Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

SADZA wêglowi nie równa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Wto Mar 20, 2007 10:16 pm    Temat postu: SADZA wêglowi nie równa Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ

Chcia³em siê podzieliæ eksperymentem z substancj± która wydziela siê w instalacjach kominkowych (opalanych drewnem li¶ciastym) w postaci brunatnej zgorzeli - jako substytutem wêgla drzewnego.
Podkre¶lam ¿e nie trujê otoczenia bardziej ni¿ muszê i nie spalam ¶mieci, plastików, mebli z klejonej p³yty wiórowej ani makulatury! Oprócz drewna w kominku na podpa³kê u¿ywam szary karton i deseczki iglaste.

W tabelce widzicie jedena¶cie próbek paliwa BMP gdzie jako paliwo wystêpuje pó³ na pó³ omawiana sadza z wêglem drzewnym.



Spowolnienie mieszanki by³o mocno widoczne (czas szacowany poklatkowo z filmu) najbardziej jednak zaskoczy³a mnie olbrzymia ilo¶æ substancji nie spalonych które przybiera³y kszta³t od ¿ó³tawej lawy nieroz³o¿onej saletry (80/20) po porowaty wêglowy klocek o wymiarach spalanej pastylki paliwa (70/30)!
Stwierdzam wiêc autorytatywnie ¿e SADZA KOMINKOWA nie nadaje siê na SR a z racji du¿ej zawarto¶ci popio³ów (czyli zbêdnego balastu) tak¿e jako spowalniacz do prochu czarnego.

Przy okazji pytanie do kolegów, czy kto¶ zrobi³ podobne badania zwyk³ej czystej sadzy która mnie korci z tego samego powodu - mniejszego nak³adu pracy - chêtnie zaoszczêdzê sobie zachodu aby to sprawdziæ.

pzdr

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos


Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sob Gru 04, 2010 12:22 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
beaker



Do³±czy³: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWys³any: Wto Mar 20, 2007 10:40 pm    Temat postu: Re: SADZA wêglowi nie równa Odpowiedz z cytatem

robercik napisa³:
po porowaty wêglowy klocek o wymiarach spalanej pastylki paliwa (70/30)!

toæ to dobre na opó¼niacz piro! przeprowadzali¶cie jakie¶ testy w tym kierunku?
pzdr
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Wto Mar 20, 2007 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brawo, widaæ do¶wiadczalne podej¶cie. Tym niemniej mam kilka "ale"
- sadza nadaje siê do paliw, ale niekoniecznie jako g³ówny sk³adnik palny. Wystêpuje w sk³adzie wielu paliw jako stabilizator i...pigment ograniczaj±cy penetracjê promieniowania. Jednym ze starych sk³adów jest paliwko na KP, parafinie i...sadzy w³a¶nie.
- je¶li uda siê Wam dorwaæ jak±¶ ilo¶æ wêgla aktywnego, to macie co nieco uproszczon± sprawê. Porz±dny wêgiel aktywny jest normalizowany w sensie powierzchni i uziarnienia, co powinno zagwarantowaæ wiêksz± powtarzalno¶æ paliw.
- za nieudane próby niekoniecznie musi odpowiadaæ sam wêgiel. Jest to jeszcze kwestia ubicia paliwa, ilo¶ci rozpuszczalników w lakierze NC, prêdko¶ci suszenia i cholera wie jeszcze czego.
- pewien problem z tymi paliwami mo¿e wynikac równiez z samych w³a¶ciwo¶ci nitrocelulozy z lakieru. To ju¿ takie trochê jak pomieszanie paliwa jednorodnego z niejednorodnym. Pod ci¶nieniem mo¿e np taka NC spalaæ siê sporo szybciej ni¿ zd±¿y to zrobiæ saletra z wêglem. Fakt, ¿e to nie bawe³na strzelnicza, ale...
- Sadza produkowana jako pigment jest w sumie prawie czystym wêglem. Jednak sadza ot tak wydrapana z komina to troche niewiadoma.

Nie wiem jak przygotowujecie to paliwko, ale moja propozycja jest taka. Rozpu¶ciæ na gor±co saletrê w wodzie i dodaæ wêgiel. Grzaæ to prawie do odparowania (najlepiej na ³a¼ni wodnej), wysuszyæ i zmieliæ paliwko. Dopiero potem ubiæ to na lakierze. T± metod± powinni¶cie uzyskaæ przyspieszenie paliwa i bardziej powtarzalne spalanie, gdy¿ kszta³t i powierzchnia ziaren wêgla bêdzie mia³a mniejsze znaczenie na skutek wysycenia wêgla saletr±. Co¶ jak przy "przegryzaniu" prochu czarnego. Osobi¶cie zastanowi³ bym siê te¿ mo¿e nad innym lepiszczem. Ale to w drugiej kolejno¶ci.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Wto Mar 20, 2007 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciekawe wynieki, bardzo dobre podejscie!
Wiem z doswiadczenia, ze jedne z najlepszych wlasciwosci posiada pyl w tonerach do xero.

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Sro Mar 21, 2007 12:10 am    Temat postu: SADZA wêglowi nie równa Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie wiem jak przygotowujecie to paliwko...


Zaobserwowane b³êdy:

1. Ubijanie m³otkiem czyli niedostatecznie - CATO
2. Zaprasowanie na mokro -za du¿o rozpuszczalnika paruje z bloku - CATO
3. Nie zachowanie odstêpów miedzy blokami w silniku - CATO

po wyeliminowaniu powy¿szych b³êdów silniki dzia³aj± ale za ka¿dym razem inaczej, przyczynê upatrujemy w jako¶ci zmielenia wêgla, st±d pytanie o czyst± sadzê.

Cytat:
Wiem z doswiadczenia, ze jedne z najlepszych wlasciwosci posiada pyl w tonerach do xero.


no to jest wypas, na pewno wypróbujê Exclamation ale czy lepszy od sadzy pigmentowej ? chyba trzeba znowu przeprowadziæ badania

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos


Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sob Gru 04, 2010 12:27 pm, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Sro Mar 21, 2007 10:11 am    Temat postu: Re: SADZA wêglowi nie równa Odpowiedz z cytatem

robercik napisa³:

no to jest wypas, na pewno wypróbujê Exclamation ale czy lepszy od sadzy pigmentowej ? chyba trzeba znowu przeprowadziæ badania


Witam
By³bym bardzo ostro¿ny z tym tonerem. Moje próby w tym temacie da³y ca³kowicie negatywne wyniki.
Nie znaczy to, ze odradzam przeprowadzenie badañ Very Happy
Ciekaw jestem, czy potwierdz± siê moje obserwacje.

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Sro Mar 21, 2007 4:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Toner, to zwykle tlenki metali + mo¿liwe ¿e troszkê wêgla + binder temperaturowy. Wiêc nie s±dzê, ¿eby by³y jakie¶ niesamowite osi±gi. Ale zamierzam nied³ugo przetestowaæ trochê prochu z tonerem, bo dostanê trochê bardzo tanio.
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Sro Mar 21, 2007 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze w nowoczesnych jest inaczej, ale moj to byla sadza drukarska taka jaka stosuje sie do tworzenia farby steplowej.Takie geste i lepkie.
_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sro Mar 21, 2007 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat mam butelkê z tonerem i pisze na niej tak:
- Styrene acrylate copolimer
- Carbon black
- Organic pigment
- Polipropylene
- Amorphous silica
Czyli co mamy? Tworzywa termoplastyczne o niskiej temperaturze miêkniêcia, sadzê z barwnikiem czarnym, trochê krzemionki jako przeciwzbrylacz. Z wyj±tkiem krzemionki wszystko palne. A wiêc nie jest ¼le. Super efekty mog± dotyczyæ innych tonerów, bo w zale¿no¶ci od ich przeznaczenia, czê¶æ z nich ma w³a¶ciwo¶ci ferromagnetyczne, tzn mo¿na jeprzyci±gaæ magnesem. Wtedy zapewne w sk³adzie wystêpuj± tlenki zelaza lub niklu i byæ mo¿e nawet samo ¿elazo. Takie tlenki mog± dzia³a¶ katalitycznie na spalanie paliw. Dlatego te¿ nic dziwnego, ¿e dla jednego toner to super dodatek, a inny powie, ¿e badziew. Zale¿y jaki kto ma toner. Najlepiej sprawdziæ magnesem. Bo moim zdaniem taki toner o w³a¶ciwo¶ciach ferromagnetycznych mo¿e byæ przydatny do paliw. Mamy stabilizacjê palenia oraz katalizê.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Sro Mar 21, 2007 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój zawiera:
Styrene acrylate copolymer.
Iron oxide 1317-61-9.
Styrene polymer.
Mo¿e bêdzie siê jeszcze lepiej pali³. Nie zawiera chyba natomiast carbon black, czyli wêgla.

_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Achtung



Do³±czy³: 26 Lut 2003
Posty: 317
Sk±d: Londyn

PostWys³any: Sro Mar 21, 2007 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ferromagnetyki o ile sie nie myle s± w laserowych tylko(moge sie myliæ)
_________________
wierz±cy nie praktykuj±cy Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Sro Mar 21, 2007 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co do krzemionki jako przeciwzbrylacz. Mnie troszkê zdziwi³o, jak mi siê troszkê krzemionki w kulkach zlepi³o pod wp³ywem wilgoci Smile
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sro Mar 21, 2007 9:07 pm    Temat postu: Re: SADZA wêglowi nie równa Odpowiedz z cytatem

robercik napisa³:
....Odwa¿amy 3 porcje po 50g na trzy bloki paliwowe. .....................po wyeliminowaniu powy¿szych b³êdów silniki dzia³aj± ale za ka¿dym razem inaczej, przyczynê upatrujemy w jako¶ci zmielenia wêgla, st±d pytanie o czyst± sadzê.



Aby zrobiæ dobry silnik na p.cz - musi byæ on prostszy. Proch nale¿y prasowaæ od razu w korpus ( fi komory do 25 mm ) . Ka¿de inne rozwi±zanie wymaga co raz bardziej z³o¿onego procesu technologicznego i powtarzalnych operacji. Wiêc te bloki bêda ok ale jak bêdziesz mia³ powtarzalny proch i prasê hydrauliczn± . Sadza nie jest dobra poniewa¿ zawiera jakie¶ dodatki ( pochodz±ce z procesów pirolizy g³ównego sk³adnika do otrzymania sadzy ).

Kup zmielony Cdrz. - na py³ albo sobie zrób ( masz opisy m³ynków ). Te dodatki od toneru nie s± dobre poniewa¿ obni¿± ciep³o wybuchu prochu ( paliwko nawet jak wyjdzie bêdzie mieæ ni¿szy impuls w³. ). Prasuj te¿ proch na wilgotno ale nie z nitro a z wod±. Dasz jej 7 - 8 % a woda nie paruje tak szybko wiêc bêdzie jej zawsze tyle samo. Wada to trzeba z tydzieñ suszyæ ale tak naprawdê to drobna niedogodno¶æ. No i z t± wod± w prochu to przy prasowaniu nie trzeba prasy hydraulicznej co pewno wiesz.




Pozdr. A
Powrót do góry
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Czw Mar 22, 2007 11:29 pm    Temat postu: SADZA wêglowi nie równa Odpowiedz z cytatem

Witam

Dziêki za wskazówki co do toneru, najtañszy wk³ad do ksero na 1800 kopii kosztuje 109z³, a wszyscy którzy maj± ksero w moim otoczeniu wymieniaj± zu¿yte wk³ady na nape³nione ¿eby zaoszczêdziæ, nie mam wiêc sk±d nawet naskrobaæ resztek do badañ. Firmy które nape³niaj± wk³ady samego proszku nie sprzedaj±, w dodatku widzê ¿e toner tonerowi nie równy... Jak co¶ uda mi siê zdobyæ to zrobiê badanie, póki co spróbujê jednak kupiæ sadzê pigmentow± (w pierwszym sklepie metalowo malarskim zrobili wielkie oczy Confused )

Arkadiusz napisa³
Cytat:
Kup zmielony Cdrz. - na py³ albo sobie zrób...


by³o by mi³o tylko gdzie kupuje siê zmielony wêgiel drzewny ?
gdzie mo¿na dorwaæ wiêksz± ilo¶æ wêgla aktywnego który te¿ warto przebadaæ ?

pzdr

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos


Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sob Gru 04, 2010 12:29 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Joker
Dostêp próbny


Do³±czy³: 01 Gru 2006
Posty: 31
Sk±d: Warka

PostWys³any: Pi± Mar 23, 2007 6:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Wêgiel drzewny kupisz na naszej gie³dzie. Mo¿esz kupiæ m.in. u Artpiego i Tetrazena
Artpi
Tetrazen

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Pi± Mar 23, 2007 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Toner tez jest tanie jak siê wie jaki kupiæ. http://allegro.pl/item178426903_toner_samsung_ml_1610_1615_2010_ml1610_200g_fv.html toner do mojej drukarki. Nie mam pojêcia jaki sk³ad, ale na pewno z tlenkami, bo moja drukarka ma magnetyczny wa³ek.
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
QbaS



Do³±czy³: 19 Pa¼ 2005
Posty: 97
Sk±d: Z Internetu

PostWys³any: Pi± Mar 23, 2007 6:10 pm    Temat postu: Re: SADZA wêglowi nie równa Odpowiedz z cytatem

robercik napisa³:
...Dziêki za wskazówki co do toneru, najtañszy wk³ad do ksero na 1800 kopii kosztuje 109z³, a wszyscy którzy maj± ksero w moim otoczeniu wymieniaj± zu¿yte wk³ady na nape³nione ¿eby zaoszczêdziæ, nie mam wiêc sk±d nawet naskrobaæ resztek do badañ. Firmy które nape³niaj± wk³ady samego proszku nie sprzedaj±, w dodatku widzê ¿e toner tonerowi nie równy...


Witam.
Wys³a³em PRIV do ciebie ale jako¶ nie chce wyj¶æ z mojej skrzynki nadawczej.
Mam toner regenerowany do HP LJ 1020 produkcji BlackPoint'a
Jak masz ochotê to daj jaki¶ kontakt do siebie.
Odst±piê za darmo bo to wielkie "G".

Pozdrawiam,
QbaS.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Pi± Mar 23, 2007 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ
Wychdzi na to ¿e na gie³dzie tego forum jest najtañsza sadza na rynku. Jest jeszcze oferta www.sklep.chemikolor.pl 10 kg za 256.20 z³ nie do¶æ ¿e drogo to i wiêcej ni¿ potrzeba. Na stronce www.konimpex.pl widzê ¿e istnieje kilkadziesi±t rodzajów sadzy (min. w 25kg workach) a wiêc tak¿e "SADZA SADZY nie równa", szkoda ¿e nie ma ikonki z lekko wywalonym jêzykiem...

robercik

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos


Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sob Gru 04, 2010 12:30 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
B&G



Do³±czy³: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Sk±d: Uæ

PostWys³any: Sob Mar 24, 2007 12:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robercik napisa³:
Cze¶æ
...Jest jeszcze oferta ww.sklep.chemikolor.pl 10 kg za 256.20 z³ nie do¶æ ¿e drogo to i wiêcej ni¿ potrzeba...

Ten wêgiel jast raczej dla koneserów.
Wyprodukowany we Francji, aktywny, granulki o rozmiarze ok 40 nanometrów!
W sumie testowa³em go i raczej nic specjalnego, a paprze jak diabli.
pozdrawiam G.M.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Sob Mar 24, 2007 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
dodatkowo mieszamy w m³ynku do kawy przez kilka sekund dla pozbycia siê zbryleñ KN.
To mi sie tylko nie podoba, reszta git Exclamation
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP