Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Smokefluid, płyn do wytwarzania dymu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NBT



Dołączył: 16 Lut 2006
Posty: 106
Skąd: Południe Polski , Exeter

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 9:50 am    Temat postu: Smokefluid, płyn do wytwarzania dymu Odpowiedz z cytatem

Ma ktoś może pomysł na wyprodukowanie takiego płynu we własnym zakresie??
dym nie może być toksyczny i śmierdzący

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Tchemik



Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 496
Skąd: Bytom

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 10:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maszyny do wytwarzania dymu takie jak na koncertach czy dyskotekach pracuja chyba na i-propanolu o ile dobrze pamietam.

Pozdro
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co ja wiem, to masyny do wytwarzania dymu na koncertach powodują parowanie mieszaniny wody, gliceryny i czegoś jeszcze. Więcej wspólnego ma to z mgłą, niż z dymem
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

izopropanolu? nie sądze... ale czemu ten alkohol miał by być do tego dobry.. do tego ten zapaszek Wink
_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
fox



Dołączył: 10 Lis 2003
Posty: 192
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Nie Sie 06, 2006 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo możliwe że to właśnie to. Widziałem taką wytwornicę w działaniu o raz płyn do niej. Płyn sprowadzony był z Niemiec a w etykiecie było coś jakby propanol poza tym wytwornica działała tak że płyn kroplami spadał na rozgrzaną płytę i powstawał dymek a stojąc przy samej wytwornicy dało się czuć smród.
_________________
CAST AWAY
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Adres AIM
ander



Dołączył: 14 Maj 2002
Posty: 178

PostWysłany: Wto Sie 22, 2006 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

propanol albo propanotriol. wytwornice robia dym wlasnie odparowujac na wydajnej nagrzewnicy plym. moj ojciec produkowal kiedys taki sprzet i probowalem kiedys na ogniu ogrzac plyn do wrenia bo myslalem ze cos bedzie ale nie cie parowalo nawet wrzenie bylo malo intensywne czyli musi to buc ciesz od uzym cieple parowania. mysle ze po prostu jest to woda z cieklymi latwoparujacymi modyfikatorami zeby uzyskac odpowiednie rozdrobnienie kropel i trwalosc aerozolu w temperaturze otoczenia- tzn zeby sie nie rozpraszal za szybko i nie unosil do gory ani nie osiadal za szybko. czo do wrazenia kondensatu to ciecz jest jakby tlustawa- czyli woda odparowuje a pozostaje wyrzej wrzaca gliceryna. korozja sprrzetu dyskotekowego z knajpy z dymem -zwlaszcza luster jest masakryczna...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wrp



Dołączył: 16 Maj 2006
Posty: 15

PostWysłany: Pią Sie 25, 2006 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja to wsumie mam taką maszsynkę to robienia MGŁY (bo niby nie ma żadnego zapachu, a po pewnym czasie pojawia się na meblach w okolicy, wilgotny lepki osad osad. Jak znajdę butle z tym płynem do tej maszynki to napisze mniej więcej jej skład.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Sie 26, 2006 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tych wszystkich wypowiedzi wynika że gliceryna (propanatriol) jest tam napewno,
Ma to sens, jest nieszkodliwa, co najważniejsze higroskopijna, rozpylenie tej substancji (pary) pochłaniają wilgoć dając nam najprwdziwszą mgłę - zawiesinę drobnych kropelek wody - które gliceryna przyciąga - w powietrzu.
Tyle że napewno coś tam jeszcze jest.. dajcie znać (najważniejsza jest ta maszynka).
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piro



Dołączył: 24 Gru 2006
Posty: 83
Skąd: test

PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A teraz ma do was prośbę. Możecie mi powiedzieć jak zrobić dym, (mgłe) który unosiłby się do 0,5m nad ziemią. Oczywiście też nie toksyczny i nieśmierdzący, aby było można wpuścić na dyskotekę.
_________________
"Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej głupoty" - Murphi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bono13



Dołączył: 13 Lis 2004
Posty: 50

PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 1:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cieżka sprawa zeby to zrobic za pomocą elektroniki , bo z piro to łatwiej.
ostatnio zagłebiłem się troche w temat wywoornic dymu i powiem że lepiej jest kupić oryginalną za 150zł niż sie z tym babrać. tak jak ludzie pisali predzej to nie gliceryna a glikol (a może i na odwrót) wchodzi w skład takiego fluidu. gliceryna jest ok kiedy dymi , pachnie identycznie jak płyn z wytwronic.
tutaj link co do płynów : http://chemistry.about.com/sitesearch.htm?terms=smoke%20machine&SUName=chemistry&TopNode=3058&type=1
sam próbowałem sie bawić troche z robotą takiej wytwornicy i to ciężka sprawa jest o tyle ciezko ze trzeba miec jakąś pompke do tego dymu , piec (metalowe pudlo , z grubą aluminiową płytą podgrzewane grzałką z termostatem do 280*C do którego będzie wpuszczany fluid, itp itd,
najprostszą dymiare można zrobić z grzałki przelotowej z termosu do kawy, najlepiej zmienić termostat , i wpuszczac tam fluid z tym że taki patent pluje płynem ale i z tym da sie poradzić Wink
Pozdro Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piro



Dołączył: 24 Gru 2006
Posty: 83
Skąd: test

PostWysłany: Czw Mar 29, 2007 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak z tym wszystkim się zgadzam, ale ten dym będzie się rozchodził po sali a nie 0,5m nad ziemią a to już nie będzie to. Może by jakoś zwiększyć gęstość poprzez zmieszanie go z innym gazem.
_________________
"Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej głupoty" - Murphi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomash
dostęp próbny do MW


Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 382
Skąd: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kup w aptece glicerynę, wlej do szklanki, wrzuć grzałkę do wody 250W, pare cm nad szklanką zawieś wentylator żeby zdmuchiwał z wierzchu pary gliceryny i to wszystko.
Ad 1 - pilnuj żeby nie wykipiało.
Ad 2 - jak nie znajdziesz grzałki 250W możesz użyć 500W + dioda prostownicza 2A. Dioda "odfiltruje" połowę przebiegu napięcia i dostaniesz równe 250W, ja tak zrobiłem i nie narzekam.

Jak chcesz coś bardziej mobilnego... da się coś wymyślić.

A co do płynu, jest to zwykle gliceryna - 85% woda - 13% subst. zapachowe - 2%.

Pozdr.

_________________
Już tylko teoretyzuję, potrzeba mi rączek by rodzinę utrzymać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bono13



Dołączył: 13 Lis 2004
Posty: 50

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2007 8:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na tej stronie co podalem to chyba jeszcze sie dalo zreobic fajny dym z suchego lodu (tylko raczej niedostepny dla zwyklego smiertelnika) bo CO2 cieższy od powietrza to ładnie przy ziemi by sie utrzymywał, taki efekt widziałem nawet wczoraj na strasznym filmie Wink)
Pozdroo Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP