Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakieta VECTOR X-01
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Lip 28, 2006 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O krótkofalówkach PMR my¶la³em i ja, ale g³ównie pod k±tem lokalizacji po locie. Zaczyna byæ z tym problem. Przy ostatnich startach rakiet bieganie po oko³o 500 - 700 m po rakietê nie nale¿a³o do rzadko¶ci. Modele zaczynaj± mieæ coraz wiêcej elektroniki, s± coraz wiecej warte, st±d te¿ i mo¿liwo¶æ ich odnalezienia w terenie jest coraz bardziej istotna. Krótkofalówki wymaga³y by trochê przeróbek, ale jak otwar³em jedn± w ¶rodku i zobaczy³em wszystko w monta¿u SMD, to stwierdzi³em, ¿e chyba ganc nic a nic nie kumam w elektronice Smile . Sterowanie sygna³owe do PMRa podpina³e¶ pod mikrofon?

P.S. Póki co PMRy s³u¿± do komunikacji miêdzy startem i "grup± po¶cigow±". Sprawdzaj± siê i s± naprawdê przydatne.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pi± Lip 28, 2006 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

ZS-PMR ma oczywiscie opcjê radiopelengacji. Nie wspomina³em o tym, bo ciekawostki Cool chcia³em zostawiæ na sam koniec, ale skoro ju¿ zacz±³e¶ ten temat (chyba jaka¶ indukcja parapsychiczna Wink , co juz zdarza³o siê wczesniej, he, he, he). W przypadku wykorzystania tej opcji jeden z radiotelefonów (ten u operatora) bêdzie musia³ mieæ wymontowana antenê oryginaln± i za³ozone gniazdo do przykrêcania, albo anteny prêtowej (dookólnej), albo anteny radiopelengacyjnej (kierunkowej, wieloelementowej np. typu Yagi o wielkosci promiennika nawet mniejszej ni¿ λ/2 czy λ/4, bo mozna zastosowaæ wzmacniacz antenowy - typowy telewizyjno/radiowy zda tutaj egzamin - dzieki temu antenka kierunkowa bedzie niewielka i nie trzeba bedzie lataæ po polu z du¿ym metalowym "klamotem"). Wprawdzie taka przeróbka PMRki jest nie bardzo zgodna z przepisami, ale co tu na naszym forum jest z nimi zgodne Question Wink . PODSTAW¡ moich projektów z PMRkami (czyli urz±dzenia ZS-PMR ju¿ gotowe, oraz TD-PMR w trakcie prac projektowych) jest jak najmniejsza ingerencja w radiotelefony (¿adnych przeróbek w elektronice, bo i trudne - jak zauwa¿y³we¶ - tylko elementy SMD, k³opotliwe i niezgodne z prawem). Radiotelefony wykorzystywane w ZS-PMR i TD-PMR nie trac± swojej pierwotnej funkcji - mozna je wykorzystywaæ jako zwyk³e radiotelefony (rzecz jasna do póki ich nie "rozwalimy" w rakiecie Rolling Eyes ). W swoim czasie wszystko opiszê dok³adnie.

Pozdrawiam serdecznie

PS Tak jest - wszystko wtykane jest wy³±cznie do gniaz mikrofonowo-g³o¶nikowych, bo jest to zwi±zane z warunkiem nieprzerabiania radiotelefonów. Popatrz dok³adnie na zdjêcia i filmy. Wprawdzie pasmo w±skie do 4 kHz ze wzgledu na filtry mikrofonowe w radiotelefonach (trochê k³opotliwe w przypadku transmisji danych ale 1200, a moze 2400 bodów powinno daæ siê zrobiæ (kiedys krótkofalowcy bawili siê w tzw PacketRadio - na tym bazujê mój pomys³ z TD-PMR), a to my¶lê wystarczy do naszych amatorskich celów.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Lip 28, 2006 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ju¿ wiem, przeczyta³em sobie artyku³ na Waszej stronce. Swoj± drog± nie¼le sie kto¶ nastuka³ w klawisze Smile . Co do wymiany antenki na kierunkow±, to zastanawia³em siê, jak± impedancjê mog± mieæ na wej¶ciu/wyj¶ciu te PMRy. S±dz±c z konstrukcji by³bym sk³onny uznaæ æwieræ fali, bo aczkolwiek króciutka, to w formie cewki. Czyli oko³o 20 omów. A wiêc wymaga³o by to transformatora impedancji razem z symetryzatorem w przypadku u¿ycia jako g³ównego elementu anteny odbiorczej anteny pêtlicowej. Co do samej anteny to chyba sobie poradzê, mam ca³kiem kumat± ksi±¿kê o antenkach. Z radiowego systemu odpalania spadochronu w sumie zrezygnowa³em z jednej prostej przyczyny: rakiety znikaj± z oczu !!! Jak wtedy realnie i skutecznie (czyli w odpowiednim czasie) odpaliæ spadochron? St±d te¿ trzeba zdaæ siê na automatykê. Chyba najlepszym rozwi±zaniem wydaje siê byæ rozwi±zanie typu KMZ plus ci¶nieniowy czujnik.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lip 29, 2006 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisa³:
....Z radiowego systemu odpalania spadochronu w sumie zrezygnowa³em z jednej prostej przyczyny: rakiety znikaj± z oczu !!! Jak wtedy realnie i skutecznie (czyli w odpowiednim czasie) odpaliæ spadochron? .


Radiowe odpalanie ma s³u¿yæ g³ównie do w³±czenie jakiego¶ bocznego silniczka przerywaj±cego lot rakiety gdyby zesz³a z toru lub jaki¶ awaryjny system spadu . Na razie pos³u¿y tylko do odpalenia spadu. Sam ju¿ nie wiem. W zasadzie zgredziejê i trace czasami nadziejê na to ,¿e zobacze start Vectora Rolling Eyes . Nie wypada mi tak pisaæ ale ............................ Rolling Eyes .

Czasami sobie my¶lê aby poszerzyæ zespó³ "badawczy" o jedn± - dwie kolejne osoby. Nawet gdyby zamiast mnie to ksard dorobi³ silnik to chêtnie bym pojecha³ na taki start a i na jaki¶ klamot elektroniczny chêtnie bym do³o¿y³. W nosie mam to kto pierwszy nakrêci film OSZ. Dla mnie to hobby czyli wypoczynek a nie ostra rywalizacja.

Z opcji szukania rakiety gdzie¶ w terenie wolê uk³ad z kolorowym dymkiem odpalanym teimerem np. po 5 minutach. Jest to znacznie tañsze i prostsze.

W obecnym silniku który bêdzie testowany ( czekam na deszcz bo jest za sucho ) w dno dyszy zaprasowa³em barwnik, który ma dodaæ koloru gazom powylotowym i potem siê jeszcze barwnie tliæ. Zobaczymy jak to wyjdzie w realu. Dobr± kamerkê mam mieæ od niedzieli bo syn wraca z Angli ( i przez ca³y czas mia³ pracê ) Wink


Mi³ego dnia A
Powrót do góry
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Sob Lip 29, 2006 3:57 pm    Temat postu: VECTOR Odpowiedz z cytatem

Witam!

Taaaak, to ju¿ faktycznie dwa lata (przejrza³em wcze¶niejsze posty - jak ten czas "zapierdziela"!!!). Lojalnie muszê przypomnieæ jednak moje s³owa z tamtych czasów: "Konstrukcja, któr± widzicie na zdjêciach to dopiero "skorupa" - jeszcze nie rakieta (dlaczego uzywam takiego okre¶lenia - wyja¶ni siê w dalszej czê¶ci postu), a wiêc czeka mnie jeszcze sporo pracy przy wewnêtrznych "bebechach" , jak to okre¶li³ Arek. Bior±c dodatkowo pod uwagê moje mo¿liwo¶ci czasowe, pierwszy (i mo¿e nie ostatni) start odbêdzie siê jeszcze nie szybko.. Niestety od tamtego czasu nic siê nie zmieni³o je¶li chodzi o moje mozliwo¶ci czasowe (skorupa VECTORa przele¿akowa³a siê przez ten czas i rakieta nabra³a wy³acznie przys³owiowej "mocy urzêdowej" Wink ). W tym czasie, w nielicznych wolnych chwilach (a tych chwil niestety by³o i jest coraz mniej nad czym bardzo bolejê, ale póki co nie mogê tego zmieniæ) mog³em popracowaæ jedynie przy elektronice, ale rezultatem tych prac jest ZS-PMR. Chyba jeszcze do koñca nie zdajecie sobie sprawy co to jest ZS-PMR (bo i sk±d - na stronie nie przedstawi³em wszystkiego) - "rodzynki" chcia³em zostawiæ na koniec, ale ci±gniecie mnie za jêzyk, wiêc uchylê rombka tajemnicy. ZS-PMR POSIADA £¡CZNO¦Æ DWUSTRONN¡ - operator-rakieta/rakieta-operator. ZS-PMR zosta³ tak pomyslany aby móg³ SCI¦LE wspó³pracowaæ z elektronicznymi uk³adami autonomicznymi znajdujacymi siê w rakiecie. ZS-PMR "³askawie" pojnformuje operatora, kiedy silnik zakoñczy pracê (a wiêc od razu bedziemy wiedzieæ - NIE MUSIMY TEGO WIDZIEÆ - kiedy rakieta przejdzie na pasywny odcinek lotu). Jesli rakieta bedzie mia³a wbudowane uk³ady elektroniczne z KMZtami, lub czujnikami ci¶nieniowymi to ZS-PMR, poinformuje operatora o osi±gniêciu pu³apu I NIE MUSIMY TEGO WCALE WIDZIEÆ ¯EBY O TYM WIEDZIEÆ, aby podj±æ decyzjê co dalszego dzia³ania z punktu widzenia operatora na ziemi. Jesli uk³ady z KMZtami (czy czujnikami ci¶nieniwymi) zawiod³y - poprostu nie widzimy spadochronu - to odpalamy uk³ad awaryjnego spadu przy pomocy ZS-PMR i aktywujemy uk³ad radiopelengacji. Co najwa¿niesze, TO WSZYTKO za naprawdê niewielkie pieni±dze (je¶li chodzi o koszty elementów), ale to tylko ETEAP WSTÊPNY. Nastêpny etap to TD-PMR (du¿o wiêksze mozliwo¶ci, ale uk³ad ju¿ dla bardziej zaawansowanych amatorów, bo bed± potrzebne mikroprocesory). Dlaczego nad tym pracujê, mimo, ¿e nie mam zbyt wiele wolnego czasu i niezbyt interesuj±c± sytuacje ¿yciow±? BO JEST TO OCZYWI¦CIE MOJ¡ PASJ¡ (zreszt± jak wiêkszo¶ci z Was) i ca³y czas marzy mi siê, ¿e kiedy¶ uda siê zorganizowaæ Prawdziwy Zespó³ (a nie niezdrowo rywalizuj±ce ze sob± grupy, jak to w tej chwili widaæ na forum), dysponuj±cy AUTENTYCZNYMI ¦RODKAMI FINANSOWYMI (dziêki prawdziwym - mo¿e tacy jeszcze istniej±? nie tracê nadziei - PASJONATOM-SPONSOROM), umozliwiaj±cymi zrealizowanie projektów, którymi mo¿na by pochwaliæ siê przed kolegami amatorami z za oceanu. Na koniec powiem, ¿e bardziej ni¿ OSZ (bo to juz by³o trenowane na ¶wiecie) wciaga mnie ZSZ z uk³adem samonaprowadzania w wykonaniu amatorskim. To by³oby CO¦, czym mozna by pochwaliæ siê przed amerykañcami (zdradzê, ¿e uk³ad taki mam ju¿ czê¶ciowo przemy¶lany).

Pozdrawiam serdecznie

PS Chyba te¿ juz zgredziejê na stare lata Wink Teraz ju¿ wiesz Jaskiniowiec dlaczego pisa³em, ¿e ZS-PMR to moze byc HIT! Urz±dzenie niezwykle tanie przy mozliwo¶ciach, jakimi dysponuje.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pi± Pa¼ 27, 2006 4:32 pm    Temat postu: Vector - sterowanie, ZS-PMR Odpowiedz z cytatem

Witam!

O aparaturze ZS-PMR rozmawiamy w temacie VECTORa, póki co. Jak tylko bedê mia³ gotow± ca³o¶æ materia³ów (bêd± to na pewno tylko moje odrêczne bazgro³y - bo na inne nie mam czasu - ale trochê czytelniejsze niz te które dotychczas sp³odzi³em - mo¿e pó¼niej KTO¦ to opracuje w lepszej postaci), to opiszê wszystko dok³adnie w oddzielnym temacie. Narazie zobaczcie nowe filmy z testowania ZS-PMR, miedzy innymi film obrazuj±cy na przyk³adowym modelu, sterowanie sterem kierunku rakietoplanu-wahad³owca - to w³asnie TO, o czym niegdy¶ "gaworzyli¶my" z KSARDem - jak widaæ dotrzymujê obietnic, choæ trwa to CA£E WIEKI - no có¿: TJ¯ (jakby powiedzia³ Arek - pirotechman) Wink

http://pirotechman.republika.pl/proby.htm (temat Nr 9)

Pozdrawiam
PS wszystkich zainteresowanych aparatur± ZS-PMR zapraszam do tematu:
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=10926
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP