Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rakieta T-Promień

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adeks9



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 23
Skąd: Przeworsk

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 2:38 pm    Temat postu: Rakieta T-Promień Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj odbyły sie dwa starty TESTOWEJ rakiety T-Promień. Cechuje ją prostota wykonania. Jest zrobiona ze zwykłej rurki tekturowej, przykleiliśmy do niej 4 stateczniki i głowicę - krążek zwinięty w stożek. Zbudowaliśmy ją w niecałe 15 min ;]. Jednak dzisiejszym celem naszych działań było przetestowanie dwóch silników "Błysk".
Masa paliwa w pierwszym silniku to ok. 80g, a w drugim 95g. Były one wykonane z 1/2 cala rurki PCV. Zatyczki i dysze(7mm) zrobione z cementu.

Teraz do rzeczy oto filmiki:
http://pl.youtube.com/watch?v=qeyGfAboaJk - start rakiety na pierwszym "Błysku". Silnik już na starcie wybuchł i dzięki sile wybuchu uniósł się na taką wysokość. Dysza wystrzeliła i jej nie znaleźliśmy :/

http://pl.youtube.com/watch?v=XRWQGzcuXek - drugi start na większym silniku. Tym razem rakieta na starcie dostała czkawki, po chwili wzleciała na kilka metrów, zrobiła kilka serpentyn i reszta silnika się spaliła w trawie, co zresztą widać.

Zapomniałem napisać, że wszelkie prace wykonywałem wraz z Furionem który obiecał wrzucić fotkę rakiety(pięęękna).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Front



Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 189
Skąd: Wrocek

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yyy tylko czy silników najpierw nie testuje sie statycznie czytaj w glebie Question Laughing Laughing IMO nie zabłysłes Laughing
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adeks9



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 23
Skąd: Przeworsk

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co mówił Furion wywnioskowałem, że robił statyczne testy takich samych silników(może się mylę), co dawało nam teoretyczne powody do startu. Myślę, że problemem jest to, że każda karmelka którą robimy jest inna :/. Część przygotowanych karmelek idzie do spalenia ponieważ po prostu się nie nadają do "zamontowania" w silniku". Nawet te udane karmelki różnią się. Aktualnie próbujemy dopracować jakiś jednolity sposób na zrobienie jak najlepszego paliwa Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Furion



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 12

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 7:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam oto "rakieta" :



Większość informacji została już napisana wyżej. Co do testowania statycznie, to przetestowałem kilka podobnych silników i uznałem że można wykonać próby na rakiecie testowej.


Btw. Prawdopodobnie jutro będzie kolejny start, T-Promienia.


PS. To zdjęcie rakiety po pierwszym starcie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
necro



Dołączył: 01 Maj 2006
Posty: 67

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lepiej testujcie na kijankach, nie traci się czasu na rakietę tylko kij i heja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Teo



Dołączył: 13 Lut 2006
Posty: 101
Skąd: 123456

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Matko ale prowizorka... Taki wysiłek przyłożyć się chociaż troszeczkę Question Rolling Eyes
_________________
Koniec z piro..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Front



Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 189
Skąd: Wrocek

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łee PóN nie znasz się Laughing To taka śtuka nowoczesna Wink Laughing Ale panowie troche starannosci Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Furion



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 12

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 8:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, macie moje słowo będzie ładniej. Jej stan można wytłumaczyć jedynie czasem pracy (ok 15min), oraz wykorzystanymi produktami (taśma klejąca). Oczywiście mogliśmy ją odpicować ale warunki pogodowe niestety nam to skutecznie utrudniały (ponad 35 stopni w cieniu), poza tym zrobiliśmy 5 karmelek pod rząd, z czego tylko dwie ostatnie do czegoś się nadawały więc, byliśmy trochę zniechęceni do dalszej pracy w takim upale. Obiecuje że podczas jutrzejszego startu zainstaluje "ładniejsze" "zaczepy" startowe i... coś tam poprawie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Lip 18, 2007 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje za oderwanie się od ziemi. Co do "urody" rakiety, to cóż...trochę staranności i będzie lepiej. Ale wole brzydala w pięknym locie niż cud model lecący tam gdzie się nikt tego nie spodziewa. Jak na sam początek...ujdzie. Faktycznie lepiej jest chyba puścić kijankę, niż na chybcika klecić rakietę, ale przecież każdy robi jak mu pasuje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Czw Lip 19, 2007 6:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spore SR jak na taki mały model... 30g karmelka by wystarczyło z ogromnym zapasem Wink

Życzę dalszych sukcesów w lotach i próbach statycznych które z pewnością docenicie później Wink

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Furion



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 12

PostWysłany: Czw Lip 19, 2007 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jak zapowiadałem wcześniej, odbył się kolejny start rakiety testowej T-Promień. Oto film :

http://pl.youtube.com/watch?v=OfIppnw3w5c&v3

Niestety kilka sekund po starcie dysza została wypluta i dalej rakieta "leciała" bez dyszy w silniku. Poprawiłem zaczepy przy rakiecie i ją troszkę "upiększyłem", ale niestety nie jest na tyle ładna aby ją pokazywać na forum. Dzisiaj mam zamiar zalać sporo forma na zatyczki i dysze, jak wszystko pójdzie dobrze to jutro odbędzie się kilka startów, oczywiście będą filmy, może zdjęcia Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Majeranekk



Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 21

PostWysłany: Czw Lip 19, 2007 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nawet fajne Razz W mojej rakiecie przy I starcie to wypadl silnik ^^ i nie polecialo, a w drugim nie mialem lontu i jakas prowizorke robilismy to sie nie chcialo odpalic ^^. Fajnie ze masz filmik, ale blagam nauczcie sie filmowac... a nie rakieta startuje a tu nic nie widac bo obraz lata jak glupi na boki :/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Furion



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 12

PostWysłany: Czw Lip 19, 2007 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak jest start to zawsze film jest nagrywany aparatem cyfrowym. I wygląda to mniej więcej tak : Ja daje mój aparat koledze który sie akuratnie napatoczy aby go potrzymał z włączonym nagrywaniu, no i jak odpalę lont to biegnę w stronę kolegi, biorę z jego rąk aparat i tu przeważnie są "skoki" na filmie. W ostatnim filmie silnik zaczął pracować trochę szybciej niż planowałem i dlatego tak to wygląda jak wygląda. Teraz mam zamiar ustawiać "operatorów" "kamery" dalej i dam niezbędne instrukcje co do "operowania" urządzeniem rejestrującym obraz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Furion



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 12

PostWysłany: Pią Lip 20, 2007 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj odbył się kolejny, czwarty, start rakiety testowej T-Promień. W gruncie rzeczy niezbyt różnił się od poprzednich, może poza zmianą miejsca z którego startuje rakieta. Postanowiłem zrobić zdjęcie silnika na którym wzbijały się w powietrze te rakiety. Oto zdjęcie :



A tutaj film ze startu:

http://www.youtube.com/watch?v=Z3tGkKLG5eo

Powodem niepowodzenia "lotu" było "wyplucie" dyszy. Od dzisiaj moce dysze na kleju epoksydowym + zaginanie pcv.

PS. Najprawdopodobniej jutro odbędzie się kolejny start na mniejszym o 50% silniku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbusiu
SIANOPIS


Dołączył: 10 Cze 2007
Posty: 25

PostWysłany: Sob Lip 21, 2007 12:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie prościej wam zrobić dokładniejszy, lepszy model rakiety, bo sr macie dobry odrywa się od ziemi.
Zróbcie dobre stateczniki, dysza, głowica, korpus ....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Sob Lip 21, 2007 7:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LOL to jest rakieta? trochę samokrytyki ^^ ja bym powiedział że to wibrator błysk Laughing
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Furion



Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 12

PostWysłany: Sob Lip 21, 2007 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z powyższymi zaleceniami, doświadczenia na tej rakiecie zostają zakończone. Zaczynamy pracę nad właściwą rakietą Promień. Mogę powiedzieć tylko że nie żałuję zrobienia T-Promienia.

PS. Dla zainteresowanych, dzisiaj odbył się kolejny start, tym razem na mniejszym silniku. Silnik spisał się nieźle, rakieta bardzo słabo. Silnik rozpoczął pracę lekką "czkawką" po czym zaczął się zachowywać jak na sr przystało, za to rakieta, kompletnie nie wyważona zaczęła obracać się w powietrzu lecą nie do góry a w bok. Nikomu nic się nie stało Razz. Tą relacją kończę przygodę z rakietą testową T-Promień, oraz uważam temat za zamknięty.

PS. Filmy zostały usunięte ponieważ nie są już potrzebne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP