Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

W poszukiwaniu legalnego SR'a...
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (mod. rakietowe)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Czw Lut 22, 2007 9:16 pm    Temat postu: W poszukiwaniu legalnego SR'a... Odpowiedz z cytatem

Jako ¿e nie bawiê sie ju¿ w piotechnikê (praktycznie) a poszukujê SR do mojej rakiety zwrocilem siê z zapytaniem do Pana Arkadiusza czy wyrabia on silniki legaln± drog± bo takie odnios³em wra¿enie czytaj±c jego posty. Niestety nie. Tak wiec dalej szukam kogo¶ od kogo mogê legalnie kupic SR klasy G... Jesli ktos z Was ma jakies informacje na ten temat by³ bym wdziêczny Very Happy


Jacek R.

_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Czw Lut 22, 2007 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat ju¿ porusza³ inny user ca³kiem niedawno

Wiêc krótka odpowiedz w Polsce bêdzie trudno i drogo je¶li ju¿ najpro¶ciej i w miarê tanio (stosunkowo) to kupiæ przez neta z zagranicy, jednak trzeba siê przygotowaæ na wydanie niez³ej sumki lepiej kupiæ SR wielokrotnego u¿ytku kilka z³oty wiêcej ale potem wystarczy dokupowaæ wk³ady. By³em w poniedzia³ek w Warszawie i w modelarskim takie maciupkie SR jak klasy A i B kosztowa³y w granicach 20z³ sztuka.

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lut 22, 2007 10:32 pm    Temat postu: Re: W poszukiwaniu legalnego SR'a... Odpowiedz z cytatem

Jacek R. napisa³:
Jako ¿e nie bawiê sie ju¿ w piotechnikê (praktycznie) a poszukujê SR do mojej rakiety zwrocilem siê z zapytaniem do Pana Arkadiusza czy wyrabia on silniki legaln± drog± bo takie odnios³em wra¿enie czytaj±c jego posty. .



Z³e wra¿enie je¶li rozumiesz lagaln± drogê jako dzia³alno¶æ gospodarcz± ( DG ) bo tej dzia³alno¶ci nie mam ale w SR bawiê siê zgodnie z prawem w co mocno wierzê Wink . Na ca³ym ¶wiecie pasjonaci SR czêsto sami "krêc±" sobie SR i jako¶ nikt nikogo nie zamyka. Do tego wiele o prawie jest w temacie Wdro¿enia kiedy¶ a dzi¶.

Aby prowadziæ produkcje SR trzeba mieæ chyba koncesjê ( wg B&G nie trzeba i proszê o $ bo chyba ¼le szuka³em Wink ).

Reasumuj±c. Kupuj±c odczynniki zu¿ywam je do SR. Przechowywanie niewielkich ilo¶ci nie jest zakazane choæ czasami jak±¶ pokazówkê - policja robi Razz pewno dlatego, ¿e handel maj±cy znamiona DG te¿ jest nielegalny a ja nie handlujê odczynnikami.


Ale. SR Stru¶ mogê dac gratis o ile jest to osoba pe³noletnia a jak nie to niech napisze do mnie Wasz tata a najlepiej zadzwoni bo Waszemu tacie mogê SR daæ Wink . Dotyczy to kogo¶ komu brakuje ilu¶ m-cy do tych 18 lat. SR moge daæ temu kto na forum sie wykaza³ umiejêtno¶ciami w zakresie budowy rakiet. Na pewno jak tylko zechce to jeden SR ma do oblatania wojtek. Acha. Dany nr GG mam od formata kompa do formata Wink . A teraz nie mam GG bo nie chcê mieæ. Net to z³odziej czasu i jako¶ ( ciêzko ) walczê z tym Rolling Eyes . Wiêc kontak ze mn± jest na maila albo PW.

W zamian za SR chcê mieæ film z lotu.

Przy okazji. Od d³u¿szego czasu "gadam" z firm± w Pionkach o mojej wspó³pracy w zakresie piro. Bardzo wiele im ju¿ pomog³em ale od kilku m-cy na gratisowa pomoc da³em szlaban Wink . Nie mniej jakies szanse s± aby temat SR wdro¿yæ w tej firmie. Ale wej¶cie na rynek to ¿mudna , ciêzka i d³ugotrwa³a praca. Dlatego potrzebne mi s± Wasze filmy z oblatania tego Strusia bo mo¿e to co¶, kiedy¶ przy¶pieszyæ Wink . W³a¶nie wróci³em od tej firmy i maj± bardzo fajne tematy z zakresu piro, nawet SR do fajerwerków, które bardzo ³atwo przystosowaæ dla potrzeb modelarzy. Ale co do SR to mnie "krêci" co¶ jak ten Stru¶. Mam nadziejê, ¿e z t± firm± siê dogadam choæ ciêzko mi kogo¶ przekonaæ do tego ( czego nie rozumiem Rolling Eyes ), ¿e lepiej mieæ np. 60 % zysku w 1000 z³. ni¿ 100 % zysku w 100 z³ Wink . Aby to zrozumieæ trzeba byæ rasowym biznesmenem albo bizneswomen i tu mam w±tpliwo¶ci czy osoby z którymi rozmawiam s± taki osobami Rolling Eyes . Mam nadziejê ,¿e ¿ycie ich do takiego my¶lenia zmusi - oby nie zapó¼no. Nie mniej szanse na to, ¿e bêdê wspó³pracowa³ z firm± o du¿ym potencjale . A na razie mogê dac gratisy co moze mi pomóc rozleklamowac produkt. O ile bêdzie dobry a tego bez minimum 20 kolejnych testów jeszcze nie wiem Rolling Eyes . Na pewno wktóce zrobiê z 10 testów statycznych poniewa¿ Strusia robi sie bardzo szybko.


Pozdr. A


Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Pi± Lut 23, 2007 9:20 am, w ca³o¶ci zmieniany 4 razy
Powrót do góry
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Lut 22, 2007 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Silnik klasy G ma Tendera, ale jak ze sprzeda¿±, to nie wiem. Dane s± TUTAJ
Ale cena nie zachwyca...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Sylwek



Do³±czy³: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWys³any: Czw Lut 22, 2007 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisa³:
Silnik klasy G ma Tendera, ale jak ze sprzeda¿±, to nie wiem. Dane s± TUTAJ
Ale cena nie zachwyca...


Toæ tam jest napisane ¿e wyprodukowano w Polszy Wink

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lut 22, 2007 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisa³:

Ale cena nie zachwyca...



SR na 80 g pcz za 21,5 euro robi wra¿enie Rolling Eyes . Pewno po³owê te pijawki bur¿uje kasuj± Wink

SR na p.cz. bardzo ³atwo zrobiæ i dlatego nie robiê Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Czw Lut 22, 2007 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz, zalezy od sredincy(umnie)Smile Moze masz jakies pozytywne doswiadczenia z BMP pow 40 mm drednicy o umiarkowanej dlugosci?
Da sie zauwazyc, ze czarnoprochowe, nawet na kompozycji Green mix powyzej jakiejs wartosci sa nie do okielznania zakladajac w miare optymalna ich prace.

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Lut 23, 2007 12:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pod tym linkiem s± w³a¶nie silniki pana Tendery
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lut 23, 2007 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hack napisa³:
Arkadiusz, zalezy od sredincy(umnie)Smile Moze masz jakies pozytywne doswiadczenia z BMP pow 40 mm drednicy o umiarkowanej dlugosci?.


Masz racjê. Na linku Caveman G30-0 ma fi zewnêtrzne 33 mm czyli fi wewn. na oko 25 - 26 mm. Moja opinia dotyczy SR z grubsza do tych ¶rednic.

Raz robi³em tylko SR , fi wewn. 10 mm na prochu czarnym i od razu mia³em pozytywny wynik. Rakieta na patyku bardzo szybko pogna³a. Byæ mo¿ê zrobiê nowy SR na bazie korpusa od Strusia na modyfikowanym p.cz. ( ciê¿ko oceniæ czy bêdzie to jeszcze proch czarny :- ) )

Mi³ego dnia A
Powrót do góry
B&G



Do³±czy³: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Sk±d: Uæ

PostWys³any: Pi± Lut 23, 2007 2:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Polsce chyba produkuje siê SR.
A na pewno mo¿na je swobodnie kupic:
http://modelekosmiczne.republika.pl/sklepy.shtml
pozdrawiam G.M.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lut 23, 2007 5:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

B&G napisa³:
W Polsce chyba produkuje siê SR..



Nie chyba a na pewno i jest 2 producentów. Przy okazji czy wiesz cos na temat kwitów na produkcje SR ( czy wymagaja koncesji ) ??. Nie znalazlem zapisu na ten temat Rolling Eyes


Pozdr.A
Powrót do góry
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Pi± Lut 23, 2007 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W polsce o ile wiem produkowane s± SR w klasie maks D. Wiêkszych na oczy nie widzia³em w modelarskich, nie widzia³ te¿ w³a¶ciciel sklepu zatem to chyba prawda. Wprowadzenie tego (silników >D ) mog³oby byæ niez³ym kopem dla rynku, eksportu itepe. Jedyny ból, to fakt ¿e to wymaga ogromnej kampanii reklamowej albo kontaktu z pewnym nabywc± który jej nie potrzebuje.
Pozdr.

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Joker
Dostêp próbny


Do³±czy³: 01 Gru 2006
Posty: 31
Sk±d: Warka

PostWys³any: Pi± Lut 23, 2007 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemka

Prosze spojrzec tutaj
"Najpotêzniejszy" silnik ma ciag maksymalny 150N a sredni ok. 120N wiec z Polska nie jest tak ¼le. Wink [/url]

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lut 24, 2007 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Joker napisa³:
...."Najpotêzniejszy" silnik ma ciag maksymalny 150N a sredni ok. 120N wiec z Polska nie jest tak ¼le. Wink [/url]



[...]Poz 12,13,17-20 silniki w opracowaniu parametry przybli¿one[...]

Watpiê aby byl w ofercie Rolling Eyes Ale cenne info to emi-16 w cenie 30 zeta ( do testu Strusia :- ) )

Pozdr. A
Powrót do góry
B&G



Do³±czy³: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Sk±d: Uæ

PostWys³any: Sob Lut 24, 2007 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisa³:

...Przy okazji czy wiesz cos na temat kwitów na produkcje SR ( czy wymagaja koncesji ) ??. Nie znalazlem zapisu na ten temat .

Nie znalaz³e¶ zapisu, bo takowego nie ma. Pop.. mi siê Embarassed .
Niestety to obrót nie wymaga koncesji, a nie produkcja.
Przecie¿ koncesja to nie problem. Trochê czasu, kasy i jest Wink .
pozdrawiam G.M.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 25, 2007 6:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

B&G napisa³:
Arkadiusz napisa³:

...Przy okazji czy wiesz cos na temat kwitów na produkcje SR ( czy wymagaja koncesji ) ??. Nie znalazlem zapisu na ten temat .

Nie znalaz³e¶ zapisu, bo takowego nie ma. Pop.. mi siê Embarassed .
Niestety to obrót nie wymaga koncesji, a nie produkcja.
Przecie¿ koncesja to nie problem. Trochê czasu, kasy i jest Wink .
pozdrawiam G.M.



Nie szkodzi. . Ustawa z dnia 22. czerwca 2001 o wykonywaniu dzia³alno¶ci gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materia³ami wybuchowymi, broni±, amunicj± oraz wyrobami i technologi± o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. (Dz. U. z dnia 29 czerwca 2001 r.)

Art. 1. Ustawa okre¶la zasady podejmowania i wykonywania przez przedsiêbiorców dzia³alno¶ci gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materia³ami wybuchowymi, broni±, amunicj± oraz wyrobami i technologi± o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.


dotyczy wiêc dzia³alno¶ci gospodarczej a nie mnie amatora, robi±cego jednostkowe SR i nie na handel.

Trudno mi uwierzyæ aby producenci SR mieli koncesje ( na ich stronach www nic na ten temat nie pisze ). To ¶rednio z³o¿ony proces ( i kosztowny ) gdy w gre wchodzi kilka - kilkana¶cie kg piro. Firma z Pionek ju¿ 4 miesi±ce t³ucze ten temat i nadal kwitu nie ma ( ale w ci±gu 3 tygodni ponoæ maj± mieæ ). Ale koncesja tu dotyczyæ ma ilo¶ci tonowych piro. Swoj± drog± uwa¿am ,¿e firma ta w powietrze wyleci o ile nie zatrudni zawodowego pirotechnika bo dobrze juz znam ich technologie i pu³apki dotycz±ce bhp Wink . Wklei³em u¶miech ale mam nadzieje na wspó³pracê wiêc u¶miech ponownie wklejê Wink


Firma ta z Pionek ma oprzyrz±downie do produkcji SR i bêdzie je robiæ - formalnie dla potrzeb fajerwerków ale SR s± na oko git. A paliwko mo¿na dorobiæ znacznie lepsze ni¿ p.cz. i równie tanie. Zakres produkcji, potencja³ tej nowej firmy- jaka pewno powstanie - jest imponuj±ca Shocked . ¯ycze aby im sie uda³o, ze mn± czy beze mnie.

A Jacek. R mo¿e napisze informacyjnie, rozpoznawczo do Pana Sarnowskiego o potrzebny SR i da nam znaæ co z tego rozpoznania wyniknê³o.


Pozdr. A
Powrót do góry
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 25, 2007 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Joker napisa³:
...."Najpotêzniejszy" silnik ma ciag maksymalny 150N a sredni ok. 120N wiec z Polska nie jest tak ¼le. Wink



Co¶ mnie jeszcze zaciekawi³o

Silnik PSN G150 , impuls 120 Nxs , maks. ci±g 150 N, fi zewn.30 mm, d³. 130 mm.


Je¶li pojawi siê chwilowy ci±g F = 150 N ( 15, 3 kG Exclamation ) to wówczas w SR bêdzie maks. ci¶nienie P.

Jak by to by³o dla zbiornika z gazem i ma³ym otworkiem o powierzchni Ao Question

Ci±g silnika - zbiorniczka

F = Vo x dM/dt, gdzie :

Vo - prêdko¶æ gazów w przekroju krytycznym dyszy ( tu Ao )

dM/dt - szybko¶æ ubytku masy w kg/s

Ale tak¿e jest ( bez wyprowadzenia ) , ¿e si³a ci±gu jako funkcja ci¶nienia w silniku ( zbiorniku gazu ):

F = 2xAox(Po-P )

Je¶li P<<Po to

F = 2 x Ao x Po

St±d Po = F/(2xAo)


Policzmy dla Strusia ( potraktujmy jego jak zbiornik gazu )

Niech F = 2kG = 2x9,81 = 19,62 N ( na razie nie wiem jakie jest F ale niech bêdzie te 2 kG )

Fi krytyczne 8 mm --> Ao = 5,024 x 10^(-5) m2.

To Po = 19,6/ (10,04x10^(-5) = 195.219 Pa = ok. 2 atm

W silniku Strusia ( traktuj±c jego jak zbiornik ) jest 2 atm . No i tu przy okazji sam sobie nieco rozja¶ni³em to co pisa³em o Strusiu - w temacie Uk³ady pomiarowe - NIE WIELE jest tego P ( choæ mimo tego i tak uwa¿am ,¿e SR pracowa³ bardzo widowiskowo i rewelacyjnie ) Rolling Eyes

Dla silnika PSN G150 za³ó¿my fi krytyczne 3 mm.

Ao = 6,9 x 10^(-6)

Po = 150/13.8x10^(-6) = 10,87 x 10^6 = ok. 108 atm Rolling Eyes

Wg mnie jest to bzdura. Dla fi 4 mm wyjdzie Po = 60 atm co te¿ jest bzdura dla SR papierowego.

Wniosek :

PSN G150 nie mo¿e mieæ ciagu maks. 150 N ( ok. 15 kG Exclamation ) poniewa¿ SR uleg³ by rozerwaniu ( ma fi zewn. 30 mm i korpus papierowy ).

Nie liczy³em ile mo¿e wytrzymaæ ¶cianka papierowa bo nie mam danych o jej wytrzyma³o¶ci a kierujê siê "zdrowym rozs±dkiem" czyli ile mo¿e wytrzymaæ rura PE do wody.

Wzorki na P by³y dla zbiornika z gazem ale chyba rz±d wielko¶ci P wg mnie bêdzie zbli¿ony ( i wklejê formalnie znak zapytania Question ).

Wcze¶niej pisa³em jednak o Strusiu, ¿e moim zdaniem na korpus papierowy szkoda AP, chyba ,¿e zale¿y nam na tym aby SR pracowa³ widowiskowo a czasami o to chodzi Wink


Mi³ego wieczoru A
Powrót do góry
Joker
Dostêp próbny


Do³±czy³: 01 Gru 2006
Posty: 31
Sk±d: Warka

PostWys³any: Nie Lut 25, 2007 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemka

Nie mo¿liwe ¿e silnik PSN G150 ma dysze ok. 4mm jak ok. 2 lata temu kupowa³em silnikczki PSN 1/2A3-3 mia³y one dysze 2mm wnioskuje po tym ze visco wchodzi³ z lekkim oporem Wink
Jak dobrze pamiêtam popularna WT-5'±tka mia³a dysze 5mm

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
fireman



Do³±czy³: 18 Wrz 2018
Posty: 1
Sk±d: Czelad¼

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2018 12:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytaj±c wszystkie posty zastanawiam siê czy s± tu prawdziwi piromani. Mówiê o takich bardziej 'chorych' piromanach.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
alatea



Do³±czy³: 06 Lis 2018
Posty: 1
Sk±d: Skierniewice

PostWys³any: Wto Lis 06, 2018 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

…..
_________________
I wanna be a billionare, so freaking bad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (mod. rakietowe) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP