Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 9:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A rzeczywi¶cie. Ja siê pomyli³em.
wiem.onet.pl napisa³:
Peltiera zjawisko, zjawisko wydzielania lub poch³aniania ciep³a na granicy dwóch ró¿nych metali lub pó³przewodników w trakcie przep³ywu pr±du elektrycznego.

Zjawisko Peltiera jest jednym ze zjawisk termoelektrycznych. Odkry³ je (1834) francuski zegarmistrz, z zami³owania fizyk i meteorolog, J.Ch. Peltier (1785-1845).

wiem.onet.pl napisa³:
Transportu zjawiska, transportu procesy, ogólna nazwa zjawisk fizycznych zwi±zanych z przenoszeniem ciep³a lub ³adunku elektrycznego. Dzieli siê je na zjawiska:

- termoelektryczne (zachodz± przy niezerowym gradiencie temperatury i niezerowym polu elektrycznym, lecz bez pola magnetycznego, np. zjawisko Peltiera lub odwrotne do niego zjawisko Seebecka),

- termomagnetyczne (zachodz± przy niezerowym gradiencie temperatury i niezerowym polu magnetycznym, lecz bez pola elektrycznego),

- galwanomagnetyczne (zachodz± w polu magnetycznym i elektrycznym przy sta³ej temperaturze, np. efekt Halla).

Transportu zjawiska wynikaj± z ruchu elektronów gazu w krysztale, wa¿n± rolê odgrywaj± te¿ w nich kwanty drgañ sieci krystalicznej (fonon).

Moim zdaniem to zjawisko siê pojawi na granicy dowolnych dwóch metali, ale trzeba by dobraæ takie, w których najlepiej bêdzie widoczne. I moim zdaniem to jednak nie poci±gnie kamery, pewnie kilka voltów i kilka miliamperów siê wycignie. Mo¿naby spróbowaæ umie¶ciæ kilka takich ognw w ¶rodku rakiety, ale czy siê nie stopi±?

_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy Exclamation
Pozdrowienia dla s³onecznych Mazur Very Happy Exclamation
Dok³adnie masz racjê ka¿de dwa metale po³±czone ze sob± daj± termoogniwo. Ja wypróbowa³em praktycznie jak mi zabrak³o termopary do wtryskarki skrêci³em drut oporowy z grza³ki z miedzianym. Czujnik temperatury wyszed³ niez³y, ale ba³bym siê zastosowaæ czego¶ takiego na zasilanie du¿ych odbiorników. Very Happy

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 10:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Kermitek Wink!

Wiecie chlopaki ja sie najbardziej zastanawiam nad zastosowanie. Odnawialnych zrodel energi itp. Wiem ,ze ten pomysl nie pociagnie kamery ale myslalem zeby doladowywal istniejace zrodlo. To prawda ,ze duzo pracy a efekty moga byc bardzo male ale sam fakt mnie bardzo ciekawi.
Wiec jak kogos tez ciekawi taki temat to zapraszam do podzielenia sie spotrzezeniami Smile
Pozdrawiam
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 4:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pred napisa³:
...Wiec jak kogos tez ciekawi taki temat to zapraszam do podzielenia sie spotrzezeniami Smile
Pozdrawiam

Wykorzystuj±c kilkana¶cie/dziesi±t tranzystorów krzemowych du¿ej mocy np. 2N3055, a w³a¶ciwie ich z³±cza baza-kolektor, po³±czone szeregowo-równolegle, po uprzednim ods³oniêciu obudowy (sciêcie kapelusza) mo¿na uzyskaæ praktyczne fotoogniwo kilka woltów na kilkana¶cie miliamperów.
Ca³o¶æ jeden facet umie¶ci³ na kapeluszu i u¿ywa³ do zasilania ma³ego odbiorniczka radiowego, co uprzyjemnia³o mu pracê na dzia³ce w dni s³oneczne.
Jednak dla uzyskania wiêkszych mocy ogniwo takie zajmuje du¿± powierzchniê (m^2) i jest ciê¿kie (chyba ¿e kto¶ z tranzystorów wyd³ubie sobie go³e chipy).
Pozdrawiam
Powrót do góry
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 5:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo¿na z³±czyæ ze sob± kolejno kilkanascie par blaszek, powinno wyj¶æ nie¼le. Tylko wtey wycchodzi ca³y bloczek, i ju¿ niekoniecznie zmie¶ci siê w rakiecie. Mo¿e lepiej sobie kupiæ ogniwo peltiera? Jak siê pod³±czy pr±d, to jedna strona siê nagrzewa, a druga nie¼le ch³odzi, mo¿e dawa³oby to tez pr±d?
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Go¶æ






PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Knod dobrze obstawia z akumulatorkami AA ale zamiast NiCd lepiej u¿yæ NiMH.
Powrót do góry
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 5:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy Exclamation
Jakie to figle p³ata cz³owiekowi wyobra¼nia Shocked Laughing
Ja sobie wyobrazi³em wiatraczek z ma³± pr±dniczk± umieszczony na szczycie rakiety. Niew±tpliwie odnawialne ¼ród³o energii. Laughing Laughing
Ale sam pomys³ ca³kiem ca³kiem. Z elektrowni± wodn± napewno siê to nie uda. Chyba ¿eby niemi³osiernie la³o Laughing

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 5:56 pm    Temat postu: Re: Problemy z zasilaniem osprzetu rakiety Odpowiedz z cytatem

Bia³y napisa³:
yetihehe napisa³:
Jedna p³ytka musi byæ ch³odna (ta z jednego metalu) a druga ciep³a, nie pamiêtam, jakie to metale,


Nie s³ysza³em nigdy aby jeden z nich musia³ byæ ch³odny Shocked. Ogrzewany jest punkt zwarcia metali i tyle.

Bia³y

Bia³y ma niew±tpliwie racjê cyt.Ogrzewany jest punkt zwarcia metali--zobacz sobie np.termogniwo zasilaj±ce zabezpieczenie "tzw.braku p³omienia" w piecykach ³azienkowych (Junkers) .
Ma³y

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="kermit"Ja sobie wyobrazi³em wiatraczek z ma³± pr±dniczk± umieszczony na szczycie rakiety. Niew±tpliwie odnawialne ¼ród³o energii.[/quote]A mo¿e to by³oby lepsze do wprowadzania rakiety w ruch wirowy Question Smile
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
julex



Do³±czy³: 16 Lis 2002
Posty: 174
Sk±d: tu ten smród?

PostWys³any: Wto Cze 24, 2003 8:56 pm    Temat postu: nie têdy! Odpowiedz z cytatem

Jesli chodzi o termoparê, to dzia³± ona na zasadzie zajwiska Seebecka, tzn. z jednych metali przy ogrzewaniu ³atwiej wyskakuj± elektrony ni¿ z innych. W praktyce wygl±da to tak: bierzemy jeden drut (np. nikiel, mied¼) i jego koñców przytwierdzamy po drucie np. z konstantanu. Jedno z³±cze ogrzewamy, a drugie ch³odzimy. Z wolnych koñców drutów konstantanowych mo¿emy odbieraæ pr±d. Tylko, ¿e kamery NIGDY tym nie zasilimy Wink .

Pozdro
juleks

PS. Pomys³ z wytwarzaniem pr±du w czasie lotu jest wg. mnie raczej "trêdowatym" pomys³em (bez urazy Wink ).

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Sro Cze 25, 2003 2:16 pm    Temat postu: Re: nie têdy! Odpowiedz z cytatem

A wiêc mo¿emy mieæ dwa "typy" termoogniw: 1) metale s± w jednym miejscu z³±czone i te z³±cze jest ogrzewane; 2) metale (druty) s± po³±czone w dwóch miejscach jedno z³acze jest ogrzewane drugie ch³odzone.

Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
KML



Do³±czy³: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWys³any: Sro Cze 25, 2003 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam... Jest juz takie ogniwo Peltiera, kosztuje 80z³ za p³ytke 4x4cm Smile
fajna zabawka, ale droga¶na strasznie!
Pozdrawiam... Asmoday

_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Qba



Do³±czy³: 04 Lut 2003
Posty: 104
Sk±d: Podkarpacie - okolice Rzeszowa

PostWys³any: Czw Cze 26, 2003 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko, ¿e te ogniwa pobieraj± du¿o pr±du (kilka amperów) Sad

Pozdrawiam

_________________
Qba
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Czw Cze 26, 2003 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Qba tu nie bêd± pobiera³y pr±du tylko maj± go wytwarzaæ (na odwrót ni¿ w komputerze).Ale 80z³ ja widzia³em po 35z³ .
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP