Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

jak następuje zapłon??

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kastor



Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 64
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Mar 07, 2008 10:40 pm    Temat postu: jak następuje zapłon?? Odpowiedz z cytatem

witam, czy wie ktoś na jakiej zasadzie następuje zapłon mieszanek czułych na tarcie czy wstrząsy? dla większości jest zrozumiałe, że po podgrzaniu mieszanki niektóre z cząsteczek mają energię równą energii aktywacji i zaczyna przebiegać reakcja, wydziela się ciepło, które dostarcza energii sąsiednim cząsteczkom... a jak to sie ma na przykład z nitrogliceryną?? myślę, że pytanie niełatwe, ale może ktoś wie Smile, pozdro
_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Triazine



Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 67
Skąd: z nadajnika

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, nitrogliceryna jest z reguły jednorodna ( czyli nie jest mieszaniną Confused ). Chyba należałoby porównać model jej cząsteczki np. z cząsteczką nitroglikolu. Od razu widać że łańcuch węgla nie jest liniowy ale skrajne atomy są ułożone pod pewnym kątem. Do tego dochodzi położenie grup -NO2 w przestrzeni. Gęstość prawie 1.6g/cm3, prawdopodobnie przy jej zwiększeniu (tarcie nacisk, udar itp. ) grupy -NO2 będą wzajemnie wywierać na siebie wpływ i zaczną się odrywać od cząsteczki. A to już wystarczy aby zapoczątkować reakcję.
Nitroglikol ma łańcuch złożony z dwóch atomów węgla jego cząsteczka, chcą nie chcąc jest bardziej "liniowa". Chodziło mi również o wzajemne odpychajace oddziaływanie na siebie grup nitrowych, tylko nie bardzo wiem jak to podpiąc...


Wiem że to dalece sie ma do rzeczywistości, więc proszę bardziej obeznanych o "ulgowe " potraktowanie tej tezy i autora...

Co do innych np mieszaniny na główkach zapałek, czy chloranów z P4 (białym) wyjaśnia się to jako przejście czerwonego fosforu w biały i zapłon pod wpływem tarcia. No i jeszcze porównać "ciepła tworzenia" w odpowiednich mieszankach, jeżeli są dodatnie, produkt będzie potencjalnie wrażliwy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kastor



Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 64
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 2:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe, widzę kolega chemik Cool
1. Wiadomo, że nitrogliceryna nie jest mieszaniną Very Happy.
2. Twoja teoria brzmi całkiem, całkiem Very Happy, tylko nie wiem o co chodzi z tą liniowością, jest jakaś zależność mówiąca o tym, że wygięte łańcuchy (ew. rozgałęzione) są bardziej wybuchowe? Nie wiem, czy można tak to porównywać, ale wiadome jest, że np. paliwa bardziej rozgałęzione spalają się łagodniej, podczas gdy taki n-heptan stukocze w silniku.
3. Z fosforem mogę się zgodzić pod warunkiem, że rzeczywiście podczas tarcia czerwony przechodzi w biały [jak wiadomo ten zapala się już w ok. 50*C].
4. Zastanawiałbym się nad ciepłami tworzenia, bo wydaje mi się, że stabilność danej mieszanki zależy raczej od energii aktywacji danej reakcji. O ile pamiętam to entalpia tworzenia nadchloranu potasu jest nieco dodatnia, a mimo to jest o niebo trwalszy niż chloran. Fajnie jakby ktoś miał wartość entalpii jakiejś reakcji z chloranem i nadchloranem, to można by porównać ich ciepła tworzenia. W książkach tego nie mam, więc może ktoś podzieli, albo poszukam później na necie Wink, pozdro

_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Triazine



Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 67
Skąd: z nadajnika

PostWysłany: Czw Mar 13, 2008 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A dziękuję, może i zdolny ale amator, tyle że nie z brainiaca Smile

2. No ogólnie rzecz biorąc, pomyślałem o naprężeniach w cząsteczce. Taki EGDN, dwa atomy węgla, wiązanie pojedyńcze C-C, a więc atomy mogą się dowolnie obracać, razem z przyłączonymi do nich grupami nitrowymi (wiem, CH2-O-NO2). Grupy -NO2 się odpychają i osiągają stabilną pozycję w cząsteczce. PETN podobna sytuacja, wprawdzie mamy 4 ale wszystkie są ułożone symetrycznie więc większych naprężeń nie ma. No a nitrogliceryna?? Z modelu cząsteczki wynika że leżą po jednej stronie łańcucha węglowego. A więc naprężenia są i to spore, grupy -NO2 muszą się dość silnie odpychać (czyli dążą do "połamania" cząsteczki).
Czy da się to jakoś udowodnić??
Myślę że tak, mieszanina nitrująca 99/98% (z bezwodnego HNO3) jest silniejsza od tej 65/98% (ze stęż HNO3). Do tych dwóch pierwszych związków można z dobrymi wynikami stosować mniej stężoną, do nitrogliceryny trzeba z kwasów bezwodnych (inaczej powstanie diazotan, nie triazotan gliceryny).
Wniosek, zestryfikowanie środkowej grupy -OH wymaga "mocniejszych" środków.
Z tą liniowością to mi sie zaczęło mieszać z węglowodorami i ich temperaturami wrzenia topnienia itp. Pomyłka zwykła.



3. No, to by miało sens w czasie tarcia zapałka może w jakimś punkcie osiągnąć wysoką temperaturę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP