczek od Golfa. Co prawda prostownik ten był na jednej diodzie prostowniczej wiec przerobiłem go i założyłem cztery diody montowane na radiatorach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Walduś



Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 52
Skąd: z HONC

PostWysłany: Sro Wrz 03, 2008 10:57 am    Temat postu: Pytanie Odpowiedz z cytatem

Zainspirowany powyższymi opisami budowy i działania młyna kulowego (wszystkie posty na ten temat dokładnie przeczytałem) też postanowiłem go zbudować. Aktualnie jestem na etapie projektu i w związku z tym ma pytanie do praktycznych znawców tematu:
-jaka jest optymalna wielkość bębna ( średnica / długość) tak by można było mielić 100gram jak i 1000gram? Czy lepiej zastosować kilka różnych wymiennych. Myślę też o zastosowaniu przesuwanych ścianek ( denka )wewnątrz bębna tak by zmieniać jego długość roboczą.
-z jakiego najlepiej materiału powinny być wykonane bębny w znaczeniu twardości materiału czy nie ma to znaczenia dla samego mielenia?
Za wszelkie podpowiedzi dziękuję.

lampek napisał:
dla amatora 1000g to idealna ilość, bęben najlepiej z rury PCV albo z jakiejś puszki po kawie Wink


Z tego wynika że bęben powinien mieć ok. 5 litrów pojemności. Wynika to z podanych w poprzednich postach informacji:
-mielniki powinny zajmować 30% objętości bębna
-wsad mielony + mielniki powinien zajmować nie więcej niż 51% objętości bębna.
Z tego wynika że wsad mielony stanowi optymalnie 20% objętości bębna i stąd moje poprzednie pytanie co do uniwersalności bębna przy potrzebie mielenia różnych ilości wsadu. Dlatego zamierzam zbudować młyn z wymiennymi bębnami o różnej pojemności. Zastanawiam się jedynie czy zastosować tą samą średnicę bębna dla wszystkich pojemności? czy ruchomą oś bierną młyna dla różnych średnic no i oczywiście regulację obrotów która powinna wynosić liczona z zależności: ilość obrotów bębna = 32 : pierwiastek z D ( gdzie D to średnica bębna w metrach )
We wcześniejszych postach wyczytałem też, że najlepszy bęben jest wykonany jak i kulki z szorstkiej porcelany tak więc twardość i powierzchnia ścian ma tu wielkie znaczenie.
Silnik do napędu zastosuję indukcyjny na napięcie sieci o mocy 200W 2650 obr. i myślę że po redukcji obrotów przez przekładnie ślimakową da on sobie radę nawet z kilkukilogramowym wsadem.
Prawdą jest że im prostsza konstrukcja tym bardziej niezawodna. Myślę że średnica bębna powinna być możliwie jak największa a jej stosunek do długości jak 2 do 3 ? co przy pojemności 5l pozwoli na jednorazowy przemiał 1000 ml wsadu.

_________________
Walduś
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
max



Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 11

PostWysłany: Nie Wrz 07, 2008 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Dla wsadu o masie 1kg optymalna pojemność bębna to 5L, wykonaj go najlepiej z rury PCV i jeśli masz możliwość to wnetrze wyściel ( przyklej ) 3mm gumą, jeszcze lepsze rezultaty daje bęben 10-kątny, lecz w domowych warunkach to spory wyczyn aby go wykonać. Pamietaj że ma to być jak najbardziej bezpieczne więc podpowiedzi typu "puszka po kawie" to śmiech na sali. Co do wykonania bębnów o różnych wielkościach, lepiej wykonać kilka takich samych bębnów i przeznaczyć je do mielenia innych składników. Pcz miel tylko w jednym i przy użyciu tych samych mielników. Do 5L bębna zalecam mielniki od 1/2" w zwyż. Najlepszy bęben to bęben wykonanych z twardej gumy, co do mielników to polecam kulki ceramiczne AD-90 (90% Al2O3) marki CoorsTek, ich zalety to całkowity brak iskrzenia, od 30-40% skaracają czas mielenia oraz nie brudzą wsadu.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam

_________________
Docendo discimus


Ostatnio zmieniony przez max dnia Sro Sty 05, 2011 9:04 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Walduś



Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 52
Skąd: z HONC

PostWysłany: Pon Wrz 08, 2008 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki już teraz widzę jak będzie wyglądał mój bęben. Dziś nabyłem w Castoramie mufę PCV o średnicy 160mm (14zł) i dwie zatyczki (po 4zł).Wychodzi z tego bęben ok. 160mm x 200mm. Może uda się przed przyklejeniem gumy wkleić wewnątrz ścianki z laminatu i wyjdzie 10-kątny?
Cieszę się Laughing z tej gumy bo wyciszy to znacznie pracę młyna. Też myślałem o użyciu kilku bębnów każdy do innego składnika co zaoszczędzi trudu mozolnego ich czyszczenia.

Biorąc pod uwagę wszelkie uwagi i sugestie szanownych kol. zrobiłem prototyp najprostszym sposobem. Mogę na nim umieścić dwa bębny Q11
zrobione z muf PCV lub jeden Q 16 o poj. 5l. Teraz zajmę się wnętrzem bębnów.Jak się wszystko sprawdzi to zmienię konstrukcję na metalową.




Pozdrawiam

_________________
Walduś
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
max



Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 11

PostWysłany: Czw Paź 30, 2008 1:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Jak na prototyp widać że się starasz, aż miło popatrzeć. Jeśli masz możliwość to daj na wałki gumę, może jakiś wężyk gumowy co zwiększy "przyczepność" bębna. A przenosząc to z konstrukcji drewnianej na metal to naprawdę będzie super, chociaż widziałem przepięknie wykonane młyny również i z drewna.

Pozdrawiam

_________________
Docendo discimus


Ostatnio zmieniony przez max dnia Nie Sty 15, 2012 2:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Walduś



Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 52
Skąd: z HONC

PostWysłany: Czw Paź 30, 2008 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Chociaż na zdjęciu tego nie ma to ja zakładałem dwa pasy gumy z dętki na bęben po bokach (występy) i ciągło ok. Very Happy a w środku było z 1kg złomu w postaci nakrętek do śrub 12.

Oklejanie czegokolwiek nie ma sensu ponieważ albo okleina odpadnie albo się zetrze zanieczyszczając materiał mielony.
Ja nie mając kul mielniki zrobiłem z pręta fi 20 tnąc go na odcinki 25mm.
Próbowałem też na nakrętkach śrub 17 i większych i efekt był zadziwiająco dobry oprócz tego że materiał zalepia otwory wewnętrzne nakrętek i przy opróżnianiu trzeba wystukiwać.
Obroty przy takich mielnikach musiałem trochę zwiększyć niż to wynika ze wzoru: ilość obrotów = 32:pierwiastek z D (D średnica bębna w metrach).
Pozdrawiam

_________________
Walduś
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Pią Sty 09, 2009 11:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adriankobyla napisał:
czy może mi ktoś napisać ile obrotów na sekundę powinien mieć ten młyn kulowy? jedni piszą że pół raza jedni że 2 razy wkońcu nie wiem jaka jest prawidłowa prędkość...i czy do mielenia są potrzebne duże kule? czy małe też zmielą?


zależy to właśnie od wymiarów bębna oraz środka mielącego i tego co chcesz mielić, łatwiej jest porobić próby i dobrać samemu najlepszą prędkość nikt Ci w tym nie pomoże
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Walduś



Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 52
Skąd: z HONC

PostWysłany: Nie Sty 11, 2009 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sto szklanych kulek z podanej aukcji waży ok. 0,5kg a mój wsad mielników do bębna 1.5l ok.2kg. To co będzie miało większą siłę rozbijania? i mimo że młyn z samej swojej nazwy jest kulowy to z praktyki stwierdziłem że szybciej mielą wałki sześciokątne.Obroty bębna też trzeba dobrać doświadczalnie np. na słuch tak aby zawartość młyna nie suwała się lecz delikatnie przerzucała.Takie są moje własne doświadczenia i nie muszą być zgodne z teorią. Rolling Eyes
_________________
Walduś
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
andrew221



Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 4

PostWysłany: Nie Lut 01, 2009 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Chciałbym przedstawić mój młynek kulowy, który w końcu udało mi się zbudować.

Arrow Bęben jest sześciokątny, jego pojemność wynosi 1100 cm3.
Arrow Medium mielące to stalowe kule o średnicy 3 cm i 1.5 cm, a także wałki o średnicy 20cm i długości 5 cm. Stanowi ono 1/3 objętości bębna.
Arrow Młynek jest uziemiony, więc nie ma mowy o jakimkolwiek elektryzowaniu się (tego nie widać na filmie, ale na bęben nakładam miedziany drut, który idzie do rurki z wodą).
Arrow Jak widać na poniższych zdjęciach połączenie silnik-bęben jest przegłubowe. Dzięki temu nie występuje zmęczenie materiału.
Arrow Cukier mieli na pył w ciągu 1h. Cool
Arrow W ciągu sekundy obraca się 1.6 razy

Resztę konstrukcji widać na filmie:

http://pl.youtube.com/watch?v=GbDuifO5qY4

I jeszcze parę zdjęć dekla i bębna z medium mielącym:









pozdrawiam, andrew221
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Nie Lut 01, 2009 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Źle mi się to widzi, spawy należy zjechać szlifierką w nich może sporo różnych syfów się nazbierać. Ponadto bardzo grube ściany bębna masz i te śruby, widok trochę przerażający. Ta rdza też nie pomaga ale co zrobić przy mieleniu utleniaczy Rolling Eyes
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
andrew221



Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 4

PostWysłany: Nie Lut 01, 2009 7:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam

Nie, ścianki nie są grube tylko do rury został wspawany sześciokąt z 4mm blachy , a potem z wierzchu dospawane blaszki ze śrubami. Poza tym po każdym użyciu myję bęben i go szoruje. Ostatnio młynek trochę pochodził więc nie ma już tej rdzy.

pozdrawiam, andrew221

P.s. jak mam tam wjechać szlifierką Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pon Lut 02, 2009 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym w tym pczka nie mielił.. (mój pojemnik był hdpe i mosiądz - wałki)
Ale taki wiele wiekszy i mozna mielic 50kg saletry czy 20 kg węgla Cool
Dodać piasku i pomielić trochę, odrazu się idealnie wyczyści.

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
andrew221



Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 4

PostWysłany: Pon Lut 02, 2009 1:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Piroman2 napisał:
Ja bym w tym pczka nie mielił.


Dlaczego? Bęben jest uziemiony (niema tego widocznego na filmie, bo zrobiłem owe uziemienie później). Wszystkie ładunki elektrostatyczne odprowadzane są do rury z wodą. Jest to najpewniejsze uziemienie, bo zawsze działa.

Piroman2 napisał:
Dodać piasku i pomielić trochę, odrazu się idealnie wyczyści.


Mieliłem w nim ostatnio trochę i nie ma ani śladu rdzy. W środku jest już błyszczący Smile

pozdrawiam, andrew221
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Walduś



Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 52
Skąd: z HONC

PostWysłany: Pon Lut 02, 2009 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uziemienie bębna niewiele pomoże. Dlaczego?. Ponieważ w trakcie mielenia metalowe mielniki tracą przyczepność z uziemionym korpusem poprzez izolację mielonego materiału jak i odrywanie się od ścian bębna. Tak więc uziemiony będzie korpus a mielniki pomiędzy sobą nie.
_________________
Walduś
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Lut 03, 2009 11:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie, chodzi mi o to samo, sam fakt zderzenia się ze sobą mielników i możliwość zaiskrzenia.. zawsze może się takie coś zdarzyć.. a nie można lekceważyć w takiej sytuacji tak poważnej sprawy..
_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Czw Maj 28, 2009 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo trzeba raz a porządnie. Jak ja zrobiłem kulowca z rury kanalizacyjnej (ta gruba pomarańczowa) i z silnikiem 500W, to mieli bez problemu przez 10 godzin 2 kilo wsadu. Rok temu zmieliłem i nie miałem do tej pory na co zużyć wszystkiego Very Happy
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Wto Cze 02, 2009 7:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Nareszcie udało mi się zmontować mój młyn do końca. Musze powiedzieć że jestem bardzo z niego zadowolony z resztą zobaczcie i sami oceńcie. pozdrawiam
http://www.youtube.com/watch?v=FfyD4UPpges
http://www.youtube.com/watch?v=1wVcXZZ6ltc

_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cichy



Dołączył: 15 Kwi 2006
Posty: 402
Skąd: z domowego zacisza.

PostWysłany: Wto Cze 30, 2009 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

O to młynek, który dziś zbudowałem. Nazwałem go MK Wz. 09 czyli Młyn Kulowy Wzór. 09. Laughing

Napęd to stary robot kuchenny. Razz Chłodzony powietrzem, więc może długo pracować. Ma trzy stopnie obrotów.
Bęben plastikowy. Rolę osi pełnią dwie śruby. Jedna w zakrętce druga w dnie pojemnika. Jeśli chce wyciągnąć bemben odkręcam jeden kątownik, który jest zamocowany na motylki.

Przód.




Z boku.



Tutaj praca.

http://www.youtube.com/watch?v=fuXFv0Hmj6c

Lekka modyfikacja. Wink

http://www.youtube.com/watch?v=fIcqfPIRudM

_________________
Pozdro. Cichy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Pon Sie 03, 2009 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Średnica jest bardzo ważna, jak nie najważniejsza i to na jej podstawie oblicza się ilość obrotów bębna.

Najbardziej ogólny wzór pozwalający na obliczenie krytycznej prędkości młyna kulowego gwarantującej właściwe opadanie kul i najlepsze mielenie wygląda następująco:
n=0,7/sqrt(D) [1/s]
n-obroty
D-srednica
Jak widać, młyn wykonany z rury kanalizacyjnej 160mm powinien wykonywać 1,75obr/s a młyn przemysłowy średnicy 1,5m juz ledwie 0,6obr/s.

Zależności jakie mogą się jeszcze przydać będą to:

-Stosunek długości do średnicy bębna mieszczący się zazwyczaj w przedziale (2 -:- 2,5)
-Średnica elementów mielących w przedziale (1/24 -:- 1/18 )D
-Optymalny kąt rozstawu podpór bębna to 90*
-Optymalne wypełnienie młyna to 40% z czego kule powinny stanowić 65%.

Myśle, że te zależności są wystarczającą podstawą, pozwalającą na właściwe zaprojektowanie małego młyna.


Pozdrawiam,
Irek Wink

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
maciej najlepszy



Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 13

PostWysłany: Sro Sie 05, 2009 5:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto mój młyn:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c2e352d579d69ee.html
Mielniki bęben i prostownik:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9c762f0ef42811e0.html
Silnik od wycieraczek bęben rura PVC fi=110mm z zatyczkami przegrody ze srajtasmy i wikolu przyklejone epoksydówą zasilane prostownikiem 6V.Kule łożyskowe wałki jeden zrobiony samemu dwa pozostałe to przecięta długa śruba. Ośki z rurek namiotowych w to gwoździe ze smarem zamocowane srajwikolem na ośki naciągnięte kawałki rurki gumowej. Podłączone bezpośrednio do silnika.
Koszt to 80 zł (50 zl silnik i 30 bęben).
Ps. jakby można było to proszę nawet nie o gwiazdki tylko o usunięcie ostrzeżeń. Z góry dzięki.
Ps2.Jak tylko dojdzie saletra to postaram się pokazać mój p.cz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 6 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP