Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Azodikarbonamid

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
PINOT

Do陰czy: 25 Lis 2003
Sk康: Wroc豉w

PostWys豉ny: Sob Sty 08, 2005 12:27 am    Temat postu: Azodikarbonamid Odpowiedz z cytatem

Nie wiedzia貫m za bardzo gdzie ten temat umie軼i, je郵i kto ma lepszy pomys gdzie to da to prosz o przeniesienie.

Ot騜 ogl康a貫m pr鏏k zwi您ku, kt鏎y nazywa si azodikarbonamid (azodicarbonamide) C2H4O2N4. 草速y proszek, oznaczony jako materia 豉twopalny a nawet wybuchowy. Jego wybuchowo嗆 nie jest jednak chyba zwi您ana z obecno軼i eksplozofor闚 (bo ich nie ma w cz御teczce), a raczej podobnie jak py zbo穎wy wybuchaj jego mieszaniny z powietrzem.

Zwi您ek ten s逝篡 do procesu spieniania - "uszlachetniania" m彗i dla piekarstwa, tworzyw sztucznych i w og鏊e wsz璠zie, gdzie potrzebne jest wytworzenie struktuy porowatej. Rozk豉da to si egzotermicznie w temperaturach 170-200 stopni na NH3, CO, CO2 i kwas izocyjanowy, ale nie jest to reakcja gwa速owna.
Pr鏏ki zmieszane z KP i AP spalaj si do嗆 spokojnie wytwarzaj帷 du膨 ilo嗆 gaz闚 i d逝gi, ch這dny p這mie. W mieszaninie z AN i chromianem materia spala si zupe軟ie jak masa op騧niaj帷a....huczy wydzielaj帷 sporo gazu (nie dymu) i zero p這mienia.
Nasuwa si my郵 o zastosowaniu tego zwi您ku jako dodatku do paliw rakietowych, zwi瘯szaj帷ym ilo嗆 produkt闚 gazowych. Daj ten temat jednak do pirotechniki, bo wielu tu ludzi obytych z podpalaniem r騜nych mieszanek..Wink a chcia貫m najpierw zapyta: czy kto z was s造sza o masach pirotechnicznych (poduszki pow., napinacze pas闚, generatory gazu.....) opartych na azodikarbonamidzie ?

aspiryna
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Wrz 28, 2007 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

US5883330, US20050092406
Zwi您ek do nabycia w firmie Torimex-Chemicals Ltd Sp z o o
http://www.torimex-chemicals.com/index.php?id=3&pID=13 pod nazw ADC. Oj rakietowcy to mo瞠 by co dla Was.
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Nie Mar 16, 2008 9:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Ten zwi您ek znalaz si w wielu testowanych kompozycjach na airbagi. Jest te w trakie testowania niekt鏎ych kompozycji paliw typu Vulcanite EB-75 opracowywanych i patentowanych przez Aeroteh, czyli nowych paliw do amatorskich silnik闚 rakietowych. Ciekawostk jest fakt, 瞠 Vulcanite maj niski wyk豉dnik eksponentu mimo, 瞠 utleniaczem jest KClO4.

Ale ja nie o tym.
Mam pro軸 do u篡tkownik闚 forum, dysponuj帷ych literatur naukow i dost瘼瘱 do bibliotek uniwersyteckich. Azodikarbonamid tworzy diazotan (azodicarbonamide dinitrate lub ADCA dinitrate). Czy mo瞠 kto sprawdzi, jakie to ma w豉軼iwo軼i, czy jest bezpieczne?

Pozdrawiam,
PI

Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Mar 17, 2008 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie znam angielskiego cho po wzorach co tam czaj Wink . Tak jak sie spodziewa貫m azodicarbonamid otrzymuje si przez utlenienie pochodnej hydrazowej dicarbonamidu czyli hydrazodicarbonamidu.

Wi璚ej pisze TU i kilkacie plik ZIP.

Wg mnie patent na to paliwo jest po to aby by. Praktycznie nie ma 瘸dnego znaczenia podobnie jak 99,99 % patent闚. Poroforem mo瞠 by r闚nie kwas cytrynowy i tu bym zach璚i innych do bada. Tani, dost瘼ny i kto wie Question

W encykopedi MW Fedorofa nie znalaz貫m nic o azodicarbonamide dinitrate. Jak kto znajdzie info ch皻nie przeczytam :- )

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Pon Mar 17, 2008 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi瘯uj Arek za zach璚anie, ale mo瞠 innym razem.
Azodikarbonamid jest do嗆 豉two dost瘼ny
Patent, o kt鏎ym wspomnia貫m jest na paliwa bazuj帷e na KClO4 i Azoamidach, odpowiednie prochowi czarnemu, do amatorskich silnik闚 czo這wych. Maj by mo磧iwe do elaborowania w spos鏏 maszynowy. W bogatych krajach, gdzie si豉 robocza jest droga, do wyrob闚 amatorskich warto u篡 2x dro窺zych surowc闚 aby elaborowa maszynowo. Patent jest nowy, o ile wiem paliwo zostanie wprowadzone do sprzeda篡 po uzyskaniu niezb璠nych certyfikat闚.

Wracaj帷 do tematu azotanu azodikarbonamidu, prosz koleg闚 maj帷ych dost瘼 do literatury naukowej o ka盥 informacj, kt鏎 znajd na ten temat. Gdybanie zostawmy na "towarzyskie".

Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Mar 17, 2008 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:
Dzi瘯uj Arek za zach璚anie, ale mo瞠 innym razem.
Azodikarbonamid jest do嗆 豉two dost瘼ny.............................
...........Gdybanie zostawmy na "towarzyskie".

Ale ja nie Ciebie zach璚am Wink . Jako maruda internetowa napisz, 瞠 azodicarbonamid jest wra磧iwy na wilgo i rozk豉da si m.in. do tlenku azotu. Podejrzewam wi璚, 瞠 diazotan robi si r闚nie z pochodnej hydrazowej wi璚 nic z tego nie b璠zie ( czyli stosuj帷 azodicarbonamid ). A co do tych patent闚 to po prostu znam in篡niera co ma ich 10 i w swoim czasie nieco schud bo na chleb nie mia Shocked . Du瞠 firmy dla zasady patentuj co si da - na wszelki wypadek. No i ja nie gdybi bo w ko鎍u co sensownego wy瞠j i tu napisz Wink

A dla innych jedna * jak wyja郾i ( i oszacuj ) sk康 si bierze zysk energetyczny przy stosowaniu jak reduktor w paliwie zwi您ku azowego lub hydrazowego.

Na pewno poruszy貫 ciekawy temat cho dla mnie wy豉cznie teoretyczny. Ju lepiej przerobi mocznik na pochodn hydrazow poprzez utlenienie mocznika przy pomocy podchlorynu sodu. Sporo roboty a czy warto si tym grzeba skoro zamiast 5 % KCLO4 damy 5 % AP i b璠zie gicior Question Razz . Wiem, wiem, AP to surowiec strategiczny by mo瞠 nie mo積a jego stosowa do paliw amatorskich ale tego nie wiem czy cho熲y jako dodatek mo瞠 w nim wyst瘼owa Question .

Przy豉czam si do apelu o poszukanie info na temat dwuazotanu azodicarbonamidu a tak瞠 jak sie jego syntezuje Wink

Mi貫go Wieczoru A
Powr鏒 do g鏎y
lumik1234

Do陰czy: 07 Pa 2006
Sk康: Warszawa

PostWys豉ny: Pon Mar 17, 2008 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Azodicarbonamid napewno da rade otrzymac przez reakcje hydrazyny z mocznikiem, a nastepnie utlenianie wedlug zapisu:

Mozliwe tez, ze ten zwiazek da rade otrzymac z siarczanu hydrazyny i cyjanianu potasu, a nastepnie utlenianie.
Tutaj jest jakis ebook z synteza: http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/abstract/61000110/ABSTRACT?CRETRY=1&SRETRY=0 , tylko trzeba placic za dostep Smile Jakby ktos mial konto byloby fajnie.
Pozdrawiam!
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Adres AIM
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Mar 17, 2008 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lumik1234 napisa:
...Azodicarbonamid napewno da rade otrzymac przez reakcje hydrazyny z mocznikiem, a nastepnie utlenianie

Po co kombinowa z hydrazyn jak samo utlenienie mocznika da pochodn hydrazow. Mnie co innego ciekawi. Wiadomo jak ci篹ko do mocznika wprowadzi dwie grupy - NO2. Nie wierz aby diazotan azodicarbamidu mo積a by這 otrzyma bezpo鈔ednio z azodicarbamidu skoro 豉two rozk豉da si on pod wp造wem wilgoci do m.in. NO. Oznacza to, 瞠 dwie gupy NH2-CO- wyci庵n窸y ( cz窷ciowo ) elektrony z grupy azowej -N=N- i uaktywni造 atomy azotu czyni帷 je bardziej elektrododatnie i podatne na nukleofilowy atak wody. Kr鏒ko m闚i帷 azodicarbamid jest nietrwa造. Mnie ciekawi czy mo積a znitrowa hydrazodicarbonamid do dinitropochodnej Question . By豚y jeszcze lepszym reduktorem ( o ile da rad jego tak otrzyma ) w paliwie rakietowym ni diazotan azodicarbamidu. Ale obawiam si, 瞠 stoi za tym qpa roboty i szkoda fatygi na to.

A.
Powr鏒 do g鏎y
zbyhk

Do陰czy: 05 Mar 2003
Sk康: skontowni

PostWys豉ny: Pon Lis 23, 2009 12:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powiedzcie sk康 to zdoby to ja juz przebadam pod katem "uzyteczno軼i" szczeg鏊nie azotan bo nadchloran moze byc cokolwiek za wrazliwy
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum