Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cyrkobliz / Stinger missile
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Pią Lut 11, 2005 9:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mephisto napisał:
To sa bardzo niebezpieczne peterdy. Niemaja zadnych statecznikow wiec lataja gdzie chca. Poruszaja sie ruchem wirowym i to jest najbardziej niebezpieczne.




Myślę, że zdjęcie mówi samo za siebie, ale dla nie kumatych jest to wyrzutnia do tego efektu dzięki niej może się on rozkręcić wokół własnej osi, (co go stabilizuje) i wystrzelić pionowo do góry. Niebezpieczny nie jest efekt tylko niewiedza jak go odpalać!
Powrót do góry
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Pon Kwi 11, 2005 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Około rok, dwa wcześniej, przed wprowadzeniem pokazanych przez Was cyrkobliców, w których stosowano obudowy z tektury, istniały na rynku 1 sezon, modele z obudowami z aluminium.
Moim zdaniem, choć o kontrowersyjnym bezpieczeństwie, tamte efekty były bezkonkurencyjne.

Efekt sprzedawany był jako pirotechnika amatorska i zbudowany był z kubeczka tłoczonego z jednego kawałka blaszki aluminiowej o grubości ok 0,4 mm , otwartego z jednej strony.
Walec miał średnicę ok 4 cm , wysokość ok 4 cm i wypełniony był widocznym od otwartej strony wysokoimpulsowym paliwem rakietowym o ciemnym kolorze.
Od strony otwartej kubeczek zamykała bakielitowa płaska membrana o grubości ok 0,5 cm, w której wykonane były 3 dysze o średnicy ok 0,5 cm, skierowane pod kątem w stosunku do płaszczyzny przesłony i osi podłużnej walca, dla nadania mu ruchy wirowego i postępującego.
Zatyczka z dyszami unieruchomiona była zagiętymi do wewnątrz ściankami korpusu walca.
Ze ścianki bocznej wystawał odcinek visco.

Działanie podobne jak przez Was opisywanego obecnie dostępnego cyrkoblica.
Walec stawiało się na płaskiej powierzchni , dyszami do dołu i podpalało lont.
Na tym, można powiedzieć, podobieństwo minimalnie zaczyna się zacierać.

Efekt startuje z głośnym, jakby modulowanym, niskim w tonacji ni to wizgiem ni to rykiem.
Widzimy piuropusz, skierowanych do dołu i na boki, wirujących płomieni o długości blisko pół metra.
Efekt właściwe zrywa się z ziemi w mgnieniu oka i już za chwilę jest wysoko, ponad budynkami.
Na chwilę milknie i przygasa, nie przerywając jednak ruchu w górę.
Po chwili ciszy... rozlega się salut o głośności podobnej do profesjonalnych ogni, o dźwięku niskim i basowym, przetaczając się gromem po osiedlu.
Po eksplozji pojawiają się na niebie trzy jasne , najczęściej czerwone, bardzo intensywne w zabarwieniu gwiazdy.
Gwiazdy wypalają się po około 1 s, zostawiając widzów z otwartymi ustami Smile

To tak po krótce Smile))
Niestety nie można ich już kupić. Były chyba niemieckiej produkcji.

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maxlam
Gość





PostWysłany: Wto Kwi 12, 2005 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Toć to petarda KMnO4 +Al Shocked
Powrót do góry
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Wto Kwi 12, 2005 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta sama uwaga

Pozdr. A

PS. Pierwszy raz przeczytałem temat cyrkobliz i fajne to. Temat dla rakietowców. SR z dyszą nadającą rakiecie ruch wirowy. Jak w niemieckich rakietach HLZ ( te z dawnego NRD ).
Powrót do góry
Melker



Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 18
Skąd: Bochnia city ;)

PostWysłany: Czw Cze 30, 2005 4:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
Niecałe 5 minut temu odpaliłem swoją CYRKOBLICE, wsumie malutka , odzwierciedlenie małej CYRKO firmy Jorge fireworks®, paliwo oczywiście pcz, kanał przez całą długość, dysza boczna 2mm, dolna 3mm. Wszystko ładnie i fajnie Wink - polecam, bo to nic trudnego Idea , oczywiście dlatych, którzy mieli do czynienia z różnego rodzaju silnikami ... Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Czw Sty 12, 2006 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie.
Lepiej późno niż wcale Smile.
Znalazłem w necie opis techniczny artykułu, który Wam wcześniej przedstawiłem jako "cirkobliz".

I tak się cieszę , że mój opis nie jest zbyt odległy od faktycznych parametrów Smile

Zainteresowanych proszę o sprawdzenie linku i skierowanie się do wcześniejszych wydań EPAN.
Efekt nazywa się "Pyrokreisel".

link:
http://users.pandora.be/epan/English/general%20english.htm

pozdrawiam

Piromarek

Arkadiusz ---> Super linki, super info. Czekamy teraz na cyrkoblitzmaniaków :- ). Dzięki takim postom ( nawet linkom ) wiem po co jestem na forum :- ) . Jeszcze proszę o tłumaczenie ale tego co ważne. Dokumentów pdf nie potrafię poddać translacji :- (
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Urghai



Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 39
Skąd: Z Władcy Pierścieni

PostWysłany: Wto Sie 08, 2006 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cyrkoblica :



gwiazdki nie muszą być pomarańczowe
testowałem lecy pięknie bardzo szybko wirując i na ok 10m wybucha gwiazdkami
dźwięk lotu jest poprostu piękny !

POLECAM!

_________________
WEJDŹ TU !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Hack



Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWysłany: Sro Lis 22, 2006 12:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to widok efektu DDR owskich cyrkoblitzow.
Ten VEB pracowal na technologia dla wojska, profesjonalne laboratorium i odpowiedzni personel.Efekt na najwyzszym poziomie , prawie niespotykanym w pirotechnice nawet prof. Zachwycaja sie tym w calym swiecie.
W EPAM ie nr "0" i "1" sa analzizy analizera mikroskopu elektronowego na 30 kV (slabizna ale to nic) pokazujaca zawrartosci niektorych pierwiastkow. Widm tlenu i azotu nie pokazano i moim zdaniem sklad nadal jest dosc zagadkowy.Pojawia sie potas, stront, bar, chlor. magnez...


na pierwszy rzut oka probki byly wzajemnie zanieczyszczone, poniewaz nie ma powodu dla ktorego stront mial by wystepowac w fotoblysku.Natomiast Cl we flarze czerwonej to juz nie pomylka i prawdopodobnie jest tam substancja dajaca donor chloru.

motor: (w kolejnosci) K,Sr, Mg,Cl, Mo
Gwiazdki: Sr, Cl,Mg
FB: Ba, Mg

specyfikacja fabryczna:


pisze o tym, poniewaz moim zdaniem DDR owska piro, dostepna powszechnie byla na najwyzszym poziomie a efekt tego kręcka warty powtorzenia. ( http://www.feuerwerk-forum.de/album/showgallery.php?ppuser=7887&cat=500 )

Ktos sie pokusi o teoretyczna analize sklady mieszanek?NIe chce nic sugerowac ale mam swoja teorie.Moze przyjdzie czas na proby praktyczne...

pozdr

ps.Czy ktos moze dac mi nazwe programu, zmniejszajaca objetosc AVI ka?


UWAGA!: w tym rodzaju analizy, dobrze opracowana probka pokazuje proporcjonalny procent pola analizy.


[dodane]

tu lepiej widac same baczki.


Ostatnio zmieniony przez Hack dnia Sro Lis 22, 2006 1:47 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Sro Lis 22, 2006 8:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Niezłe zdjęcia. Ja nie mogłem znaleźć.
Opisywane i testowane przeze mnie efekty to te w środku.

Efekt, jak pisałem. Nie widziałem do tej pory choć porównywalnego towaru dostępnego na rynku.
Widać i w komunie dało się coś zrobić. Jak znam życie to DDRowcy dopłacali do każdej sztuki Smile.
Ciekawe ,że do Polski te efekty dotarły późno i na krótko.
Być może to były jakieś ostatnie resztki magazynowe.
Nie pamiętam jak to się zbiegło z naszym uwolnieniem pirotechniki amatorskiej do sprzedaży ogólnej.

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Hack



Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWysłany: Sro Lis 22, 2006 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tez widzialem ten efekt, mieszkalem wtedy w Szczecinie a tam jak wiadomo 100 km do Berlina oraz duzo marynarzy.Przed sylwestrem pojawialo sie na rynku w latach 80 wiele produktow z DDR u.
MIeli dopracowane rakiety - flary i rakiety - efekt akustyczny odpalane z reki.


NA zagranicznych forach, jak zauwazylem wspominane sa tez rosyjskie rakiety tego typu.Dopracowane efekty stabilizacji ruchem wirowym, prostota i wygoda w odpalaniu, niezawodnosc robia wrazenie.

Sa dwie drogi odtworzenia powyzszych efektow.Pierwsza to zbadanie probek a inna to doswiadczenia we wlasnym zakresie, bazujac na strzepach informacji.
W tym celu chce zadac pytanie do starszych forumowiczow, czy dysponuja jakas wiedza w tym temacie?
Zbliza sie sylwester a wbrew pozorom te "proste" efekty to dosc zlozone zagadnienie.
[...]

A moze jakies paliwo rakietowe? Ostatnio zaskoczyl mnie pozytywnie opis KNOSALA Ksarda:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
s_merfetka



Dołączył: 08 Lut 2007
Posty: 10

PostWysłany: Nie Cze 10, 2007 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie wyrobiłam się z moimi cyrko do końca konkursu. Niemniej jednak, nie chciałabym abyście myśleli, że nic nie robiłam. Prace trwały parę ładnych miesięcy, odpaliłam około 40 cyrko. Żeby pokazać stopień trudności cyrko na paliwie żywicznym wysokotemperaturowym zamieszczę cześć nieudanych prób. Były problemy z wyrzutnią. Niektóre z nich miały paliwo o wadze ponad 200 g a same ważyły ok. 500 g, zatem postawienie je na ziemi i odpalenie było nieco ryzykowne. Oto problem z wyrzutnią, cyrko w ogóle nie wystartowała i z cyrko zrobiła mi się „wyrzutnia gwiazdek” Wink. Z uwagi na to, że nie jest to post konkursowy, pokażę Wam efekty końcowe bez wnikania w „nudne” szczegóły techniczne Wink Oto cyrko-wyrzutnia:

http://video.google.pl/videoplay?docid=1476764707845236861&hl=pl

Bardzo ważna jest też jakość obudowy. W paru z nich wykorzystałam pozostałości po zużytych fajerwerkach, chyba „made in China” Wink Erozja dyszy bocznej była równa niemal długości samej cyrko! Trzeba naprawdę uważać, na to jakiego materiału się używa. Oto filmik:

http://video.google.pl/videoplay?docid=-3838570016026885678&hl=pl

Spektakularny efekt przedwczesnego zapłonu głowicy:

http://video.google.pl/videoplay?docid=2470512024362727556&hl=pl

A teraz coś z udanych rzeczy. Wpierw praca samego silniczka a potem cyrko z gotowym efektem. Praca samego silniczka wygląda tak jak poniżej. Ogólne parametry: waga ziarna to 100 g, średnica kanału 9mm, średni zacisk ok. 300, obudowa papierowa o grubości 10 mm, średnica wewnętrzna 38 mm. Zapłonnik dość prosty: PC + Mg, na końcu kanału separacja lontu za pomocą zwykłej folii Al. Paliwo to KNOSAL zmodyfikowany nieco dwuchromianem potasu. Iskry z opiłków żeliwnych.

http://video.google.pl/videoplay?docid=-3124540917752907930&hl=pl

Cyrko z efektem, jakiego raczej nie spotkacie w sklepach:) Dodałam fotobłysk na tlenku ołowiu i PAMie oraz parę innych kombinacji Wink

http://video.google.pl/videoplay?docid=-1672330789647091788&hl=pl


Zbliżenie efektu:



A na koniec akcent BHP oraz WIELKIE pozdrowienia od mojej koleżanki Madzi, która dzielnie gasiła to, co należało zgasić w te upały podczas odpalania, asystowała mi przy próbach, a także pracach przygotowawczych, a przede wszystkim udostępniła pole ... do popisu Wink !!! (W tle filmów słychać zresztą Ją, a także naszego wspólnego kolegę):


_________________
On był fizykiem a ona zmienną....


Ostatnio zmieniony przez s_merfetka dnia Nie Cze 10, 2007 10:57 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Nie Cze 10, 2007 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zaciekawił mnie ten efekt z kółkiem, przepraszam że skomentuje, ale te Twoje cyrko nic kopa nie mają. ciężko im się oderwać od ziemi, paliwo jest nieodpowiednie, choć można dostrzec piękno powolnego, majestatycznego unoszenia się cyrko. 200g paliwa to strasznie dużo, musisz smerfetko mieć duże zapasy odczynników.
Pozdrawiam.

_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Wto Wrz 18, 2007 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

s_merfetka napisał:
No tak, przyszła też kolej na mnie. Pisałam na tym forum już, że jestem za wklejeniem relacji ostatniego dnia konkursu ale trochę głupio mi się zrobiło, że inni wkleja i dzielą się doświadczeniem. Więc i ja uchylę rąbka tajemnicy w jakim kierunku idą moje prace.

Nie ukrywam, ze w ramach tego projektu trochę kombinuję z wielkością cyrko. To wymusiło kolejne kombinacje ze składem paliwa, zaciskiem, rozmieszczeniem i kątem nachylenia dysz bocznych. Wiązało się również z koniecznością konstrukcji wyrzutni z prowadnicami dla cyrko z dużą masą silniczka ze względów bezpieczeństwa (przy masie rzędu 250-350 g i predkości ok. 50m/s wolę stosowac jakiś system gwarantujacy założony kierunek startu). Interesujące też były „domowe” zmagania dotyczące technicznego sposobu pozostawienia przestrzeni między dyszą dolną a paliwem, które należy przecież zaprasować. Udało się wypracować sposób nieco „kuchenny” ale sprawdził się Wink Poza tym aby pracę nieco usprawnić (niestety dużo wolnego czasu nie posiadam Sad) zajęłam się konstrukcją różnych „usprawniaczy”, na przykład gipsowa forma do rdzeni dragonek:



a tu już rozmieszczanie dragonek i kombinacje z efektem końcowym:





Poniżej rysunki techniczne dwóch wykonanych w ramach testów cyrko:



Jak widzicie w miarę jedzenia apetyt rośnie, więc jedna cyrko jest większa od drugiej Wink Paliwo to nie do końca KNOSAL, nieco modyfikacji było. Ładny efekt osiągnęłam na Al Bright płatkowane (cyrko Justynka), choć i na Dark Pyro były ładne (cyrko Natalka, Adrenalinka i Miniaturka).



Oto bohaterki tamtego sobotniego wieczoru (od lewej: Miniaturka, Adrenalinka, Justynka i Natalka, a także bezimienna „zużyta” cyrko do sekcji zwłok Wink ). Poniżej wkleję jeszcze cyrko Kasia i Oleg. Kasia (z lewej) dostarczyła mi miłych wrażeń i potwierdziła, że dysze boczne to kwestia otwarta w tym temacie:



Wybaczcie jakość zdjęć ale moją cyfrówkę oddałam do naprawy a pod ręką miałam tylko komórkę. Przede mną prace nad opóźniaczem. Pozdrawiam.


s_merfetka napisał:
Niniejszym zamieszczam zaczątek art. w temacie "zirkoblitz".
Zrobiłam dwa rodzaje cyrko: D wewn 30 mm i 50 mm.
Masy paliwa to odpowiednio: 70 g i 190 g
Obudowy papierowe, gr. ścianek: 7 mm i 10 mm
Dysze to kompozycja kleju do płytek ATLAS 40% , szamot 45%, szkło wodne 10 % woda 5 %.
Paliwa:
A) KNO3 50 g ;Sr(NO3)2 12 g ;Al (płatkowane, dark pyro, atomizowane - w zaleznosci od jednostki)16 g ;S 2 g ;dwuchromian potasu 5 g; żywica epoxy E60 19 g
B (Zn, S, Al, NC, NH4ClO4)- proporcje podam w czwartek
C KNO3 55 g; Al (dark pyro) lub PAM3(w tm wypadku 35g) 25 g; żywica epoxy E53 20g + 2 % dwuchromianu potasu.

Glowice:
Fb+Fe
Świszczała na salicylanie + Fe
szelka: H3+ mix gwiazdek

Na dziś dam film małej cyrko, w tygodniu dodam filmy kolejno z reszty lotów.

http://nowa.pirotechnika.one.pl/www2/malacyrko.wmv


C.D.N.

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Wto Wrz 18, 2007 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Czw Gru 20, 2007 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heja, kolega Lobotomia, złożył mojego tutka w całość, podzielił jedynie na 2 części żeby takiej obory nie było. wrzucam linki:
2http://pl.youtube.com/watch?v=BiJSEWvcYX4
1http://pl.youtube.com/watch?v=FF34LxRhbzs

Pozdrawiam Achtung.

_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tyczka



Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 43

PostWysłany: Wto Sty 01, 2008 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sylwka postanowiłem przetestować dwie cyrko. Filmik będzie jeden przez to że drugą "przedmuchało" Wink

Rurka o średnicy 2,5 cm i ściankach 4mm
Paliwem był pcz na C sosnowym wrzucony na 20min do kulowca
Dysza 5mm cementowa
Opóźniacz to bentonit z lontem ciśnieniowym
Gwiazdy zielone green tt

Cyrko

Następnym razem można przedłużyć mielenie do 30min, bo widać że wznosiła się z małym oporem, ale i tak nie było najgorzej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP