Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zatężanie gliceryny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Nie Sie 11, 2002 8:23 am    Temat postu: zatężanie gliceryny Odpowiedz z cytatem

gliceryne ( apteczna ma ok 86%) mozna zatezac oddestylowujac pod proznia wode lub ogrzeeając ja wparownicy ,mieszajac termometrem w tem 170-180 c dopojawienia sie białego dymy pczy schładzamy ja w eksykatorze nad H2SO4 ta metoda otrzemuje sie glic ok 99% moze ktos poda metode otrzymywania glikolu (np z plynu do ckłodnic) isposobu jego zatęzania
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HNIW



Dołączył: 14 Kwi 2002
Posty: 359

PostWysłany: Nie Sie 11, 2002 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gliceryne 100% można kupić za 20zł za litr, nie wiem czy warto się bawić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Dynamit



Dołączył: 09 Lip 2002
Posty: 84

PostWysłany: Nie Sie 11, 2002 12:47 pm    Temat postu: Re: zatężanie gliceryny Odpowiedz z cytatem

v-21 napisał:
gliceryne ( apteczna ma ok 86%)

moze ktos poda metode otrzymywania glikolu (np z plynu do ckłodnic) isposobu jego zatęzania


Litr glikolu cz da to okolo 10 zl. W plynie do chlodnic jest takze wiele innych skladnikow, takie odczyszczone "siuski" nie sa bezpieczne syntez.

pozdrawiam,

_________________
"Deep within every dilemma is a solution that involves explosives"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Nie Sie 11, 2002 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zakupy robie w gdańsku i mam p[roblemy bo np k.azotowy to moge tylko kupic na firme a w aptece gliceryne mam od reki co do płynu do chłodnic to myslalem o dest frakcyjnej mam kolumna 0.5 m wysoka z piersiniami .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pirotechman
Gość





PostWysłany: Nie Sie 11, 2002 2:51 pm    Temat postu: Borygo Odpowiedz z cytatem

v-21 napisał:
zakupy robie w gdańsku i mam p[roblemy bo np k.azotowy to moge tylko kupic na firme a w aptece gliceryne mam od reki co do płynu do chłodnic to myslalem o dest frakcyjnej mam kolumna 0.5 m wysoka z piersiniami .


Twój pomysł ma sens. W chwili gdy pierwszy samochód wyleci w Polsce w powietrze od nitroglikolu zrobionego z glikolu cz.d.a wkrótce już nie kupisz jego. Jednak może dowiedz się i napisz tu jaki jest skład Borygo ? Pewno lepszy jest ten zimowy bo będzie w nim więcej glikolu. Ponadto może odwadniać Borygo tak jak HNO3 się odwadnia czyli azotanem Mg ( lub wapnia ? ) ? Myślę , że woda nie jest silnie związana z glikolem i łatwo powinno się ją usunąć. Ponadto obecność tej wody w ilości do 10 % nie powinna przeszkadzać tylko wtedy należy stosować bardziej stężoną mieszaninę nitrującą.


Pozdr. A


------------------------------------------
Życie to cyrk - tyle, że bez namiotu.
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Nie Sie 11, 2002 3:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mam sentyment do wszelkich preparatyk (wychowalem sie na ksiązkach sekowskiego) co do plynu dochlodnic to najlepsze sa tzw. koncetraty odwadnialem glic. kiedys CuSO4 bez . poczem oddestylowałem znad niego glic. wyszlo jakies swiństwo o zap formaliny .
odwadnianie przez ogrzewanie ischlodzenie nad H2SO4 jest z VOGLA i sprawdzone przeze mnie. mysle ze woda w glik. czy glic. jest niebezpieczna : wydziela sie duzo ciepla przy zetknieciu z stez kwasami co prze intensywnym chłodzeniu jest trudne do opanowania
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pirotechman
Gość





PostWysłany: Nie Sie 11, 2002 5:02 pm    Temat postu: Borygo Odpowiedz z cytatem

v-21 napisał:
ja mam sentyment do wszelkich preparatyk (wychowalem sie na ksiązkach sekowskiego) co do plynu dochlodnic to najlepsze sa tzw. koncetraty odwadnialem glic. kiedys CuSO4 bez . poczem oddestylowałem znad niego glic. wyszlo jakies swiństwo o zap formaliny .
odwadnianie przez ogrzewanie ischlodzenie nad H2SO4 jest z VOGLA i sprawdzone przeze mnie. mysle ze woda w glik. czy glic. jest niebezpieczna : wydziela sie duzo ciepla przy zetknieciu z stez kwasami co prze intensywnym chłodzeniu jest trudne do opanowania



Książki Sękowskiego też miło się czytało. Potrafiły zaszczepić zainteresowanie do chemii Wink
Tak , woda w glikolu czy glicerynie jest przeszkodą. Dlatego napisałem nie więcj jak 10 % no i myślę, że wkraplanie glikolu czy gliceryny ( z tą wodą ) zmrożonego w zamrażarce, powolne wkraplanie, dobre mieszanie i chłodzenie mieszaniny reakcyjnej powinno wystarczyć. Naturalnie najlepiej użyć cz.d.a glikol lub glicerynę.

Pozdr. A




----------------------------------------------
Życie to cyrk - tyle, że bez namiotu
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Nie Sie 11, 2002 5:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w tygodniu sprawdze czy glikol nie tworzy azeotropu z woda jesli nie to bedzi go mozna rozdestylowac co do tej wody to ja nie maam doswiadczenia zawsze sterałem sie uzywac stez odcz- na ile je zatezylem domowa metoda tego niwiem ale n.glic wychoddzila mi zawsze i bez niespodzianek( wg. przepisu z ropuszanskigo )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP