Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Silnik rakietowy bezplomieniowy i bez wysokiej temperatury!!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
buras



Do³±czy³: 31 Sie 2006
Posty: 4
Sk±d: Wa-Wa

PostWys³any: Wto Wrz 12, 2006 11:45 am    Temat postu: Silnik rakietowy bezplomieniowy i bez wysokiej temperatury!! Odpowiedz z cytatem

Tym razem chcialem zaciekawic szanownych kolegow czyms prostrzym od zwyklego,klasycznego silnika rakietowego, ktory wydziela duzo energii.
Chodzi tu o silniki wykorzystujace zbiorniki gazu pod wysokim cisnieniem.
Doskonale do tego celu nadaj± sie tanie (19pln sztuka) kapsuly do broni tak bardzo obecnie popularnej czyli paint ballu.
Tutaj mamy do czynienia z 88g CO2 upchnietego w lekka butle pod cisnieniem 25MPa (45l). Problem polega wylacznie na uformowaniu przekroju dyszy przy uzyciu niewielkiego ladunku kumulujacego zlozoneo w moim przypadku z 1mm warstwy azydku olowiu.
Na taka butle mozna nakrecic dysze (kapsula gwint zawiera w dobrym miejscu) i silnik gotowy.
Czas pracy zalezy od kilku paramatrów, srednicy wylotowej oraz od tego czy dodatkowo podgrzewamy butle aby zwiekszyc jej efektywnosc.
Ciag uzyskany dla srednicy 10mm i p=25MPa mozna wyliczyc
C=3.14*0.5^2*250kG/cm2~190kG - oczywiscie ciagu momentalnego.
Czas pracy 1-1.5s - oczywiscie ciag bardzo szybko spada.
Ten olbrzymi ciag momentalny moze bardzo ulatwic nam start duzej rakiety. Dodatkowo mozna ogrzewac butle i zwiekszyc przez to jej ciag.

Co wy na to - wiem ze tego nie mozna nazwac pirotechnika, ale sposob wyzucenia duzej masy (20kg) na wysokosc kilkudziedieciu metrow bez ryzyka poparzenia czy wybuchu to chyba dobry, tani i latwy sposob.

Tego typu silniki polecam poczatkujacym zapalenca w dziedzinie ktora zawsze by³a i jest mi blisk± czyli lota rakietowym.

Co wy na to???

_________________
buras
Wa-wa
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Marek15



Do³±czy³: 31 Mar 2006
Posty: 43
Sk±d: z miasta

PostWys³any: Wto Wrz 12, 2006 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

19pln sztuka :/ Confused
Nie lepiej poprostu zrobiæ karmelka???
A tak w³a¶ciwie to jak mo¿na gwint odczepiæ od butelki,
przecie¿ jak zostanie troche gwintu który sie nie odczepi od buteleczki to mo¿e doj¶æ do zmiany kierunku lotu (wyobra¿cie sobie rozpêdzona rakieta która z impetem walne³a w ziemie za wami...).

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
buras



Do³±czy³: 31 Sie 2006
Posty: 4
Sk±d: Wa-Wa

PostWys³any: Wto Wrz 12, 2006 1:21 pm    Temat postu: Gwint nie jest problemem!!! Odpowiedz z cytatem

Gwint mozna na tokarce zjechac zawsze.
Tutakj moze sluzyc do przymocowania dyszy i tak wlasnie robie.
Nastepnie kapsule zuzyta mozna zalac karmelkiem lub inna mieszniana.
Tyle ze karmelek nie dac Ci Cisnienia 25MPa.
Dodatkowo taki silnik bez "pirotechniki" jest niewykrywalny w warunkach bojowych.

Wyczerpane kapsuly od paru lat sa wykorzystywane jako komory do silnikow nie tylko u nas w polsce.
PZD!!!

_________________
buras
Wa-wa
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Wto Wrz 12, 2006 6:15 pm    Temat postu: Re: Silnik rakietowy bezplomieniowy i bez wysokiej temperatu Odpowiedz z cytatem

buras napisa³:
...Chodzi tu o silniki wykorzystujace zbiorniki gazu pod wysokim cisnieniem.
Doskonale do tego celu nadaj± sie tanie (19pln sztuka) kapsuly do broni tak bardzo obecnie popularnej czyli paint ballu.
Tutaj mamy do czynienia z 88g CO2 upchnietego w lekka butle pod cisnieniem 25MPa (45l).



Czy na forum pisano ju¿ ,¿e na SR mo¿na wykorzystaæ puste zbiorniczki od paintbala Question Autor poda³ te¿ parametry gazu w takim zbiorniczku. Post ma cechy nowo¶ci oraz prowokuje do pisania. Za szybko wrzucacie do ¶mietnika. Skoro jest w ¶mietniku co na to inni Question .Czy tylko ja siê czepiam Question


Pozdr. A
Powrót do góry
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Wto Wrz 12, 2006 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ju¿ drugi post poszed³ w kosz.. i napewno nie nale¿y on do tych w stylu "przepis na karmelkê" czy "anfo od petardy".. itp

Zawsze dobrze gdyby moderator napisa³ dlaczego wyrzuci³, chyba ¿e to jest post jak wy¿ej napisa³em (jest wtedy oczywiste, dlaczego)... ale ten do takich nie nale¿y.
Choæ nie powiem, projekt nie jest bezpieczny, ze wzglêdu na mase itp. (ale co w pirotechnice jest??)

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wiktor



Do³±czy³: 28 Sie 2003
Posty: 120
Sk±d: z PiroChem

PostWys³any: Wto Wrz 12, 2006 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Zapewne cze¶æ Waszych wypowiedzi jest do mniebo ja usuno³em jeden z duplikatów tematu z tego co pamiêtam kilka miesiêcy temu pojawi³ siê podobny temat(ten sam Question, pamiêtam fotki) i wyl±daow±³ w koszu i jako¶ nik siê nie czepia³. Jak widac po poni¿szym linku ma dostêp do Rakietowego przedszkola to nie widzê powodu by pisa³ takie tematy w Towarzyskich !!
Tu podobny temat ta sama fotka, w³a¶ciwa komnata
Dla mnie temat do kosza, choæby przez metalow± obudowê... ale to Ty Arku jeste¶ specem od SR i sam decyduj.

Pozdrawiam
Wiktor

_________________
Znów w bran¿y Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki bêdziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sro Wrz 13, 2006 7:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wg mnie metalowa obudowa nie mo¿e byæ powodem usuniêcia postu bo jak pisa³ P2 - có¿ tu jest bezpieczne Question . A metal ma byæ u¿yty do SR a nie granatu :- )

Metalowa obudowa jest wytrzyma³a na ci¶nienie , jako odpad mo¿e i tania - spore zalety. Ja nie stosujê metalu ale czasami do celow poznawczych bym jego u¿y³.

Wyczuwam te¿ autora postu - na plus dla tego forum. Wyrzuceniem postu mo¿ecie czasami ludzi zniechêciæ do pisania. I to na samym starcie.

Wiem ,¿e modzi robi± tu czarn± robotê i ¿e tam gdzie drwa r±bi± wióra lec± ( posty znikaj± ). Jeszcze tu zagl±dam choæ szkoda ,¿e HNIW to totalnie ola³ (choæby tego ,¿e nie mo¿na wklejaæ zdjêæ ) . A mo¿e nie szkoda, sam nie wiem Rolling Eyes .

Ok, temat gdzie indziej jest.


Pozdr. A
Powrót do góry
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sro Wrz 13, 2006 4:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze tylko to, ¿e gdyby tego posta napisa³ PROFI Rakietowiec, napewno post nie znalaz³ by siê w koszu, wiem jakie tematy siê pojawiaj± i sam zajmuje siê usuwaniem bajzlu... ale mimo wszystko nie ka¿dy z pierwszymi postami jest pocz±tkuj±cym.. mo¿e ten 1/1000 byæ dla nas cennym nabytkiem, ale nasze ostre dzia³ania mog± faktycznie zniechêciæ go do dzia³ania..
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP