Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Proch fotobłyskowy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomash
dostęp próbny do MW


Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 382
Skąd: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWysłany: Wto Lis 22, 2005 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KNO3 + Al + S to doskonały fotobłysk, troszkę trudno zapalny (od zapałki odejdzie) ale jak już się rozbuja to HOHO Wink Więc KNO3 i tak nie powinno się palić wolno. Może masz pył pokrywany jakimś lakierem (wiem że tak sie robi).
Ja używam w sumie tylko KNO3 i styka do wszystkiego.
Pozdrawiam. Tomash.

_________________
Już tylko teoretyzuję, potrzeba mi rączek by rodzinę utrzymać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Rasskabak



Dołączył: 18 Cze 2005
Posty: 5
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wracajac do tematu FB Wink

Rozpisalem sobie wlasnie reakcje... (od razu zaznaczam ze chemii uczylem sie ostatnio jakies 4 lata temu) i wyszlo mi cos takiego:

6KMnO4 + 3Al --> 3Al2O3 + 3K2O + 6MnO2

Po podstawieniu mas substratow, wyszlo mi ze optymalne proporcje do tej reakcji to (po zaokragleniu) 90% KMnO4 + 10% Al... Teraz pytanie - co zrobilem zle, lub skad sie wziely proporcje w okolicach 50:50 ?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
otp2



Dołączył: 04 Cze 2005
Posty: 25

PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te 50/50 to raczej objętościowe. Wagowo 50/50 spala się wolno nieprzypominając fotobłysku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chicken2001



Dołączył: 10 Gru 2003
Posty: 67
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Sro Gru 07, 2005 4:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chce mi się czytać całego tematu więc odpowiadam tylko na te 2 ostatnie posty, jeżeli się powtarzam to trudno.

Widać, że te cztery lata bez chemii zrobiły swoje. Więc nie będę nikogo zanudzał pasjonującymi tajnikami bilansu elektronowego...

Reakcja wygląda tak:

2KMnO4 +2Al --> Al2O3 + K2O + 2MnO2
2*122u : 2*27

Czyli około 80%:20%

Ale to nie znaczy, że te proporcje są optymalne, bo też nikt nie powiedział do jakiego celu potrzebuje ten FB. W zależności czy chcecie mieć power czy huk możecie dawać odpowiednio więcej lub mniej Al.

_________________
Każdego roku 10 razy więcej osób jest ofiarą spadających kokosów niż ataków rekinów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Gru 07, 2005 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przy czym ja tylko dodam, że jest temat o rekacjach w mieszaninach pirotechnicznych, choć moge sam sobie powiedzieć "i co z tego?". Oczywiście to tylko nasze pomysły i jedne z dziesiątek możliwości reakcji jaka może zajść podczas spalania danej mieszaniny piro. Dlatego to wszystko ma znaczenie czysto pirotechniczne... lepiej posługiwać się takimi ilościami jak :
ile tlenu powstaje z rozkładu 1g utleniacza(KMnO4)
ile reduktora (Al) spala się w 1g tlenu..
i później przeliczać i modyfikować sobie w zależności przeznaczenia mieszanki..
Taki sposób jest najlepszy, modyfikujemy i sprawdzamy (bez praktyki się nie obędzie).
Ale jak to w piro, szczegółów dużo trzeba pamiętać o tym że metale takie jak Al się dopalają .. i tutaj liczy się Bt. No i to tak różnie bywa.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bosniak



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 4
Skąd: Z Kątowni

PostWysłany: Czw Lis 23, 2006 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja dorzuce swoje 3 grosze. Uzywam FB zrobionego z KMnO4(50%) al(25%) i S(25%) poniewaz wg. mnie ma wieksza sile oraz ladniejszy(glebszy) huk przy strzale a pozatym przy duzych petardach mnie Al idzie Cool
A co sie tyczy korpusów to zabawy w owijania itp. uwazam za zbedne. Sam robie korpusy z paskow gazety gesto posmarowanych szklem wodnym i nawinietych na markera lub cos podobnego. Zatyczke dolna Smile robie w nastepujacy sposob:
mocze kulke z srajtasmy w szkle, wypacham do rurki, rurke klade na stole, biore jakis stempel(np dlugopis) i zaczynam ubijac ta kulke az sie z niej robi ladny talarek ktory idealnie zakleja spod. No i teraz zalezy do czego rurke wykorzystamy moze zostawic ja niezaslepiona, zaslepic czy co tam jeszcze sie chce Smile Ale robiac petarde to wierce dziurke pod lont na srodku, sypie jakiegos FB, izolacja przeciw wilgoci(kleilem wikolem bez tej izolacji i wyszla kupa bo FB ladnie wypil wilgoc z wikolu) i na to taka sama zatyczka z srajtasmy. Opis wydaje sie czasochlonny ale jak sie ma wszystko pod reka to samo nawijanie to chwila roboty i mamy korpusow od cholery.

ps. Wiem ze ameryki nie odkrylem ale co tam Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zagubiony



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 28
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Czw Lis 23, 2006 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak piękny pomysł...
Nie wiem za co masz te 2* Shocked
Aż strach na mysl o samych Fb na KMnO4 prawda sa silne można z nich dużo wycisnac ale ja ty mi gadasz o skladzie z Siarką, nie wiem co mam mowic pilnuj palcow moze dłoni? klej wikol zawiera WODE!! więc zaklejanie nim czego kolwiek w obecosci KMnO4 i S moze prowadzic do wytworzenia siarko wodoru co za tym idzie samo zaplon....
Inna kwestia to tgz głebszy huk nie wiem skad to wzioles oszczedzasz na Glinie dajac siarke... ten majestatyczny basowy huk Fb`ków daje własnie glin !! nie siarka...
ludzie zabierzcie mu ** jeszcze sobie krzywde zrobi Crying or Very sad

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bosniak



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 4
Skąd: Z Kątowni

PostWysłany: Czw Lis 23, 2006 9:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widze ze male nieporozumienie zaszlo przez niefortunny skrot. Wikolu uzylem raz w petardzie na kclo3 z al i wyszla jak pisalem kupa. W mieszankach z KMnO4 unikam wody a same petardy na tym ida zaraz po zrobieniu. A pozatym nie uwazam tej mieszaniny za super niebezpieczna jesli sie zachowa umiar i mysli nad tym co sie robi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WieseK



Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 10
Skąd: PrUsZkoooooof

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 3:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zrobilem sobie test


petarde na skladzie KMnO4, Al i S bez uzywania zadnych klei, samej tasmy klejacej. Wyrzucilem to na dwor i lezalo to przez tydzien dopiero po tygodniu sieknelo ;/ petarda byla zaklejona szczelnie.... wiec jak taka mieszanka lezy sobie luzem dopiero jest niebezpiaczna

_________________
Moi znajomi mowia ze widza obled w moich oczach...Klamia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bono13



Dołączył: 13 Lis 2004
Posty: 50

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to jest kwestia wilgotnosci , czystkosci odczynnikow , szczelnosci petardy itp , ja nieraz trzymalem w domu szelki wypelnione mieszanka Kmno4:Al po miesiac i nic nie bylo
Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zagubiony



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 28
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

słuchaj po twoich postach poznaje Twoja wiedze...
jednemu walnie po dniach innemu po roku tak czy inaczej jak chcesz PROSZE ryzykuj jak ci łapy pourywa bede siedzial i sie smial...
samozaplon jest procesem zlozonym i nie da sie okreslic kiedy nastapi
ja powiem jedno KMnO uzywam tylko z Al i to tak bardzo rzadko kiedys robilem na nim fb jak zaczynalem z piro teraz wiem ze liczy sie bezpieczenstwo...
Tak czy inaczej ciesz sie lapkami poki uzywaz Kmno4....

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WieseK



Dołączył: 12 Gru 2005
Posty: 10
Skąd: PrUsZkoooooof

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z Al to jeszcze ale jak sie siarki da to juz gorzej ;/ tak jak pisalem po tygodniu szczelna petarda ( naprawde szczelna oklejona na chama tasma izolacyjna)wybuchla.... ;/ wiec lepiej nie ryzykowac



swoja droga to chyba do szelek uzyc H3 na rozrywajacy.... przynajmniej pewnie i bezpiecznie bo rozumiem ze ten KMnO4 i Al to na rozrywajacy.... chyba ze miotales tym Twisted Evil

_________________
Moi znajomi mowia ze widza obled w moich oczach...Klamia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zagubiony



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 28
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak czy inaczej proche fb nie nadaja sie na bursty.
dlaczego poniewaz oslepiaja widza sam tego doswiatczylem odpalajac szelke o poznej porze kiedy to uzylem fb jako bursta. przykre jest to ze nie widzialem gwiazdek...
w komercji uzywa sie trocin/lusek pokrywanych pcz.
czemu? bo tani i dobry a przeciez to komercja prawda?
jako ze nie mam jeszcze kulowca jako bursta uzywam trocin pokrywanych h3
jestem zadowolony z rozrzutu i zapalnosci wiec po co uzywac fb ktory dodatkowo moze sie ubic w szelce?
Tak jak mowie trzeba dazyc do doskonalosci prostych bezpiecznych i tanich wyrobow Cool
Pozdrawiam

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w komercji to w małych szelkach idzie h3, pcz stosuje się raczej do szelek większych (naście cali)

zrób najlepiej pcz granulat albo h3 granulat

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Urghai



Dołączył: 17 Lis 2005
Posty: 39
Skąd: Z Władcy Pierścieni

PostWysłany: Wto Gru 05, 2006 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w komercji to idzie kp a nie h3 ;]
h3 o wiele żadziej.. hmm chyba ze względu na wrażliwość Smile
no a w kp można dodawac siarki

_________________
WEJDŹ TU !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
bono13



Dołączył: 13 Lis 2004
Posty: 50

PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 8:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ehhh ja o tym KMnO4 napisalem przykladowo bo to swieta prawda ze samozaplon niewaiadomo kiedy nastapi a mieszanka niebezpieczna, od ostatniego roku praktycznie nie używalem tej mieszanki a zawsze sie staralem ja zuzyc szybko. A to ze pare szelek kiedys z nim mialem to bylo dawno i spowodowane brakiem odpowieniego bursta, teraz moje szeleczki wypelnione sa herbatka pokryta Pcz i walą aż miło, bezpieczeństwo dla mnie jest rowniez najważniejsze .
a taka ciekawostka : jak mialem szelki wypelnone H3 to sie balem ze miwalną w plecaku bo sie o tarcie ziaren w szelce bałem.

Apropos Wiesiek napisal ze ten FB bez siarki to jeszcze gorzej , mówgłbys mi przybliżyć dlaczego ? bo mi sie wydawalo że kwasowy chaakter siarki i resztki kwasu w siarce technicznej zakwaszaja mieszanke i przy wilgoci reaguja z al .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zagubiony



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 28
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze się wytworzyć siarko-wodór dlatego nie daje sie siarki...
Proste, liczy się bezpieczenstwo

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sro Gru 06, 2006 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja uzywam mieszanki:

kclo3 69%
pyl al 31%

i jest zdecydowanie lepsza niz podawana wczesniej 50;50
Powrót do góry
Marcin



Dołączył: 03 Cze 2005
Posty: 92

PostWysłany: Sro Gru 13, 2006 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobra słuchaj: rabiłem coś takiego w budynku tylko nie 2kg, a 20g MPF42 i żałuje do teraz... Huk był taki jakbym zdetonowal 0,3kg amonala, ludzie na górze myśleli ze sie wali. Ja i 5 innych osób przez 2h dochodziliśmy do siebie zeby znowu coś słyszec. Lepiej uważaj z tymi ilościami - spróbój 20g F.B to i tak cie zagnie jak zobaczysz co sie dzieje z dzwiękiem w zamkniętym pomieszczenie. Ale ogólnie odradzam co kolwiek odpalać w budynku.

A co do tematu to skład fotobłyska do petard nie powinien być 70% KClO3 30%Al tylko 80-85% KClO3 / 20-15% Al. Fotobłysk 70/30 jest używany do mieszanek błyskowych, a nie hukowych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Teo



Dołączył: 13 Lut 2006
Posty: 101
Skąd: 123456

PostWysłany: Sro Gru 13, 2006 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o mieszanki petardowe to często BT wylicza się nawet do 6:4...to nie mw...Tu stawia się jeszcze na dopalanie pyłu metalicznego w powietrzu(a nie utleniaczy w mieszance), co właśnie daje te efekty akustyczne. A 8:2 to raczej nie na petardy...

PS pomiędzy zwykłym fb a mpf-42 jest spora różnica, sam się przekonałem...A juz podejrzewam jaki huk dało 20g w, domniemam, dobrym korpusie...

_________________
Koniec z piro..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Następny
Strona 4 z 18

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP