Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Dichromian potasu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Nie Mar 02, 2008 6:16 pm    Temat postu: Dichromian potasu Odpowiedz z cytatem

Czy robi³ kto¶ mieszaniny pirotechniczne na dichromianie potasu (K2Cr2O7) ?
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Nie Mar 02, 2008 6:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi mi oto czy jest gorszym czy lepszym utleniaczem od KClO3, KClO4, KNO3 itd
Powrót do góry
kastor



Do³±czy³: 03 Sty 2008
Posty: 64
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Nie Mar 02, 2008 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pod wzglêdem elektrochemicznym jest ca³kiem dobrym utleniaczem (lepszy nawet ni¿ KClO4), dziêki czemu u¿ywany w chromianometrii, je¶li chodzi o wzglêdy piroteczniczne, to raczej nie stosuje siê go do mieszanek pirotechnicznych, a powodów jest kilka;
- 4 cz±steczki KClO4 daj± 8 cz. tlenu [tak mi siê wydaje, bo nie chce mi siê szukaæ reakcji Cool ], a 4 cz. dichromianu daj± tylko 3 cz. tlenu [to przed chwil± znalaz³em na wikipedii],
- 1 kg KNO3 -> 6,5 z³, a 1 kg K2Cr2O7 -> 26 z³ Wink [bez komentarza],
- zwi±zki chromu na wysokich stopniach utlenienia s± rakotwórczne Sad,
- pozatym mam jakie¶ odczucia, ¿e chromian jako¶ powoli siê rozk³ada :/ [to tylko moje odczucia], wiêc powoli bêdzie dostarczan tlenu (nie to co nadchloran Laughing ),

Z tego co wiem to mo¿na go stosowaæ jako katalizator do kilku mieszanin. Je¶li pytasz, czy s± przepisy na przyk³ad na proch chromianowy ( Laughing ) , czy gwiazdki to w ¿yciu nie widzia³em Wink [a wiele przepisów widzia³em, choæ niewiele zrobi³em]. Jedyn± mieszank± 'pirotechnicz±' jak± znam jest py³ tej soli lekko nas±czony alkoholem (czy czym¶ podobnym- nie pamiêtam Confused ), robisz z tego kulkê i podpalasz, kulka siê s³abiutko pali, trochê dymi, ale za to powtaje du¿o zielonego tlenku chromu (du¿o pod wzglêdem objeto¶ci Cool ), pozdro Wink

_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
doznanie



Do³±czy³: 05 Wrz 2007
Posty: 53

PostWys³any: Nie Mar 02, 2008 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie trzeba niczym nasaczac - przykladasz zrodlo ognia i czekasz az sie zapali
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
aspiryna
Go¶æ





PostWys³any: Pon Mar 03, 2008 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W mixie z azotanem guanidyny stosowany jest jako profi paliwo rakietowe.
Powrót do góry
lumik1234



Do³±czy³: 07 Pa¼ 2006
Posty: 28
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Mar 03, 2008 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ja niedawno z kolega testowalem (chyba nawet jeszcze nietknieta przez nikogo z forum) mieszanke dymna oparta na dichromianie.
Sklad jest nastepujacy:
10g PbO2
7g K2Cr2O7
3g Mg
Mieszanka jest prosto zapalna nawet przy bardzo kiepskim rozdrobnieniu skladnikow, spala sie z predkoscia podona do S&C dajac bardzo ladny pomaranczowy dym. Niestety jest dosyc droga, ale mysle ze do zrobienia z niej profi swiec dymnych malo brakuje (mieszanka nie ma wlasciwie wad, przynajmniej podczas testow nie zaobserwowalismy takowych).
Niestety nie mam juz Mg i PbO2, wiec narazie nie moge kontynuowac testow tej mieszanki, ale kazdemu to ma mozliwosc to polecam.
Pozdrawiam!

Zaiste jako gaz bojowy bêdzie prawie profi...
G_17
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Pon Mar 03, 2008 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taaaa... zadnych wad, a w dodatku swietna inhalacja takimi makroelementami niezbednymi do prawidlowego rozwoju jak pelna gama zwiazkow olowiu i chromu... Moze jako ciekawostka ale nie na litosc boska "prawie profi swieca" Rolling Eyes

myslec Arrow robic

Nie kur** odwrotnie! A z mysleniem coraz gorzej. Tak samo przy wyrzucaniu smieci z tematu o FB rzucily mi sie w oczy goraco polecane przepisy na FB na KMnO4. Nie rozumiem takiego swobodnego podejscia do tego tematu... FB to jedne z najniebezpieczniejszych mieszanin, a jakos nikt sie tym nie przejmuje i rekomenduje je bez wiekszych oporow. Patrzac z perspektywy czasu sam mialem duzo szczescia (niebezpieczne pomysly z HMTD czy tym nieszczesnym KMnO4) ale teraz poczuwam sie do tego zeby naswietlic ten problem, ale chyba zostanie mi tylko trzymac KCIUKI za tych ktorzy niedlugo moze nie beda mogli tego robic. Chyba za malo osob pozbylo sie palcow Idea

Pozwole sobie takze wkleic post jednego z userow piroportalu

Cytat:
Odno¶nie wypadku w Suchym Lesie

Autor: R-Team*Fabio Odp: 36 Ostatni: Rosomak


Witam wszystkich po 4 miesi±cach. Chcia³em napisaæ odno¶nie tematu który jaki¶ czas temu za³o¿y³ kto¶ z was, odno¶nie wypadku w suchym lesie k.Poznania. To by³em ja. Wcze¶niej pojawia³em siê na forum o nicku piro-R-Team ale postanowiono ¿e bezpieczniej bêdzie usun±æ moje konto. Jest mi strasznie przykro ze wzglêdu na bzdury jakie wypisywa³y gazety m.in.
¯e wylecia³y wszystkie okna (wylecia³o jedno) ¿e ewaku³owano ludzi z domów dooko³a i ¿e mai³em tam ca³y arsena³. Najlepsze jest to ¿e w której¶ z gazet podano i¿ mam 15 lat, a tak na prawdê za rok 18.Gdzie¶ jeszcze napisano ¿e mój kolega uciek³ i mnie zostawi³. Prawda jest taka ¿e o resztkach si³ powiedzia³em mu gdzie ma przystanek
autobusowy, i ¿e jeszcze zd±¿y przed przyjazdem policjii. Pirotechnik± zajmuje siê od 14 roku ¿ycia. Za Fb zabra³em siê maj±c 16 lat. By³o to moje ulubione zajêcie.
:::NO WIÊÆ:::
A tego dnia zaczê³o siê tak. By³a sobota, zaprosi³em kolegê na pokaz kilku fb. Pojechali¶my do mojej babci poniewa¿
od niej mamy blisko do poligonu wojskowego. Do sk³adania fotob³ysków zabrali¶my siê zaznaczam przy domu w warsztacie a nie w piwnicy czy na werandzie (FAKT i Superexpress). Uda³o siê zrobiæ 2 FB wielko¶ci puszki
coca-coli. Z resztki pozosta³ego proszku zacz±³em robiæ
petardê wielko¶ci po³owy takiej puszki. Wszystko ju¿ by³o gotowe. Pozosta³o mocne obklejenie ta¶m± izolacyjn±. No wiêc obklejam do oko³a starannie i nagle zrobi³o mi siê bia³o przed oczami i dziwnie ciep³o. W uszach niesamowity ból i gwizd. By³em w szoku. Po 10 sekundach zacz±³em widzieæ na jedno oko i lekko s³yszeæ. Zobaczy³em wszêdzie pe³no krwi i pó³ swojej d³oni wisz±cej na kilku p³atach skóry i miê¶naich. Ca³y czas krew lecia³a mi z têtnicy obok kciuka który ledwo siê trzyma³. Okulary uratowa³y mi wzrok. Ubranie siê pali³o. Kolega mnie ugasi³. By³ opryskany moj± krwi±. Nastêpnie
przybieg³ kuzyn a po 3 minutach byli rodzice. Ca³a droga z warsztatu do domu by³a ¶cie¿k± z krwi a¿ do same³ ³azienki. Nastêpnie zabra³a mnie karetka a z utraty krwi zacz±³em siê trz±¶æ. W szpitalu dano mi ¶rodki przeciwbólowe i usypiaj±ce. 15 minut po wszystkim by³a ju¿ policja stra¿ po¿arna i
saperzy. Zabrali wszystko. Teraz chodzê na rehabilitacjê i zabiegi przy¶pieszaj±ce gojenie siê oparzeñ. Temat zak³adam dopiero teraz poniewa¿ przez ponad 2 miesi±ce policja trzyma³a mój komputer. Teraz muszê skoñczyæ z pirotechnik± ze wzglêdów niezale¿nych ode mnie. Wiecie o czym mówie.
Jednak pozostane na forum o ile mnie tu chcecie. Zamieszczem tu zdjêcie mojej lewej d³oni miesi±c po wypadku:
http://img170.imageshack.us/my.php? image=imgp3076vj6.png


A co robil ??????

Cytat:
Wiesz kloonek moim zdaniem przesadzi³em z ilo¶ci±. Mia³em oko³o 6 ³y¿ek sto³owych FB na KMNO4 i Al + S, a tubka kartonowa jaka mi zosta³a by³a troszkê ma³a, stara³em siê to wszystko jako¶ zmie¶ciæ i scisn±æ, no i przesadzi³em. Przy sciskaniu ta¶m± musia³o co¶ siê staæ.. To by³ mój b³±d.


I tak mial duuzo wiecej szczescia niz... a moze po prostu trafil na zle strony gdzie np. o mieszaninach z KClO3 i S pisze sie "nieznacznie wrazliwe na tarcie" Question Marzy sie wam legalna pirotechnika Question Z takim poziomem informacji BHP mozna to sobie wybic z glowy... Chyba imbecyl moglby na cos takiego przyzwolic a takich idiotow w rzadzie nie mamy... raczej.


Troche zszedlem na inny temat, ale dojrzewalo to we mnie od dluzszego czasu i w koncu musialo dac owoc.


Powodzenia, bo mam wrazenie ze sie przyda.
Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pon Mar 03, 2008 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No kurde ! Takie podobne zdjêcie widzia³em po mieleniu pcz w elektryku... :/
kmno3, s i al to naprawdê nie przelewki Exclamation Ju¿ wiem Irku czemu tak pisa³e¶ jak zobaczy³e¶ sk³ad przej¶ciówki w tym wulkanie co wybuch³. Przykro mi ! A pyt. do tej rêki: ta skóra co jest nie poparzona to przeszczepiana by³a czy jak to siê sta³o ? Pewnie nie spodoba siê wam pyt. Sad I ¿eby nikt nie robi³ kmno4 i cukier... Confused

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
kastor



Do³±czy³: 03 Sty 2008
Posty: 64
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pon Mar 03, 2008 11:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lumiku mieszanka mo¿e i fajna, ale zawiera sporo chromu i o³owiu, a jak wiadomo te zdrowiu nie s³u¿± Confused dlatego staraj siê unikaæ, je¶li ju¿ marz± Ci siê ¶wiece dymne to fajne wychodz± na pyle cynkowym (przpis w Sêkowskim), ostatnio nawet widzia³em na youtube ¶wiece na karmelu, nie wiem jaka by³a proporcja, ale szacun dla kolesia, bo pó³ lasu zadymi³ (za ¶wiecê, nie za to, ¿e las zadymi³- ¿eby by³a jasno¶æ Wink ),

jesli chodzi o ten artyku³ to zdjêcie mi nie dzia³a Confused, choæ z drugiej strony mo¿e to i lepiej, bo ju¿ sam tekst daje sporo do my¶lenia, nie s±dzê bym kiedykolwiek odwa¿y³ siê wzi±æ do ³apy wiêksz± ilo¶c FB'ka, mo¿e to instynkt samozachowawczy

ps. chyba robi siê oftop Wink , chocia¿ z drugiej strony dobrych rad nigdy za wiele, dziêki za artyku³ Irkacku, respect for all


sorki, zdjêcie dzia³a, tylko trzeba trochê pokombinowaæ z linkiem Wink
je¶li chodzi o ta skórê... pytanie chyba nie jest niestosowne, bo skoro sam poszkodowany zamie¶ci³ zdjêcie...
to chyba nie jest przeszczep, my¶lê, ¿e po prostu w tym miejscu by³a lekko poparzona, chocia¿ z drugiej strony lekko popa¿ona po FB'ku?? no nie wiem, nie s±dzê ¿eby uda³ao siê tak odtworzyæ skórê na palcach, to raczej niemo¿liwe Neutral, ca³e szczê¶cie, ¿e uda³o siê jako tako z³o¿yæ rêkê za jaki¶ czas pewnie siê zabli¼ni, wielu nie mia³o tyle szczê¶cia Confused

_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Wto Mar 04, 2008 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety wypadki siê zdarzaj± i z mieszankami wra¿liwymi na tarcie nie ma ¿artów - > dlatego d±¿±c do ulepszenia swoich szelek, nie skupi³em siê tylko na efekcie, ale zauwa¿cie, ¿e usun±³em proch H3, zmieni³em proch miotaj±cy i rozrywaj±cy na proch czarny (jak dla mnie bezpieczny, zw³aszcza stawiaj±c go obok wszystkim na chloranie(V) ). Dlatego szelka chryzantema zawiera³a wy³±cznie KNO3, S, C, bez ¿adnych innych sk³adników.

Irkacek ma ca³kowit± racje.. zreszt± wystarczy porównaæ, ¿e Usmeni (itp.) je¶li maj± swoje stowarzyszenia itp. to zauwa¿cie jak tam pilnuje siê ¿e masa jest na KClO4, a nie na KClO3 !!... o KMnO4 nie ma mowy.. mo¿na go co najwy¿ej u¿yæ do manganometrii czy do akwarium Cool
Z samego pocz±tku edukacja BHP i nietolerowanie wielu mas wra¿liwych jest inaczej przestrzegane ni¿ u nas.

Ale przejdê do rzeczy!
Cytat:
Sklad jest nastepujacy:
10g PbO2
7g K2Cr2O7
3g Mg
Mieszanka jest prosto zapalna nawet przy bardzo kiepskim rozdrobnieniu sk³adników, spala sie z prêdko¶ci± podobn± do S&C daj±c bardzo ³adny pomarañczowy dym.


Debatujemy tutaj o tym jaka to nie Profi mieszanka i jakie toksyczne opary by³y jak kolega to podpala³.
Ale zastanawia mnie czy pan Lumik rzeczywi¶cie t± masê sprawdza³. Powiedzcie mi co tutaj daje pomarañczowy dym? Na pewno nie sam dichromian ani magnez czy PbO2...
Czy¿by tutaj niby powstawa³ Pb3O4 i jego sublimacja? Ale to jest nie mo¿liwe, Pb3O4 rozk³ada sie termicznie, dichromian te¿ nie mo¿e parowaæ i dawaæ pomarañczowego dymu bo sam sie rozk³ada natychmiast w obecno¶ci reakcji z Mg...

Chcê przez to powiedzieæ, ¿e moim teoretycznym okiem ta masa w ogóle nie daje ¿adnego pomarañczowego dymu (je¶li dobrze pamiêtam, raz j± robi³em i nawet nie wiem czy chcia³a mi siê zapaliæ..).

I dodam tyle, ¿e pamiêtajmy i¿ jest to forum i ma nam dostarczyæ ró¿norakich informacji, czasami, a nawet powinni¶my testowaæ (teoretycznie rozwa¿aæ siê znaczy) masy, które tylko z czystej ciekawo¶ci testujemy. Mimo ¿e nie maj± one na przyk³ad zbyt wielkiego praktycznego znaczenia.. ale warto by czasami sprawdziæ i wiedzieæ, ¿e co¶ takiego jest. Przynajmniej ja to tak traktuje:) I nie wo³ajmy tak, ¿e kolega padnie zaraz od zwi±zków o³owiu itp (w koñcu na dragon eggs'y a¿ tak naje¿d¿amy).
Oczywi¶cie z profi mieszank± przesadzi³ jak najbardziej i oczywi¶cie ¿e minia to naprawdê wielkie ¶winstwo, dichromian tak¿e, warto o tym wspominaæ, ale wystarczy jedna uwaga na ten temat.. pan Lumik ju¿ bêdzie wiedzia³ i nastêpnym razem dopiszê t± uwagê.

Wiadomo ¿e masa jest beznadziejna ze wzglêdu na toksyczno¶æ.. ale sam do teraz nie wiem czy daje ten pomarañczowy dym? Bo zrobiæ i sprawdziæ 1g to nas raczej nie zabije.. a rozwieje moje w±tpliwo¶ci.
Wiedza jest bezcenna Wink
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
lumik1234



Do³±czy³: 07 Pa¼ 2006
Posty: 28
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Wto Mar 04, 2008 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Dziekuje za zwrocenie mi uwagi, rzeczywiscie przyznaje sie do tego, ze nie pomyslalem nad toksycznoscia dymu.Ale nie pomyslalem o tym z tego powodu ze wszystkie moje mieszanki/petardy itp odpalam na specjalnie do tego celu znalezionym poligonie, akurat tak sie sklada ze dym wieje tam prawie zawsze w jedna strone (uklad terenu). Z tym Profi to naprawde... 2:0 dla Was.
Co do tej mieszanki to sam z kolega (PoDpalacz666, mozliwe ze niektorzy znaja) dziwilismy sie ze mieszanka daje pomaranczowy dym, zadnym wzorem nie moglismy sobie wytlumaczyc czemu tak sie dzialo. Kto ma odczynniki to prosze potwierdzic nasze doswiadczenie. W kazdym razie dym bym bezsprzecznie pomaranczowy, 2 osobom na raz nie moglo sie wydawac Smile
To raczej tyle jesli chodzi o moje wyjasnienia. Jeszcze raz dziekuje za uwidocznienie mojego bledu, czlowiek sie w koncu na nich uczy.
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
kastor



Do³±czy³: 03 Sty 2008
Posty: 64
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Wto Mar 04, 2008 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisa³:
(w koñcu na dragon eggs'y a¿ tak naje¿d¿amy

czeka³em, a¿ kto¶ to powie Cool ,

_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP