Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rakieta Line7

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bartek529



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 6
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Lut 04, 2007 6:21 pm    Temat postu: Rakieta Line7 Odpowiedz z cytatem

Witam,

Mam na imię Bartek. W tej chwili mam 13 lat. Zaglądam do was często jednak jeszcze nie zakładałem żadnego tematu.

W tym temacie chciałbym zaprezentować wam moja pierwsza własnoręcznie robiona rakietę. Jest to rakieta Line7. Jak narazie jest w około 70% ukończona. Silnik też chciałbym samemu wykonać jednak nie wiem jak go dokładnie wyliczyć.

Czy moglibyście mi pomóc odnaleźć takie informacje jak: wywarzanie rakiety, wielkość spadochronu względem masy rakiety oraz liczne informacje na temat wielkości i średnic różnych podzespołów w silniku. Szukałem tego jednak nie mogę nic zrozumieć…

Line7:

Dolna część kadłuba razem ze statecznikami: 42g 300mm dł. 26mm ś. Stateczniki:100mm na 50mm minus
wycięty kawałeczek w kształcie trójkąta.
Górna część kadłuba: 12g 235mm dł. 26mm ś.

Cześć połączeniowa razem z gumka do spadochronu: 18g 50mm dł. 25mm ś. Gumka: 510mm dł. 3mm X 1mm cześć ta w środku zamontowany będzie miała ładuneczek do wyrzutu spadochronu

Moduł z bateria i przełącznikiem rtęciowym: 48g

Małe ładunki do wyrzucania spadochronu: 0,5g pcz.

Głowica: 42g 49mm dł. 24,5mm ś.


Mam nadzieje iż zdjęcia się pokarzą Razz
jak dodac wiecej niż jedno zdjęcie?


Ostatnio zmieniony przez bartek529 dnia Pon Lut 05, 2007 12:12 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Nie Lut 04, 2007 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

normalnie w przy pisaniu masz pod tematem przycisk url, widać że dobry chłopaczyna nie głąb Very Happy na pw wysle ci nr gg napisze ci dokładnie, ale pozniejszym wieczorem albo jutro bo miałem studniówkę wczoraj/dzisiaj i ciężko mi sie żyje hehe
Witam na forum

_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bartek529



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 6
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Lut 04, 2007 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No mam nadzieje iz teraz zdjęcia dojdą Razz
zdjecia sa nie poukładane w kolejnosci























Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Joker
Dostęp próbny


Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 31
Skąd: Warka

PostWysłany: Pon Lut 05, 2007 7:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemka

Ładna rakieta naprade. Jaki silnik zamierzasz zastosowac?
Możesz opisac układ odzysku?

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bartek529



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 6
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Lut 05, 2007 11:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Silnik zamierzam wykonac sam jednak jeszcze sie nie zdecydowałem. ta rurka koło korpusu dolnego jest mniejwięcej wielkościa przyszłego silnika.

System odzyskiwania działa na zasadzie szełącznika rtęciowego który dzięki bateryjce odpali mały ładuneczek. niestety nie mam timera bo nie umiem go wykonac. ten ładunek rosłączy rakiete w połowie na 2 części i wysiągnie spadochron ze srodka.

Prosze was podajcie mi jakiś wykres na wielkośc spadochronu wzgledem masy i jakieś wiadomosci na temat wywarzania rakiety.

W rakiecie musze jeszcze wykonać sopadochron i połączyć wszystko linkami. Potem musze wywazyć ta rakietke tylko jeszcze nie wiem jak?

Dzięki Laughing rakietke robie najstaranniej jak umiem Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Joker
Dostęp próbny


Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 31
Skąd: Warka

PostWysłany: Pon Lut 05, 2007 2:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemka

Spadochron powinineś dać ok. 30-40cm srednicy czaszy.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Pon Lut 05, 2007 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
Klawa rakieta Cool bardzo fajna, estetyczny opis, zdjecia.
amortyzator gumowy-to guma modelarska jaka? 4x1?
pzdr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bartek529



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 6
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Lut 05, 2007 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gumka ma przekrój 3x1mm. Czasze zrobie chyba z parasola. planuje jeszcze wymienić głowice ale sie jeszcze zastanowie Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2Px
------------=S
cx*v*v*q

oto wzór na powierzchnie spadochronu (jest już gdzieśna forum)

S-powierzchnia
Px-siła oporu równa sile ciężkości ciała w tym wypadku rakiety
cx-współczynnik oporu dla spadochronu o czaszy kulistej jest równy liczbie 0,5
v-prędkość opadania m/s
q-gęstość powietrza ok 1,25 kg/m3
* mnożenie

Bardzo ładna rakieta, gratuluję i życzę powodzenia szczególnie przy budowaniu dobrego silnika, a to łatwe nie jest.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SpaceCad liczy spadak dla rakiety...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bartek529



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 6
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nie Laughing kupiłem najtańszy parasol i okazało się że jest za duży i nie wejdzie do korpusu rakiety... No trudno Razz wykorzystam go w następnej rakiecie Laughing . Chyba jednak zrobie spadochron z jakiejś folii ale taraz nie mam zabardzo czasu na modelarstwo bo w szkole nas męczą... jak zrobie spadochron to zamieszcze zdjęcia, wlasciwie zdjecia gotowej rakiety.

Błagam powiedzcie jak wywarzyć rakiete? nie moge nic z tego zrozumieć co jest w internecie.

Dzieki za wzór na powieszchnie spadochronu ale i tak nic nie kumam
znalazłem wiadomośc że na każde 1g rakiety powinno przypadać 4cm2 spadochronu i chyba tą informacją sie pokieruje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Narysuj na tekturze rzut boczny rakiety (tak to się chyba nazywa), czyli głowicą to ma być trójkąt, korpusem prostokąt, itp. oczywiście z zachowaniem proporcji. To co narysowałeś wytnij i znajdź środek ciężkość, np. sprawdzając w którym miejscu musisz podeprzeć go linijką żeby utrzymywał równowagę. Ten środek ciężkości wyciętej, płaskiej rakiety leży w tym samym miejscu co środek parcia aerodynamicznego w modelu. Teraz musisz znaleźć środek ciężkości modelu jeżeli znajduje się on 1,5-2,5 kalibrów rakiety nad (czyli bliżej głowicy) środkiem parcia to już nic nie musisz robić jeżeli nie to musisz tak dociążyć gorę (głowice) lub dół rakiety żeby oba środki leżały w odpowiedniej odległości od siebie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 10:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bartku, witam Cię serdecznie (też z Krakowa). Warto dodać że rakieta nie powinna być nadstateczna bo będzie sie "kładła" pod wiatr. Z tego co widzę już na pierwszy żut oka to wielkie stateczniki... Zrob odrobinę mniejsze. Zeszlifuj żeby były odrobinkę cieńsze oraz krawedzie natarcia przytnij tak żeby nie były w żadnym miejscu prostopadłe do kierunku lotu!. Głowica: stoćkowa jest oczywiscie dobra ale! Najepiej zrob w kształcie ostrołuku lub paraboli. (ostrołuk to wlasnie parabola z wyciętym ze środka fragmentem i "zsunięta" tak żeby przerwy nie było Very Happy) Spadochron. Do tak małej rakiety polecał bym jednak spadochron z folii w kształcie szesciokąta. Taką folię formuje się w wycinek sfery w ten sposob że trzymając go za rogi nagrzewasz go nad wrzatkiem i szybko "rozciagasz" na talerzu (jesli ma odpowiedni kształt) lub misce. Wydaje mi się że średnica 30cm wystarczy.

Układ wyzwalania spadochronu: między elektrycznym zapalnikiem a ładunkiem wyzucającym daj opóźniacz tak 2-3s (pirotechniczny). Jako ładunku najlepiej użyć nitrocelulozy ale nada sie też peczet. Ważne żeby dać przybitke żeby nie spaliło spadochronu.

Moje gg to 4734154, możemy się skontaktowac i pogadać. MOże niektóre elementy przygotujemy razem?? (oprocz tych pirotechnicznych bo teraz praktyke pozuciłem).

_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Joker
Dostęp próbny


Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 31
Skąd: Warka

PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemka

Zeszlifuj stateczniki na taki kształt (będzie chyba najprosciej Wink )

\
..\
....\
......\
........\
..........\
............\
..............\
................\
.................|
.................|
.................|
________|

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bartek, na razie olej wyważanie itp. Dopóki nie masz silmika nic Ci to nie da

P.S. Podaj wymiar wewnętrzny korpusu rakiety i swoje pomysły na silnik


Ostatnio zmieniony przez jaskiniowiec dnia Pią Lut 09, 2007 11:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Hack



Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 353

PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksztalt statecznikow jak w latach powojennych w rakietkach amatorskich.Sloje powinny byc conajmniej prostopadle do korpusu lub rownolegle do krawedzi natarcia, to maly blad konstrukcyjny.Powierzchnia brzechw na pierwszy rzut oka za duza ale byc moze ma to rekapensowac wywazenie masowe.I oczywiscie powtarzam za Jaskiniowcem, silnik to "spiritus movis" i poki go nie masz nie licz zbytnio wywazenia.BTW Takie stateczniki sporo obniza Ci srodek parcia aerodynamicznego.
pomyslnych prac

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bartek529



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 6
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Lut 15, 2007 10:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Narazie niewiele robie przy rakiecie. Powód - szkoła.
Zeszlifowalem stateczniki i dokleilem rurke na prowadnice.
Poprawiłem pare drobnych elementów.

oto zdjęcia:





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP