Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Delta6

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
egzekta



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 38

PostWysłany: Sro Sie 23, 2006 12:02 am    Temat postu: Delta6 Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich, dziś odbyła sie pierwsza "lotna" próba rakiety Delta 6. W/g SpaceCada rakieta powinna osiągnąc wysokość 320m w czasie ok. 8 sekund, co mniej więcej zgadza się z obserwacją czasu lotu rakiety. Układ wyrzucania spadochronu to bezwładnik rtęciowy+timer, elektronika sprawiła się bez zarzutu, na timerze ustawiłem czas opóźnienia opierając się na wyliczeniach SpaceCADa i ładunek miotający został odpalony prawidłowo - praktycznie w szczytowym punkcie lotu, niestety ładunek miotający był za mało "ściśnięty" i jego ciśnienie zdołało jedynie wysunąć głowicę z korpusu - spadochron został wewnątrz. Mimo to wysunięta głowica zdołała na tyle wyhamować spadek swobodny, że po zderzeniu z ziemią rakieta ani podzespoły nie doznały praktycznie żadnego uszczerbku Smile Masa startowa rakiety ok. 0,8kg, impuls całkowity silnika ok. 74Ns.

FILMIK Z LOTU

OPIS RAKIETY
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Czw Sie 24, 2006 1:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ładny lot rakiety, świetny start. Gratuluję !
A przy okazji fajna strona internetowa.


Pozdrawiam
wojtek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Sie 24, 2006 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje.
Model spory, ciekawy wizualnie, silnik zadziałał z "kopem". Ciekawostką jest również fakt dobrze działającego układu bezwładnik + tajmer.
Cieszy mnie również fakt, że w polskim internecie pojawiła się kolejna strona o temetyce rakietowej. Jeśli będzie się rozwijać dalej w tym kierunku i w ten sposób, będzie jedną z lepszych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
egzekta



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 38

PostWysłany: Pon Sie 28, 2006 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Smile Dzisiaj wypuściłem w niebo kolejne badziewie Wink - nazwałem je Delta6a ze względu na to, iż w sumie wszystkie podzespoły i silnik sa z poprzedniej rakiety, a wprowadzone zmiany pokrótce opisałem na swojej stronce. Więc jeśli chodzi o lot, wysokość ok. 250-270m, tym razem cały spadochron został wyrzucony poprawnie, jednak nieprzezornie ustawiłem timer na 7 sekund zamiast na 6s (jak mi to "sugerował" SpaceCAD) i ładunek miotający został odpalony około sekundę po przekroczeniu szczytowego punktu lotu. Jeszcze nic by sie wielkiego nie stało gdyby nie fakt, że wyrzucony spadochron otworzył się jeszcze 2sek później - w/g SpaceCADa rakieta robiła już wówczas ok 27m/s, więc siłą rzeczy została urwana gumka nośna spadochronu. Korpus wraz z elektroniką wylądował bez spadochronu i głowicy, jednak tak jak ostatnio nic mu sie nie stało, natomiast spadochron wraz z głowicą poleciał "za siedem gór i lasów" Smile W związku z tym, że już drugi raz korpus spadając bez spadochronu nie doznał większych uszkodzeń, zastanawiam się, czy zamiast spadochronu o średnicy 1,2m dać jakiś mały, powiedzmy 0,5m albo jakąś sporą taśmę hamującą.
Filmik i krótki opis rakiety jest na mojej stronce.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj

A mnie szczególnie spodobało się to, że rakieta posiada dobrze opracowaną "Dokumentację techniczną" oraz analizę lotu w SpaceCADzie.
To dobrze wróży na przyszłość Very Happy .
Należy również zauważyć fakt dobrze działającego układu odzyskiwania bezwładnik + tajmer.

Oby tak dalej - rakietą DELTA dołączyłeś do nielicznego niestety grona "puszczaczy" rakiet.

Pozdrawiam i gratuluję
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
egzekta



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 38

PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich ponownie Smile Cieszę się, że moje "podejście" do małego rakietnictwa podoba się doświadczonym kolegom z forum, za wszystkie ciepłe słowa dziękuję Wink Ale do rzeczy; dzisiaj odbył się kolejny start. Rakieta ta sama, co poprzednio - Delta 6a - jednak z dwiema zasadniczo nowymi rzeczami: po pierwsze spadochron zastąpiłem taśmą hamującą o długości 2,3m, a po drugie dotychczasowy silnik PVC 50-25-2 zastąpiłem większym PVC 50-25-3. Generalnie wszystkie dotychczasowe próby z rakietami Delta mają na celu opracowanie takiej konfiguracji, przy której możliwe będzie wysłanie na pokładzie rakiety kamerki cyfrowej na wysokość ponad 300m i jej bezpieczny powrót na ziemię. Dzisiejsza próba była pod tym względem w 100% udana, gdyż silnik zadziałał prawidłowo (w czasie startu widać wyraźnie że jest mocniejszy od poprzednika), a zastosowana konfiguracja odzysku sprawdziła się znakomicie, tzn. taśma została wyrzucona w okolicach najwyższego punktu lotu, a rakieta powróciła na ziemię bez jakichkolwiek uszkodzeń. Osiągnięta wysokość to ok. 350-380m (znów stwierdzam to na podstawie obserwacji czasu lotu). Ponieważ rakieta zaprojektowana jest już tak, jakby w jej przedniej części miała być umieszczona kamerka, a silnik PVC 50-25-3 jest siłą rzeczy cięższy od poprzednika, toteż dziś, kiedy jeszcze nie było kamerki, rakieta była niedoważona z przodu, w gruncie rzeczy konstrukcja była na granicy stabilności (w SpaceCAD - 1,22calibers), stąd ta zmiana toru lotu po zejściu z wyrzutni. Przez to właśnie rakieta przyziemiła daleko od miejsca startu - gdyby upadła jeszcze 3-4m dalej wpadłaby do jeziora i prace cofnęłyby się o dobre 2 tygodnie Confused Chyba Opatrzność nade mną czuwa Wink Film ze startu (niestety bez dźwięku) jest do pobrania z mojej stronki. Następny start odbędzie się już z kamerką na pokładzie.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Gratuluje udanych startow i co mnie rowniez bardzo cieszy to to, ze doskonale sobie poradziles z ta elektronika. Przed ok. dwoma laty elektronika byla problemem "nr. 1 ". Dzisiaj widac juz swiatlo na koncu tego tunelu.
Co do lotu tych rakiet to musze przyznac, ze maja pozadny zryw. Lot tej ostatniej rakiety nie byl - jak juz sam zauwazyles- optymalny, ale problemem chyba nie byla statecznosc modelu. Wlasciwie model uwaza sie za stateczny, gdy odleglosc miedzy srodkiem parcia a srodkiem ciezkosci wynosi od 1 do 2 srednic ( kalibrow) modelu. W twoim przypadku bylo wlasciwie wszystko w porzadku.
Ja bym raczej popracowal nad wyrzutnia.
- jest dostatecznie stabilna ?
- ma odpowiednia dlugosc ?
- rozmieszczenie prowadnic na rakiecie oraz to czy nie maja zbyt duzo albo za malo luzu
Z moich obserwacji wynika, ze to wlasnie wyrzutnia byla powodem zejscia rakiety z kursu.

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
egzekta



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 38

PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Paul, spójrz tutaj - FILM - ta sama rakieta, ta sama wyrzutnia, ale 1,75 calibers. Poza tym przy konfiguracji modelu jak na tym filmie SpaceCAD pokazuje Minimum launch rod lenght 1,26m, a przy dzisiejszej konfiguracji 785mm. Rakieta z kamerką będzie miała ok. 2,3 calibers, więc problem powinien rozwiązać się sam.

Ostatnio zmieniony przez egzekta dnia Sob Wrz 02, 2006 9:47 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratuluję. Bardzo podoba mi się ta rakieta. Po przeczytaniu tego tematu, twojej strony i obejzeniu filmów (wszystko to bardzo mi się podobało! Pełne uznanie) postanowiłem zbudowac własną rakiete porównywalnej wielkości. Ale temat założę jak juz skończę i oblatam :p Tak Egzekta, oficjalnie wyzywam Cie na pojedynek w konkurencji: rakieta do 115cm Very Happy.
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Poza tym przy konfiguracji modelu jak na tym filmie SpaceCAD pokazuje Minimum launch rod lenght 1,26m, a przy dzisiejszej konfiguracji 785mm.


Mam to rozumiec, ze twoja wyrzutnia jest krutsza od teoretycznie zakladanej?

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
egzekta



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 38

PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mam to rozumiec, ze twoja wyrzutnia jest krutsza od teoretycznie zakladanej?

Nie, wyrzutnia ma 1,5m, czyli i w jednym i w drugim przypadku powinna wystarczyć, jednak chodzi mi o to, że
- przy pierwszym starcie - z tego filmu - rakieta miała lżejszy ale słabszy silnik - dlatego SpaceCAD wyliczył, że dla prawidłowego kontynuowania lotu wyrzutnia musi mieć minimum 1,26m - wtedy rakieta wystartowała w miarę stabilnie IMHO skutek tego, że miała 1,75 kalibrów
- przy dzisiejszym starcie - rakieta miała cięższy ale za to o 40-50% mocniejszy silnik, dlatego SpaceCAD wyliczył mi, że wystarczy wyrzutnia 0,785-metrowa - jednak rakieta zboczyła IMHO skutek jej 1,22 kalibrów
Wniosek z tego byłby taki, że winna tu nie jest długość wyrzutni, lecz jednak wyważenie rakiety. Reszta "czynników startowych" była w obu przypadkach identyczna - jak widzisz na filmach nawet miejsce startu jest to samo Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Wto Wrz 05, 2006 8:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Co do twojej wypowiedzi to mam pare pytan:
- zwazyles przed podaniem do SpaceCAD-a wszystkie podzespoly tej rakiety?
- zaznaczyles sobie sredek parcia na twoim modelu i czy srodek ciezkosci zeczywiscie znajdowal sie w odleglosci 1,22 kalibrow?

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
egzekta



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 38

PostWysłany: Wto Wrz 05, 2006 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobiłem tak: rzeczywistą rakietę z całym wyposażeniem startowym zważyłem z dokładnością do 1grama i znalazłem położenie jej środka ciężkości z dokładnością do 5mm. W SpaceCAD zbudowałem rakietę o dokładnie tym samym "cieniu aerodynamicznym" co rzeczywista rakieta przy czym w programie tym dobrałem materiały tak, aby ten "cień" praktycznie nic nie ważył. Następnie w programie umieściłem "weight" o masie rzeczywistej rakiety w miejscu, w którym w rzeczywistej rakiecie znalazłem środek ciężkości. Wtedy SpaceCAD pokazał mi 1,22 kalibrów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
egzekta



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 38

PostWysłany: Sro Wrz 13, 2006 8:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich ponownie Smile Wczoraj wystartowała Delta 6a z kamerką na pokładzie. Niestety zawiodła elektronika (jak dotąd spisywała się bez zarzutu) i rakieta miała twarde lądowanie głowicą w dół. Pułap lotu - ok. 320m. Poszukiwania modelu trwały kilka godzin Confused wczoraj wieczorem i dziś rano. Kiedy w końcu rakieta się odnalazła okazało się, że jest dosłownie zmasakrowana. Oczywiście z fimiku kręconego z pokładu rakiety nici Confused Poniżej zapodaję link do filmiku ze startu (sam start, gdyż lądowania i tak nie było widać). Projekt z kamerką trochę nadwerężył moją kieszeń, więc muszę na jakiś czas odstawić rakietki, tym bardziej, że za kilkanaście dni zaczynaja się zajęcia na uczelni, a więc i będzie mi baardzo brakować czasu Smile

START

POZDRAWIAM
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Sro Wrz 13, 2006 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm czy to dym ma dziwny kolor czy to przez wschodzące słońce? Start bardzo ciekawy i chyba udany, widac na filmie ze rkieta chyba jest lekko za mało steteczna ale moze mi sie wydaje Smile Moze to byc zły kształt bo predkośc jak widzę całkiem spora. Tylko pogratulować. A że nie wyszło to... Nie przejmuj sie. Wiesz ile rakiet mi nie wyszło? Laughing
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
egzekta



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 38

PostWysłany: Sro Wrz 13, 2006 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dym jest biały a słońce zachodziło Smile Rakieta trochę sobie "pomeandrowała" prawdopodobnie przez to, że otwór w kadłubie dla kamerki był odkryty, więc z jednej strony kadłub trochę "łapał powietrze". Niepowodzenia w małym rakietnictwie sa normalne, ale to wczorajsze trochę uderzyło mnie po kieszeni Wink - w końcu jestem tylko biednym studentem Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Wrz 13, 2006 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kamerka nie przeżyła? jeśli to nie tajemnica, to zdradź co to tam miałeś na pokładzie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
egzekta



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 38

PostWysłany: Sro Wrz 13, 2006 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyną rzeczą jaka przeżyła jest elektronika do wyrzucania spadochronu, choć wymaga wymiany paru elementów. Korpus zrobiony z dość mocnej rury tekturowej został dosłownie rozszarpany podczas uderzenia o ziemię, z kamerki zostawiłem sobie na pamiątkę tylko obiektyw Smile A co najciekawsze z tej całej masakry zupełnie bez uszkodzeń wyszedł bezwładnik rtęciowy z cieniutkiego bądź co bądź szkła.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP