Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Lepiszcza do AP [ammonium perchlorate]
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
ksard

Do陰czy: 07 Lis 2003

PostWys豉ny: Nie Lut 18, 2007 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisa:
Co do profi lepsizcza mo瞠 spr鏏ujesz 浩 ( paliwo 浩PA ). Iskry u Ciebie s inne i jest ich mniej bo stosujesz Mg a ja Al i tak juz zostanie bo Al jest 豉twiej kupi.

Very Happy a my郵isz, 瞠 nie pr鏏owa貫m ? Paliwo nazywane przeze mnie FCP - to w豉郾ie kompozycja AP z 烈.
I jeszcze jedno sprostowanie - ja r闚nie stosowa貫m Al a nie Mg (m闚i tu o paliwie SRB, kt鏎e by這 stosowane w Ksardzikach i SR 77).
Mg stosuj w paliwie Blue Angel.

Co do testu z wiert貫m - jak nie trudno zauwa篡, silnik nie wytworzy na tyle du瞠go ci庵u, aby unie嗆 je w g鏎. Paliwa z AP ukazuj swoje prawdziwe oblicze niestety dopiero w momencie, kiedy parametry w komorze spalania osi庵aj pewien krytyczny poziom ci郾ienia. To za mo瞠 mie miejsce tylko w odpowiednio mocnych korpusach.
Papier na to nie pozwoli - ale to nie znaczy, 瞠 nie mo積a stworzy SR- papierowca dla potrzeb komercji - jak wida to zreszt po Twoich ostatnich dokonaniach. Tu g堯wn przeszkod i trudno軼i jest poradzenie sobie ze zjawiskiem "ciufania". Ty to jako min掖e Very Happy .

Poczekajmy do test闚 na hamowni - to powinno wiele wyja郾i.
Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Nie Lut 18, 2007 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiert這 wa篡 1.5 kG :- ). AP bez wczesniejszej obr鏏ki Z1 nie wi捫e z 浩 bo wyci庵a z niego Z1. Albo trzeba dac spory nadmiar Z1 i czekac na odgazowanie ale czeka te 幢e bo wi捫e juz nam 浩. Paliwo warte test闚.

Nie mam ksi捫ki Sta貫 PR - Syczewskiego. Pinot pisa o oksymach ( w tej ksi捫ce pisze ) jako - chyba - regulatorach n w prawie szybko軼i spalania - maja powstawa z utwardzacza ( ? ) silikonu w czasie jego spalania. Wg mnie jednak bardzo korzystny wp造w na palenie si AP ma obecno嗆 ciek貫go 簑磧a ( byle nie za du穎, st康 trzeba da nie co wi璚ej Al ). Byc mo瞠 豉two to sprawdzi i do paliwa typu ZEPA doda kilka % mielonego piasku Wink

ZEPA u mnie nieco ciufcia豉 Wink

Mi貫go wieczoru A

PS. Ma kto ksi捫k SPR ?
Powr鏒 do g鏎y
B&G

Do陰czy: 12 Wrz 2003
Sk康: U

PostWys豉ny: Pon Lut 19, 2007 12:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisa:
Nie mam ksi捫ki Sta貫 PR - Syczewskiego.PS. Ma kto ksi捫k SPR ?

No to ju masz Wink
http://rapidshare.com/files/596579/Krowicki_K__Syczewski_M_-_Stale_Paliwa_Rakietowe_-_Wyd_1_-__WMON_Warszawa.djvu
a tu znajdziesz programik do djvu i kilka innych pierd馧
http://forum.vmc.org.pl/viewtopic.php?t=11077
pozdrawiam G.M.

Senks :- ). W djvu mam 99 % ksi捫ek w wersji elektronicznej.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
YagYelskY

Do陰czy: 08 Gru 2002
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Sro Lut 28, 2007 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
PINOT napisa:
Silikony Polskie wprowadzi造 na rynek elastomer poliuretanowy:

http://www.silikonypolskie.pl/ps/produkty/pro_w/produkty_gumofix_a_b.htm

Czy kto robi jakie testy tego lepiszcza? G堯wnie interesuje mnie to jak Gumofix sprawdza si w paliwach wysokoenergetycznych...
Jego cena nie jest wyg鏎owana i mo磧iwe jest zam闚ienie wysy趾i od producenta.
Dajcie zna czy warto sobie g這w zawraca...
Pozdrawiam!
Powr鏒 do g鏎y
simsigver
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Mar 02, 2007 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrym materia貫m wi捫帷ym do stopin i by mo瞠 paliw rakietowych jest klej tapicerski Bonaterm (kauczuk polichloroprenowy i 篡wica reaktywna) schnie w takim czasie jak butapren ale jest znacznie elastyczniejszy. Zap豉ci貫m 64z za 5dm3 (4kg). Sk豉d rozpuszczalnik闚 - frakcja heksanowa 80%, toluen 30%, aceton do 16%, octan etylu do 12% - zawiera 陰cznie do 80% rozpuszczalnik闚.
Strona producenta www.bochemia.com.pl
Dost瘼ne s tam te inne kleje w tym poliuretanowe doskona貫 dla modelarzy rakiet.

pozdr Wink
Powr鏒 do g鏎y
Sylwek

Do陰czy: 17 Sty 2007

PostWys豉ny: Pi Mar 02, 2007 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo瞠 by problem z tym lepiszczem z powodu du瞠j ilo軼i rozpuszczalnik闚 a co za tym idzie b璠 pory w paliwie. Ale to ju by這 Wink patrz prace Pirotechmana i s造nne zalewanie SR denaturatem jak dobrze pami皻am Wink
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sob Mar 03, 2007 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

simsigver napisa:
Sam toluen wystarczy Wink

Ka盥y rozcie鎍zalnik lub rozpuszczalnik nie rozpuszczaj帷y lepiszcza w paliwe.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
robercik

Do陰czy: 15 Mar 2007
Sk康: Gdynia

PostWys豉ny: Pon Wrz 03, 2007 11:55 am    Temat postu: IMPULS Wx列IWY 200 PRZEKROCZONY Odpowiedz z cytatem

Cze嗆
Chcia貫m podzieli si wra瞠niami z testu statycznego silnika z paliwem opartym na AP. Paliwo i silnik zbudowa Knod Cool jakie dwa lata temu wi璚 bloki paliwowe zd捫y造 dobrze wyschn望 Laughing
Paliwo w sk豉dzie 75AP5Al1CuO19Polibutadien dostarczy這 impulsu w雀ciwego 203,3 z hukiem kt鏎y zrywa czapk z g這wy Twisted Evil .
Fala uderzeniowa wywo豉豉 wra瞠nie kr鏒kiego bulu w uszach z odleg這軼i 40m Exclamation
Silnik zawiera 160g paliwa i wykonany jest z rurki alluminiowej a dysza ze stali wklejana jest na silikon i zabezpieczana 鈔鏏kami.

Na filmie s造cha "wystrza" silnika, wida te jak dysz opuszczaj kawa趾i lu幡o wsypanej masy zapalaj帷ej: http://www.rakiety.pomorze.pl/AP/AP.160g.Kn200.avi

Hamownia ponownie spisa豉 si znakomicie. Na rysunku wykres pracy slinika.

Knod przesadzi z mas zap這now - pik zap這nowy przesterowa hamowni na poziomie 170kg, potem jednak praca silnika odby豉 si bez zak堯ce.
Pierwszy raz widzia貫m zawodowe paliwo w akcji - to ju nie s przelewki - zerodowa這 dysz z nierdzewki Shocked a to przecie tylko 160g Exclamation

pzdr

Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Czw Mar 27, 2008 9:14 am, w ca這軼i zmieniany 2 razy
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Pon Wrz 03, 2007 3:44 pm    Temat postu: w這sy d瑿a 8) Odpowiedz z cytatem

To raczej chyba wytopienia dyszy ni erozja na skutek 軼ierania. Bardziej trafnym okre郵eniem by豉by ABLACJA
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
ksard

PostWys豉ny: Wto Wrz 04, 2007 7:07 am    Temat postu: Re: IMPULS Wx列IWY 200 PRZEKROCZONY Odpowiedz z cytatem

robercik napisa:
Fala uderzeniowa wywo豉豉 wra瞠nie kr鏒kiego bulu w uszach z odleg這軼i 40m Exclamation

To jest to ! - znam to uczucie. Do鈍iadczy貫m go przy testach moich silnik闚.
Niestety, materia filmowy nie oddaje zupe軟ie pot璕i pracy silnik闚 zw豉szcza tych z paliwami na AP.

Jednym s這wem sukces - i moje gratulacje dla KNODA.

Otrzymany impuls potwierdza wyliczenia teoretyczne dla tego paliwa.

To jest ju profesjonalny silnik i profesjonalna hamownia.

Jest to kolejny dow鏚 na to, 瞠 silniki z paliwami wysokoenergetycznymi musz by zbudowane z metalu ( lub ostatecznie z PVC) - czy si to komu podoba, czy te nie.

Papierowe silniki nigdy nie osi庵n tak dobrych parametr闚 jak te, widoczne powy瞠j na wykresie.

pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
fox

Do陰czy: 10 Lis 2003
Sk康: Wielkopolska

PostWys豉ny: Sro Wrz 05, 2007 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ech

Tylko pozazdro軼i Embarassed . Czy kto zna jakiego przyst瘼nego dystrybutora kauczuk闚 polibutadienowych, wsz璠zie tylko hurtem chc Rolling Eyes . Sam ostatnio zaaferowany jestem zastosowaniem silikon闚 z rodziny gumosili, niekt鏎e maj naprawd godne uwagi parametry.

pozdrawiam

Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Wrz 07, 2007 6:24 pm    Temat postu: Re: IMPULS Wx列IWY 200 PRZEKROCZONY Odpowiedz z cytatem

robercik napisa:
..... Paliwo i silnik zbudowa Knod Cool jakie dwa lata temu wi璚 bloki paliwowe zd捫y造 dobrze wyschn望 Laughing
Paliwo w sk豉dzie 75AP5Al1CuO19Polibutadien dostarczy這 impulsu w雀ciwego 203,3 z hukiem kt鏎y zrywa czapk z g這wy Twisted Evil . ........Silnik zawiera 160g paliwa

Witam

Tak sobie my郵 czy ma sens hamownia
w fazie wst瘼nej budowy silnika skoro to co Wam wychodzi mi wyjdzie na papierze maj帷 za dane ci篹ar paliwa i czas jego pracy oraz film z pracy.

Dla silnika Paw豉 ( knod ) mamy :

m = 160 G i t = 0,8 s , Impuls w. mozna policzy w Properze a ja bym przyj掖 bez liczenia 200 s.

St康 maj帷 na uwadze definicj impulsu w. otrzymujemy

F鈔 = 40 kG

Poniewa silnik bardziej dynamicznie pracuje w czasie pierwszych 0,5 sek wi璚 F b璠zie na pewno minimum o 50 % wy窺ze. Wida te dane na wykresie.

Jak b璠zie dla silnika Stru. Mamy ci篹ar paliwa m = 60 G, impuls w. przyjmuj na oko 190 s , czas pracy 2 s w tym 0,5 s dopalanie si paliwa. Za堯禦y, 瞠 dopala si 10 % paliwa czyli 6 G. St康 m = 54 G spali si w czasie t =1.5 s.

St康 mamy F鈔. = 6,84 kG co zgadza si z pomiarami.

Teraz buduje silnik z paliwem 篡wicznym ( Impuls w. przyjm 130 s) o ci篹arze 1000 G. Je郵i czas pracy wyjdzie np. 3,5 s to 鈔edni ci庵 wyniesie F鈔 = 35 kG i analizuj帷 prac silnika na filmie okr窷l bardziej dok豉dnie F silnika dla odpowiedniego 鈔edniego czasu. Na pewno ten rz康 wielko軼i z豉pa by robercik Wink .

Uwaga do ksarda.

Nikt nie kwestionuje tego, 瞠 papier jest s豉bszy od metalu i nie zrobi takiego silnika jaki pokaza robercik. Pisa貫m ju, 瞠 kieruj si bhp poniewa silnik na AP lubi eksplodowa. Zobacz ksardzie, 瞠 je郵i dasz silnik na papierze musisz wyd逝篡 czas pracy ale impuls ca趾owity w nie wielkim stopniu Ci spadnie ( patrz na Strusia ). Do tego moje silniki Stru by造 robione na s豉bej tulejce. Uwa瘸m ,瞠 czas pracy 1.5 s mo積a osi庵n望 przy 60 G paliwa ( bez dopalania ) co podniesie nam 鈔edni ci庵. Jak wr鏂 do Strusi to doko鎍z badania.

Hamownia ma sens jak silnik jest dopracowany i chcemy w 豉dny spos鏏 pokaza parametry pracy silnika. Dla mnie szybki silnik daje szybk rakiet a ja wol majestatyke startu Wink

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
robercik

Do陰czy: 15 Mar 2007
Sk康: Gdynia

PostWys豉ny: Nie Wrz 09, 2007 5:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze嗆
Mi這 znowu widzie Arkadiusza w akcji Very Happy
Kilogramowy silnik 篡wiczny o czasie pracy kilku sekund widzia豚ym jako nap璠 drugiego stopnia rakiety. Jako silnik startowy w takiej konstrukcji wg mnie powinien by zastosowany raczej silnik z kr鏒kim mocnym kopem. Niewykluczone 瞠 jeszcze to sprawdzimy Razz

Mam dane z sekcji zw這k silnika knoda. Ot騜 "ablacja" dyszy wynios豉 z pocz徠kowych 9mm do 12mm Exclamation Wida to doskonale na wykresie. Dlatego nie zgadzam si 瞠 hamownia jest bez sensu w fazie test闚 - dzi瘯i niej wiadomo w kt鏎 stron si porusza, przynajmniej dla kogo kto nie ma takiego "nosa" jak Arkadiusz Wink
Wcale nie wykluczone 瞠 silnik wybuch豚y gdyby nie poszerzenie przekroju krytycznego. Niewykluczone te 瞠 wytrzyma豚y z dysz np. grafitow i czas pracy skr鏂i si a impuls w豉軼iwy jeszcze wzr鏀.

pzdr

Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Pi Gru 03, 2010 10:55 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Nie Wrz 09, 2007 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robercik napisa:
......Jako silnik startowy w takiej konstrukcji wg mnie powinien by zastosowany raczej silnik z kr鏒kim mocnym kopem. ........ "ablacja" dyszy wynios豉 z pocz徠kowych 9mm do 12mm Exclamation Wida to doskonale na wykresie. Dlatego nie zgadzam si 瞠 hamownia jest bez sensu w fazie test闚 -

Zaliczy貫m jeden test paliwa 篡wicznego w silniku metalowym ---> FILM ( silnik jako jedyny zanurkowa w piach i powinien mie nazw Krecik Wink ).

Zobacz jaki potencja ma to paliwo i efekt jaki daje Rolling Eyes . Zwr鵵 uwag, 瞠 robi silniki papierowe plus tkanina - ca這嗆 nas帷zona bywa, 瞠 浩 albo nawet tylko papier jak Stru. Przej軼ie na korpus z PCV czy PE ju daje wi瘯sze mo磧iwo軼i w skr鏂eniu czasu pracy czyli zwi瘯szeniu ci庵u. Dla mnie karmelka jest gorsza : mniej widowiskowa i daje nieco mniejszy impuls w.

Co do hamowni. Musz sobie jako radzi Confused . Kiedy my郵a貫m, 瞠 jak nie mam hamowni to mam zablokowane testy. Wiem jednak, 瞠 to nie jest prawd gdy ci庵 silnika jestem w stanie do嗆 precyzyjnie oszacowa maj帷 dane jakie wy瞠j poda貫m Wink

Hamowni jak u篡wacie macie super i tylko pozadro軼i. Nawet kiedy da貫m og這szenie, 瞠 bym podobn kupi. Liczy貫m na fnmilo ( chcia貫m odkupi od niego ) ale on pojawi si na forum , b造sna niczym b造skawica i r闚nie efektownie jak ona - znikn掖 Crying or Very sad

W silniku Stru fi dyszy przed 9 , po 10,5 mm - na dyszy szamotowej.

Id o zak豉d ( p馧 basa ), 瞠 drugi silnik "knoda" wyleci w powietrze albo co jemu odstrzeli Wink

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
ksard

PostWys豉ny: Sro Wrz 12, 2007 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eeee - Arku - i Ty zrobi貫 silnik metalowy ?!!!!
Gdyby nie film, to nie uwierzy豚ym. Very Happy

A mo瞠 zaczynasz si przekonywa? Wink

Silnik fajnie zadzia豉.

pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Wrz 12, 2007 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:
....A mo瞠 zaczynasz si przekonywa? Wink

W dziale bhp pokaza貫m jak wygl康a "m鎩" od豉mekWink

Czas pracy silnika podanego wy瞠j oceniam na 0,3 s ( reszta to rozpalanie albo dopalanie si paliwa ). Je郵i przyj望, 瞠 ze 160 g straci貫m na te rozpa趾i 40 g to uzyska貫m ci庵 ok. 50 kG. Dla t = 0,2 s, F鈔 = 78 kG.

Co to za przyjemno嗆 testowa silnik i z za "w璕豉" z sercem na ramieniu obserwowa silnik albo tylko nagrywa film b璠帷 bezpiecznie schowanym Question .

Sw鎩 silnik na 1 kG paliwa poka輳 Wam stoj帷 od niego kilka m ( jako sw鎩 wynalazek z dziedziny bhp zastosuj kask motocyklowy ) Wink

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
zombek

Do陰czy: 18 Maj 2003

PostWys豉ny: Czw Lis 29, 2007 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

PINOT napisa:
Dodam, 瞠 maj te od dawna fajny produkt silikonowy doskona造 na lepiszcze do paliw rakietowych, nazywa si gumosil AD-1 (chyba nie pokr璚i貫m - w ka盥ym razie pierwszy na li軼ie gumosil闚). Po usieciowaniu daje gumow elastyczn mas, doskona陰 na lepiszcze do paliwa rakietowego.

Ostatnio zastanawia貫m si nad kupnem ww. produktu. Czy dalej podtrzymuje pan zdanie na temat tego lepiszcza - nawiasem m闚i帷 czy warto go kupowa?
Dodam jeszcze, 瞠 kupuj帷 ten silikon my郵a豚ym raczej o wi瘯szych silnikach rakietowych. Konkretnie, martwi si o wytrzyma這嗆 ziarna. Czy ten Gumosil w paliwie b璠zie wytrzymalszy od powszechnego silikonu N.?

Mo瞠 jednak poliole/poliuretany?
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum