Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Azydek Sodu (NaN3) toksyczność

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Wto Cze 17, 2008 6:24 pm    Temat postu: Azydek Sodu (NaN3) toksyczność Odpowiedz z cytatem

Otóż zastanawia mnie od jakiegoś czasu kwestia toksyczności NaN3 , wiadomo jest toksyczny ale jak bardzo - ile musiał by człowiek tego syfu spożyć aby fiknąć kopytami do góry ? I w jaki sposób tak dokładnie następuje zgon po spożyciu ew. innym kontakcie ?
Powrót do góry
Pamad
Gość





PostWysłany: Wto Cze 17, 2008 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o dawkę śmiertelną to nic nie odpowiem, wiem tylko, że podaje się to w mg/kg masy ciała. Natomiast jeśli chodzi o sposób w jaki to działa to gdzieś mi się kiedyś obiło o uszy, że substancja ta blokuje oddychanie na poziomie komórkowym - coś w stylu cyjanku potasu?

Pzdr
Powrót do góry
Pasterz



Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 54
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Cze 17, 2008 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Azydki łączą się z grupą hemową podobnie jak cyjanki blokując cytochrom c. Umiera się więc pewne podobnie jak po KCN a i gdzieś czytałem, ze dawka zbliżona ale jakieś 100% te informacje to nie są
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Wto Cze 17, 2008 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Że dawka zbliżona to słyszałem - w sumie HCN ,KCN i azdyki to dośc podobne substancje przynajmniej w efekcie działania... atakują oddychanie na poziomie komórkowym ale ile musiał by taki powiedzmy osobnik(na siebie licząc to tak z 80kg) sie tego najeść żeby był zgon ?
Powrót do góry
B&G



Dołączył: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Skąd: Uć

PostWysłany: Sro Cze 18, 2008 12:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LD50 dla szczura 27mg/kg
80 kilowy koleś po zeżarciu trochę powyżej 2g ma 50% szans na spotkanie ze św. Piotrem. Nieźle Smile.

LC50 (królik skóra) 20mg/kg
TDL0 (min. dawka -objawy zatrucia 0,71ug/kg

źródło: POCH, karta charakterystyki

G.M.


Ostatnio zmieniony przez B&G dnia Sob Lip 19, 2008 1:40 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sro Cze 18, 2008 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eeee to nie jest tak źle ja sie tu bałem że jak sie dotkne ledwie to już tot a tu widze całkiem sporo spożyć trzeba ... czyli żeby na bank umrzeć trzeba jakieś 5g zjeść a tu już naprawde sporo

PS . ile sie od tego umiera i czy ma sie tyle czasu i przytomności (czytaj czy bardzo boli czy nie) żeby sie jeszcze jakoś samemu poratować i właśnie czym sie ratować z tego można
Powrót do góry
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Sro Cze 18, 2008 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[...]Azydek sodu – dokumentacja
Renata Soćko, Jan Stetkiewicz

Azydek sodu jest białym, krystalicznym ciałem stałym bez zapachu. Stosowany jest w syntezach organicznych, w produkcji materiałów wybuchowych oraz jako środek napędowy w samolotach odrzutowych. Azydek sodu jest głównym czynnikiem generującym gaz w samochodowych poduszkach powietrznych, które są coraz częściej stosowane na świecie. Ponadto azydek sodu znalazł zastosowanie jako herbicyd, insektycyd, nematocyd, fungicyd i bakteriocyd. W laboratoriach azydek sodu wykorzystuje się do konserwacji odczynników. Był również stosowany jako lek obniżający ciśnienie.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (DzU nr 11, poz. 84, z późniejszymi zmianami) azydek sodu został sklasyfikowany jako substancja bardzo toksyczna i substancja niebezpieczna dla środowiska. Oznakowano go symbolami niebezpieczeństwa: R28 − działa bardzo toksycznie po połknięciu, R32 − w kontakcie z kwasami uwalnia bardzo toksyczne gazy, oraz R50/53 − działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym.
Azydek sodu nie wykazuje działania rakotwórczego i teratogennego. Działa embriotoksycznie tylko w dużych dawkach. Związek ten wykazuje działanie mutagenne w komórkach bakterii, roślin i ssaków.
Azydek sodu zarówno u ludzi jak i u zwierząt powoduje zespół objawów ze strony układu sercowonaczyniowego w postaci obniżenia ciśnienia krwi, częstoskurczu oraz niedokrwienia mięśnia sercowego. U osób narażonych często występują bóle głowy. Związek ten wykazuje ponadto działanie drażniące na oczy i górne drogi oddechowe.
Zaburzenia wywołane azydkiem sodu związane są z zahamowaniem aktywności katalazy krwi i uszkodzeniem procesów fosforylacji, a szczególnie przemiany kwasu adenozynodwufosforowego w kwas adenozynotrójfosforowy. Azydek sodu wpływa na układ krążenia wywierając działanie rozkurczające na mięśnie gładkie obwodowych naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.
Zaproponowano przyjęcie wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia pułapowego azydku sodu na poziomie 0,3 mg/m³. Jest ona zgodna z wartością obowiązującą w większości państw. Powinna zapobiec głównie skutkom działania drażniącego azydku sodu oraz powinna znacznie zredukować ryzyko efektów sercowonaczyniowych i ograniczyć występowanie bólów głowy u pracowników narażonych. Ze względu na to, że skóra stanowi istotną drogę narażenia, proponuje się oznaczenie azydku sodu na liście NDS symbolem "Sk".[...]



Żródło --> http://www.ciop.pl/8667.html

Ale [...]Stosowany jest .......jako środek napędowy w samolotach odrzutowych[...] tu mi szanowna Pani ( i Pan ) zabiła ćwieka Cool


Miłego dnia A
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Czw Cze 19, 2008 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u zatrutego HN3 wystepuje scisk gardła taki jak by ktos na szubienicy chyba wieszał a oczy rozpierd... krew po tygodniu wyglada sie jak królik przestrzegam przed zabawani z azydkiem bo sam o mało nie odjechałem przez to ze ... i wcale nie chodzi o jego zjadanie czy tez nie mycie raczek po pracy w labie...
_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pasterz



Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 54
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 19, 2008 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Azydek sodu nie wykazuje działania rakotwórczego i teratogennego. Działa embriotoksycznie tylko w dużych dawkach. Związek ten wykazuje działanie mutagenne w komórkach bakterii, roślin i ssaków.


A jak coś może być mutagenne i przy tym nie rakotwórcze Question Confused

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TIK TAK



Dołączył: 26 Gru 2003
Posty: 70

PostWysłany: Pią Cze 20, 2008 8:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podobny temat już na forum był, i z tego co pamiętam co tam pisało to wychodziło ze sie umiera od gazów które powstają podczas kontaktu azydku z kwasami żołądkowymi.
_________________
jesli chcesz sciagnac cos z mojej strony wyslij mi PW to ja wlacze :]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pasterz



Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 54
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią Cze 20, 2008 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no na pewno nie tylko bo to by znaczyło że po wstrzyknięciu nic się nie stanie Wink
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ander



Dołączył: 14 Maj 2002
Posty: 178

PostWysłany: Sob Cze 21, 2008 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sumie azotowodor jest w miare niegrozny z tym ze ja pracowalem w zimie w garazu z przeciagiem nad tetrazolami wiec preznosc par byla niska a przeciag usuwal opary. oczywiscie czasami wyczuwalem zapach HN3 ale nic poza przekrwieniem oczu i pare razy silnym bolem glowy nie bylo. podobno dobrze sobie wypic 50-tke.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sob Cze 21, 2008 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli jak na wszystko i na to wódka pomorze...
Powrót do góry
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Lut 19, 2011 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć.
No a mógłby mi ktoś powiedzieć jak jest z dostępnością azydku sodu?
Czy sprzedają go normalnie czy też trzeba jakieś zaświadczenie/zezwolenie?
Bo kilka lat temu pytałem się o NaF i chcieli zaświadczenia sanepidu, a dawka śmiertelna NaF to ponoć było 0.3g.
A jak jest z NaN3, czy wydają od ręki?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sob Lut 19, 2011 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pochu się na pewno tego nie kupi ...
Powrót do góry
czort12



Dołączył: 22 Sty 2007
Posty: 18

PostWysłany: Sob Lut 19, 2011 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanlab i firmy siostry są dość miłe ale sądzę, że azydek sodu dla zwykłego śmiertelnika przekracza już ich poziom tolerancji na klienta;) Generalnie zasada jest taka, że im mniejsza firma tym większa szansa, że coś dostaniesz. W molochach pracownik działu sprzedaży i tak nie zarabia wg utargu więc po co ma d*** nastawiać i ryzykować, że ktoś sobie tym krzywdę zrobi?!
_________________
Zapraszam na: www.gothicmods.info
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP