Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

czysta chemia - wiązania wieloktrotne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Pon Paź 16, 2006 9:47 pm    Temat postu: czysta chemia - wiązania wieloktrotne Odpowiedz z cytatem

Ostatnio koleżanka z klasy zabiła mi niezłego ćwieka....
wygrzebała gdzieś info, że:
1) KAŻDE wiązanie pojedyńcze jest typu sigma (tworzone przez elektrony z podpowłoki/orbitalu s)
2) przy wiązaniach wielokrotnych trzy kolejne wiązania są typu pi (tworzone przez elektrony z podpowłoki p)
3) wiązania pi są silniejsze niż sigma

jednak znając kolejność zapełniania podpowłok, wydaje mi się to bez sensu:
1) pojedyńczy atom może utworzyć tylko jedno wiązanie sigma - podpowłoka s zawiera tylko jeden orbital, a więc miejsce na tylko jedną parę elektronową
2) pp "s" jest zapełniana przed wprowadzeniem jakichkolwiek elektronów na podpowłokę "p". Wiem, że często są przeskoki, i jak w przypadku węgla jeden z elektronów s zajmuje wolny orbital P umożliwiając utworzenie 4 wiązań (podczas gdy normalnie powstałyby tylko dwa), ale w przypadkach, gdy nie ma całkiem pustych orbitali takia sytuacja nie występuje! - wystarczy spojżeć na azotowce


a znając energie wiązań pojedyńczych i wielokrotnych można łatwo zauważyć, że
3) energia jednego wiązania podwójnego jest mniejsza niż dwóch pojedyńczych (zakładając te same pierwiastki w obydwu przypadkach)

MAcie jakieś wiadomości na ten temat? może ktoś mi nieco rozjaśni jak to wygląda?

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tchemik



Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 496
Skąd: Bytom

PostWysłany: Pon Paź 16, 2006 10:42 pm    Temat postu: Re: czysta chemia - wiązania wieloktrotne Odpowiedz z cytatem

szpaner napisał:
Ostatnio koleżanka z klasy zabiła mi niezłego ćwieka....
wygrzebała gdzieś info, że:
1) KAŻDE wiązanie pojedyńcze jest typu sigma (tworzone przez elektrony z podpowłoki/orbitalu s)
2) przy wiązaniach wielokrotnych trzy kolejne wiązania są typu pi (tworzone przez elektrony z podpowłoki p)
3) wiązania pi są silniejsze niż sigma


1) kazde wiazanie pojedyncze jest typu sigma jest ale moze byc tworzone takrze przez czolowe nalozenie orbitali p itd.
2) NIE! Jedno jest wiazaniem sigma a dwa typu pi przy czym pi tworzone przez orbitale p nalozone bocznei sigma zaleznie od pierwiastkow przez s lub p czolowo.
3) NIE!!! czolowe nalozenie orbitali ma wieksza energie o przynajmniej 50 kJ/mol srednio.

Pozdro
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Wto Paź 17, 2006 10:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki
Możesz napisać jeszcze coś na ten temat?
Tj... Np. pamiętam, że było coś o kształcie wiązań, tj. "orbita" po jakiej porusza się elektron:
w jednym przypadku (sigma?) było to koło, w innym (pi?) ��semka,
Dobrze pamiętam, że to było powiązane?

Wiem że piszę dość mętnie, ale sł��w mi brakujne żeby dokładnie określić o co mi chodzi... Embarassed

edit:
co do odpowiedzi nr.2: to znaczy że jedno jest sigma a pozostałe pi, czy że wszystkie są pi?

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Doktor X



Dołączył: 01 Gru 2003
Posty: 27

PostWysłany: Sro Paź 18, 2006 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do odpowiedzi nr.2: Jedno jest sigma a pozostałe pi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Nie Paź 22, 2006 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki

Dowiedziałem się też o wiązaniach delta, Możecie jeszcze napisać, jak one wyglądają? To co google mi odpowiedziały na zapytanie jest dla mnie zbyt trudne.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DeTonix



Dołączył: 13 Maj 2003
Posty: 170
Skąd: Kresy...

PostWysłany: Nie Paź 22, 2006 11:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam...
Temat ciekawy..miałem to jka pamietam jeszcze w liceum
Przydatne linki - wszystko o orbitalach, symulacje .. i nie tylko:
http://winter.group.shef.ac.uk/orbitron/

a tu coś pienego:
http://www.orbitals.com/orb/orbtable.htm
oraz:
http://www.materialy.dydaktyka.agh.edu.pl/dydaktyka/chemia/a_e_chemia/1_3_budowa_materii/01_04_03_2b.htm
z podstronami..
Pozdrawiam..

_________________
Memento Mori................
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP