Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Strzelające zimne ognie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Wto Sie 01, 2006 1:53 pm    Temat postu: Strzelające zimne ognie Odpowiedz z cytatem

Witam , jakiś czas temu kombinowałem jak by tu poprawić efekt zimnych ogni , i wpadłem na pomysł aby zrobić strzelające zimne ognie . Choć są trochę nie typowe bo masa użyta ma inny skład niż tradycyjne, ale efekt wyszedł według mnie bardzo ładny , proste w wykonaniu i składniki raczej osiągalne . Prawdopodobnie początkujący forumowicze będą mieli problem , ale średnio zaawansowani poradzą sobie z tym spokojnie .
Ale do rzeczy , potrzebne są dwie masy
1 ) ja użyłem takiej masy jakiej używa się na uzbrojenie trudniej zapalających się mieszanek tak zwana PRIMER ( z bazy PFP ) i tak wygląda skład po modyfikacji .
KCLO4 - 33
Ba(NO3)2 - 34
Al. - 10
Szelak - 8
Sb2S3 - 9
+ NCL

Można też użyć podobnej masy z sproszkowanym metalem np. na rdzenie .

2) masa na CRACLING STARS ( z bazy PFP)
Pb3O4 - 70
MgAl - 17,5
CuO - 12,5
Al. - 5
+ NCL
Można też użyc masy z tlenkiem bizmutu efekt jest podobny.
Aby wykonać całość potrzebny jest jeszcze drucik tak jak w typowych zimnych ogniach , ale ja użyłem sznurka tak zwanego szpagatu kupiony w sklepie ogrodniczym , dratew też się nadaje ważne aby średnica była w granicy 1mm max 1,5 mm i było z naturalnego surowca , lnu , konopi . Powinno się to nazywać strzelająca sznurówka Very Happy
Nie obejdzie się bez naczynka , zbiorniczka w którym będziemy zamaczać druciki , niezbyt wąskie nieco krótsze od drucika . Dla zamaczania sznurka potrzebujemy wykonać proste naczynko stare opakowanie po sylikonie odcięte mniej więcej 1/4 długości a końcówka z małym otworkiem . Teraz możemy przystąpić do przygotowania i nałożenia masy . Po odważeniu i wymieszaniu składników dodajemy NCL Nitro Celulozowy Lakier rozcieńczamy nieco acetonem tak aby zachować proporcje 80/20 albo 70/30 ( 20 , 30 aceton ) . Dodajemy tyle lakieru aby uzyskać syropek niezbyt gęsty ,przeciągamy nasz sznureczek przez końcówkę z otworkiem jeszcze pustego i czystego zbiorniczka . Nalewamy masy i powolutku ciągniemy , masa osadza się na sznureczku w takiej ilości na ile pozwala otworek .Jeśli użyjemy 1mm sznurka to otworek powinien mieć około 2,0 mm , max 2,5 mm średnicy . Możemy wyciągać odcinki prawie dowolnej długości , po nałożeniu pierwszej warstwy , i po wyschnięciu ( możemy nałożyć) nakładamy jeszcze jedna warstwę tej samej masy . Musimy tylko zmienić końcówkę aby miała większy otworek , średnicę dobrać doświadczalnie . Po wyschnięciu drugiej warstwy nasz sznureczek stanie się nieco sztywniejszy , teraz nakładamy warstwę strzelającej masy i tak jak poprzednio należy przygotować w podobny sposób samą masę i odpowiednie naczynko . Otworek minimalnie większy , bo ta warstwa masy jest zdecydowanie cieńsza, ja ją nakładałem tylko raz ale jest to zależne od gęstości masy o średnicy otworu, wiec należy dobrać to przez wykonanie próby . Po całkowitym wyschnięciu nasza sznurówka jest dość sztywna, ale to jeszcze nie jest koniec, zostaje do nałożenia ostatnia warstwa masy primerowej .W skrucie wygląda to tak rdzeń to sznurek, na to idą dwie warstwy masy primerowej + jedna warstwa crackling+ jedna warstwa primerowa = cztery warstwy . A dlaczego użyłem sznurka ? , dlatego że po całkowitym wyschnięciu pociąłem to na kawałki długości 1,5 cm uzbroiłem w masie prochowej i załadowałem to do szelki jako gwiazdki . Jaki efekt ? Spróbujcie sami, dodam tylko że masa primerowa zarobiona mniejszą ilością lakieru jako ciasto nadaje się na cięte gwiazdy bardzo ładnie się spala i z powodzeniem można jej używać w szelkach .A uzyskany efekt na pewno was zaskoczy , może cały proces wydać się skomplikowany i pracochłonny , ale na pewno warto zadać sobie trochę trudu, sprawdźcie sami. Na zakończenie dodam że moja strzelająca sznurówka po wyschnięciu czterech warstw masy miała średnicę prawie 4 mm, a po uzbrojeniu Pcz przekraczała 5mm. I tak jak w wielu przypadkach każdy musi sobie sam dobrać sprzęt i wypracować własna metodę produkcji, to co napisałem wyżej to są tylko wskazówki więc można kombinować , powodzenia. I pamiętajcie o BHP opary acetonu sa szkodliwe a użyte chemikalia w mniejszym lub większym stopniu również , noście maseczkę przeciwpyłową itp

_________________
pozdrawiam Wink
Diabeł tkwi w szczegółach .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP