Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Szelki [Aerial Shells] str 41-60
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Boro



Do³±czy³: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWys³any: Sro Kwi 16, 2008 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam tez cos od siebie tak zeby cos sie dzialo Smile

Wydaje mi sie ze zastosowane jako nosnik nasiona trawy sa nieco za drobne jak na szelke tych rozmiarow - nie mam przekonania czy calosc bursta zdazy sie spalic i czy ogien za dosc wczesnie zdazy dotrzec do wszytskich gwiazdek zanim korpus szelki zostanie rozerwany. Nigdy nie stosowalem nasion trawy ale patrzac na zamieszczone zdjecia wydaje mi sie ze one zbyt scisle przylegaja do siebie nie pozostaiajac pomiedzy zbyt duzo wolnej przestrzeni co z pewnoscia nie pomaga w liniowej predkosci przemieszczania sie ognia.
Na zamieszczonym filmie nie za duzo widac ale wydaje mi sie ze nie ma szans zeby wysztkie ~90 gwiazdek odpalilo (do tego 15mm kulki nie sa malymi gwiazdkami i daja dosc duzo ognia). Wyglada to tak troche jakby odpalila tylko czesc gwiazdek z jednej strony szelki choc to naprawde trudno ocenic na podstawie filmiku.
Osobiscie nie znalazlem narazie lepszego nosnika jak wiory dla gryzoni. Oczywiscie nie kazde - musza byc przesiewane z pylow i najlepiej takie spod struga elektrycznego, takie pozwijane o dosc powtarzalnych roznmarach/rozdrobnieniu, nie wszedzie da sie takie dostac..
Luski ryzowej czy orkiszowej nigdy nie mialem mozliwosci testowac - pewnie byla by najlepsza skoro zoltki ja stosuja.

Ogolnie rzecz biorac pierwszorzednym zadaniem bursta jest wytworzenie szybkiego impulsu cisnienia wewnatrz szelki. Od tego jak szybko narastajace bedzie to zjawisko zalezy symetria rozrzutu/fragmentacja. Szybkosc bursta zalezy od uzytej miesznki jak i jej przestrennego rozlozenia (formy nosnika). Nosnik powinien sie wiec charakteryzowac duza iloscia przestrzeni wolnej pomiedzy jego "czastkami" (czyli najlepiej jak ich forma jest skomplikowana a nie prosta jak kula czy prosty platek tak aby nie mogly sie zbijac/scisle ukladac tworzac przeszkode dla rozprzestrzeiajacego sie ognia) oraz duza powierzchnia rozwiniecia (czyli najlepiej jak stosunek ich powierzchni do objetosci bedzie jak najwiekszy).
Uzywane przeze mnie wiory czy takze luski roslin zbozowych spelniaja dosc dobrze te warunki.
Osobiscie do kalibru 4" wlacznie stosuje raczej mocny burst na H3 lub nawet BNa, do wiekszych wystarczajaca jest dobra maczka PCz.

P.S.
Porownujac rodzaje korpusow (papier, plasik) w kontekscie uzyskiwanego efektu rozrzutu/fragmentacji moje spoztrzezenia sa takie ze nie ma pomiedzy nimi wielkich roznic przy czym uzyskanie dobrego efektu w korpusie papierowym jest dosc trudne ze wzgledu na wymagania co do jakosci samego korpusu jak i przedewszytskim do jakosci i powtarzalnosci oklejenia. Panie pracujace w fabrykach fajerwerkow maja ta technika opanowana do perfekcji natomiast w warunkach amatorskich, domowych z mojego doswiadczenia zdecydowanie lepiej spisuja sie korpusy palstikowe ktorych sam uzywam i ktore kiedys nawet oferowalem na forum.
Od czasu gdy przesiadlem sie na plastik zaponialem o problemach zwiazanych z powtarzalnoscia efektu no i oczywiscie z ich produkcja, czasochlonnym oklejaniu itp - czas ktory mija od momenty zabrania sie do zlozenia szelki do momentu ogladania jej efektow na niebie nie stanowi nawet godziny.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pietom



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWys³any: Pi± Kwi 18, 2008 10:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szeleczka z³o¿ona tydzieñ temu, lecz zwleka³em z jej odpaleniem do czasu powrotu z delegacji, niestety nie mam tam dostêpu do internetu, chyba ¿e w telefonie... ale ka¿dy wie jak dzia³a internet w telefonie...

Zastosowa³em tym razem korpus papierowy w³asnej produkcji, gwiazdki u³o¿y³em tak jak poprzednim razem ale przed wsypaniem burstu w³o¿y³em kawa³ek chusteczki higieniecznej (tak jak to robi± chinole) i dopiero na tê chusteczkê wsypa³em burst. Dodatkowo wsypa³em 2g FB nadmanganian potasu + magnez w sk³adzie 70/30 (delikatnie rozkruszy³em osobno w mo¼dzierzu) zawin±³em w woreczek foliowy i u³o¿y³em na ¶rodku szelki (miêdzy 1 a 2 pó³kul±) Zastosowa³em podwójny lont 3mm tak jak to pisa³ kolega lampek i umiejscowi³em jego czê¶æ zap³onow± w centrum szelki. Liftu u¿y³em 10g mniej ni¿ poprzednio czyli 50g py³ku p.cz przegryzanego i mielonego 24h. Oczywi¶cie na koniec oklejanie i dopasowywanie do mo¼dzierza.
W momencie odpalenia okaza³o siê ¿e kamerzysta (brat) krzyczy - tu nie ma baterii!!.... i sta³o siê, wielkie bum, lot udany bo 4 sekundy. A jako fina³ piekny rozrzut gwiazdek, co¶ jakby rozgwiazda z du¿± ilo¶ci± ramion, efekt utrzymywa³ siê na niebie do¶æ d³ugo po czym spada³y z³ote iskierki (rza¿±ce siê nasiona trawy)
Ale nic straconego, efekt powtórzy siê jeszcze raz jutro i tym razem osobi¶ciê dopilnuje by wszystko by³o nagrane.

Ma³e podsumowanie:
- nadal za mocny lift - ¶cianki mo¼dzierza nadszarpane oraz wielki huk podczas eksplozji
- rza¿±ce nasiona trawy spadaj± na ziemiê i na niej jeszcze chwilkê siê tl± - bêdê musia³ zrobiæ partiê trocin pokrytych H3 (bojê siê mieszania chloranu z siark± - gwiazdki sk³adaj± siê w pewnej czê¶ci z siarki (chyba, ¿e kto¶ ma jaki¶ sprawdzony sposób jak je oddzieliæ by gotowa szelka mog³a byæ przechowywana bezpiecznie przez okres kilku miesiêcy)

To chyba tyle z moich spostrze¿eñ. Zabieram siê za sk³adanie nastêpnej. Zdjêcia oraz filmik zamieszê jutro wieczorem.

Zaczynam byæ coraz wiêkszej nadzieji, ¿e pokaz który szykuje mo¿e siê udaæ Very Happy

Pozdro

a oto parê fotek z produkcji kolejnej szelki:




obwi±za³em visco nitk± jako zabezpieczenie przed wepchniêciem opu¼niacza


na tej fotce widaæ koñcówkê opu¼niacza


woreczek z FB


zlochany mo¼dzierz po 4 próbnych strza³ach na jako¶æ p.cz i po 2 szelkach


Ostatnio zmieniony przez pietom dnia Sob Kwi 19, 2008 1:38 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kacper



Do³±czy³: 17 Maj 2003
Posty: 180
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Kwi 18, 2008 11:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

pietom napisa³:
...nadmanganian potasu + magnez...

...(bojê siê mieszania chloranu z siark± - gwiazdki sk³adaj± siê w pewnej czê¶ci z siarki (chyba, ¿e kto¶ ma jaki¶ sprawdzony sposób jak je oddzieliæ by gotowa szelka mog³a byæ przechowywana bezpiecznie przez okres kilku miesiêcy)...



Zapewniam Ciê, ¿e KClO3 + S jest bardzo bezpieczna i stabilna w porównaniu do KMnO4 + reduktor. Jak to mo¿liwe, ¿e przejmujesz siê chloranem z siark± jak dojesz do szelki manganian (VII) potasu Shocked Przecie¿ to jest jak zapalnik czu³y na niefarta! Nigdy nie u¿ywaj KMnO4 w fajerwerkach!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
pietom



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWys³any: Sob Kwi 19, 2008 1:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zastosowa³em FB ze stronki http://piroportal.org/index.php?run=piro_szelki
nie tylko na tej stronie spotka³em siê z takim sk³adem FB, wiêc je¶li stosuje go wiêcej ni¿ 1 osoba to jest to w miarê bezpieczny i sprawdzony sk³ad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Sob Kwi 19, 2008 8:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pietom napisa³:
wiêc je¶li stosuje go wiêcej ni¿ 1 osoba to jest to w miarê bezpieczny i sprawdzony sk³ad


Guzik prawda. Kacper dobrze mowi. Jeszcze jedna rada - ciezko ocenic proporcje, ale wyglada na to, ze jesli to ma byc chryzantema to dajesz za duze gwiazdy. Duzy plus nalezy sie za ladne polkule.

Co do artukulu to nigdy nie zrozumiem po co ktos sie bierze za pisanie na temat, na ktory ma znikome pojecie.
Polecam dobra lekture na poranek Smile Zdanie na dzien dzisiejszy ktore niezmiernie mnie rozbawilo: Lecz je¶li nie chcemy robiæ "prowizorki"


Pozdrawiam
Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
pietom



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWys³any: Sob Kwi 19, 2008 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

obiecany filmik - jeszcze ciep³y, tym razem sam nagrywa³em i to od momentu odpalenia lontu Razz

- nie wiem co siê dzieje z serwisem internetowym wrzuta.pl ale za kazdym razem plik zostaje usuniety... spróbuje zamie¶ciæ gdzie¶ indziej

Wczoraj wysz³a prawie idealna kula a dzi¶ tylko takie co¶.
Teraz zabieram siê do robienia po¿±dnego burstu.

Wnioski:
- papierowe korpusy 100 razy lepiej ulegaj± fragmentacji ni¿ plastikowe typu takiego jak zastosowa³em przy pierwszym odpaleniu szelki
- tym razem jako lift zastosowa³m 45g py³ku p.cz. - nie by³o tak wielkiego huku podczas miotania, a szelka dolecia³a i tak na po¿±dan± wysoko¶æ
- nie wiem czemu, ale ziarna trawy tym razem nie opada³y tak d³ugo na ziemiê

Jeszcze niech kto¶ mi powie: aby osi±gn±æ efekt typu chrysanetmum w szelkach 4" to jakiej wielko¶ci powinienem zastosowaæ gwiazdki, 5-6mm czy tekie które posiadam wystarcz± (15mm)? Oczywi¶cie po zastosowaniu po¿±dnego burstu na H3
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Nostra



Do³±czy³: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWys³any: Nie Kwi 20, 2008 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pietom napisa³:

- papierowe korpusy 100 razy lepiej ulegaj± fragmentacji ni¿ plastikowe typu takiego jak zastosowa³em przy pierwszym odpaleniu szelki


bo masz lipny burst, i nic wiêcej

Cytat:
Jeszcze niech kto¶ mi powie: aby osi±gn±æ efekt typu chrysanetmum w szelkach 4" to jakiej wielko¶ci powinienem zastosowaæ gwiazdki, 5-6mm czy tekie które posiadam wystarcz± (15mm)? Oczywi¶cie po zastosowaniu po¿±dnego burstu na H3


ja bym da³ co¶ oko³o 1cm, 5mm to stanowczo za ma³e na 4"

_________________


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Boro



Do³±czy³: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWys³any: Nie Kwi 20, 2008 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pietom,

na burst uzyj H3 na trocinach i dodaj do tego luzem ~plaska lyzeczke FB (jak masz to zmieszaj objetosciowo 2 czesci FB na alu/kclo3 (30/70) z 1 czescia magnalium - daje wyjatkowo dobrego kopa).

kulki srednicy 15mm sa bardzo dobre do 4" bo efekt chryzantema jest bardzo szybki i zeby uzyskac ladna srednice rozrzutu to musza sie one chwile spalac. 10mm to minimum.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pietom



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWys³any: Nie Maj 04, 2008 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zrobi³em sobie trocinki na H3, 4 cz h3, 1 cz trocin. Upcha³em gwiazdki, w³o¿y³em chusteczkê, nasypa³em na ni± trocin + ³y¿eczka FB lu¼no tak jak to zaleci³ Boro. Z³o¿y³êm wszystko do kupy, odpalam i ... i dla czego?

film:


Niby burst na H3 a prêdko¶æ wyrzutu gwiazdek mo¿na porównaæ ze swobodnym opadaniem, mo¿e za krótko sch³o po obklejaniu (bo tylko godzinkê w temp ok 40-50 st.) obkleja³em papierem pocztowym z klejem skrobiowym

Odpala³em trociny na tale¿yku to prêdko¶æ spalania by³± równa mgnieniu oka ;p. Na pewno jako¶æ podsk³dników by³a bardzo dobra, wêgiel samorobny z wierzby, mielony w m³ynku kulowym na py³


Nie wszystkie gwiazdki te¿ odpali³y, Na filmie s³ychaæ jak gwiazdka ude¿a w dach s±siada ;p

W czym moze tkwiæ problem?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Boro



Do³±czy³: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWys³any: Pon Maj 05, 2008 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wg mnie korpus jest za slaby - wykonanie dobrego korpusu papierowego to nie lada wyczyn w domowych warunkach - mnie to w kazdym razie przeroslo. Jedynym dobrym rozwiazaniem bylo by zastosowanie korpusow jakie kiedys oferowal user 'korpusek' czy jakos tak - profesjonalnie wykonane tekturowe polkule. Po starannym i dosc grubym ich obklejeniu efekt bylby napewno dobry.

po obejrzeniu filmu mam wrazenie jakby blysk przy wybuchu byl jakis za slaby jak na lyzeczke FB ale skoro pisales ze dales to dales...


pytania:
czy szelka byla odpalana centralnie? jakiej grubosci korpus i oklejenie zastosowales?
czy zastosowales tylko jedna warstwe z chusteczki do oddzielenia bursta od gwiazdek?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
lampek



Do³±czy³: 28 Maj 2007
Posty: 67
Sk±d: wiedziec wszystko

PostWys³any: Wto Maj 06, 2008 6:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mo¿e gdyby¶ poczeka³ ze dwa dni a¿ okleina zaschnie to by³o by git. Mi jak siê ¶ni to u¿ywam Pcz na ry¿u + posypka z flasha na KClO4.
stopklatka z neta:
a korpus wstêpny to 3s³oneczka z bloku technicznego na ka¿d± pó³kule. Potem jeszcze duuuuzo obklejania na szelke. Zajmuje mi to jakie¶ 10minut nie licz±c wycinania pasków. Sposób obklejania to tak jak w tym linku
http://www.pirotech.info/index.php?k=szelka
tylko ¿e 3 razy wiêcej. Zastanawiam siê jak by tu obkleiæ srajta¶m±+wikol Idea w 2" kulistych testuje ró¿ne grubo¶ci okleiny ze srajta¶my i typy brustu. Najprawdopodobniej uda siê zrobiæ bardzo ³adn± 2" qlke bez chloranów V jak i VII Exclamation Exclamation ale jak ju¿ to mo¿e wrzuce pare filmików i fotek z produkcji Laughing


Ostatnio zmieniony przez lampek dnia Pon Maj 12, 2008 6:00 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pietom



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWys³any: Wto Maj 06, 2008 5:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szelka by³a odpalona centralnie
korpus grubo¶ci 1,5mm (korpus jest twardy, ciê¿ko jest go przerwaæ, czasem nawet ³atwiej go nad³amaæ ni¿ przerwaæ)
oklejenie ta¶m±: http://www.markery.pl/product_info.php/cPath/82/products_id/8212 (okleja³em j± paskami d³ugo¶ci odpowiadaj±cej objêto¶ci szelki, da³em gdzie¶ tak z 4-5 warstw) tylko krótko sch³o, ok. godzinkê w temp ok 40-50st C.
do oddzielenia gwiazdek od burstu zastosowa³em jedn± warstwê z chustezki higienicznej
nie jestem pewien czy nie da³em za ma³o burstu, niby objêto¶ciowo wype³nia³ ca³± powieszchniê.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wiktor



Do³±czy³: 28 Sie 2003
Posty: 120
Sk±d: z PiroChem

PostWys³any: Wto Maj 06, 2008 8:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Kiedy¶ kupi³em kilka rolek tej ta¶my i oklei³em pusty korpus po wyschniêciu i przeciêciu szelki mo¿na by³o obraæ j± jak ugotowane jajko z skorupki. Klej na ta¶mie wy¶mienicie trzyma³ siê tektury gorzej z przyczepno¶ci± ta¶my do samej siebie Very Happy.

Ta¶ma by³a bardzo dobrze zwil¿ona i dobrze naci±gniêta podczas oklejania, mo¿e problem tkwi w tym i¿ u¿y³em pêdzla a nie dyspensera, ale w±tpiê...

Pozdrawiam
Wiktor

_________________
Znów w bran¿y Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki bêdziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tetrazen



Do³±czy³: 29 Lis 2004
Posty: 38
Sk±d: z nitrozwi±zku

PostWys³any: Wto Maj 06, 2008 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pietom napisa³:
da³em gdzie¶ tak z 4-5 warstw) tylko krótko sch³o, ok. godzinkê w temp ok 40-50st C.


Lepiej daj 7-8 warstw (klejone na raty przez dwa dni) i susz kilka dni w temp. pokojowej, bêdzie dzia³aæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Cycu



Do³±czy³: 09 Pa¼ 2005
Posty: 21

PostWys³any: Sro Maj 07, 2008 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy
Trzy 3” szelki kuliste.

Jedna pó³kula mia³a gwiazdki czerwone a w drugiej by³y 4 ma³e szelki 1” niestety szelka poleca³a naprawdê wysoko przesadzi³em i to naprawdê mocno z liftem gdyby by³o ni¿ej by³o by super a tak to sami zobaczcie.

Film

W tej szelce chcia³em uzyskaæ efekt „ring” dodatkowo na samym dnie pó³kul da³em kilka gwiazdek niebieskich.

Film

Ta szelka chod¼ nie wysz³a, bo nie da³em FB i cienko j± oklei³em, bo ok. 1,5mm, ale ten zielony kolor na ¿ywo by³ naprawdê super. Testowa³em nowy sk³ad na gwiazdki zielone i zostanê ju¿ przy nim. Film niestety nagrywany komórka 

Film

Sk³ad na gwiazdki zielone:
Ba(NO3)2 -53
Pam 50 -12
S -17
C2CL6(HCE) -13

Pozdrawiam Cycu

_________________
Ja tego nie pisa³em Wink


Ostatnio zmieniony przez Cycu dnia Pi± Maj 09, 2008 3:28 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pietom



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWys³any: Sob Maj 10, 2008 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

okleja³em szelke 1 d³ugim kawa³kiem ta¶my papierowej smarowanej wod± + vicolem w proporcji 50/50. Zrobi³em 4 warstwy gdy¿ ¶rednica szelki wzros³a ju¿ do 10cm, czyli na styk z mo¼dzierzem. Po wyschniêciu szelka straci³a parê mm i wchodzi³a lu¼no do mo¼dzierza.
FB da³em 3g o sk³adzie jaki poda³ Boro. Szelka sch³a 1,5 dnia w temp 50 st. C.

Tym razem wysz³a piêkna kula (na filmiku nie widaæ jej w ca³o¶ci, jedynie centrum, ale to dla tego, ze za blisko sta³em, aparat te¿ nie uwieczni³ snopów iskier jakie ci±gnê³y za sob± gwiazdki) Niestety odpali³a tylko czê¶æ gwiazdek Sad Jakiego primeru powinienem u¿yæ by zapalno¶æ by³a ¿êdu 90%?

Filmik z odpalenia:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Boro



Do³±czy³: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWys³any: Nie Maj 11, 2008 1:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z mojego doswiadczenia wiem ze do gwiazdek weglowych nie trzeba stosowac zadnego primera. Dobrze jest jednak pilnowac zeby przy koncu toczenia ich powierzchnia byla raczej porowata niz gladka - nalezy unikac zbytniego moczenia bo wtedy na powierzchni moze stworzyc sie warstwa takiego "lukru" z KNO3 ktory moze utrudniac zaplon.

Nie wiem dlaczego nie odpalily Ci wszytskie gwiazdki - nie wiem tez jesligo skladu uzyles ale sadzac po efekcie to cos w stylu chryzantemy lub tiger tail'a ktore sa latwo zapalne. Odrobine gorzej jest z zapalnoscia willow - dla pewnosci mozna na sam koniec przeciagnac cieniutka warstwe maczki PCz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tetrazen



Do³±czy³: 29 Lis 2004
Posty: 38
Sk±d: z nitrozwi±zku

PostWys³any: Nie Maj 11, 2008 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla pewno¶ci mo¿na zawsze daæ p.cz. albo - jesli nie stosujesz u¿yj gwiazdek ciêtych - maj± 2 razy wiêksz± powierzchniê ni¿ kule o tej samej objêto¶ci - ostre krawêdzie prostopad³o¶cianów znacznie ³atwiej siê rozgrzewaj± i zapalaj± w przeciwieñstwie do g³adkiej powierzchni kuli.
p.s. Nie ¿a³uj obklejania Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pietom



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWys³any: Nie Maj 11, 2008 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba spróbuje z t± m±czk± p.cz, zobaczymy co z tego wyjdzie.
chwilowo gwiazdki sie skonczyli i trzeba toczyæ nowe, ale najpierw zrobie do koñca star rolerka, muszê zrobiæ regulator obrotów silnika i przyczepiæ bêben do wa³u.
Co do obklejania to nie mog³em daæ wiêcej ni¿ 4 warstwy poniewa¿ szelka, jak pisa³em wy¿ej, osi±gnê³a ju¿ ¶rednicê zbli¿on± do 99mm. Nie wiedzia³em jednak, ¿e po wyschniêciu ta ¶rednica znacznie siê zmniejszy. Ale i tak przy tym obklejaniu co teraz zastosowa³em z vicolem, rozrzut gwiazd by³ bardzo piêkny. Przy nastêpnej próbie zastosuje ju¿ gwiazdki chrysantemum to green/red i spróbujê z 5 warstw± obklejenia, chocia¿ my¶lê ze 4+vicol i nieca³ê 2 dni schniêcia wystarcz± w zupe³no¶ci - wnioski wysnute z odpalenia tej szelki
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pietom



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 54

PostWys³any: Sro Cze 18, 2008 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za d³ugi opó¼niacz i mo¿na by³o daæ wiêcej granulatu p.cz. jako liftu bo gwiazdy siêg±³y ziemi Razz. Szelka wa¿y³a nieca³e 300g, liftu da³em 45g. Gwiazdki jakich u¿y³em to resztki moich pierwszych gwiazdek chrysantemum oraz parê sztuk chrysantemum to falls.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Nastêpny
Strona 2 z 8

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP