Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

cola i roztopiony wosk

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PAN_PANCERNY_PL



Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 10
Skąd: nie rozumiem pytania

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 12:26 pm    Temat postu: cola i roztopiony wosk Odpowiedz z cytatem

http://www.videosift.pl/story.php?id=17265

Byłby ktoś tak miły i przetłumaczył by dlaczego tak sie dzieje?
Z góry dziękuje.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
TIK TAK



Dołączył: 26 Gru 2003
Posty: 70

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mi nie dziala cos ten filmik a jestem bardzo ciekaw jak to wyszlo ?
_________________
jesli chcesz sciagnac cos z mojej strony wyslij mi PW to ja wlacze :]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GutekG17
Banita


Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 24
Skąd: Warmia i Mazury

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyszło zupełnie ładnie tylko czy ten wosk został wlany do coca-coli
To było tak: Nalano coca-coli do szklanki do pełna prawie, pisało że obojętnie jaka to jest. Następnie przełamał podgrzewacz świeczkowy na 4 części i 1 roztopił w próbówce aż do wrzenia palnikiem a następnie łaśnie nie wiem czy wlał zawartość próbówki do coli czy tylko nad nią przytrzymał i po chwili płomień "wystrzelił" do góry. Zamierzam sam takie coś zrobić tylko nie wiem czy wlał ten wosk do koli Smile czy nad nią potrzymał...

Ps. ślepy jestem ?

_________________
Moja strona: www.piro4ever.yoyo.pl Proszę o wasze oceny
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Yahoo Messenger
adeks9



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 23
Skąd: Przeworsk

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co zauważyłem (a widzę dobrze:D) to wosk nie został wlany tylko tą probówkę z wrzącym woskiem wsadził do coli. Spodobał mi się jeden z komentarzy: "Ciekawe co jeszcze można zrobić z colą..."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chce nic mówić ale cola ma tutaj gówno do rzeczy:)
Doświadczenie te prezentowałem kiedyś na pokazach gimnazjalistów, a chodzi oto podgrzewamy wosk (zwykly ze świeczki) i następnie ogrzewamy go do wysokiej temp (prawie do wrzenia) i wsadzamy szybko do zimnej wody ,zaś obok najlepiej niech stoi palnik zapalony..
W tym rzecz że wosk gwałtownie wypryśnie z próbówki i pary muszą się zapalić.. da to w efekcie poteżną kulę ognistą
(UWAGA! zachować BHP, koniecznie maska na twarz.. bo jest to cholernie niebezpieczne)...

Jest jeszcze wariant:)
podgrzewamy w parowniczce ciekłą parafinę do wrzenia (przykryć parowniczkę, inaczej pary się zapalą) następnie z tryskawki wlewamy z daleka wodę strumieniem.. całość wystrzeliwuje ogniem do góry niczym fugas. Również bardzo niebzpieczne Exclamation
------------
pytanie do pierwszego dosw., zastanawia mnie czy chodzi tam o przegrzanie cieczy? Dlatego gorący wosk ostrożnie podgrzewany nagle schlodzony wystrzeliwuje do góry (gwałtowne wrzenie) ?
Nie jestem tego pewien i pytanie to przy okazji kieruje, chciałbym dokładnie poznać wytłumaczenie tego pięknego doświadczenia.
pozdrawiam
PeDwa

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm a nie jest czasem tak że woda po dostaniu sie do goracego wosku o temp na pewno powyżej 100 stopni zaczyna gwałtownie wrzeć i "rozpryskuje" wosk w mgiełkę?

Pracuje przez wakacje na grillu i stwierdzam że kiedy gorący i tłusty ruszt skropi sie wodą efekt jest ten sam...

_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Karambaa



Dołączył: 27 Cze 2007
Posty: 22

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacek R. napisał:
Hmmm a nie jest czasem tak że woda po dostaniu sie do goracego wosku o temp na pewno powyżej 100 stopni zaczyna gwałtownie wrzeć i "rozpryskuje" wosk w mgiełkę? ...



Jedyne rozsądne i naukowe wyjaśnienie.


Pozdrawiam

_________________
Bartolini Bartłomiej herbu zielona pietruszka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Sie 14, 2007 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak jesli założymy gwałtowne pęknięcie próbówki i dostanie się cieczy Wink czyli będzie jak w przypadku drugim, ta sama opcja woda+ gorąca parafinka, to co misie lubią najbardziej Cool
A tak przy okazji, próbował ktoś robić fugasa na ciekłej parafinie?? Dość wysokowrząca ciecz, ale jakby ładnie rozpylić gorącym fleshem?
Bo ja tego nie sprawdze Rolling Eyes

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP