Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Bilbo Baggins
Id do strony 1, 2, 3  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
kastor

Do陰czy: 03 Sty 2008
Sk康: Wroc豉w

PostWys豉ny: Sro Lut 20, 2008 11:31 pm    Temat postu: Bilbo Baggins Odpowiedz z cytatem

Temat dosy frywolny, ale projekt jak najbardziej powa積y. Jako, 瞠 b璠 tu na bie瘸co dodawa nowe wpisy to pozwoli貫m sobie za這篡 nowy temat, nooo... a teraz do rzeczy.

Ma to by moja pierwsza rakieta typu 'rakieta' (wcze郾iej robi貫m typu fajerwerka;)) dlatego postanowi貫m zacz望 od gotowca [Tytan II, wys.50cm., 5Ns, 28z.]. G堯wnie zale瘸這 mi na tym, aby zobaczy jak rozwi您any zosta problem spadochronu. Wielkie zdziwienie wzbudzi we mnie silnik, bo te 3g. paliwa nie nadawa造by si do napedu 'Smerfetki', a co dopiero m闚i o 'Tytanie'. Tak czy owak, rakieta posz豉 w g鏎 z takim przyspieszeniem, 瞠 sekudn po starcie 陰cznos zosta豉 zerwana Neutral. Szuka貫m jej jakie 20 min. i doszed貫m do wniosku , 瞠 to model interkontynentalny Very Happy. Tak wi璚 w豉軼iwie poza chwil fajnej zabawy z test闚 rakietowych nici, no bo niby wszyscy wiedz, 瞠 co wzleci, musi upa嗆, ale w tym przypadku nie by豚ym taki pewien Razz.

No a teraz kilka zda na temat mojej w豉snej rakiety. My郵 o rurze pcv (60-70cm, fi 32mm), bo stosunkowo lekka i tania. Je郵i chodzi o silnik to paliwem b璠zie modyfikowany PCz (67,5% KNO3, 7,5% KClO3, 15% C, 10% S, u篡貫m lakieru NC jako lepiszcza, bo zale瘸這 mi, aby szybko wysch這- spor ilo軼 tego paliwa zrobi貫m na sylwestra i jeszcze mi zosta這 Razz). Korpusem rakiety b璠zie rurka po workach z Lidla (nie wiem jak u Was, ale u mnie w sklepie na osiedlu wog鏊e ich ni sprzataj - i chwa豉 im za to ! Razz- tak wi璚 id帷 wiczorem po chleb mo積a zgarn望 nawet z 6 rakich 'korpus闚', cho ja bior nie wi璚ej jak 2 na raz Smile). Oczywi軼ie rurk wzmacniamy kilkoma warstwami wikol-gazeta, a po wyschni璚iu solidnie nas帷zmy szk貫m wodnym, wtedy korpus wydaje si nie do zdarcia. Ca這軼 wype軟iam moim paliwem (wchodzi jakie 110-120g.), zostawiaj帷 po 3cm. puste na przysz貫 zatyczki, a przed 鈔odek przepuszczaj帷 kana (鈔ednica 8mm, dodam, 瞠 fi wewn. korpusu to oko這 24mm.). Kana robi na ca貫j d逝g軼i dzi瘯i temu paliwo do軼 szybko schnie, a od czasu do czasu mo積a przedmucha suszark (oczywi軼ie, tylko na pocz徠ku gdy jest mokre). P鏦i co zrobi貫m 3 takie silniki (1 korpus jest tylko z rurki zamoczonej w szkle wodnym- zobaczymy ile wytrzyma), w豉軼iwie juz s suche, dlatego w pi徠ek zabieram si za zrobienie zbrojenia (z 篡趾i w璠karskiej) do zatyczek (podczas odpalania rakiet typu 'fajerwerka' cz瘰to wychodzi造 mi wulkany, 豉dne, ale tylko wulkany Razz). Same zatyczki planuj zrobi z gliny modelarskiej, wi璚 powinny 豉dnie dzia豉 w takiej temperaturze (te wikol-srajta鄉a lubi si poszerza podczas spalania i ci庵 maleje :/). Jak wszysko 豉dnie przyschnie to wrzuc to na hamownie (p鏦i co jeszcze w cz窷ciach) i zobacz ile da si wycisn望. Oczywiscie w najbli窺zym czasie pojawia si jakie zdj璚i i filmiki Razz Razz Razz.

Dzisiaj zabra貫m si zrobienie spadochronu. Zacz掖em od sporz康zenia siatki p鏦uli w Excelu, a potem ja troch 'sp豉szczy貫m' (planowany obw鏚 to jakie 180 cm.). Dzisiaj wyci窸em ju 5 cz窷ci z czerwonej podszewki, w pi徠ek wycinam z 鄴速ej, a potem podrzuc mamie, bo jest krawcow, wi璚 chyba si na tym zna Wink. Za豉twi貫m sobie nawet takie 'k馧eczka' jak s w butach do przeplatania sznur闚ek, 瞠by 豉dnie podwi您a linki. Nie jestem modelarzem, wi璚 chocia spadochron chc dopie軼i Smile. Oczywi軼ie zdj璚ia b璠 w weekend Razz Razz Razz. Jedyny problem to jak umie軼i spadochron, 瞠by wypali? No i w kt鏎ym momencie powinien si w陰czy? Mam na ten temat w豉sne przemyslenia, ale p鏦i co czekam na Wasze porady Very Happy.

To narazie tyle na temat hobbita, jutro siedz do p騧na na zaj璚iach, ale za to w pi徠ek mam wi璚ej czasu, wi璚 pewnie co doko鎍ze i postaram si wrzuci zdj璚ia Very Happy

Zapomnia豚ym o najwa積iejszym pytaniu: w kt鏎ym miejscu powinien by 鈔. ci篹ko軼i rakiety? , respect for all Smile

Gotherd

Do陰czy: 17 Sty 2008

PostWys豉ny: Czw Lut 21, 2008 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm.. Bilbo Bagins Cool moje ostatnie rakiety nosz nazw Morgoth wi璚 podobne klimaty Twisted Evil .
Proch czarny bym ci odradza. Na pocz徠ek absolutnie najlepszy jest karmelek. Je郵i obawiasz si o bezpiecze雟two to sorbitolowy (poszukaj na forum). Silniki na pcz to trudne zadanie - lubi wybucha.
Na silnik polecam ci rure PCV - poszukaj opisu robercika - bardzo 豉twe do wykonania i nie zawodne. Spadochron powinien si otworzy jakie 4 sekundy po wypaleniu silnika (przy takich rakietach) - na pocz徠ku zastosuj op騧niacz pirotechniczny. 字odek ci篹ko軼i powinien si znajdowa 1-5 鈔ednic za 鈔odkiem parcia (za tzn wy瞠j) - poprawcie mnie je郵i si myl. I proponuje ci 軼i庵n望 na pocz徠ek spacecad - nie b璠ziesz musia oblicza 鈔odka parcia, ci篹ko軼i etc.

Pozdro
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Czw Lut 21, 2008 10:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Natychmiats powiniene zrezygnowa z takiej "modyfikacji" paliwa. W s豉dzie chcesz da chloran obok w璕la drzewnego?? Raz mocniej stukniesz i Twoje r璚e te b璠 "interkontynentalne". Zrezygnuj p鏦i i czas i poucz sie troch. Pewnych rzeczy w pirotechnice si nie robi w trosce o zdrowie (lub nawet 篡cie) siebie i innych.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
kastor

PostWys豉ny: Czw Lut 21, 2008 10:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

je郵i chodzi o ten proch to u篡wam, bo po sylwestrze zosta mi spory nadmiar a 瘸l wyrzuci, troch dziwi mnie to co m闚isz jaskiniowcu, 瞠 nie mo積a miesza w璕la z chloranem :/, my郵a貫m, 瞠 pr璠zej zwr鏂icie uwag na siark, bo tu rzeczywi軼ie mog豚y wyst徙i ma貫 komplikacje Razz (cho i tutaj ich u豉mki wagowe nie sa jakie du瞠, wi璚 mo積a by powiedzie, 瞠 s 'rozcie鎍zone'), ale w璕iel?? Sad, no dobra to przeprowadz tylko testy tych silnik闚 prochowych na hamowni (no przeciez ich nie wyrzuc Razz), a potem pomysl nad karmelkiem Very Happy,

je郵i chodzi o otwieranie spadochronu to kolega z elektroniki montuje mi timer, wi璚 nie ma problemu Razz

no i dzi瘯i za ten programik, rzeczywi軼ie mo積a nim policzy stabilno軼 rakiety Very Happy, respect for all

MIROR

Do陰czy: 06 Maj 2006

PostWys豉ny: Czw Lut 21, 2008 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te uwa瘸m 瞠 chloran/w璕iel jest w miar bezpieczn mieszank, co innego chloran/siarka, mo瞠 Jaskiniowcowi si pomyli這...
Odradzam testowania tych silnik闚 na hamowni - zniszczysz j sobie. Za to zach璚am do czytania forum Wink i 篡cz powodzenia.

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Czw Lut 21, 2008 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siarka to jeszcze dok陰dka do zestawu. Najlepiej zapomnie. W璕iel z formie sypkiej z chloranem jest bardziej bezpieczny ni z siark, a to ze wzgl璠u na pewn mi瘯ko嗆 w璕la drzewnego. Ale jak si chloran z w璕lem "przegryzie", to mieszanka jest wra磧iwsza na udary mechaniczne.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
kastor

PostWys豉ny: Czw Lut 28, 2008 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mia貫m podrzuci zdj璚ia w weekend, ale jakos nie mia貫m si si zebrac, wi璚 瞠by nie by go這s這wnym to zrobie to teraz Smile)

zaczn od tego, 瞠 zdobycie 鄴速ej podszewki jest trudne nawet dla kogo kto mieszka we Wroc豉wiu i zna si troch na tkaninach, wi璚 p鏦i co musia貫m si zadowoli czarnym kolorem, cho w po豉czeniu z czerwonym wysz這 nienajgorzej Smile, mia貫m da spadochron mamie do zszycia, ale ona chyba nie podziela豉 mojego optymizmu i wysz這 na to, 瞠 zszy貫m go sobie sam... r璚znie (4 h!! :8 ), og鏊nie wsz璠zie wida szwy i pewnie si rozleci przy pierwszej pr鏏ie sie rozleci, na szcz窷cie moge by zadowolny z kszta速u, bo jak widac na zdj璚iu ca趾iem 豉dnie si uk豉da, lata貫m nim w pokoju i te ciekaiwe wygl康a, jak tylko obszyj d馧 i 'zrobi k馧eczka' do przewi您ania linek to przeprowadz test z kilkunastu metr闚 Smile

je郵i chodzi o g這wic to chyba nie musz zbytnio komentowa- zdj璚ie powinno wszystko wyja郾i; koszt takiego naboju to chyba niewiele ponad 10 z. w Kauflandzie Razz, ca豉 praca nad g這wica ogranicza豉 si do tego, 瞠by nie zepsu tej 'nakr皻ki' Razz, wystarczy這 zedrze lakier i jeszcze troch Razz

zamieszcam jeszcze zdj璚ia SR-闚 (bez dysz i zatyczek, wida prze鈍ity, bo kana jest przez ca陰 d逝go嗆), kt鏎e mia造 byc wykorzystane do nap璠u, ale nie b璠a, bo za rad niekt鏎ych z Was, Bilbo Baggins b璠zie lata na karmelu Razz, no i w zwi您ku z tym mam kilka pyta:
- przeczyta貫m troch o karmelkach (najlepszy by ten temat, gdzie przez 10 stron si sprzeczali軼ie, czy dodawa wody przed karmelizacj Razz ) i w sumie nie znalaz貫m jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co zrobi, aby karmel da這 si la do silnika? z tego co skuma貫m to wolniejsze paliwo (wi璚ej cukru) jest bardziej p造nne, tak瞠 s豉bo rozdrobniony azotan powoduje, 瞠 paliwo si leje, problem w tym, 瞠 mi zale篡 na szybkim paliwie :/, a wi璚 ma這 cukru i rozdrobniony utleniacz + katalizator (Fe2O3), czy kto zna spos鏏 na up造nnienie takiego paliwa? czyta貫m, 瞠 na glukozie mo積a robi w wy窺zej temperaturze i d逝瞠j jest p造nne, ma kto z tym do鈍iadczenia?

kastor

PostWys豉ny: Czw Lut 28, 2008 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sorki, 瞠 post pod postem, ale jeszcze 鈔ednio si 豉pie w dodawaniu zdj耩 ^^, dorzucam jeszcze schemat, kt鏎y przed sekund zrobi貫m, jak wida (albo i nie Razz ), spadochron ma wychodzi ty貫m, tzn. wypychamy silnik (oczywi軼ie tak瞠 przywi您any do spadochronu), a za nim spadochron; silnik b璠zie wychodzi bez problemu- gorzej ze spadochronem, bo ci瞛ko chodzi :/, spadochron ma si otworzy gdy b璠zie rakieta b璠zie spada, ale tu pojawia si problem;
za堯禦y, 瞠 zap這n SOS'a ma miejsce 2 sek po zwarciu styk闚 w rurce, teoretycznie powinno mie to miejsce wtedy gdy rakieta sie obr鏂i (tzn, zacznie spada), ale przecie juz w momencie wy陰czenia silnika rt耩 mo瞠 'podskoczy' i uruchomi timer; chodzi o to, 瞠 przyspieszenie ziemskie tak samo hamuje rt耩 w rurce jak i ca豉 rakiet, ale na t ostatni dzia豉 jeszcze silny op鏎 powietrza, wi璚 hamuje 'bardziej', czy stosowa kto juz taki uk豉d i czy mia tak wpadk? ewentualnie mo積a wyd逝篡 czas dla timera (metod pr鏏 i b喚d闚, problem w tym, 瞠 jeden b陰d i mo瞠 by po rakiecie Rolling Eyes ), ewentualnie zrobi kr鏒szy kana w silniku (wtedy b璠zie dzia豉 d逝瞠j, ale s豉biej), albo zastosowa inny uk豉d Razz, respect for all

Ps. Jak piro-mas stosujecie do SOS'a?

Ostatnio zmieniony przez kastor dnia Czw Lut 28, 2008 1:20 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
tryt

Do陰czy: 19 Maj 2004
Sk康: Gda雟k

PostWys豉ny: Pi Lut 29, 2008 12:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa koncepcja z tym odpalaniem "na odwr鏒"
ciekawi mnie jak chcesz amontowa SR w takim uk豉dzie??

a bezw豉dnik w陰czy Ci si ju kiedy zatrzyma sie SR tak jak przewidzia貫....
kiedy rakieta zacznie "hamowa" od oporu powietrza

powodzenia w budowie modelu

PS
m鎩 model jest ju w 50% gotowy ;D
jeszcze malowanie i testy SR闚 Wink
ale jak mi temat wywalili to tylko klatke z lotu wrzuce Laughing
Powr鏒 do g鏎y
kastor

PostWys豉ny: Nie Mar 02, 2008 1:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spadochron chce odpali od ty逝, bo taki spos鏏 wydaje mi sie pewniejszy Wink trzeba jedynie zrobic to w momencie kiedy rakieta b璠zie spada i powinno wychodzi w 99% Cool , je郵i chodzi o mocowanie SR'a to tak sie sk豉da, 瞠 rurki z Lidl'a idealnie pasuj do korpusu PCV, wchodz z lekkim oporem wi璚 wystraczy tylko je zaklinowa, 瞠by nie wchodzi造 zbyt g喚boko i po sprawie, jedynym problemem jest to, 瞠 w tej sytuacji korpusem silnika jest jedynie papierowa rurka nas帷zona szk貫m wodnym (bez dodatkowych warst), nie wiem ile jest w stanie wytrzymac, wi璚 p鏦i co zajm si testami SR'闚 na karmelku z fruktozy, je郵i korpusu oka膨 si za s豉be, to b璠 si martwi Confused ,
ps. liczymy na kilka zdj耩, a jakby mia filmik z lotu to ju w og鏊e kosmos... Razz

kastor

PostWys豉ny: Wto Mar 04, 2008 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak ju wspomina貫m wcze郾iej, za namow co niekt鏎ych postanowi貫m, u篡 silnika na karmelek. Jako, 瞠 nigdy wcze郾iej nie u篡wa貫m tego paliwa (no co? nie ka盥y musi od tego zaczyna Smile ), to dzisiaj mia貫m okazj przeprowadzi pierwsze testy i mo瞠 kto zechce mi odpowiedzied na kilka pyta Wink. Ale od pocz徠ku...
Jako 瞠 ba貫m si karmelizowa sacharoz (za du穎 si naczyta貫m o samozap這nie), to kupi貫m fruktoz, kt鏎a topi si w ju w temp. oko這 100*C.
Pierwszy test mia na celu sprawdzi, czy da si roztopi ten cukier na 豉幡i wodnej (oczywi軼ie u篡貫m przesolonej wody). W sumie to rzeczywi軼ie cukier z dna by troch sklejeony, ale po kilkunastu minutach ogrzewania oczekiwa貫m czego wi璚ej Wink. Do tego jeszcze wsz璠zie chlapa豉 s這na woda wi璚 jakby kto chcia robi, to poleca豚ym raczej 豉幡i olejow (oczywi軼ie dajemy olej sylikonowy nie spo篡wczy! to nie frytkownica Cool ). Wtedy rzeczywi軼ie mo積aby karmelizowa nie obawiaj帷 si lokalnych przegrza.

Ja jednak da貫m sobie spok鎩 i przeprowadzi貫m karmelizacj tradycyjnie. Pierwsza pr鏏a to karmelka dymna (50:50), kt鏎a nie odesz豉 nawet od 3mm visco Confused. Przyznam si, 瞠 nie zmieli貫m azotanu.

Druga karmelka (2:1 + tlenek 瞠laza) jako tako si pali豉, ale tutaj pojawia si moje pytanie. Czy wasze karmele pal si tak jak ten na tym filmie (czerwona z katalizatorem, bia豉 bez)?
http://www.jamesyawn.com/fe2o3/4-27-02b.mpg Moja si troch pali豉, troch dymi豉, ale z pewno軼i nie by豉 do tego podobna ;p.
Postanowi貫m zrobi jeszcze jedn karmelk tym razem bardziej rozdrobniaj帷 utleniacz (cho i tak pewnie by troch za gruby, bo robi貫m to r璚znie). Wysz這 mi jakie 35g karmelka (2:1 + tlenek 瞠laza), wpakowa貫m to w silnik (fi 24, kana fi 4) i nagra貫m filmik z odpalenia. [link wrzuc za chwil, jak mi przyjdzie e-mail z youtuba] Dodam tylko, 瞠 kana jest przez ca陰 d逝go嗆 (jakie 6cm), a silnik nie mia dyszy Wink. Og鏊nie jestem zadowolony, chocia wydaje mi si, 瞠 karmel wci捫 zbyt d逝go si spala Confused Martwi mnie to, 瞠 zamiast spali si na raz, silnik bardzo d逝go ga郾ie, tzn. powoli traci moc :/. Mo瞠 to kwestia tej ca貫j fruktozy, a mo瞠 powinienem zainwestowa w m造nek elektryczny? Wink
Tak czy owak, zabieram si powoli do robienia kompletnych silnik闚 (tzn. z dysz, no i z ziarnem na 17 cm). Zobacz ile dam rad z nich wyciagn望, a potem rakieta w g鏎... Wink, respect for all

MIROR

PostWys豉ny: Wto Mar 04, 2008 11:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja obstawiam 瞠 przyczyn twoich niepowodze jest fruktoza. 1cm karmalka sacharozowego 65:35, z niezmielonej saletry powinien spala si nie d逝瞠j ni 3,5 sekundy. Skoro i tak zrezygnowa貫 z 豉幡i wodnej to polecam glukoz, lub glukoz+sacharoz. Pierwsza opcja, jest bardzo d逝go plastyczna po przyrz康zeniu, druga jest kr鏂ej plastyczna, ale za to spala si agresywniej (co przewa積ie jest zalet) i ziarno z takiego paliwa jest bardziej wytrzyma貫 mechanicznie.

PostWys豉ny: Sro Mar 05, 2008 7:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za bardzo kombinujesz.. Zr鏏 normalnego karmelka na sacharozie, lub je郵i si boisz na sorbitolu.. A nie jakie fruktozy, glukozy, po co to komu Rolling Eyes .
Powr鏒 do g鏎y
kastor

PostWys豉ny: Sro Mar 05, 2008 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://pl.youtube.com/watch?v=RtVo8ymYE8A
oto filmik za spalania, przypominam; silnik bez dyszy, fi 24, d逝go軼 oko這 6 cm Wink jak ju b璠 mia z這穎ne porz康ne silniki to nagram lepszy film i poprosz o ocen, czy karmel ma moc, tutaj w sumie nieiwiele wida Confused, respect for all Smile

=FreaK=

Do陰czy: 20 Lip 2007

PostWys豉ny: Sro Mar 05, 2008 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W robieniu sr nie mam za du瞠go do鈍iadczenia(dopiero zaczolem, 2 s w trakcie robienia) ale za to karmelka ju du穎 razy robi貫m i m鎩 przynajmniej na wolnym powietrzu spala sie b造skawicznie bez 瘸dnej rdzy proporcje 65:35 KNO3:Cukier dodam ze saletra jak i cukier nie by造 mielone wcale. A twoja karmelka nie za bardzo by豉;/

PS
Taka jest moja opinia jesli komu sie nie podoba to nie m鎩 problem.

pozdro FreaK

Ostatnio zmieniony przez =FreaK= dnia Sro Mar 05, 2008 8:04 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Gotherd

PostWys豉ny: Sro Mar 05, 2008 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ehhh.. Poczytaj troch, bo to co dale to nie silnik - ja rozumiem 瞠 pocz徠ki s trudne no ale.. Tak wi璚: Po pierwsze daj spok鎩 z fruktoz - jak m闚i貫m sacharoza lub karmelek sorbitolowy.. Po drugie zacisk to podstawa - my郵 瞠 na pocz徠ek Kn=120 b璠zie ok na karmelek. No i po trzecie materia造: jak ju troch si wprawisz to proponuje PCV - nie ma prawie mo磧iwo軼i wywalenia dysz/zatyczek..
Pozdro
Powr鏒 do g鏎y
MIROR

PostWys豉ny: Sro Mar 05, 2008 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gotherd napisa:
lub je郵i si boisz na sorbitolu.. A nie jakie fruktozy, glukozy, po co to komu

Pomijaj帷 w豉軼iwo軼i paliwa na sorbitolu, to jest on niestety trudno dost瘼ny. W przeciwie雟twie do fruktozy, czy sprawdzonej i dobrej glukozy.
Co do fruktozy, kastor spr鏏owa czego nowego, co nie by這 wcze郾iej stosowane. Je瞠li takie dzia豉nia przeprowadzane s z rozs康kiem i zachowaniem zasad bezpiecze雟twa, to nie nale篡 ich krytykowa. Gdyby nie tego typu dzia豉nia wszystkie wynalazki by造by tylko dzie貫m przypadku.

PostWys豉ny: Sro Mar 05, 2008 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gotherd napisa:
ehhh.. Poczytaj troch, bo to co dale to nie silnik - ja rozumiem 瞠 pocz徠ki s trudne no ale...Po drugie zacisk to podstawa - my郵 瞠 na pocz徠ek Kn=120 b璠zie ok na karmelek.Pozdro

M闚i帷, 瞠 nie jset to silnik rozumiem, 瞠 chodzi Ci o to, 瞠 nie by這 dyszy? Tylko, 瞠 ju dwa razy o tym wspomina貫m w tym temacie Wink. 'Silnik' sk豉da si z papierowego korpusu nas帷zonego szk貫m wodnym, gipsowej zatyczki (zbrojonej 篡趾 w璠karsk) i paliwa kamelkowego (na fruktozie). Zatyczki nie zrobi貫m, bo mi si nie chcia這 Wink, po prostu mia貫m gotowy korpus, odla貫m paliwo i chcia貫m jak najszybciej si przekona ile wart jest karmelek. To fakt, 瞠 bardziej wygl康a這 to jak niedorobiony wulkan, albo 鈍i璚a dymna (bo jak to przy karmelu, dymu troch by這 Wink ), ale przecie lojalnie uprzedza貫m, 瞠 nie jest to typowy silnik Cool. 疾by nie wyj嗆 na kompletnego 這sia, to powiem, 瞠 silniki ju wcze郾iej robi貫m (o czym na pocz徠ku tematu Very Happy), ale by造 to ma貫 silniki na PCz.

No a teraz co na obrone fruktozy Wink. Cen ma podobn do glukozy i jest prawie tak samo 豉two dost瘼na (dosta貫m j w pierwszym hipermarkecie), a mimo to nigdzie nie mo積a znale潭 cho熲y jednego zdania na temat takiego karmelka. Baaa, ludzie pisz o sorbitolu (kt鏎y nie 豉two dosta), czy nawet o ksylitolu (jako tak Wink), kt鏎y kosztuje 60 z/kg! Potem poczyta貫m o karmelizacji i jak si dowiedzia貫m, 瞠 niedoceniana fruktoza topi si w oko這 100*C to wiedzia貫m, 瞠 chc go wypr鏏owa Razz. Tutaj musze podzi瘯owa MIRROR'owi za to, 瞠 zrozumia mojego ducha odkrywcy. Pos逝輳 si tutaj dobrze znanym przyk豉dem Edisona, kt鏎y wypr鏏owa ponad tysi帷 r霩nych 瘸rnik闚 zanim uda這 mu si wynale潭 ten jedyny: "Po tysi帷u pr鏏 z ko雟kim w這siem, w豉snymi w這sami, w堯knami kokosowymi, s這m, 篡趾 w璠karsk i drewnem, Edison u篡 w堯kna w璕lowego. Wreszcie si uda這. 畝r闚ka za鈍ieci豉 19 pa寮ziernika 1879 r. i zgas豉 po 40 godzinach. Wbrew popularnemu przekonaniu, Thomas Edison nie wynalaz 瘸r闚ki, tylko dopracowa istniej帷 ju ide.." - cytat z http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,3829185.html. Tak wi璚 wida mo瞠my sobie teoretyzowa, kt鏎e karmelki s dobre, a kt鏎e bee, ale i tak wszystko si sprowadza do tego, 瞠 kto kiedy b璠zie musia ka盥y z nich wypr鏏owa. Jak sami widzicie karmel na fruktozie nie powala szybko軼i, ale warto by這 spr鏏owa Smile. Dla pewno軼i jutro zabior si za zrobienie kilku silnik闚 na karmelu klasycznym i kilku na fruktozowym. To powinno rozwia wszelkie w徠pliwo軼i tych, kt鏎zy podobnie jak ja pytali: a czemu nie robicie na fruktozie? Laughing respect for all

Gotherd

PostWys豉ny: Czw Mar 06, 2008 7:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale ja nie chc w tobie gasi zapa逝 odkrywcy Rolling Eyes . Chodzi mi tylko o to 瞠 najpierw trzeba porobi troch normalnych karmelkowych silnik闚, a potem dopiero kombinowa.. Poza tym co da ci ten test? Poza d逝go spalaj帷ym si karmelkiem? To wogole mia這 kana? Czekam na testy silnik闚, a nie "silnik闚" Wink Wink

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
kastor

PostWys豉ny: Czw Mar 06, 2008 8:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi瘯i temu testowi wiem, 瞠 fruktoza nadaje sie jedynie do s這dzenia herbaty Wink. Je郵i chodzi o ten felerny 'silnik' to 瞠czywi軼ie powinienem powiedzie, 瞠 to raczej test paliwa, a nie silnik. Je郵i chodzi o kana to oczywi軼ie zrobi貫m, nawet przez ca陰 d逝go嗆, wi璚 to wszystko 鈍iadczy o tym jak kiep軼iutkim paliwem jest cukier owocowy. Prawdziwy Silnik (bez ' ' , i przez du瞠 S) zrobi na weekend. Tutaj skorzystam z Twojej rady dotycz帷ej korpusu z pcv. Wykonanie b璠zie 豉twiejsze, wi璚 czemu nie Wink. Tylko b豉gam, nie m闚cie, 瞠bym zakopa w ziemi... sam b璠 pami皻a Razz, pozdro
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3  Nast瘼ny
Strona 1 z 3

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum