Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co można zrobić z ... (FaQ - Pytania i Odpowiedzi)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adrian



Dołączył: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWysłany: Sob Kwi 02, 2005 10:58 am    Temat postu: Co można zrobić z ... (FaQ - Pytania i Odpowiedzi) Odpowiedz z cytatem

Męczą mnie posty typu :
Forum FORUM PIROTECHNICZNE Strona Główna -> Fajerwerki -> Gwiazdki:

Autor: "Lamus" Smile
Mam pytanie czy proch czarny nadaje sie do robienia petardy ?
Odpowiedz Pirotechnika
Poszukaj na forum
Odpowiedź lamusa:
Nie moge znaleść ......
I tak dalej!


No więc tak ja na pirotechnice sie nie znam tzn. Nic nie robiłem(może 16 szelek 5 komet 23 wulkany i 6 star mine Smile ) ale znam bardzo wiele przepisów na prochy , gwiadki, komety itd.

No więc tak aby mówic ze jest sie pirotechnikiem trzeba znać wzory chemiczne:) ja znam duzo ale tylko jak czytam pisac nie umiem powiem tylko że saletra potasowa to KNO3 Very Happy

Pytanie :
Czy można zrobić petarde z siarki , saletry , węgla drzewnego ?
Odp:
Można potrzebny jest tobie proch czarny którego można zrobić w następujący sposób:
10% Węgla
20% Siarki
70 % Saletry POTASOWEJ !
Potem bierzesz jakąś tube zatykasz jedną strone srajtaśmą(Papierem do podcierania odbytu Very Happy) + wikol Zatykasz z jednej strony wsypujesz proch do połowy jak tam chcesz bierzesz lont wkładasz znowu dajesz zatyczkę i gotowe pamiętaj poczekaj aż wyschnie !

Pytanie:
Czy można zrobić gwiazdki na bazie proochu czarnego?
Odp:
Nie ma problemu nie będą bardzo efektowne ale zawsze cos jest:) !
Ja zawsze robiłem gwiazdki tak (gwiazdki Willow Tree ??) :
- Proch dobrej jakości (prasowany , przegryzny , granulowany) mieszałem z opiłkami aluminium !
- Potem gotowałem sobie kisiel czyli mąke ziemniaczaną rozpuszczałem w wodzie aż zrobił sie kisiel potem 100 gram prochu dawałem do garnuszka Very Happy
- kiedy cos tam zaczeło parować zdiąłem z ognia i dodałem kolejne 200 gram prochu tym razem z opiłkami Al .
- Potem w palcach ugniotłem sobie małe kuleczki osrednicy od 0,5 cm do 1 cm .
- Położyłem na kaloryfer poczekałem aż wyschły i miałem gotowe gwiazdki "Willow Tree"

Pytanie:
Mógłbyś podać przepisy na wulkany ?
Odp:
Moge ale nie moje bo jest ich za dużo Smile :
Snake 'a

saletra+cukier puder
saletra+cukier+aluminium
saletra+cukier puder+celuloid
nadmanganian potasu+aluminium
saletra+cukier+sól
saletra+cukier+nadmanganian potasu
dwuchromian amonu
saletra+cukier+siarka(nie za dużo)

Matiego - Bomby Smile

saletra potasowa + miedz = zielony kolor ognia (mozna dawac terz cynk, zelazo i aluminium

saletra potasowa + węgiel (najlepiej drzewny) = wiecej iskier

saletra potasowa + denaturat = zwiększenie tępeatury od około 200 do około 1000

i Iwanapirotechmana Smile

240-saletra
70-c.puder
90-cukier zwykły
45-w.drzewny-pył
ok50-w drzewny wiórki
ok60-ścinki folii aluminiowej
+ karmelek na górę tuby
p.s. sam to wymyśliłem

Pytanie:
Jak zrobić proch migotający?
Odp:
Pomieszaj Nadmangianian potasu z Opiłkami Al Moje proporcje :
50 % Kmno4
50 % AL

70% Kmno4
30% AL
Innym środkiem migotającym może być też proch granulowany możemy granulować wtedy kiedy wilgotny proch przesypujemy przez sitko .
Oczywiscie jest teś proch łuskowy polega na pokrywaniu łusek np ryżu prochem czarnym.

Pytanie:
Gdzie kupić odczynniki?
Odp:
U usera www.cennik-user.prv.pl ! (bardzo tanio czasami Smile )

Pytanie:
Jak zrobić lont ?
Odp:
Najprosszy sposób :

W ciepłej wodzie rozpuszczasz KNO3 z Cukrem w proporcjach KNO3- 60%
Cukier - 40 % Wkładsz do naczynka w którym rozpuściłes mieszanke włuczke sznurek czy co tam chcesz ma się możycz 3 godziny potem wyjmujesz i dajesz na kaloryfer i lont gotowy Smile
Zawsze mozesz kupic u Very Happy Mene2 albo Maxlama Smile

ps. Chciałbym aby dodawano tutaj rozne proste przepisy na petardy i fajerwerki dla początkujących !

Pozdrawiam

dodal P2

Pingwin napisał:
W tym temacie prosze pisac TYLKO nowe rzeczy z podstaw PIRO! Nie pytamy o rzeczy z piro!! Bo nie ma sie zrobic z tego tematu smietnik. Jak bedzie troche nowych informacji to wyedytuje swoj post i poprosze moda o usuniecie postow, bo nie chce miec w tym temacie smietnika!

Wszystkie pytania o poczatki w piro zadajemy w TYM temacie!
-------------------------------------------------------------------------------------

Witam... Ten temat powstal dzieki ludzia, ktorzy nie umieja szukac i zaczeli mnie troche denerwowac...

Oto rzeczy, o ktore ludzie najczesciej pytaja:
1. Co to jest ANFO?
odp. ANFO - Ammonium Nitrate - Fuel Oil, jest to mieszanina azotanu amonu (saletra amonowa) z paliwem (nie chce zanudzac o innych
nazwach zalezynych od paliw, a wiec uzywam caly czas pojecia ANFO).
Najczesciej uzywanymi paliwami sa:
- Aceton
- Ksylen
- Nafta
_ pyl Al
Bardzo waznym elementem przygotowywania ANFO jest dokladne wysuszenie Azotanu Amonu (dalej uzywany skrot AA), poniewaz
jest higroskopijne (wchlania wilgoc z otoczenia).
A wiec do dziela! Mielimy AA w np. mlynku elektrycznym do kawy (dzisiaj tak zmielilem 5kg AA:D), sypiemy na cos
na czym bedziemy to suszyli w PIEKARNIKU (tak, w piekarniku:D)... No i wkladamy do piekarnika na ~3 godzinki w temp.
~150*C... Oczywiscie lekko uchylony piekarnik bym polecal, zeby ladnie para wylatywala na zewnatrz. Bierzemy lyzeczke
po tych 3 godzinkach i nabieramy AA... Jezeli nabiera sie "z gorka" (tak jakby czubata lyzeczka:>) tzn. ze jeszcze mokre i trzeba
dalej suszyc. Natomiast jezeli nie mozna nasypac czubatej lyzeczki tzn. ze jest w suchutkie i mozna przystapic do dalszych
czynnosci Smile.
A wiec nasypujemy nasze suche AA do szczelnego pojemnika i dolewamy na 1kg AA okolo 120-140ml Acetnu lub dajemy ~100g pylu Al.
Gdy dodajemy Acetonu, Nafty, Ksylenu itp. to musi nasze AA sie "przegryzc". Wtedy odstawiamy je na jakies 3 tygodnie w tym
szczelnym pojemniku i jemu nie przeszkadzamy. Natomiast gdy dodajemy pylu Al mozna odrazu je wykorzystac. Oczywiscie tez
dozwolone sa kombinacje typu 3 tyg. w Acetonie i pyl Al. Wtedy mamy lepsza jakosc:).

The Chemik napisał:
Nie potrzeba przegryzać. Odrazu jest gotowe, wszystko ładnie odchodzi.


2. Siarka.
Hmm... Tutaj co moge napisac? Siarke mozna kupic w sklepie ogrodzinczym w granulkach (drogo, dzisiaj patrzylem i 6zl/0,5kg)
lub w innym sklepie chemicznym (np. u Usera). To chyba tyle;). I bez pytan co z nia mozna robic:P Hehe;)

3. Gdzie kupic?
Odczynniki mozna kupic w POCHu (nie sprzedadza Ci wiekszosci:D) lub u naszych Userow, ktorzy sprzedaja na forum. Nie bede pisal
o tym, ktory lepszy, a ktory gorszy. Poczytajcie forum a znajdziecie moje zdanie.
Wiecej: http://forumpirotechniczne.pl/viewforum.php?f=38

4. Lonty.
Lont mozna kupic na www.triplex.pl lub u kogos z forum. Mozna rowniez samemu zrobic stopine lub stopsila;). Polecam tego drugiego.
Wiecej info o stopsilu: http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=3251&highlight=stopsil

pirofał napisał:
Przepis na stopinę pirotechmana macie na stronie www.pirotechnika.one.pl


5. Proch Czarny.
Potrzebne skladniki:
KNO3 (saletra potasowa)
C (węgiel drzewny) - trzeba rozdrobnic na pyl!
S (siarka) - do kupienia w ogrodniczych lub u Usera (www.cennik-user.prv.pl) polecam Usera
poniewaz posiada siarke juz zmielona i nie trzeba samemu tego robic...

Tutaj juz by sie przydala waga... Ale i obedziemy sie bez niej Smile. Standardowe proporcje do
prochu czarnego (wagowe) to:
KNO3 - 75%
C - 15%
S - 10%
Czyli bierzemy 75g KNO3, dodajemy 15g wegla drzewnego na pyl zmielonego

no wlasnie węgla:

kondix napisał:
węgla drzewnego nie mozna zastapić kamiennym(ktoś ostatnio stwierdził na gg, że ma go więcej i łatwiej dostepny więc użyje)
i na pytanie jak bardzo C ma być rozdrobniony trza odpowiedzieć że bardzo


DLACZEGO NIE MOZNA UZYC WEGLA KAMIENNEGO (ZAMIAST DRZEWNEGO) I FAKIE EFEKTY ON DAJE W PROCHU:

Mephisto napisał:
Za bardzo kaloryczny.


Immortal_one napisał:
mianowicie bedzie spalał sie powoli zostawaiając sporo smiecia
i dając duzo iskier


i dodajemy 10g siarki...
Mozna rowniez na oko... Dobrze mieszamy i mamy proch czarny... Sprawdzamy jego jakosc, a tu
zdziwienie... Slabo sie pali, a przeciez wszystko dobrze zrobilem? Tak! Cos jeszcze trzeba zrobic:)
Gdy juz mamy zrobiony proch czarny wsadzamy go do jakiegos pojemniczka i zalewamy woda, zeby sie
zrobila gesta papka. Mieszamy dokladnie jezeli trzeba dolewamy troche jeszcze wody... Zostawiamy
to do wyschniecia... Gdy trzeba mieszamy troche, zeby nie odparowywala woda tylko z gory Smile...
No, ale po co to wszystko? A no po to, zeby saletra potasowa wsiakla w pory wegla drzewnego (KNO3
rozpuszcza sie w wodzie i wnika w wegiel drzewny co daje lepsze wymieszanie substancji i zwieksza
jakosc prochu czarnego)... No i jak ktos posiada prase to mozna jeszcze pod nia dac:). Dobre rezultaty
daje tez ucieranie prochu czarnego juz gotowego w mozdziezu przez dlugi czas... Mozna z tego juz robic
male (no i troche wieksze) petardki i wulkaniki Smile.

6. Kwas borowy i soda oczyszcona.
Jezeli cos robicie z silnymi zasadami (sa zrace!) to miejcie zawsze pod reka kwas borowy (jego r-r w wodzie). Gdy sie oblejecie zasada
to poprostu polejcie na to szybko kwasem borowym i on zliwiduje zasade. Dlaczego kwas borowy? Poniewaz nie jest to kwas zracy i Ciebie
nie poparzy;).
Jezeli robicie cos z kwasami to zawsze miejsce pod reka r-r sody oczyszczonej w wodzie. Gdy polejecie sie kwasem to natychmiast to miejsce
przemyc r-r sody oczyszczonej i po sprawie. Dlaczego soda? Bo slaba zasada i nie zraca;).
No, ale nie zapomnijcie o rekawicach i okularach ochronnych SmileSmile.

7. MWI.
Materialy wybuchowe inicjujace... Bardzo szeroki temat... Podam najczesciej uzywane:
- HMTD
- TCAP
- Azydek Olowiu
- Piorunian Rteci (e to zadko).
Co do produkcji uzyjcie opcji szukaj. Naprawde jest o tym pelno.

8. PETN.
Polecam prace $nopa na ten temat:
http://www.snop.piwko.pl

9. Czy elektrolit nadaje sie do nitrowania?
Nie. Poniewaz jest to tylko 35% kwas siarkowy. Mozna by bylo zatezyc przez destylacje, ale nie polecam tego robic w domu.
Zreszta i tak nie otrzymacie takiego jak kupny, bo jest bardzo higroskopijny i to co poruje odrazu jest z powrotem pochlaniane;).

Qba napisał:
Nie destylację, a poprostu gotowanie. Natomiast cały problem polega na tym, że nie bardzo jest w czym to gotować, bo wszystko zeżre. Ja to gotuje w zlewce z termisil'u na łaźni piaskowej normalnie na kuchence, ale ta metoda jest bardzo czasochłonna, ale cóż poradzić jak dostępu do kwasów zbytniego sie nie ma...


10. Termit.
Termit, ferromit, mieszanina tlenków żelaza Fe3O4 i glinu używana do spawania i jako bojowy środek zapalający.
Zapalony proszek aluminiowy odbiera tlen z tlenków żelaza, czemu towarzyszy wydzielanie olbrzymich ilości ciepła (temperatura do 3800°K)
topiącego żelazo, które tworzy spoinę. Termit odpalamy od wstazki Mg.

11. Kilka waznych rzeczy by GUN_1917

GUN_1917 napisał:
Saletra Potasowa -- KNO3 -- sklepy ogrodnicze (nie kwiaciarnie ) nawoz azotowy spelnia role utleniacza,wystepuje w postaci bialego proszku przypominajacego ol kuchenna ,skladnik prochu czarnego i karmelki. cena 3kg okolo 10zl

Wegiel Drzewny -- C --czarne kruche owalne "kosteczki" wegiel do grila ,lub mozna zrobic "wlasnorecznie" zasypujac zar z ogniska piaskiem ,lub innymi metodami, -----> forum --->szukaj

Karmelek stopina Cukru i Saletry potasowej w proporcjach 6:4 dla SR a dla swiec dymnych 5:4 KARMELKA NIEWOLNO PRZEGOTOWAC GDYZ GROZI TO POZAREM idealny kolor karmelka to biale ew. lekko bezowy

FB (flashbang, a u nas fotoblysk) mieszanina silnego utleniacza np.KMnO4 + pyłew. proszki metali np Al(aluminium,glin) Mg (magnez) bardzo szybkie spalanie z wydzielaniem duzej ilosci swiatla(błysk)

KMnO4 --nadmanganian potasu -- silny utleniacz skaldnik prochuw fotoblyskowych ,barwi wode na fioletowo, wystepuje w postaci ciemno filoteowego proszku wl. krysztalkow,do kupienia w aptece bardzo bardzo drogo 4,5zl za 10g


12. Czystości odczynników chemicznych

http://pl.wikipedia.org/wiki/Czystość_substancji

Proponujcie co mozna by jeszcze tutaj umiescic?? Piszcie tylko o czym mam napisac to napisze;). Proponuje, zeby temat przykleic, ale to tylko propozycja:)


Ostatnio zmieniony przez Adrian dnia Sob Kwi 02, 2005 11:56 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Kwi 02, 2005 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kondix napisał:
o ja też sobie popisze z nudów

FB'ki :
-2 KClO3 : 1 Al/Mg/PAM (pył) : 1 S
-2 KMnO4 : 1 Al/Mg/PAM (pył) : 1 S
-2 Ba(NO3)2 : 1 Al/Mg/PAM (pył) : 1 S
-2 KNO3 : Al/Mg/PAM (pył) : 1S
- 1 KClO4 : 1 Al
Wszystko jest podane objętościowo.

Jak barwią zw.metali:
-sodu - kolor zółty
- potasu - fioletowy
- miedzi- niebieski (w praktyce bardzo ciężko osiągnąć)
- strontu - karminowo-czerwony
- wapnia - ceglastoczerwony, pomarańczowy
- baru - jasnozielony, zielonożółty
- litu- czerwony (inny niż stront)
Biały kolor uzyskujemy przez użycie metalu jako paliwa np. KNO3 + Al

Mieszaniny Oświetlające (Flary)
- biała KNO3 67% + Al/Mg 33% (mieszanki na Al potrzebują primera)
- żółta NaNO3 65% + Al/Mg 35%
- czerwona KClO3 30% + Sr(NO3)2 + sacharoza/laktoza
Aby mieszanki się wolniej spalały nalezy je ubić stosując pomocniczo jakiś lepiszcz (dekstryna, szelak, silikon N)

pozdr. K-x

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.


Ostatnio zmieniony przez Piroman2 dnia Sob Kwi 02, 2005 10:26 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adrian



Dołączył: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWysłany: Sro Kwi 06, 2005 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GWIAZDKI - Przepisy

Jak zrobić różnokolorowe gwiazdy pirotechniczne, nadające się do star mine czy szelek?

"Gwiazdki Zielone"

Azotan baru-20g
Proszek Mg-10g
Proszek PCV-10g
bindować za pomocą THF (najlepiej - P2)

"Gwiazdki czerwone"

Azotan strontowy 57g
Magnez 23g
Polichlorek winylu 20g
rozp. - THF

Gwiazdy pomarańczowe(słabe - P2)

KClO3 - 1 cz. obj.
Cukier puder - 1 cz. obj.
Węglan wapnia (kreda szkolna) - 1 cz. obj.
rozp. najlpiej alkohol lub jego wodne r-ry

gwiazdy czerwone organiczne

33% KClO3
33% Sr(NO3)2
29% sacharoza
5% dekstryna
tutaj także bardzo dobrze alkohol(i pumped) lub jego wodne r-ry
i tutaj także moje pytanie: to są ilości chyba wagowe co?(dziwny skład, używam innych proporcji..)

"Gwiazdki białe"

KClO3-50%
S-25%
Mg-25%
hmm... dziwny skład, nie wiem coż tutaj dopisać Rolling Eyes

"Gwiazdki niebieskie"

Chloranu potasu 60g
Siarki 21g
Zasadowy Węglan miedzi 19g
dex. +5%
rozp. 25% alkohol
troszkę zmieniłem ten skład..


Ps. Ja nie wymyśliłem tych przepisów !
dopiski i poprawki - Piroman2
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Kwi 12, 2005 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co zrobić z wielu ciekawych odczynników które posiadam??

Adrian napisał:

PcZ - http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=276
Karmelki - http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=2142
Proch Fotobłyskowy - http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=4973
Wulkan - http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=2205
Swieca dymna - http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=593
Petarda - http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=2326
Szelki- http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=1477
Gwiazdki - http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=346
Stars Mine - http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=389


Pytanie niedawno zadane, przez pewną osobę, Adrian podał linki!
A więc niech teraz próbuje zaś ktoś pytać Twisted Evil

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adrian



Dołączył: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWysłany: Czw Maj 19, 2005 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zrobić korpus ?
- Jest to najprostrzy w świecie opis -

1. Bierzemy jedną kartkę A4
2. Przedzielamy ją na pół tak jak na rysunku :

3.Następnie przecinamy

4.Teraz uzyskane dwa kawałki

5.Sklejamy ze sobą tak jak na obrazku

6. Następnie zawijamy "palcówką" czyli wkładamy w dwie dziurki palec i przesuwamy korpus w prawą strone . (w te dziurki co sie wkłada zatyczki)


Powinno wyjść coś takiego :

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Nie Cze 12, 2005 11:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Oto zbior linkow do roznych mieszanin, produktow pirotechniczych z forum.


Petarda "emeryt"
Petarda 0,5kg
Petarda made in Chemiker
Petarda dajaca iskry


Szelka Str. 1-20
Szelka Str. 21-40
Szelka/ lad.miotajace
Efekty szelkowe
Szelka kulista
Szelka
Ogromne bomby


Komety


Gwiazdki
Draggons Eggs
Gwiazdki - "ciemna warstwa"


Wulkany
Wulkan z trzaskajacymi isrami
Wulkan-przepisy


Lont
Szybki lont
Super lonty z "Super Expresu"i starych dzinsów....
Podwodny lont
Maszynka lontowa
GUMOWA STOPINKA [STOPSIL]


Star mine


B&T
Świeca dymna
Bomba dymna
świeca dymna
Barwienie dymu


Mieszanka MPF-42


Proch czarny
Mielenie prochu czarnego
Jak wyglada przemysłowa produkcja P.Cz
Łuski ryżu/kukurydzy pokrywane P.cz.
wegiel do prochu czarnego
proch czarny bez siarki
Proch fotoblyskowy
Proch amonowy
Proch amidowy
Proch chloranowy (H3)
Proch "Witaminowy"
Proch Amator


Fugas
Fugas na mieszankach gazowych
FUGASY - produced by pirotechman
FUGAS 2003 - "JULEKSA"
Miedziankit => "Fugas"
duuze fugasy


Post ten bedzie uaktualniany co pewien czas i beda dopisane jeszcze inne linki.

Mam nadzieje, ze to usprawni poszukiwanie dla nowych i mysle ze bedzie mniej pytan zwiazanychz : "...chce zrobic cos tam, ale nie moge znalesc tego na forum..." a przewaznie to wyglada tak: "... chce zrobic cos tam ale nie chce mi sie tego szukac..."
Nie mowie, ze wszyscy tacy sa, ale pewnie wiekszosc...

Pozdrawiam
Tomasz


Ostatnio zmieniony przez Alien_ dnia Pią Wrz 02, 2005 3:51 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adrian



Dołączył: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWysłany: Nie Cze 12, 2005 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

swallower napisał:
Fajnie sie na forum robi... Fajnie...

Biber -> rozne sa zrodla Wink , np.:
- castorama (rurki po foliach w ktore pakuja dywany... brzmi skomplikowanie, ale jak wejdziesz na dzial, to zobaczysz)
- niektore spozywcze, rurki po workach na owoce
- papierniczy, pasmanteria, etc.

Jak robisz recznie, to warto robic dluzsze korpusy i potem ew. przyciac na rozmiary, zawsze za jednym zamachem wiecej zrobisz. Tez rurki homemade wychodza lepiej gdy naciagasz nawijany papier. I zdobedziesz wprawe to bedzie szlo szybciej.

Najlepsze zostawilem na koniec Wink . Ja rurki mam po zuzytych fajerwerkach. Na sylwestra zakupilem 3 baterie po kilkanascie wystrzalow i mam rurki z odzysku. Sa swietne, bo twarde, maja grube scianki, odpowiedni rozmiar i od razu zatyczki (jak nie chcemy, mozemy latwo wyskrobac). Niestety sylwestra mamy raz w roku, ale jak sie postaramy mozemy zebrac rurek na caly rok Wink .

Pozdrawiam, FJ ... Pisalem z nudow, bo juz nauka mnie dobija Razz



:Pozdrawiam:


Ostatnio zmieniony przez Adrian dnia Pon Cze 26, 2006 6:17 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Pon Maj 29, 2006 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spokojnie pigmenty ponad 99% to tlenek
Powrót do góry
Adrian



Dołączył: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWysłany: Pon Cze 26, 2006 6:55 am    Temat postu: Lonty Odpowiedz z cytatem

1.Lonty quickmatch i blackmatch



a)Blackmatch

Potrzebne rzeczy:
Proch czarny
Dextryna +5%
Woda
Sznurek bawełniany
Plastikowy pojemnik z dziurką

Przygotowanie:
Mieszamy PCz z dekstryną w pojemniku z dziurką (otwór wskazany wedle upodobań - mam tutaj namyśli wielkość , wg mnie najlepszy to 2mm-3mm) poczym dolewamy wody tak aby uzyskać konsystencje kisielu. Przepuszczamy przez dziurkę. Kiedy sznurek wyjdzie pięknie opudrowany naszym PCz ucinamy dogodną długość i wieszamy go gdzieś , żeby wysechł. Włala blackmatch gotowy.

b)Quick-match


To nic innego jak black match tyle że w papierowej rurce. Papierowa rurka daje niezłego kopa naszemu lontowi.Jest on idealny do tego aby odpalać szelki. Kiedy chcemy go użyć w szelkach należy pamiętać , iż jest on tylko zapłonem mieszanki miotającej .
Prosiłbym oto , aby uważać z tym lontem ponieważ prędkość spalania można liczyc w m/s.
Pozdrawiam Adrian

ps. Serdeczne podziękowania dla Pyro Universe za pozwolenie użycia ich zdjęć.
ps2. Modzi mam pytanie jest wogole jakiś sens żebym coś tutaj dopisywał
//jest jesli masz zamiar robic to tak jak teraz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mrNitron



Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 37
Skąd: ten dym???

PostWysłany: Czw Kwi 12, 2007 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mm takie pytanie: Czy można obkurczać rurki term. na łażni wodnej?Bo jeżeli zapakujemy jakąś mieszanke na chloranie i obkurczmy nad świecą to zapłon jest bardzo prawdopodobny.
Apropos prochu- myślę że nawet na poczontku nie warto marnować odczynniki tylko wyciągać maximum z mieszanki.
I wrócę jeszcze do szybkopalnych-ten standardowy przenosi ogień nieco delikatniej niż ten z rurki term.

Przy(e)bywam w pokoju Very Happy
To znowu nudny ja. Odpowiem sobie na pytanie- rurek termokurczliwych nie idzie obkurczać we wrzątku Sad
Bawiąc sie lątami typu quick exsperymętuję z różnymi rodzajami papieru:
>do drukarki-ok, ale lubi się zapalić
>do pieczenia ciast-po spaleniu sie stopiny sam gaśnie, ale ciężko z niego ukleić co kolwiek
>do łączenia płyt gipsowych-giętki, trudnozapalny ale twardy
>śniadaniowy-za cięki i słabo spełnia funkcję

i tu moje pytanie:Z jakiego papieru kleicie otuliny do stopin? często można na fotach zobaczyć taki szary papier- jak on spełnia swoje zadanie?

pozdroNn
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Maj 01, 2007 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapewne to co widziałeś na zdjęciach to nie stopiny tylko lonty typu qucikmatch, a zastosowany materiał to papier celulozowy. Wink
_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mrNitron



Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 37
Skąd: ten dym???

PostWysłany: Sro Maj 02, 2007 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie mówie o quickmatch Wink .pytam o dobre rodzaje papieru bo niektóre papiery nie mają dobrej fragmentacji przy spalaniu lontów.Z twardych (wiadomo) otuliny w kształcie rurki nie ukręcimy a w płaskich słaba fragmętacja (przeważnie rozwalają sie na dwa paski) co w moździerzu nie idzie na plus.
PS ostatnio w brainiac użyli szybkopalny ale jakiś wolny Wink taki jak w środku tej strony
http://www.skylighter.com/mall/ignition.asp

_________________
Nie ma słabych MW- są tylko silne i silniejsze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Maj 02, 2007 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy ja wiem czy można używać słowa fragmentacja przy spalaniu stopiny prochowej w papierowej otulinie ?? Nie bardzo, to to raczej pasuje do określenia siły z jaką korpus został rozerwany.
Myślę że to co sprawdzasz nie jest jakoś bardzo ważne:) Papier taki co by się po prostu nie przepalał, bo stopina ma się "rozpędzić", przejść przez papierową otoczkę, która później nie ma już dla nas żadnego znaczenia,
Po prostu stosowany jest znany nam brązowy papier pakowy, w odpowiedniej ilości warstw (jak za mało to i najlepszy papier się będzie przepalał)... a takie szczegóły jak badasz to można stosować gdzie indziej Rolling Eyes
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Chaser



Dołączył: 17 Sie 2010
Posty: 5

PostWysłany: Pon Sie 30, 2010 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szybkie pytanie - Co znaczy "dolać do mączki prochowej tyle wody, żeby było 20% wilgotności"? ...że na 100 gram prochu mam dolać 20 gram wody?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kogucik



Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 42

PostWysłany: Pon Sie 30, 2010 11:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że do 80 g pcz dolać 20 g wody, gdyż 20 g wody będzie w 100 g mokrego prochu, co stanowi 20% całości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tosemja
Dostęp próbny


Dołączył: 28 Sie 2012
Posty: 1
Skąd: ony

PostWysłany: Wto Paź 09, 2012 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie licząc opisów w tym wątku 99% linków nieaktywnych...


Zakutalizowane _V_
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
waleeed



Dołączył: 06 Lut 2016
Posty: 1
Skąd: srgdsf

PostWysłany: Sob Lut 06, 2016 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co znaczy "dolać do mączki prochowej tyle wody, żeby było 20% wilgotności"? ...że na 100 gram prochu mam dolać 20 gram wody?
_________________
=== slots free ===
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP