Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odpadki poreakcyjne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pamad
Gość





PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 10:51 am    Temat postu: Odpadki poreakcyjne Odpowiedz z cytatem

Witam, założyłem nowy temat, bo nigdzie takiego nie znalazłem, a wydaje mi się, że jest on dość istotny, dlatego, że będzie można się dzięki niemu uchronić środowisko od zanieczyszczeń czy np. niespodziewanych reakcji, uszczerbków na zdrowiu. Tak więc proszę o wszelkie wskazówki dotyczące obchodzenia się z substancjami/związkami poreakcyjnymi. Czego należy unikać, a co jest wskazane? Chodzi mi też o ich utylizowanie, np. co zrobić z nadmanganianem potasu czy odpadkami po robieniu HMTD. Jakieś powszechne przykłady. Dobrze by było jakby ktoś też napisał jak oczyszczać szkło laboratoryjne i jakie ew. zastosować środki ochronne.

Ostatnio zmieniony przez Pamad dnia Sob Sty 12, 2008 6:48 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
kastor



Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 64
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sam nadmanganian nie jest jakoś toksyczny, tylko ma silne właściwości utleniające. Właściwie to cokolwiek z nim nie zrobisz to ostatecznym etapem będzie wylanie tego do ziemi, czy wody. Jeśli drażni Cię barwa nadmanganianiu to możesz dodać jakiegoś mocnego kwasu to mangan przejdzie na stopień II (*poprawiłem) i się odbarwi, tylko nie wiem, czy jest sens, bo w ten sposób wprowadzisz do środowiska kolejna substancję (kwas), poza tym i bez tego nadmanganian szybko się w wodzie redukuje, więc jeśli nie masz jakiś hurtowych ilości to spokojnie wal do wody (przynajmniej my tak robimy na laborkach).

To zależy jakie są te odpady po HMTD?

Jeśli chodzi o mycie szkła to zależy od czego chcesz je wyczyścić, bardzo dobry jest stęzony azotowy V, a odrobina HCl czyni z nich wodę królewską, a ta jak wiadomo, ona radzi sobie nawet z platyną, więc nie muszę chyba mówić o okularach ochronnych itp. Jeśli chodzi o jakieś przebarwienia czy coś, to masz problem, choć z drugiej strony możesz założyć, że jeśli woda królewska ich nie wyczyści to pewnie nic tego nie zrobi Smile. Ewentualnie możesz przepłukać roztworem NaOH, ale pamiętaj, że on powoli rozpuszcza szkło! [potem musisz dokładnie opłukać]. Jeśli w szkle bawiłeś jakimiś związkami organicznymi, to pamiętaj, że warto by na koniec przepłukać je alkoholem, albo acetonem, żeby rozpuścić i usunąć ewentualne resztki.

Nie są to jakieś procesy technologiczne utylizacji i czyszcenia, ale tak robimy na zajęciach i jest OK Wink

_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...


Ostatnio zmieniony przez kastor dnia Sob Sty 12, 2008 3:11 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eyeti



Dołączył: 21 Sty 2007
Posty: 46

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 2:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
eśli drażni Cię barwa nadmanganianiu to możesz dodać jakiegoś mocnego kwasu to mangan przejdzie na stopień VI i się odbarwi,

Nie przejdzie na VI tylko na II w przypadku H(+) i reduktora Rolling Eyes A na (VI) jest zielony Wink
Co do odpadków po HMTD to głównie woda, H2O2, odrobina lemonki więc wal do kibla Wink A jak masz jakieś elementy mosiężne to ładnie czyści Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kastor



Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 64
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eyeti napisał:

Nie przejdzie na VI tylko na II w przypadku H(+) i reduktora Rolling Eyes A na (VI) jest zielony Wink

Sorki zagalopowałem się Smile, myślałem o bezbarwnym manganie (II) na IV spotniu (wiadomo, że wtedy mam brunatny brausztyn Razz ), a w efekcie napisałem VI Razz

_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pamad
Gość





PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kastor napisał:
To zależy jakie są te odpady po HMTD?


Kolega eyeti odpowiedział mi już na moje pytanie, chodziło mi o typowe odpadki przy produkcji HMTD (pozostała ciecz po odsączeniu HMTD, przy wniesieniu do syntezy perhydrolu, urotropiny i kwasu cytrynowego).

---

A jeśli chodzi o mycie szkła laboratoryjnego to chodziło mi o ogólną wersję (usuwanie resztek odczynników, kwasów), nie o oczyszczanie z jakichś trwałych zabrudzeń. I tu się nasuwa kolejne pytanie: czy można po prostu przemyć dane resztki wodą i później obmyć wszystko mydłem, czy trzeba inaczej postępować? Jakich połączeń przy myciu trzeba unikać?
Powrót do góry
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli szkło najpierw przepłuczesz wodą to w roztworach o tak nikłym stężeniu nie zajdzie zadna grozna reakcja.

Do czyszczenia szkła dawniej uzywało się tzw chromianki tzn chrom + kwas siarkowy. Czyści toto rewelacyjnie. A jak wiadomo najtrudniej usunąć ze szkła tłuszcze, chromianka radzi sobie z tym doskonale.

Jeszcze r-r KOH w etanolu jest dobry.

_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
eyeti



Dołączył: 21 Sty 2007
Posty: 46

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja dla ludzi nie mających chromiany polecę Cilita Smile tego do armatury łazienkowej, czyści szkło bardzo dobrze, do tego można pomóc sobie szczoteczką do zębów, ja robiłem HMTD wiele razy i Cilitem kończyłem zawsze...
Kurka 17 miesięcy w piro i dzięki temu przez 3 semestry najlepszy w lo. w 1 i 2 klasie z chemii Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Wto Lut 05, 2008 5:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwole sobie uscislic, ze chromianka zwana takze mieszania chromowa to nie chrom + H2SO4, tylko roztwor dwuchromianu potasu lub sodu w stezonym kwasie siarkowym. Ostatnio nie polecana ze wzgledu na rakotworcze wlasnosci dwuchromianow. Ja tym czyszcze od zawsze tj od kolka chemicznego w LO. Mozna to przyzadzac na szybko lub wolno.
Jak jest ktos zainteresowany to moge zapodac.

Pozdro mahalas. Dalej jezdze mahalasem Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP