Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Silnik rakietowy STRU w korpusie papierowym i AP
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Nostra

Do陰czy: 10 Cze 2006

PostWys豉ny: Nie Kwi 08, 2007 11:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sylwek napisa:
ale chodzi mi o to aby zrobi prowadnice do tej maszynki.

no w豉郾ie.... nigdy nie wiadomo jaki dok豉dnie b璠zie ci庵, poprzednio przecie by zaskakuj帷y du篡 (ten z 50% wi璚ej paliwka), oberwa elementem metalowym o wadze ~4kg?

Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Nie Kwi 08, 2007 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aby testowa Strusia na tym metalowym testerze wcze郾iej szacuj ci庵 na wadze 豉zienkowej wi璚 do Strusia_max do這篡 by kilka kG aby wysz這 10 kG.

Tester jest tak wywa穎ny, 瞠 prawidlowo pracuj帷y silnik stabilnie i z trudem ma podnie嗆 tester maks. na kilka m. Chc sprawdzi tylko F maks. i por闚na ze wskazaniem wagi. Wszystkie tu pokazane hamownie kalibrowano cie瘸rkiem a dla SR mamy nisk mas i te piki ci庵u. Ujemny ci庵 odnotowa chyba crave a oznacza to, 瞠 trzeba wzi捷 popawk na kalibracje hamowni przy pomocy ci篹arka. Masa ci篹arka ma bezw豉dno嗆 a lekki silnik ma j nie wielk.

Dopisane

Jesli ci庵 silnika jest 5 kG, czas pracy 2 sek to mamy impuls ca趾owity Ic = 100Ns ( 1 kG = ok. 10 N )

Je郵i tester ma mas 4 kg to ci庵 silnika musi pokona ci篹ar tej masy i na tester b璠zie dzia豉 efektywnie 1 kG si造 ciagu silnika bo te 4 kG "zmarnuje" si na zr闚nowa瞠nie z ci篹arem masy testera (wypadkowa si豉 od grawitacji i ciagu silnika ) .

Tester niech ma mas 4 kg z silnikiem, czas dzia豉nia ciagu silnika 2 sek.

Mamy F = mdV/dt => Fdt = mdV => V = Fdt/m

St康 pr璠ko嗆 startowa testera V = 10Nx2sek/4kg = 5 m/s ( 18 km/h ).

Mo積a teraz policzy na jak wysoko嗆 si wzniesie a by這 tym przy metalowej beczce miotanej acetylenem :- )

W tym te軼ie wa積e jest aby ci庵 silnika nieznacznie przekroczy ci篹ar testera i s逝篡 w豉郾ie temu aby por闚na wskazanie wagi z realnym, maks. ci庵iem silnika.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Pa 04, 2007 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi瘯i robercikowi ( serdecznie dzi瘯uj ) mam test z hamowni SR Stru i Stru跛max.

STRUSIE.xls

FILM

Pozdr.A

Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Pi Pa 05, 2007 6:02 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
ksard

Do陰czy: 07 Lis 2003

PostWys豉ny: Pi Pa 05, 2007 12:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Bardzo 豉dna praca - gratulacje.
To silnior jak si patrzy.
Rakiety b璠 鄉iga, a mi這.
Je郵i jeszcze uda si uzyska powtarzalno嗆 - to pe軟y sukces.

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
robercik

Do陰czy: 15 Mar 2007
Sk康: Gdynia

PostWys豉ny: Pi Pa 05, 2007 1:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze嗆
Naprawd 豉dnie zagada造 Cool Zwr鵵cie uwag 瞠 przy niskiej masie papierowego korpusu STRUSIA paliwo dostarcza impulsu w豉軼iwego ponad 140 Exclamation
Do wi瘯szo軼i modeli rakiet prezentowanych na forum nic wi璚ej nie trzeba Exclamation Wi璚 tam ch這paki nie oci庵a si tylko strzela te rakiety...
Wszystkie dane do symulacji w SpaceCad'zie macie w arkuszu.

Jeszcze jedna uwaga: wykres mniejszego STRUSIA jest idealnie p豉ski - co pokazuje udane dobranie erozji dyszy (spora) do rosn帷ej powie盧hni spalania co w sumie daje sta造 zacisk Idea

pzdr

Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Pa 12, 2007 6:48 pm    Temat postu: SR Stru跛PP_80g Odpowiedz z cytatem

W poni窺zym te軼ie zastosowa貫m korpus PP. Niestety silnik kicha ( brak katalizatora w paliwie ). Fi wewn皻rzne silnika 26 mm wobec 25 tulejka papierowa.

Widok silnika Stru ( paliwo 62 g ) i Stru跛PP_80g( paliwo 80g)

FILM

Pozdr. A

Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Czw Pa 18, 2007 4:32 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
crave

Do陰czy: 27 Wrz 2003

PostWys豉ny: Pon Pa 15, 2007 4:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z g鏎y przepraszam za takie op騧nienie - pewnie zauwa篡li軼ie, 瞠 moja aktywno嗆 na forum bardzo zmala豉 - s ku temu powody, kt鏎ych nie b璠 tu przytacza.

Rakieta Fiber, nap璠zana silnikiem Stru:
http://video.google.pl/videoplay?docid=-5588342338578556069&hl=pl

tu fotki - brakuje zdj璚ia ca貫go modelu po pomalowaniu, ale przed startem by貫m przekonany, 瞠 takowy posiadam. Na zdj璚iach uk豉d UUWS-1, kt鏎y ostatecznie zosta zdemontowany.

http://crave.fotosik.pl/albumy/164992.html

Rakieta by豉 pozbawiona jakiegokolwiek systemu odzysku- nie chcia貫m przed逝瘸 startu rakiety o kolejne miesi帷e w kt鏎ych dorabia豚ym mechanizm z tym zwi您any. Start by na tyle dynamiczny, 瞠 chwil po zej軼iu z wyrzutni straci貫m rakiet z oczu (silnik nie wydziela za du穎 dymu, to te jest jeden z powod闚) - modelu nie znalaz貫m. Szkoda, bo w sumie korpus by bardzo porz康nie wykonany (kompozyt szklano-w璕lowy) i najprawdopodobniej wytrzyma upadek. Mo瞠 jeszcze wybior si na poligon z rowerem, ale szansa na znalezienie modelu jest bardzo ma豉.

Pozdrawiam i mam nadziej, 瞠 jeszcze wr鏂 do rakietowego hobby Wink

PS do Arka - strusia mia貫m tylko jednego.
Powr鏒 do g鏎y
Kacper

Do陰czy: 17 Maj 2003
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Pon Pa 15, 2007 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Gratulacje!
Bardzo 豉dny stabilny start Very Happy . Szkoda, 瞠 nie odzyska貫 modelu bo by naprawd bardzo estetycznie i solidnie wykonany. Mi by by這 szkoda puszcza bez odzysku.
Z czego by豉 wykonana g這wica? Wygl康a na jaki laminat.

砰cz szybkiego powrotu do hobby.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
crave

PostWys豉ny: Pon Pa 15, 2007 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pianka poliuretanowa dwusk豉dnikowa - b. fajna sprawa - mieszasz dwa sk豉dniki przez par瘽a軼ie sekund, wlewasz do formy, p璚znieje i wychodzi ci g瘰ta, sztywna pianka idealna do szlifowania na wiertarce.
W dalszym etapie pokry貫m j 3 warstwami w堯kna szklanego (ale tylko do po這wy) zostawiaj帷 prz鏚 jako kontrolowan stref zgniotu - oczywi軼ie j te pokry貫m cienk warstw szpachelki, w celu wyg豉dzenia.

Szczerze m闚i帷 samego modelu mi a tak bardzo nie 瘸l, bardziej jestem ciekaw jak wygl康a po przywaleniu w ziemi, z w ko鎍u nie ma陰 pr璠ko軼i Wink - przemy郵any by tak, 瞠by prze篡.

tu filmik do 軼i庵ni璚ia w nieco lepszej jako軼i

FILM
Powr鏒 do g鏎y
Ma造

Do陰czy: 31 Sie 2002
Sk康: krak闚

PostWys豉ny: Pon Pa 15, 2007 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Po fotkach wida 豉dnie wykonany i z niez造ch materia堯w model.
Dynamiczny start - Stru nie磧e zagada do tego rakieta pewnie lekka bo z kompozyt闚 -efekt taki 瞠 polecia豉 sobie w sin dal.
Szkoda jej szkoda!!
ps.
jedna fotka jest ciekawa -spa貫 z ni ? Very Happy
Pozdrawiam

Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
crave

PostWys豉ny: Pon Pa 15, 2007 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma造 napisa:
ps.
jedna fotka jest ciekawa -spa貫 z ni ? Very Happy

teraz jak powiem, 瞠 stateczniki by造 鈍ie穎 przyklejone i musia貫m j po這篡 tak, 瞠by ich nie obci捫a, a akurat 堯磬o by這 pod r瘯 to i tak nikt nie uwierzy Razz
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Pa 15, 2007 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki za test. Rakieta pi瘯na i na pewno szkoda by jej by這 wys豉 na karmelku.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Pa 18, 2007 4:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:
....Je郵i jeszcze uda si uzyska powtarzalno嗆 - to pe軟y sukces.

Po p馧rocznej przerwie zrobi貫m nowy SR Stru跛T_60 ( T- korpsu Tektura, 60 - ci篹ar paliwa ).

Zdziwi豚ym si gdyby co posz這 nie tak. I nie zdziwi貫m si bo Strusia za dobrze znam.

1. Stop klatka

FILM ( udana praca )

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Pa 19, 2007 8:36 pm    Temat postu: Stru na nadchloranie litu - s豉bo Odpowiedz z cytatem

I o czym tu pisa Question . Sami zobaczcie. Jako utleniacz zastosowa貫m wy陰cznie LiP, lepiszcze silikon, bez katalizatora ( regulatora ). Gdyby by AP na pewno by這 by lepiej. Silnik tak kaszla 55 sekund. Przy okazji. Tak naprawd zupe軟ie nie wierz w to, 瞠 jakim cudem uda si uruchomi Strusie . Jak ma by on produktem jak za 7 zeta jego nie chc ( akurat to ma這 dla mnie wa積e ), do tego wszystkich modelarzy polskich da這 by sie upchn望 do jednego samochodu osobowego, wi璚 kto ma tworzy ten rynek Question Wink . Do tego ja nie mam koncesji i DG. Firma piro z Pionek bardzo chcia豉 mojej pomocy ale za darmo i do dzi - a trwa to ponad rok - nie handluj swoimi wyrobami. Jeszcze rok i znikn z rynku i zdecydowanie ju bez mojej wsp馧pracy ( za 瘸dne skarby ). Na Strusie nie ma wi璚 szans, za ma造 kraj czyli za ma造 rynek.

Macie wi璚 filmik a do LiP jeszcze wr鏂 ale bez silikonu a na 浩, z katalizatorem i by mo瞠 tylko w uk豉dzie z AP.

FILM - LiP

LiP to tylko ciekawostka bo jest stanowczo za drogi. A do test闚 Strusi w locie - chyba musz sam zrobi rakiet Wink

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
crave

PostWys豉ny: Sob Pa 20, 2007 12:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mo瞠 co pod strusia przygotuje, ale odezw si dopiero jak ju wszystko b璠zie gotowe - na razie mam pewn koncepcj, ale w moim tempie to za jaki rok b璠ziemy mogli ustali szczeg馧y Laughing (wiem jedno - jakby co z tego wysz這, to zatrudni jeszcze dodatkowego operatora kamery Wink )

a koncepcja jest taka
- budowa prototypu z pcvek lub innych tanich i powtarzalnych materia堯w, testy elektroniki, odzysku - silnik dowolny, ale czemu nie stru?

- wysoko軼iomierz - dysponuje czujnikami ci郾ienia i g堯wnymi elementami do budowy prostego elektronicznego wysoko軼iomierza - brakuje tylko jakiego elektronika, kt鏎y by go wykona. Ja szczerze m闚i帷 nie za bardzo mam na to czas i ochot.
M闚i o czym w stylu:
http://www.jbgizmo.com/page27.htm

Jaki ch皻ny? MPX4115 wykonawcy daj gratis.
Oczywi軼ie bardziej zaawansowane uk豉dy te s mile widziane, mo瞠 jakie zintegrowane z czujnikami pola magnetycznego itd?

- po paru startach, w kt鏎ych pewnie zadzia豉豚y uk豉d odzysku, budowa analogicznego do prototypu z pcv modelu, tylko 瞠 wykonanego z kompozyt闚. Potem monta wysoko軼iomierza i zabawy w bicie rekord闚

- pr鏏y konstrukcji wielostopniowych... i tak m鏬豚ym si rozpisywa do podr騜y na ksi篹yc, ale na to raczej 篡cia nie starczy Razz

Oczywi軼ie takie projekty traktuje bardzo na luzie, a poniewa czasu nie mam za du穎, to ich wykonanie zajmie mi kup czasu.
W ka盥ym razie - je瞠li b璠 mia ju gotowy do startu prototyp z PCV, to ch皻nie wezm strusia hurtem i tym razem obiecuje 瞠 filmy b璠 w gites jako軼i i z przynajmniej dw鏂h kamer (cyfr闚ek) Smile

na marginesie - film wygl康a tak 幢e, bo by kr璚ony kamer analogow - czyt. w rzeczywisto軼i jest znacznie lepiej, ale po przegraniu na komputer przy u篡ciu nie za dobrej karty TV wygl康a to jak wygl康a... ale tak czy inaczej za wiele nie wida.

Pozdrawiam Smile
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Mar 07, 2008 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobi貫m na pr鏏 Strusia_125 ( 125 g paliwa ). Test w locie na w豉snej rakiecie z kamerk Mustek i spadem.

Chyba nie trzeba pisa gdzie Stru跛65 a gdzie ten XL Wink . Stara貫m si wyd逝篡 kana o ok. 2 cm. Zak豉dam ,瞠 paliwo HP samo sobie powi瘯szy fi krytyczne do w豉snych potrzeb. Dysza fi krytyczne 9 mm, szamot z wikolem.

Ci篹ar paliwa Strusia_125 wynosi 125 Gram , brutto 245 Gram. Strusia_65 odpowiednio 65 Gram / 125. Je郵i da rad wyd逝篡 korpus czyli zrobi Strusia_XXL ( 150 g paliwa ) to stosunek cie瘸ru pustego silnika do paliwa ulegnie korzystnemu zmniejszeniu. Licz na wy窺zy impuls w豉軼iwy paliwa dla Strusia_XL.

Reszta jak wy瞠j. Potem tu napisze nieco wi璚ej o samej rakiecie jak i dam film z OSZ. Mo瞠 wreszcie do豉cz do klubu OSZ Wink

Mi貫go wieczoru A
Powr鏒 do g鏎y
ARKO

Do陰czy: 17 Mar 2012
Sk康: Radom

PostWys豉ny: Czw Sty 11, 2018 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie si czyta stare posty. Mia貫m kiedy du穎 czasu :]

Dam recepturk na paliwo do Strusia (cz. wagowe, +/- 1 %)

AP 50
Al brigt 7
Silikon sanitarny przezroczysty 12

Silnik z kana貫m cylindrycznym.

Pomimo tego, 瞠 silikon jest tu kwa郾y, nic z貫go sie nie dzieje z Al. Nawet po latach. Pewno tego kwasu nie wiele sie wydziela a co si wydzieli這 to przereagowa這 i jego nie ma.

Nazwijmy to paliwem SILAP

Edit. Test silnika "Stru" po 9 latach przechowywania w wilgoci.

Dane z wagi nanios貫m do exela i policzy貫m pole (te w exelu) pod wykresem i wysz這 Ica趾 = 90 Ns a ile by這 paliwa wida na filmiku z wag. Dla leniwych m = 65 gram
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum