Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Aluminiowy proch.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Czw Sty 03, 2008 9:18 pm    Temat postu: Aluminiowy proch. Odpowiedz z cytatem

Pewno każdy gdzieś o tym czytał czyli o mieszance : KNO3 / Al / S. Na forum ru pisał ktoś, kto rok czasu się z tym grzebał, że wg niego najlepszy skład to : 50 / 25 / 25.

Na filmie zaskoczyło mnie jak szybko sie spalił Wink . Mieszanka luźno nasypana, korpus papierowy nie za gruby. Al ten od srebrzanki.

http://webfile.ru/1662523

Kopia na www2


Pozdr. A

Liczę na więcej filmów bo mieszanka jest bezpieczna Wink .
Powrót do góry
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Czw Sty 03, 2008 11:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robilem taki proch na pyle ( raczej proszku) odzyskanym ze srebrzanki ... Efekt moim zdaniem zaden tzn do flar bardzo dobrze mogl by sie nadac gdyz spalal sie powoli dosc rownomiernie ( bez zbytniego prasowania) i z bardzo jasnym plomieniem , przynajmniej w mojej praktyce bardzo trudno zapalny ... Mozliwe ze dzialo sie tak gdyz wowczas z braku wagi robilem objetosciowo ... za pare dni sprawdze jak dziala w proporcjach wagowych ...
Powrót do góry
aspiryna
Gość





PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 1:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Luźno usypane na powietrzu spala się ze średnią prędkością, w zamknięciu bardzo przyśpiesza. Robiłem na srebrzance.
Powrót do góry
KYK



Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten FB nie jest taki zły. Swego czasu robiłem na nim petardy jak nie mialem lepszych utleniaczy. Tylko na składzie 60:30:10 (KNO3:Al:S)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Teo



Dołączył: 13 Lut 2006
Posty: 101
Skąd: 123456

PostWysłany: Pią Sty 04, 2008 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To fajny fotobłysk, kiedyś tam dawno dawno temu też go robiłem. Tani, stosunkowo bezpieczny, nie aż taki zły. Jedyna wada - pylący jak cholera. Na Al bright oczywiście..

Mnie ten film bardzo zaskoczył.. u mnie się spalało sporo wolniej. Nigdy nie miałem takiego glinu ze srebrzanki..
Kurde no gdybym miał tylko odczynniki to już by mnie korciło na testy hehe Very Happy

_________________
Koniec z piro..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Sob Lut 16, 2008 5:42 pm    Temat postu: Re: Aluminiowy proch. Odpowiedz z cytatem

Witam

Tak przegladam troche forum i natknalem sie na ten temat...

Jakies pol roku temu potrzebowalem dobrej alternatywy (czyt. bezpieczniejszego i wolniejszego) fotoblysku opartego na KClO3. Wygrzebalem sklad bliski do przedstawionego tutaj:
50:30:20 (KNO3:S:Al) i nie odsiewajac (pech... teraz jak mi niepotrzeba to mam caly kompet siatek :/) a uzywajac tylko dobrze zmielony azotan, siarke i alu "z wora" uzyskalem dosyc szybki FB,wolniejszy od KClO3, ale i tak zaskakujaco szybki. W sumie nie o tym mialem pisac...
Pojawilo sie stwierdzenie
Cytat:
mieszanka jest bezpieczna

Na pewno ze wzgledu na tarcie itp bezpieczniejsza, ale co z rekacja aluminium z azotanami ? Wiadomo ze to fb i nikt nie bedzie zarabial go na gwiazdy, ale przy dluzszym przechowywaniu czy chocby uzywaniu go jako burst w niewielkich szelkach powstaje niebezpieczenstwo wystapienia takowej reakcji (np. przy niezamierzonym kontakcie z klejem np. wikolem). Dodawanie H3BO3 w postaci stalej moim zdaniem mija sie z celem, a jedyne sensowne wyjscie jakie przychodzi mi do glowy to pokrycie Al roztworem tego kwasu.

Taka mala dygresja Wink

Pozdrawiam
Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
aspiryna
Gość





PostWysłany: Sob Lut 16, 2008 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie wystarczy srebrzanka 'fabrycznie' moczona w parafinie?
Powrót do góry
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wydaje mi sie żeby właśnie srebrzanka w tym składzie jakoś szybko i chętnie chciała atakować azotan.
Ostatecznie to się mieszanka spieprzy, ale nie wiem czy tam się by tak mogło grzać.
Sprawdź czy mieszanka śmierdzi amoniakiem, po zwilżeniu itp.. Powinno to wszystko wyjaśnić w praktyce.
H3BO3 jest by zakwasić środowisko, a właściwie zneutralizować zasadowe środowisko
(reakcja jonów NO3- z Al w środ. zasadowym ..).
Ja uważam że mieszanka specjalnie nie zarabiana wodą jest trwała.

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
spiker1974



Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 46
Skąd: Podlasie

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Latem zeszłego roku odkryłem w czasie porządków w mojej szopie u rodziców, mieszankę MPF-42, która miała już 13-15 lat. Nie był to MPF zrobiony dokładnie według receptur bo zamiast PAM był dany pył Al. Lecz zawierało azotan baru i nadchloran potasu. Niczym nie śmierdziało i z łatwo się zapaliło (natychmiastowa utylizacja), przechowywane w tekturowym pudełku dość szczelnym czyli warunki niezbyt idealne. Jednak świadczy to o trwałości tych mieszanek. Teraz dodaje H3BO3 do wszystkiego choć oprócz samych gwiazdek do szelek niczego dłużej jak tydzień czy dwa nie przetrzymuje. Binduje NC+aceton bo z wodą i metalami zawsze może się coś dziać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aspiryna napisał:
A nie wystarczy srebrzanka 'fabrycznie' moczona w parafinie?


W srebrzance Al jest w postaci cienkich platkow o stosunkowo duzej powierzchni przez co chetniej takie Al reaguje z azotanami nizli nt. Al atomizowane. Za przyklad moze posluzyc chocby D1 glitter. Z atomized dopiero po dluzszym przechowywaniu zepsuje sie efekt, a przy srebrzance juz podczas zwilzenia smierdzi amoniakiem. Inna sprawa, ze mamy srodowisko zasadowe z hydrolizy wodoroweglanu....


aspiryna napisał:
Sprawdź czy mieszanka śmierdzi amoniakiem, po zwilżeniu itp..


Wtedy sprawdzalem i nic niepokojacego sie nie dzialo, ale 99 razy moze byc wszystko ok, a za setnym... Teraz to mi juz mucha czy to bedzie sie grzalo czy nie Wink ale dobrze zwrocic uwage innym, zeby tego np. nie granulowali przy uzyciu wody. Nigdy nie mozna wykluczyc ryzyka, ale dobrze jest je zminimalizowac.


Pozdrawiam
Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP